https://academy.ostadbank.com/%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%ae%d8%af%d8%a7%d9%85-%d9%85%d8%b9%d9%84%d9%85/%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%ae%d8%af%d8%a7%d9%85-%d9%85%d8%b9%d9%84%d9%85-%d8%ae%d8%b5%d9%88%d8%b5%db%8c/%d8%af%d8%b1%d8%a2%d9%85%d8%af-%d8%aa%d8%af%d8%b1%db%8c%d8%b3-%d8%ae%d8%b5%d9%88%d8%b5%db%8c/%d8%a8%d8%a7%d8%b2%d8%a7%d8%b1-%da%a9%d8%a7%d8%b1-%d8%aa%d8%af%d8%b1%db%8c%d8%b3-%d8%ae%d8%b5%d9%88%d8%b5%db%8c/

بعد از سال‌ها تحصیل و تلاش، از مدرسه تا دانشگاه و رسیدن به جایگاهِ یک مدرس می‌خواهید وارد بازار کار شوید و دانش خود را با مردمِ خودتان به اشتراک بگذارید. قبل از شروع تدریس خصوصی احتمالا سوال‌های زیادی در سرتان دارید. مثلا دوست دارید بدانید بازار کار تدریس خصوصی درس‌های مختلف مثل عربی، فیزیک، شیمی، زیست شناسی، زبان انگلیسی و غیره چطور است. دوست دارید بدانید شغل تدریس در رشته مورد علاقه شما چقدر برایتان درآمد خواهد داشت. در این مقاله از استادبانک بازار کار تدریس خصوصی دروس مختلف را بررسی خواهیم کرد.

بازار کار تدریس خصوصی عربی

بیشتر دانش‌آموزان این نیاز را در خود می‌بینند تا علاوه‌بر کلاس‌های کوتاه درون مدرسه، بار دیگر مطالب درس عربی را در کلاس‌های خصوصی هم مرور کنند. به همین دلیل بازار کار تدریس خصوصی عربی نسبتا مناسب است و تقاضا برای این درس که شباهت زیادی به زبان فارسی دارد و جدا از مدرسه برای انجام امور دینی دانش‌آموزان هم به کارشان می‌آید، زیاد است.

البته شاید یکی از مهم‎ترین هدف‌های دانش‌آموزان برای یادگیری بهتر این درس، موفقیت در آزمون کنکور و کسب درصد بالا باشد. آن دسته از معلمان عربی که علاوه بر تدریس دروس دبیرستان، نکات کنکوری را هم آموزش می‌دهند، موفق‌ترند و دانش‌آموزان بیشتری به سمتشان جذب می‎شوند. در واقع بازار کار تدریس خصوصی عربی کنکور داغ‌تر بوده و مدرسان کنکوری می‌توانند درآمد بیشتری کسب کنند.

اکثر کسانی که به دنبال رتبه‌های برتر کنکور هستند، حاضرند تا برای حتی یک نکته‌ی‌ کلیدی بیشتر، هزینه‌های بالایی بپردازند. با وجود چنین دانش‌آموزان مشتاقی، بازار تدریس زبان عربی آنلاین و حضوری همیشه داغ است و درآمد معلم خصوصی زبان عربی نیز جزو درآمدهای نسبتا بالای جامعه به حساب می‌آید.

آیا تدریس خصوصی شیمی بازار خوبی دارد؟

بازار کار تدریس خصوصی شیمی مطلوب است. البته این قضیه به سابقه و رزومه استاد نیز بستگی دارد. معمولا اساتیدی که رزومه بهتر و مدارک بالاتری داشته باشند پیشنهادهای بیشتری دریافت می‌کنند و در نتیجه درآمد بالاتری خواهند داشت.

اگر در ابتدای راه تدریس هستید باید مهارت‌های خود را مانند مهارت مدیریت کلاس، مدیریت دانش‌آموز، حل مسائل و غیره تقویت کنید تا کلاس‌هایی که برگزاری می‌کنید کیفیت بالاتری داشته باشند. علاوه بر مهارت‌های تدریس، شما به‌ عنوان یک معلم خصوصی باید ارتباط خوبی با اولیاء برقرار کنید. گاهی لازم است تا مسائل مربوط به دانش‌آموز را به اولیاء اطلاع دهید.

دانش‌آموزان انسانی درسی جدا به اسم شیمی ندارند و این درس مخصوص رشته‌های ریاضی و تجربی است. البته این موضوع تاثیر خاصی روی حجم بازار کار تدریس خصوصی شیمی نداشته و این بازار همچنان داغ است.

وضعیت تدریس خصوصی فیزیک

بررسی بازار کار تدریس خصوصی دروس مختلفبه‌طور کلی هدف اصلی دانش‌آموزان از ورود به ۲ رشته‌‌ی علوم ریاضی و علوم تجربی این است که با گذراندن دروس متوسطه، به رشته‌های دلخواه و مطرح مثل مهندسی و پزشکی در دانشگاه برسند. برای ورود به رشته‌های برتر دانشگاهی نیز درصد بالای فیزیک در کنکور نقش به سزایی دارد.

می‌توان گفت که تدریس خصوصی فیزیک بازار کار پردرآمد و خوبی دارد. البته تعرفه کلاس خصوصی فیزیک نسبتا بالا است، چرا که تقاضا برای شرکت در این کلاس‌ها زیاد است. هم دانش‌آموزان متوسطه برای گذراندن دروس فیزیک خود و هم دانش‌آموزان کنکوری برای کسب درصد بالا در آزمون به کلاس‌های خصوصی احتیاج دارند.

برخی مباحث این رشته آنقدر مفهومی و دشوار است که بدون کمک گرفتن از اساتید خبره نمی‌توان آن‌ها را به خوبی درک کرد. حتی دانشجویانی که باید واحدهای فیزیک را در دانشگاه سپری کنند به دنبال بهترین مدرس فیزیک ایران می‌گردند.

طبق آمار به دست آمده، درآمد مدرس فیزیک برای معلم‌های برتر به چند میلیارد تومان در سال هم می‌رسد. معلمان تلاش می‌کنند تا با بهبود کیفیت کلاس‌ها و افزایش دانش خود، دانش‌آموزان بیشتری را جذب کنند و از این طریق درآمد خود را در بازار داغ کلاس‌های خصوصی بالاتر ببرند.

بازار کار تدریس خصوصی زیست شناسی

بازار کار تدریس خصوصی زیست‌ شناسی می‌تواند از سایر درس‌های متوسطه دوم بهتر باشد، دلیش به تقاضای بسیار زیاد این درس برمی‌گردد. مهم نیست دانش‌آموز رشته تجربی قوی باشد یا ضعیف، تمام دانش‌آموزان می‌دانند درس زیست سرنوشت‌ساز است.

معلمان خصوصی زیست شناسی می‌توانند با افزایش مهارت‌های تدریس خود درآمدهای خوبی از این طریق کسب کنند. باتوجه به اینکه حدود ۲۸ درصد دانش‌آموزان متوسطه دوم در رشته تجربی تحصیل می‌کنند (منبع) و بسیاری از این دانش‌آموزان در رقابت سختی برای به دست آوردن صندلی‌های دانشگاه در رشته‌های پزشکی هستند، برای افزایش احتمال قبولی خود به بالا بردن درصد زیست‌ شناسی در آزمون کنکور احتیاج دارند.

طبق آمار به دست ‌آمده درآمد برخی از مدرسان زیست‌ شناسی سالانه تا ۲ میلیارد هم می‌رسد و بخش اعظمی از این درآمد به دلیل تدریس خصوصی نکات کنکوری است. تلاش برخی معلمان این است که از طریق بروز کردن دانش و مهارت خود شاگردان خود را برای دراز مدت حفظ کنند و بخش بزرگی از بازار کار تدریس خصوصی زیست شناسی را تصاحب کنند.

اوضاع تدریس خصوصی آمار و احتمال در ایران چطور است؟

مدرسان آمار و احتمال معمولا دروس آمار دانشگاهی را تدریس می‌کنند و بازار کار تدریس حصوصی آمار در مدارس چندان رونق ندارد. به دلیل اینکه رشته‌های مختلف دانشگاهی مثل مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی هوا و فضا، مهندسی عمران، مهندسی مواد و غیره در مقاطع مختلف مباحث آمار و احتمال را پوشش می‌دهند، نیاز به مدرس کاربلد آمار و احتمال در مقاطع دانشگاهی احساس می‌شود و بازار کار نسبتا خوبی در این فضا برای مدرسین آمار وجود دارد.

بیشتر بخوانید : بازار کار تدریس خصوصی ریاضی چطور است؟

بازار کار تدریس خصوصی زبان انگلیسی

بازار کار تدریس خصوصی زبان انگلیسی در کشور ما به دلیل پیشرفت تکنولوژی و بروز شدن هر چه بیشتر سیستم‌ها، ادارات و مراکز صنعتی مختلف کشور است و علاوه‌ بر این درخواست‌ها برای مهاجرت و خروج از کشور جهت تدریس و اقامت بالا رفته است و این دلایلی است که باعث می‌شود بازار کار تدریس زبان انگلیسی روز به روز داغ‌تر شود و رقبا جهت بالا بردن قابلیت‌ها، تبلیغات پررنگ و لعاب‌تر و جذب شاگردان بیشتر تلاش می‌کنند.

مدرسان زبان انگلیسی در جاهای مختلفی می‌توانند تدریس کنند. مثلا در آموزشگاه‌ها یا موسسه‌های آموزشی مختلف. تدریس خصوصی نسبت به تدریس در آموزشگاه این مزیت را دارد که هزینه‌ی کلاس بدون واسطه به معلم می‌رسد اما در آموزشگاه‌ها درصد قابل توجهی (حداقل ۴۰ درصد) از هزینه‌ی پرداختی توسط زبان‌آموزان به آموزشگاه تعلق می‌گیرد.

دیدگاه خود را در رابطه با این پست بیان کنید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید