درآمد تدریس خصوصی ریاضی-استادبانک

تدریس خصوصی در بسیاری از کشورها به خصوص در ایران، به یک صنعت درآمدزا و پررونق تبدیل شده است. البته این رونق برای برخی از معلمان خصوصی در دروسی مانند ریاضی، بسیار چشمگیرتر است. با توجه به بازار کار گستردۀ تدریس ریاضی، درآمد معلم خصوصی ریاضی به خصوص در ایام امتحانات و کنکور به رقم‌های قابل توجهی می‌رسد. اگر شما هم توانایی تدریس ریاضی را دارید اما هنوز به طور جدی وارد این صنعت نشده‌اید، حتما علاقمند هستید که اطلاعات بیشتری را در مورد درآمد معلم خصوصی ریاضی به دست آورید.

ما در این مقاله، به بررسی این موضوع پرداخته‌ایم. همچنین روش‌هایی را نیز برای افزایش درآمد معلم خصوصی ریاضی ذکر کرده‌ایم. لطفا تا پایان مقاله، با ما همراه باشید.

بازار کار تدریس خصوصی ریاضی

اهمیت درس ریاضی و رونق بازار کار تدریس خصوصی ریاضی بر کسی پوشیده نیست. هر ساله دانش‌آموزان زیادی با اهداف مختلف، مانند قبولی در درس ریاضی، بالا بردن معدل، موفقیت در آزمون‌های تیزهوشان، نمونه دولتی و المپیادهای علمی به دنبال تقویت درس ریاضی خود هستند. بسیاری از این دانش‌آموزان برای دستیابی به این اهداف به معلم خصوصی ریاضی مراجعه می‌کنند.

در رقابت فشردۀ کنکور، درس ریاضی برای هر سه رشتۀ ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی جزو دروس سرنوشت‌ساز محسوب می‌شود. کسب رتبه‌های برتر در کنکور، رابطۀ مستقیمی با افزایش مهارت‌های تست‌زنی و یادگیری نکات کلیدی در برخی دروس مهم، از جمله درس ریاضی دارد.

با ابن توضیحات، می‌توان به بازار داغ تدریس خصوصی ریاضی و درآمدهای بالایی که معلمان ریاضی می‌توانند کسب کنند، پی‌ برد. البته میزان درآمد معلم خصوصی ریاضی، به عوامل دیگری نیز بستگی دارد که در ادامۀ مقاله به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

درآمد معلم خصوصی ریاضی

همان طور که در قسمت قبل هم اشاره کردیم، دانش‌آموزان و خانواده‌های بسیار زیادی متقاضی کلاس‌های خصوصی ریاضی هستند، اما نمی‌توان گفت که همۀ معلم‌های خصوصی ریاضی می‌توانند به درآمدهای بالایی از این حوزه دست پیدا کنند.

درآمد معلم خصوصی ریاضی همانند سایر درس‌ها به عوامل مختلفی از جمله تجربۀ تدریس، تسلط روی ریاضی پایه‌ها و رشته‌های مختلف، نکات کنکوری درس ریاضی، ارتباط معلم با افراد فعال در حوزۀ تدریس خصوصی و شهر محل تدریس نیز بستگی دارد. هر چقدر که معلم خصوصی ریاضی در این موارد عملکرد بهتری داشته باشد، تعداد شاگردان و تعرفۀ کلاس‌های او نیز افزایش پیدا می‌کند.

به عنوان مثال، یکی از اساتید خوب ریاضی در استادبانک، در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰، حدود ۱۹ میلیون تومان و در مرداد ماه ۱۴۰۰، حدود ۱۴ میلیون تومان از تدریس خصوصی ریاضی در استادبانک کسب درآمد کرده است. همچنین میانگین درآمد این استاد عزیز از استادبانک، در ۶ ماهۀ اول سال، با وجود تعطیلی مدارس در فصل تابستان، ماهانه بیش از ۱۰ میلیون تومان بوده است. در نظر داشته باشید که این ارقام، تنها مربوط به فعالیت این استاد گرامی در استادبانک است.

روش‌های کسب درآمد از تدریس خصوصی ریاضی

اگر قصد ورود به صنعت تدریس خصوصی را دارید، از سه طریق می‌توانید این کار را انجام دهید. در این بخش به بررسی این سه روش و آشنایی با مزایا و معایب هر یک می‌پردازیم.

۱. افزایش درآمد معلم خصوصی ریاضی با تدریس انفرادی

یکی از روش‌های افزایش درآمد معلم خصوصی ریاضی، تبلیغات و جذب شاگرد به صورت انفرادی است. در این روش، معلم خصوصی، مسئول جذب شاگرد، بازاریابی، تولید محتوا، پخش تراکت و… است. هزینۀ انجام این موارد نیز بر عهدۀ معلم است.

مزیت این روش، آن است که همۀ درآمدی که از کلاس خصوصی خود کسب می‌کنید متعلق به خودتان است. اما همان طور که گفتیم در تدریس انفرادی، معلم خصوصی، همواره دغدغۀ تبلیغات و جذب شاگرد را دارد. علاوه بر این، لازم است زمان، انرژی و هزینۀ زیادی را نیز برای رفع این دغدغه اختصاص دهد. می‌توان گفت به طور میانگین یک معلم خصوصی باید حدود ۵۰ درصد از هزینۀ کلاس‌هایش را برای تبلیغات و جذب شاگرد کنار بگذارد.

با وجود این توضیحات، اگر همچنان علاقمند هستید که تدریس خصوصی ریاضی را به صورت انفرادی شروع کنید، پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ “همه چیز در مورد تبلیغات برای تدریس خصوصی” را مطالعه کنید.

۲. تدریس در آموزشگاه‌های آزاد

تدریس در آموزشگاه‌های درسی، یکی از روش‌های شروع تدریس خصوصی و افزایش درآمد معلم خصوصی ریاضی است. معلمانی که با آموزشگاه‌ها همکاری می‌کنند بسته به شهری که در آن تدریس می‌کنند، نوع آموزشگاه و میزان محبوبیت آن در بین دانش‌آموزان و همین طور مهارت و سابقۀ کاری خود، درآمدهای متنوعی دارند.

از مزایای این روش می‌توان به حذف شدن دغدغۀ تبلیغات، تولید محتوا و جذب شاگرد برای استاد اشاره کرد. اما در نظر داشته باشید که معمولا در این روش حدود ۴۰ الی ۶۰ درصد از هزینۀ هر کلاس متعلق به آموزشگاه است. ضمن اینکه شاگردان این آموزشگاه‌ها معمولا محدود به همان محل هستند. این موضوع باعث کاهش فرصت‌های تدریس خصوصی برای معلم می‌شود.

۳. همکاری با پلتفرم‌های آنلاین تدریس خصوصی

سومین روش شروع تدریس خصوصی یا افزایش درآمد معلم خصوصی ریاضی، ثبت نام در پلتفرم‌های آنلاین تدریس خصوصی مانند استادبانک است. در این پلتفرم تنها ۲۵ درصد از هزینۀ هر جلسه متعلق به استادبانک است که در مقایسه با آموزشگاه‌های آزاد مبلغ ناچیزی است. ضمنا در نظر داشته باشید که بخش زیادی از این مبلغ صرف تبلیغات، تولید محتوا، سئو و جذب شاگرد برای اساتید می‌شود و این دغدغه نیز به طور کلی برای اساتید رفع می‌شود.

همچنین استادبانک با ارائۀ فرصت‌های تدریس آنلاین در کنار تدریس حضوری، شرایطی را فراهم کرده است که اساتید خوب ریاضی از هر گوشۀ کشور می‌توانند برای دانش‌آموزان و دانشجویان در سرتاسر کشور کلاس برگزار کنند. این موضوع تأثیر مستقیمی در افزایش درآمد معلم خصوصی ریاضی در استادبانک داشته است.

درآمد یکی از اساتید ریاضی استادبانک در ۶ ماه اول سال ۱۴۰۰

درآمد معلم خصوصی ریاضی در استادبانک

همان طور که اشاره کردیم، استادبانک امکان انتخاب آنلاین معلم خصوصی چه به صورت تدریس حضوری در منزل و چه به صورت تدریس آنلاین را برای دانش‌آموزان و خانواده‌ها فراهم می‌کند. استادبانک با عملکرد خوب خود توانسته است نقش تعیین کننده‌ای را در بازار کار تدریس خصوصی ریاضی به عهده بگیرد. تا به حال بیش از ۴۳۰۰۰ دانش‌آموز از خدمات تدریس خصوصی استادبانک استفاده کرده‌اند و بیش از ۳۷۰۰۰۰ ساعت کلاس خصوصی در بستر استادبانک برگزار شده است.

استادبانک این امکان را به مدرسان و معلمانی که به دنبال تدریس خصوصی هستند می‌دهد تا به صورت رایگان فرم استخدام معلم خصوصی را پر کنند و مشخصات و رزومۀ آن‌ها در معرض دید دانش‌آموزان قرار بگیرد.

اساتیدِ استادبانک بر اساس رزومۀ تدریس خود، جزو اساتید ۱ تا ۵ ستاره و یا در سطح VIP قرار می‌گیرند. این ستاره‌ها بر اساس نتیجۀ مصاحبه، توانایی‌ها و تجربیات تدریس، مدارک دانشگاهی، تألیفات و مقالات، مدارس و دانشگاه‌های محل تدریسِ استاد و... تعیین می‌شوند. قیمت تدریس خصوصی در استادبانک علاوه بر تهران و شهرستان بودن یا آنلاین و حضوری به ستاره‌های استاد نیز بستگی دارد. البته با توجه به عملکرد استاد، تعداد این ستاره‌ها قابل تغییر است.

تعرفه‌ کلاس خصوصی ریاضی در تهران

مقاطعمیزان درآمدنوع
اول تا چهارم۸۰.۰۰۰ تا ۷۸۰.۰۰۰حضوری
پنجم ششم۸۰.۰۰۰ تا ۷۸۰.۰۰۰حضوری
متوسطه اول۸۰.۰۰۰ تا ۷۸۰.۰۰۰حضوری
دبیرستان۱۰۰.۰۰۰ تا ۱.۱۰۰.۰۰۰حضوری
کنکور۱۰۵.۰۰۰ تا ۱.۲۵۰.۰۰۰حضوری
زبان عمومی۸۰.۰۰۰ تا ۱.۲۰۰.۰۰۰حضوری
زبان تخصصی۱۱۰.۰۰۰ تا ۱.۲۵۰.۰۰۰حضوری
دانشگاهی۱۱۰.۰۰۰ تا ۱.۲۵۰.۰۰۰حضوری
کنکور ارشد۱۱۰.۰۰۰ تا ۱.۲۵۰.۰۰۰حضوری
نرم افزار عمومی۱۲۰.۰۰۰ تا ۱.۴۰۰.۰۰۰حضوری
نرم افزار حرفه ای۱۲۰.۰۰۰ تا ۱.۴۰۰.۰۰۰حضوری
اول تا چهارم۶۵.۰۰۰ تا ۸۰۰.۰۰۰آنلاین
پنجم ششم۶۵.۰۰۰ تا ۸۰۰.۰۰۰آنلاین
متوسطه اول۶۵.۰۰۰ تا ۸۰۰.۰۰۰آنلاین
دبیرستان۸۰.۰۰۰ تا ۹۰۰.۰۰۰آنلاین
کنکور۸۵.۰۰۰ تا ۱.۰۰۰.۰۰۰آنلاین
زبان عمومی۶۵.۰۰۰ تا ۹۰۰.۰۰۰آنلاین
زبان تخصصی۹۰.۰۰۰ تا ۹۰۰.۰۰۰آنلاین
دانشگاهی۹۰.۰۰۰ تا ۹۰۰.۰۰۰آنلاین
کنکور ارشد۹۰.۰۰۰ تا ۹۰۰.۰۰۰آنلاین
نرم افزار عمومی۱۰۰.۰۰۰ تا ۱.۱۰۰.۰۰۰آنلاین
نرم افزار حرفه ای۱۰۰.۰۰۰ تا ۱.۱۰۰.۰۰۰آنلاین

تعرفه کلاس خصوصی ریاضی در شهرستان‌ها

مقاطعمیزانِ درآمدنوع
اول تا چهارم۶۰.۰۰۰ تا ۸۰۰.۰۰۰حضوری
پنجم ششم۶۰.۰۰۰ تا ۸۰۰.۰۰۰حضوری
متوسطه اول۶۰.۰۰۰ تا ۸۰۰.۰۰۰حضوری
دبیرستان۸۰.۰۰۰ تا ۸۵۰.۰۰۰حضوری
کنکور۹۰.۰۰۰ تا ۹۶۰.۰۰۰حضوری
زبان عمومی۶۰.۰۰۰ تا ۹۰۰.۰۰۰حضوری
زبان تخصصی۹۵.۰۰۰ تا ۹۶۰.۰۰۰حضوری
دانشگاهی۹۵.۰۰۰ تا ۹۶۰.۰۰۰حضوری
کنکور ارشد۹۵.۰۰۰ تا ۹۶۰.۰۰۰حضوری
نرم افزار عمومی۱۰۰.۰۰۰ تا ۱.۰۰۰.۰۰۰حضوری
نرم افزار حرفه ای۱۰۰.۰۰۰ تا ۱.۰۰۰.۰۰۰حضوری
اول تا چهارم۵۰.۰۰۰ تا ۷۵۰.۰۰۰آنلاین
پنجم ششم۵۰.۰۰۰ تا ۷۵۰.۰۰۰آنلاین
متوسطه اول۵۰.۰۰۰ تا ۷۵۰.۰۰۰آنلاین
دبیرستان۶۵.۰۰۰ تا ۷۱۰.۰۰۰آنلاین
کنکور۷۵.۰۰۰ تا ۸۰۰.۰۰۰آنلاین
زبان عمومی۵۰.۰۰۰ تا ۸۰۰.۰۰۰آنلاین
زبان تخصصی۸۰.۰۰۰ تا ۸۴۰.۰۰۰آنلاین
دانشگاهی۸۰.۰۰۰ تا ۸۴۰.۰۰۰آنلاین
کنکور ارشد۸۰.۰۰۰ تا ۸۴۰.۰۰۰آنلاین
نرم افزار عمومی۸۰.۰۰۰ تا ۹۲۰.۰۰۰آنلاین
نرم افزار حرفه ای۸۰.۰۰۰ تا ۹۲۰.۰۰۰آنلاین

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، مقالۀ استخدام مدرس ریاضی را مطالعه کنید.

نکاتی برای افزایش درآمد معلم خصوصی ریاضی 

همان طور که گفتیم ریاضی از جمله درس‌هایی است که بازار کار بسیار خوبی را می‌توان برای آن در نظر گرفت. پیشنهاد می‌کنیم برای افزایش درآمد معلم خصوصی ریاضی و جذب شاگردان بیشتر نکات زیر را در نظر داشته باشید.

  1. دانش و تسلط خود را به صورت تدریجی و برنامه‌ریزی شده، روی کتاب‌های ریاضی پایه‌ها و رشته‌های مختلف افزایش دهید. به تمامی تمرینات هر کتاب و نمونه سؤالات امتحانی مسلط شوید. کتاب‌های کمک درسی این حوزه را شناسایی کنید و روی تمرینات و درسنامه‌های آن‌ها مسلط شوید.
  2. بخش زیادی از درآمدهای بالای معلم خصوصی ریاضی مربوط به آزمون‌های مختلفی مانند نمونه دولتی، تیزهوشان، المپیادهای کشوری و کنکور است. بنابراین سعی کنید در این حوزه‌ها نیز اطلاعات و دانش خود را افزایش دهید. به روش‌های تست زنی، نمونه سوالات سال‌های گذشته و منابع مفید برای موفقیت در این آزمون‌ها مسلط شوید.
  3. اگر در پلتفرمی مانند استادبانک فعالیت می‌کنید سعی کنید در کنار عملکرد قوی، رفتاری شفاف و حرفه‌ای داشته باشید. در بسیاری از موارد دانش‌آموزان و والدین، انتخاب معلم را به عهدۀ استادبانک می‌گذارند. در صورت عملکرد خوب و فعالیت شفاف، کارشناسان استادبانک شما را جزو اساتید منتخب برای معرفی به شاگردان قرار می‌دهند. این موضوع باعث افزایش درآمد شما به عنوان معلم خصوصی ریاضی خواهد شد.
  4. از دانش‌آموزان خود بخواهید فرم‌های نظرسنجی را در مورد عملکرد شما تکمیل کنند. با این روش می‌توانید نظرات مثبت شاگردان خود به مخاطبانتان منعکس کنید. اگر به صورت مستقل فعالیت می‌کنید لازم است که فرم‌های مجازی یا فیزیکی را از قبل آماده کنید.

استادبانک این شرایط را فراهم کرده که دانش‌آموزان بتوانند نظرات خود را در مورد تدریس استاد، در پروفایل ایشان ثبت کنند. افزایش نظرات مثبت، تأثیر فوق‌العاده‌ای روی انتخاب استاد توسط شاگرد و والدین او دارد.

۵. با سایر معلمان خصوصی در رشتۀ خود و سایر درس‌ها ارتباط داشته باشید. به این ترتیب علاوه بر اینکه می‌توانید از دانش و تجربۀ آن‌ها استفاده کنید در بسیاری از موارد این اساتید می‌توانند شاگردان زیادی را به شما ارجاع دهند.

۶. تولید محتوا و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی نیز یکی از روش‌های افزایش درآمد معلم خصوصی ریاضی است. با ایجاد یک حساب کاربری در این شبکه‌ها و تولید محتوا و آموزش رایگان برخی نکات درسی، می‌توانید خدمات خود و توانایی‌هایتان را به این افراد معرفی کنید. با افزایش تعداد دنبال کنندگان و اطمینان دانش‌آموزان نسبت به کلاس‌های خصوصی شما، پس از مدتی درآمدتان به میزان زیادی افزایش پیدا می‌کند.

همکاری با استادبانک، یکی از برترین مؤسسات تدریس خصوصی در ایران

استادبانک بزرگ‌ترین مرجع انتخاب معلم خصوصی در کشور است. ثبت نام در این سایت، یکی از روش‌های کسب درآمد برای بسیاری از فرهنگیان و معلمان است. معلمان در این سایت نگران تبلیغات، تولید محتوا و جذب شاگرد نیستند، چرا که این وظایف همگی بر عهدۀ تیم فعال و پرتلاش استادبانک است.

اگر شما هم قصد کسب درآمد از تدریس خصوصی ریاضی را دارید کافی است با ثبت‌نام کاملا رایگان، مراحل استخدام معلم خصوصی در استادبانک را طی کنید و کسب درآمد خود را از این طریق آغاز کنید. در صورت نیاز به مشاوره و دریافت اطلاعات، کافی است با شماره ۰۲۱۵۴۴۳۵۰۰۰ تماس بگیرید و یا از بخش تیکت پشتیبانی در پروفایل خود اقدام کنید. همکاران ما پاسخگوی سؤالات شما عزیزان خواهند بود و شما را به طور کامل راهنمایی خواهند کرد. از اینکه تا پایان این مقاله همراه ما بودید از شما سپاسگزاریم.

بحث و مشارکت

شما چه تجربیاتی در زمینۀ کسب درآمد از تدریس خصوصی، به ویژه تدریس خصوصی ریاضی دارید؟ لطفا نظرات خود را در این زمینه با سایر همکاران به اشتراک بگذارید.

دیدگاه خود را در رابطه با این پست بیان کنید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید