آنچه در این مقاله میخوانید
در این مقاله از مجله اساتید استادبانک (بزرگترین پلتفرم آموزش خصوصی در کشور)، به بررسی طرح درس ریاضی دوم فصل ششم (جمع و تفریق اعداد سه رقمی) پرداختهایم و مواردی مانند هدف کلی، اهداف جزیی، اهداف رفتاری، روش تدریس، ارزشیابی تشخیصی، فعالیت معلم و شاگرد، ارزشیابی پایانی، تعیین تکلیف و وسایل لازم برای تدریس را پوشش دادهایم.
در انتهای مقاله نیز، یک فایل ورد دانلودی و قابل ویرایش، شامل اطلاعات کامل طرح درس جمع و تفریق اعداد سه رقمی ریاضی دوم دبستان را ارائه کردهایم. لطفا با ما همراه باشید.
موضوعات فصل ششم کتاب ریاضی دوم دبستان
کتاب ریاضی پایۀ دوم ابتدایی چاپ ۱۴۰۰، از ۸ فصل مجزا تشکیل شده است. هر فصل شامل چهار واحد درسی و یک واحد حل مسأله است. در انتهای هر فصل نیز بخشی تحت عنوان مرور فصل در نظر گرفته شده است.
چیدمان فصل ششم کتاب ریاضی دوم دبستان (جمع و تفریق اعداد سه رقمی) عبارتند از:
- مقایسه
- جمع و تفریق عددهای سه رقمی
- حل مساله به روش زیرمساله
- جمع در جدول ارزش مکانی
- تفریق در جدول ارزش مکانی
- مرور فصل
در این مقاله، طرح درس ریاضی دوم دبستان درس جمع و تفریق سه رقمی را مورد بررسی قرار دادهایم. همچنین در مقالاتی جداگانه از مجله اساتید استادبانک، طرح درس سایر فصلهای ریاضی دوم را نیز مورد بررسی قرار دادهایم. برای مشاهده این موارد کافیست به بخش طرح درس ریاضی دوم دبستان مراجعه کنید.
در کنار مطالعۀ مقالۀ طرح درس ریاضی دوم دبستان، پیشنهاد میکنیم مقالۀ زیر را نیز مروز کنید تا از نکات مهم در رابطه با نوشتن طرح درس مطلع شوید.
مطالعه بیشتر: طرح درس چیست؟ | مراحل نوشتن طرح درس + دانلود نمونه طرح درس
طرح درس ریاضی دوم دبستان مقایسه (واحد یادگیری ۱، صفحه ۹۲ تا ۹۴)
هدف کلی:
آشنایی با روشهای مختلف مقایسۀ اعداد سه رقمی
اهداف جزیی:
- مقایسه اعداد سه رقمی بر اساس ارزش رقمها
- مقایسه با استفاده از چینه
- مقایسه با استفاده از گسترده نویسی
- مقایسه با استفاده از تصویر و سکه و چرتکه
- مقایسه با استفاده از جدول ارزش مکانی
- آشنایی با استدلال عددی برای مقایسه دو عدد
- ساخت اعداد با شکل و جدول و چینه
- وارد کردن اعداد در جدول ارزش مکانی
- تبدیل دستههای صدتایی به دستههای دهتایی
اهداف رفتاری:
- دانش آموز باید بتواند عدد سه رقمی را تعریف کند و آن را به روشهای مختلف بخواند
- دانشآموز باید بتواند دو عدد سه رقمی را با همدیگر مقایسه کند
- با استفاده از ابزارهای مختلف مانند چینه، چرتکه، سکه، جدول و روشهای مختلف مانند گسترده نویسی اعداد سه رقمی را مقایسه کند
- دسته های ده تایی و صدتایی را به یکدیگر تبدیل کند
- اعداد سه رقمی را وارد جدول ارزش مکانی کند و یا از آن خارج کند
- روشهای مختلف مقایسه اعداد سه رقمی را بیان کند
فعالیتهای معلم و دانشآموز واحد یادگیری ۱
در صفحه ۹۲ ابتدا با مشارکت شاگردان، مقایسۀ اعداد دو رقمی را برای آنها یادآوری کنید و برای تقویت مهارت کلامی از آنها بخواهید که روش و استدلال خود را توضیح دهند. سپس دانش آموزان را گروه بندی کنید و به برخی از گروهها چرتکه و به برخی دیگر چینه بدهید. سپس دو عدد سه رقمی را بیان کرده و از شاگردان بخواهید که با ابزاری که دارند، این عدد را بسازند.
بعد از ساختن عدد، نوبت به مقایسه آن ها میرسد. در این مرحله، برای مقایسه اعداد باید به ارزش رقمها توجه کنند. در نهایت از آن ها بخواهید که استدلال خود را به صورت شفاهی بیان کنند، به این صورت که اگر رقم صدگان یک عد از رقم صدگان عدد دیگر بیشتر باشد نیازی به بررسی رفم دهگان و یکان وجود ندارد. اما اگر رقمهای صدگان یکسان باشند، باید رقمهای دهگان را مقایسه کنند.
در صفحه ۹۳ دانش آموزان باید عددهای سه رقمی که با چینه ساخته شدهاند را وارد جدول ارزش مکانی کنند یا از آن خارج کنند و اعداد را با یکدیگر مقایسه نمایند. همچنین در این صفحه نحوه تبدیل دسته های صدتایی به ده تایی و برعکس آشنا میشوند. برای این کار از آن ها بخواهید با دسته های ده تایی، یک دسته صدتایی بسازند. سپس دسته صدتایی را باز کرده و دسته هایی ده تایی بسازند و در نهایت با دسته های ده تایی، دسته های یکی بسازند.
در صفحه ۹۴ ابتدا از دانش اموزان بخواهید با استفاده از روشهایی که آموختهاند اعداد دو رقمی و سه رقمی تمرین ۱ را مقایسه کنند و استدلال خود را بیان نمایند. سپس روش های مقایسه با گسترده نویسی را با مشارکت شاگردان آموزش دهید. برای مثال دانش اموز میتواند اعداد مشابه را در دو طرف خط بزند سپس مقایسه کند و یا عددها را با هم جمع کرده و از حالت گسترده خارج کرده سپس مقایسه کند.
طرح درس ریاضی دوم دبستان جمع و تفریق عددهای سه رقمی (واحد یادگیری ۲، صفحه ۹۵ تا ۹۷)
هدف کلی:
آموزش برخی روشهای جمع و تفریق اعداد سه رقمی
اهداف جزیی:
- جمع و تفریق اعداد سه رقمی با روش فرآیندی و بدون انتقال
- استفاده از جدول ارزش مکانی برای جمع و تفریق اعداد سه رقمی
- جمع و تفریق اعداد سه رقمی با استفاده از تصاویر
- انجام محاسبات ذهنی
اهداف رفتاری:
- دانشآموزان باید بتوانند گسترده یک عدد سه رقمی را بنویسند
- عدد سه رقمی را به روشهای مختلف نمایش دهند (چینه، جدول، چرتکه و غیره)
- مراحل جمع و تفریق اعداد سه رقمی را بیان کنند
- با استفاده از حرکات رو به جلو و رو به عقب حاصل جمع و تفریق اعداد سه رقمی را بنویسند
- اعداد را به درستی زیر هم بنویسند
فعالیتهای معلم و دانشآموز واحد یادگیری ۲
ابتدا دو عدد سه رقمی برای جمع در نظر بگیرید. برای مثال از شاگردان بخواهید اعداد ۳۲۵ و ۲۲۴ را با چینه بسازند (تقویت مهارت دست ورزی). در مرحله بعد همراه با دانش آموزان مرحله به مرحله جمع این دو عدد سه رقمی را آموزش دهید. برای مثال ابتدا بپرسید که اگر به عدد ۳۲۵ دو دسه صدتایی اضافه کنیم، چه عددی به دست میآید. به همین ترتیب دو دسته ده تایی و ۴ یکی را مرحله به مرحله اضافه کنید و در هر مرحله از شاگردان بخواهید که عدد به دست آمده را بخوانند. در نهایت با دادن تمرینات مختلف به بچهها جمع دو عدد سه رقمی را به ان ها آموزش دهید. همین روش را برای تفریق دو عدد سه رقمی نیز انجام دهید.
پس از این مرحله دانش آموز باید یاد بگیرد که چگونه به صورت ذهنی و تقریبی جمع و تفریق اعداد را انجام دهد و سرعت بیشتری را در محاسبات کسب کند. برای مثال در جمع ۳۲۰ و ۲۴۰، ابتدا جای ۳۲۰ را در جدول پیدا میکند، سپس در ذهن خود عدد ۲۴۰ را به صورت گسترده مشاهده میکند و در نتیجه به صورت ذهنی ۲ دسته صدتایی به آن اضافه میکند و جای عدد ۵۲۰ را در جدول مشاهده میکند. در مرحله بعد چهار ده تایی اضافه میکند و ده تا ده تا جلو میرود تا به عدد ۵۶۰ برسد. همین کار را برای تفریق دو عدد سه رقمی نیز انجام دهید.
در صفحه ۹۷ نیز هدف اصلی تقویت مهارت های محاسباتی دانش آموز به صورت ذهنی است. در واقع مراحلی که دانش آموز در صفحات قبل روی شکل یا چینه و چرتکه انجام داده است در این مرحله به صورت ذهنی انجام میشود.
طرح درس ریاضی دوم دبستان جمع در جدول ارزش مکانی (واحد یادگیری ۳، صفحه ۱۰۰ تا ۱۰۲)
هدف کلی:
جمع اعداد سه رقمی در جدول ارزش مکانی، به روش انتقال و با استفاده از تکنیک عمل
اهداف جزیی:
- محاسبه جمع سه رقمی در جدول ارزش مکانی با سکه و تصویر
- محاسبه جمع عدد سه رقمی با تکنیک انتقال و نمایش آن
- گسترده نویسی عدد و جمع عدد سه رقمی
اهداف رفتاری:
- دانش آموزان باید بتوانند جمع دو عدد سه رقمی را در جدول ارزش مکانی و با کمک چینه ها انجام دهند
- نماد سکه را به عدد تبدیل کنند
- اعداد را از جدول خارج کنند و مستقل از جدول، با روش تکنیک حل کنند
- اعداد سه رقمی را به صورت گسترده بنویسند
- دسته های صدتایی و ده تایی بسازند و آنها را انتقال و نمایش دهند
فعالیتهای معلم و دانشآموز واحد یادگیری ۳
ابتدا سکهها را در اختیار دانش آموزان قرار دهید و ارزش سکه ها را از آنها بپرسید. سپس سکههای ده ریالی و ۱ ریالی را به آن اضافه کنید و مجددا ارزش سکه ها را بپرسید. برای تقویت مهارت کلامی آنها، سوالات مختلفی در رابطه با سکه ها مطرح کنید. چند سکه داشتید؟ حالا چند سکه دارید؟ از هر سکه چند تا دارید؟
سپس از آن ها بخواهید همین مراحل را در جدول ارزش مکانی و بیرون از جدول نمایش دهند. با برقراری ارتباط بین نمایشهای مختلفِ جمع دو عدد و با انتقال در یکیها، دانش آموزان متوجه تبدیل یکیها به دهتاییها و تبدیل و تکنیک و انتقال از یکیها به دهتاییها میشوند.
در مرحله بعد با یادگیری محاسبه جمع دو عدد سه رقمی با کمک انتقال در یکیها و صدتاییها و دهتاییها و بیرون از جدول در محاسبات با تکنیک و انتقال و محاسبات مالی تسلط بیشتری پیدا میکنند. همچنین با انجام محاسبات و حل مسئله در ص ۱۰۱ هم به گستردهٔ عدد و حاصل یک گستردهٔ عددی و هم به ارزش سکه ها در هر ردیف می رسند و محاسبه مینمایند.
در صفحه ۱۰۲ کتاب توصیه میشود محاسبات را با دستورزی و انتقال چینهها انجام دهند و سپس با رسم دستههای صدتایی و ده تایی و یکی حاصل جمع را محاسبه نمایند، تبدیل و انتقالها را نشان داده و رسم شکل را انجام دهند.
طرح درس ریاضی دوم دبستان تفریق در جدول ارزش مکانی (واحد یادگیری ۴، صفحه ۱۰۳ تا ۱۰۵)
هدف کلی:
تفریق اعداد سه رقمی در جدول ارزش مکانی، به روش انتقال و با استفاده از تکنیک عمل
اهداف جزیی:
- محاسبه تفریق دو عدد سه رقمی در جدول ارزش مکانی و با سکه و به صورت نمادین
- محاسبه تفریق با تکنیک انتقال
- محاسبه تفریق دو عدد سه رقمی در جدول و بیرون از جدول ارزش مکانی با تصویر
اهداف رفتاری:
- دانش آموزان باید با تفریق اعداد سه رقمی در جدول ارزش مکانی آشنا شوند
- تبدیل دسته های صدتایی به ده تایی و یکی و برعکس را انجام دهند
- تفریق را با استفاده از انتقال انجام دهند
- مسائل مربوط به جمع و تفریق را به درستی انجام دهند
- عمل قرض گرفتن در تفریق را به درستی متوجه شده، بیان کنند و انجام دهند
فعالیتهای معلم و دانشآموز واحد یادگیری ۴
ابتدا با استفاده از فعالیت ۱ صفحه ۱۰۳ تفریق اعداد دو رقمی را با مشارکت بچه ها یادآوری کنید. برای مثاله تعدادی سکه را روی تخته بچسبانید و از یکی از شاگردان بخواهید پای تخته بیاید و سوال را حل کند. علاوه بر سکه، با استفاده از جدول ارزش مکانی نیز این سوال را حل کند.
پس از یادآوری تفریق اعداد دو رقمی در تمرین ۱ و ۲، به سراغ تمرین ۳ بروید. با استفاده از سکه ها پاسخ این تفریق را نیز با کمک شاگردان به دست آورید. همچنین نحوه خرد کردن صدتایی به ده تایی را با استفاده از سکه ها آموزش دهید و سوالات مد نظر خود را طرح کنید. پس از شنیدن نظرات بچه ها نکات پایانی را بیان کنید.
در حین حل تمرین ۳ باید عمل قرض گرفتن را که در پاراگراف قبل به آن اشاره شد به طور کامل به بچه ها آموزش دهید. در صفحۀ ۱۰۴ نیز عمل قرض گرفتن را با حل تمرینات متعدد برای دانش آموزان تکرار کنید. بهتر است دو مورد اول توسط معلم و بقیه موارد توسط شاگردان حل شود. در نهایت نیز نوبت به حل تمرینات و مساله های صفحه ۱۰۵ میرسد. مطالعه بیشتر: طرح درس فارسی دوم درس دوم
ارزشیابی تشخیصی:
- از دانشآموزان با کمک چینه اعداد دو و سه رقمی بسازند
- اعداد یک و دو رقمی را مقایسه کنند
- جمع و تفریق دو رقمی را به روش های مختلف انجام دهند
روش تدریس:
- مشارکتی
- پرسش و پاسخ
- سخنرانی
وسایل لازم:
- تخته و ماژیک
- کتاب درسی
- چینه
- چرتکه
- سکه
ارزشیابی مستمر و پایانی:
- حل مثالها و تمرینات کتاب در حین تدریس هر واحد یادگیری (ارزشیابی مستمر)
- اعداد سه رقمی را پای تخته بنویسید و از دانش آموزان بخواهید آن ها مقایسه کنند
- تعدادی جمع و تفریق را پای تخته بنویسید و از دانش آموزان بخواهید پای تخته بیایند و جواب را به دست آورند
تعیین تکلیف:
- چند نمونه تمرین و مساله مربوط به جمع و تفریق سه رقمی پای تخته بنویسید و از دانش آموزان بخواهید آن ها را برای جلسه بعد حل کنند.
نوشتن طرح درس ریاضی دوم فصل ششم برای کلاس خصوصی ریاضی
نوشتن طرح درس برای کلاسهای گروهی و خصوصی تفاوتی چندانی ندارد. تنها تفاوت در رابطه با انتخاب روش تدریس برای کلاس خصوصی است. برای مثال در کلاس خصوصی امکان استفاده از روشهایی مانند بحث گروهی، روش مشارکتی و برخی شیوههای تدریس مخصوصی کلاسهای گروهی، وجود ندارد.
بنابراین معلم خصوصی ریاضی دوم ابتدایی باید روش تدریسی را برای هر مبحث در نظر بگیرد که هم متناسب با کلاس خصوصی باشد و هم بتواند دانشآموز پایۀ دوم ابتدایی را با توجه مقتضیات سنی او، به یادگیری این درس علاقمند کند.
مطالعه بیشتر: مطالب ویژۀ معلمان خصوصی
استادبانک معتبرترین پلتفرم استخدام معلم خصوصی ریاضی
سامانۀ آموزش خصوصی استادبانک، یکی از معتبرترین و باسابقهترین پلتفرمها برای معرفی برترین اساتید تدریس خصوصی ریاضی آنلاین و حضوری (و سایر دروس) به دانشآموزان، دانشجویان و دیگر متقاضیان کلاسهای خصوصی است.
اهداف و چشماندازهای استادبانک تنها به معرفی معلمان خصوصی محدود نمیشود. بلکه یکی از دغدغههای همیشگی تیم استادبانک، کمک به افزایش دانش معلمان در زمینۀ تدریس خصوصی و گروهی نیز بوده است.
ما در مجله اساتید استادبانک تلاش میکنیم تا به نیازهای مختلف اساتید، معلمان در زمینههای مختلف مانند توسعۀ شغلی، کسب درآمد، آشنایی با منابع مطالعاتی و غیره به بهترین شکل پاسخ دهیم.
برای مثال از یک سو با ارائۀ بخشهایی نظیر روش تدریس، معرفی کتاب، طرح درس، مدیریت کلاس و غیره میکوشیم تا نیازهای این عزیزان در حوزههای مذکور برطرف کنیم و از سوی دیگر، با فراهم کردن امکان کسب درآمد از تدریس خصوصی، به افزایش رضایت شغلی این عزیزان کمک میکنیم.
در صورتی که شما نیز علاقمند به تدریس و همکاری با سایت استادبانک به عنوان معلم خصوصی هستید، میتوانید از طریق لینک عضویت اساتید مراحل ثبت نام خود را طی کنید.
چنان چه در مورد ثبتنام، نحوۀ همکاری و سایر خدمات آموزشی استادبانک نیاز به راهنمایی و مشاوره داشتید، میتوانید با شماره ۹۱۰۰۵۳۴۳-۰۲۱ تماس بگیرید.
نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید: