روش تدریسروش تدریس ابتداییروش تدریس اول ابتداییروش تدریس ریاضی
روش تدریس ریاضی اول دبستان-استادبانک

روش تدریس ریاضی اول دبستان + دانلود فایل pdf راهنمای معلم ریاضی اول

روش تدریس ریاضی سال اول دبستان به دانش آموزان نقش اساسی و مهمی را در آموزش ریاضیات، در مقاطع بالاتر، برای دانش‌آموز ایفا می‌کند. بنابراین میزان مهارت و تسلط معلم به مباحث ریاضی سال اول ابتدایی و توانایی انتقال این دانش به شاگردان می‌تواند تعیین کننده وضعیت و سطح ریاضی دانش‌آموز در مقاطع بالاتر تحصیلی باشد.

از سویی دیگر، معلم علاوه بر تدریس اثربخش این مفاهیم، باید بتواند ذهنیت و نگرش مناسبی را نسبت به ریاضیات و اعتماد به نفس کافی برای مطالعۀ ریاضی و درک مفاهیم آن در دانش‌آموزان کلاس اولی خود ایجاد کند.

با توجه به اهمیت موضوع، در این مقاله از مجله اساتید استادبانک (بزرگ‌ترین سامانه آموزش خصوصی در ایران) به بررسی روش تدریس ریاضی اول دبستان پرداخته‌ایم. همچنین لینکهای دانلود فایل pdf روش تدریس ریاضی اول ابتدایی (راهنمای تدریس صفحه به صفحه ریاضی اول دبستان) و فایل pdf کتاب ریاضی اول دبستان چاپ ۱۴۰۰ را در اختیار شما همکاران عزیز قرار داده‌‌ایم. لطفا تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

نگاهی به کتاب ریاضی اول دبستان

کتاب ریاضی اول دبستان، از ۲۵ بخش (فصل) و ۱۷۵ صفحه تشکیل شده است. موضوعاتی مانند شمارش، الگوهای عددی و هندسی، حل مساله، اندازه‌گیری، محاسبات، زمان و آمار، برای تدریس ریاضی پایۀ اول دبستان در نظر گرفته شده است.

هر بخش از این کتاب، شامل ۷ صفحه است. در صفحۀ اول تنها یک تصویر (لوحه یا نگاره) گنجانده شده که در واقع مقدمه‌ای بر مفاهیمِ ۶ صفحۀ بعدی است.

در انتهای هر صفحه نیز توصیه‌هایی جداگانه برای آموزش بهتر توسط معلم و والدین در نظر گرفته شده است. در برخی از صفحات، تنها یک هدف آموزشی در نظر گرفته شده است. برای برخی دیگر از صفحات نیز دو هدف آموزشی تعیین شده، که در ابتدای هر صفحه با نمادهای مشخصی نشان داده شده‌اند.

روش تدریس هر بخش از کتاب ریاضی اول دبستان

در این بخش، ابتدا به بررسی روش تدریس لوحه‌های کتاب ریاضی اول دبستان می‌پردازیم. سپس روش تدریس ۶ صفحۀ بعدی هر فصل را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

روش تدریس صفحۀ اول

بهترین روش برای تدریس صفحه به صفحه ریاضی اول ابتدایی، شروع با تصویر صفحۀ اولِ هر بخش است. در طول تدریسِ هر فصل، بارها و بارها نیاز پیدا خواهید کرد که به تصویر صفحۀ اول مراجعه کنید. بنابراین تسلط روی مفاهیمِ گنجانده شده در این صفحه و نحوۀ تدریس آن از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است.

برای تدریس صفحۀ اول هر فصل که در ادامه تحت عنوان نگاره یا لوحه نیز از آن یاد شده، لازم است نکات زیر را در نظر بگیرید.

۱. انتخاب عنوان

برای تدریس این صفحه، ابتدا باید عنوانی را برای تصویر ارائه شده در نظر بگیرید و آن را به دانش‌آموزان معرفی کنید. برای مثال برای نگاره شماره یک می‌توانید عنوان “آشپزخانه” یا برای نگاره شماره دو، عنوان “خارج شدن از خانه” را در نظر بگیرید. پیشنهاد می‌کنیم برای انتخاب این عناوین، از کتاب روش تدریس صفحه به صفحه ریاضی اول ابتدایی نیز استفاده کنید.

۲. مفاهیم

برای هر یک از بخش‌های کتاب ریاضی اول ابتدایی، مفاهیم مشخصی در نظر گرفته شده است. معلم باید به طور دقیق روی مفاهیمی که قرار است در این بخش آموزش داده شود تسلط داشته باشد. بهتر است در ابتدای هر بخش، به دانش‌آموزان نیز بگویید که در این فصل چه مفاهیمی را یاد خواهند گرفت.

برای مثال مفاهیم در نظر گرفته شده برای فصل اول، عبارتند از چپ، راست، بالا، پایین، ردیف، ستون، جلو، پشت، وسط. یا در فصل آخر، مفاهیمی مانند تقارن آینه‌ای، چپ و راست در آینه، بالا و پایین در آینه باید آموزش داده شوند.

۳. مهارت‌های مربوط به لوحه

توجه داشته باشید که در هر لوحه، برخی مهارت‌ها نیز متناسب با عنوانی که برای لوحه در نظر گرفته شده است، باید به دانش‌آموزان آموزش داده شود. این مهارت‌ها صرفاً شامل مباحث ریاضی نیست، بلکه در اکثر موارد، مهارت‌های زندگی روزمره را نیز در بر‌می‌گیرد.

برای مثال در لوحه سه، تحت عنوان رفتن به مدرسه، لازم است مهارت‌هایی نظیر منتظر شدن برای اتوبوس مدرسه، آداب سوار شدن و نشستن در اتوبوس، آداب پیاده شدن از اتوبوس و عبور از خیابان، به شاگردان کلاس اول، آموزش داده شود.

۴. نگرش‌های مربوط به لوحه

معلم ریاضی اول دبستان، می‌تواند با استفاده از تصویر و موضوع هر لوحه و یا داستانی که متناسب با آن نگاره برای دانش‌آموزان تعریف کرده است، برخی نگرش‌ها و طرز فکرها را چه در زمینۀ ریاضی و چه در مباحث زندگی روزمره به دانش‌آموزان منتقل کرده و این آموزش‌ها را در آن‌ها نهادینه کند.

برای مثال در نگارۀ نهم، تحت عنوان “کلاس درس” می‌توان نگرش‌های زیر را به دانش‌آموز منتقل کرد:

 1. برای شناخت ناشناخته‌ها، همواره باید با آزمایش و مشاهده شروع کرد.
 2. دایره، مربع و مثلث در طبیعت و تمام ساخته‌های انسان‌ها دیده می‌شود.

۵. تأثیرات شناختی لوحه

در این قسمت معلم باید تلاش کند تا با توجه به لوحه، برخی مفاهیم شناختی را به دانش‌آموز منتقل کند. این مفاهیم می‌تواند در حوزۀ ریاضی و همچنین در حوزۀ ارتباطات و زندگی روزمرۀ دانش‌آموز باشد. تسلط روی مفاهیم ریاضی و همچنین مطالعات روانشناسی معلم، در این بخش بسیار کمک کننده خواهند بود.

به عنوان مثال، در نگارۀ پنج با عنوان ``بازی با دوستان``، می‌توان مفاهیمی نظیر مدل‌سازی، تربیت دیگران با رفتار صحیح و شناخت دوستان را آموزش داد.

۶. تم ‌شناختی

برای تدریس هر نگاره می‌توانید یک تم شناختی در نظر بگیرید. این موضوع به میزان مطالعه و خلاقیت معلم نیز بسیار وابسته است. با توجه به تمی که برای هر لوحه انتخاب می‌کنید لازم است نکات آموزنده‌ای را به دانش‌آموزان گوشزد کنید. همچنین می‌توانید از شاگردان بخواهید در رابطه با این تم، نظرات خود را بیان کنند.

برای مثال در لوحۀ چهاردهم، تحت عنوان ``همسایگان``، می‌توانید تم شناختی همسایه را در نظر بگیرید و در مورد آداب ارتباط با همسایه‌ها، احترام به حقوق آن‌ها و غیره نکاتی را به شاگردانتان آموزش دهید. یا برای نگارۀ بیست و چهارم، تحت عنوان ``فرش``، می‌توانید تم فرهنگ را در نظر بگیرید و در مورد ارتباط فرهنگ ایرانی-اسلامی با فرش و سایر صنایع دستی ایران آموزش‌هایی را ارائه دهید.

۷. ارتباط با صفحات بخش

در این قسمت، با توجه به مفاهیم، مهارت‌ها، نگرش‌ها و تم شناختی که برای این بخش در نظر گرفته شده و قرار است در ۶ صفحۀ بعدی این مفاهیم آموزش داده شوند، لازم است سؤالاتی را از دانش‌آموزان بپرسید و یا موضوعاتی را مطرح کنید.

برای مثال با توجه به مفاهیم، مهارت‌ها و نگرش‌هایی که برای نگارۀ دو در نظر گرفته‌اید می‌توانید موارد زیر را مطرح کنید:

 1. از دانش‌آموز بخواهید اشیاء زیر ۵ تا را بدون شمارش با انگشتان مشخص کند (شمارش).
 2. از دانش‌آموز بخواهید سمت راست و چپ خیابان را توصیف کند (شناخت جهت‌ها).
 3. در مورد احتمال آمدن باران و این که گاهی کسی نمی‌داند چه اتفاقی خواهد افتاد، توضیح بدهد (احتمال).
 4. به قوانین دوچرخه‌سواری در خیابان اشاره کنید.
 5. به نگهداری از کیف و لوازم شخصی اشاره کنید.
 6. به قوانین راهنمایی و رانندگی برای حفظ امنیت مردم و نحوۀ رد شدن از خیابان، اشاره کنید.

روش تدریس ۶ صفحۀ بعدی در هر بخش

در کتاب راهنمای روش تدریس ریاضی اول دبستان، روش تدریس هر صفحه به صورت جداگانه آموزش داده شده است. توضیحات هر صفحه شامل اهداف، روش تدریس و توصیه‌های آموزشی است که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

۱. اهداف

در قسمت اول، یعنی اهداف، هدف‌های آموزشی مربوط به آن صفحه مشخص شده است. برخی از این اهداف در صفحات مختلف تکرار می‌شوند. از معلم انتظار می‌رود که در پایان آموزش کتاب، این اهداف به طور کامل محقق شده باشند.

۲. روش تدریس

در قسمت دوم، یعنی روش تدریس، ابتدا پیشنهاداتی برای فعالیت‌های عملی ارائه می‌شود. در مرحلۀ بعد، باید به صفحه اول آن فصل رجوع کنید و از شاگردان بخواهید تا بین موضوعی که قرار است آموزش دهید و این صفحه ارتباط برقرار کنند. در نهایت آموزش‌های مد نظر خود را در مورد صفحه‌ای که در حال تدریس آن هستید، به دانش‌آموزان ارائه دهید.

برای مثال در تدریس صفحه دوم از نگاره اول، ابتدا از دانش‌آموزان بخواهید تعداد قاب‌های روی دیوار کلاس را بشمارند یا از ابزارهایی مانند چینه برای شمارش تا ۵ استفاده کنید (مرحلۀ اول). سپس به دانش‌آموزان بگویید به تصویر صفحۀ اول مراجعه کنند و اشیایی را که تعداد آن‌ها کمتر از ۵ بوده بشمارند (مرحلۀ دوم). در نهایت به همان صفحه برگردید و از شاگردان‌تان بخواهید ماهی‌ها، لاک‌پشت‌ها، خرچنگ‌هایی را که شکل آن‌ها مثل هم و تعداد آن‌ها کمتر از ۵ بوده را بشمارند (مرحلۀ سوم).
۳. توصیه‌های آموزشی

در قسمت توصیه‌های آموزشی، به نکات مهمی برای بهبود تدریس معلم اشاره شده است. مواردی که معلم باید از آن‌ها پرهیز کند، موضوعاتی که از اهمیت بالایی برخوردار هستند، ابزارهای کاربردی برای آموزش هر صفحه و غیره از جمله مواردی هستند که در این قسمت به آن‌ها پرداخته شده است.

روش تدریس ریاضی اول دبستان-سامانه تدریس خصوصی استادبانک
از مهم‌ترین وظایف معلم ریاضی، ایجاد ذهنیت و نگرش مثبت نسبت به این درس در دانش‌آموزان است.

بودجه‌بندی سالانۀ ریاضی اول ابتدایی 

جدول زیر پیشنهاد بودجه بندی سالانۀ درس ریاضی اول دبستان را ارائه می‌دهد که می‌تواند به برنامه‌ریزی شما برای تدریس خصوصی ریاضی اول ابتدایی کمک کند. زمانبندی ارائه شده در جدول زیر پیشنهادی است. برخی معلمان متناسب با شرایط کلاس و توانایی‌های دانش‌آموزان‌شان این زمانبندی را تغییر می‌دهند.

بودجه بندی ریاضی اول دبستان-سامانۀ معلم خصوصی استادبانک

کتاب‌های کمک درسی ریاضی اول دبستان

روش‌های مختلفی برای تمرین بیشتر و بهبود وضعیت درس ریاضی دانش‌آموزان پایۀ اول ابتدایی وجود دارد. یکی از این روش‌ها، استفاده از آموزش‌های شخصی‌سازی شده با کمک معلم خصوصی است. استفاده از نمونه سوالات ریاضی اول دبستان نیز می‌تواند به تکرار و تمرین بیشتر این درس کمک کند. روش دیگر استفاده از کتاب‌های کمک درسی است.

انتشارات مختلفی در زمینۀ آموزش ریاضی اول دبستان کتاب‌های کمک آموزشی معتبری را منتشر کرده‌اند. از جملۀ آن‌ها می‌توان به انتشارات گاج، مهر و ماه، خیلی سبز، مبتکران و کلاغ سپید اشاره کرد. هر یک از این کتاب‌ها کاربردها و ویژگی‌های خاص خود را دارند که معلم می‌تواند با توجه به نیاز دانش‌آموز مناسب‌ترین گزینه را به او معرفی کند.

ما در این قسمت به معرفی کتاب‌های خیلی سبز و رشادت در زمینۀ آموزش ریاضی اول ابتدایی می‌پردازیم.

۱. کتاب کار ریاضی اول خیلی سبز

کتاب کار ریاضی اول ابتدایی، انتشارات خیلی سبز، مطالب ریاضی پایۀ اول را در سطح مقدماتی و متوسط پوشش می‌دهد. این کتاب شامل درسنامه‌های کاربردی و کوتاه، تمرینات شبیه‌سازی شده متناسب با تمرینات کتاب برای سطوح مختلف دانش‌آموزان و پرسش‌های چهارگزینه‌ای است. در انتهای کتاب نیز کلید تمرینات محاسباتی، جواب آخر تمرینات مفهومی و پاسخ تشریحی سؤالات مربوط به دانش‌آموزان پرتلاش ارائه شده است.

روش تدریس ریاضی اول-سامانۀ تدریس خصوصی استادبانک
کتاب کار ریاضی اول ابتدایی، انتشارات خیلی سبز

۲. آموزش و تمرین ریاضی اول دبستان مبتکران (رشادت)

معمولاً کتاب‌های مبتکران، در مقاطع مختلف تحصیلی، سطح پیشرفته‌‌تری نسبت به سایر انتشارات دارند. رشادت مبتکران یکی از کتاب‌های کارِ خوب برای دانش‌آموزان علاقمند و سخت‌کوش کلاس اولی است.

در این کتاب در قدم اول دانش‌آموز با یک درسنامۀ قوی که سطح آن کمی بالاتر از کتاب درسی بوده، مواجه می‌شود. در قدم بعدی سوالات را با ترکیبِ مناسب (از آسان به دشوار) مشاهده خواهد کرد. در آخر نیز پاسخ‌ سؤالات ارائه شده‌ که کیفیت بالایی داشته و مباحث را به زیبایی تشریح کرده است.

روش تدریس ریاضی اول-سامانۀ تدریس خصوصی استادبانک
آموزش و تمرین ریاضی اول دبستان رشادت، انتشارات مبتکران

برخی نکات مهم در روش تدریس ریاضی اول دبستان

۱. تا حد امکان تلاش کنید درس ریاضیات را از حالت خشک و انتزاعی آن خارج کنید. بهتر است ریاضیات به خصوص برای دانش‌آموزان اول دبستان، با فعالیت‌های عملی جذاب و شادی‌بخش، استفاده از ابزار و اشیای ملموس و بازی‌ها، همراه باشد. آموزش ریاضی اول دبستان با بازی، یکی از بهترین روش‌های آموزشی برای دانش‌آموزان کلاس اول است و از ایجاد اضطراب ریاضی در آن‌ها جلوگیری می‌کند.

۲. کاربردهای هر مبحث را در زندگی روزانه، در حدی که برای دانش‌آموز کلاس اول قابل درک و جذاب بوده بیان کنید.

۳. در آموزش ریاضیات به سبک‌های یادگیری دانش‌آموزان نیز توجه داشته باشید.

۴. همۀ دانش‌آموزان، سرعت یکسانی در آموختن مفاهیم ریاضی ندارند و مهارت در انجام فعالیت‌ها را همزمان کسب نمی‌کنند. بنابراین لازم است که به همۀ آن‌ها فرصت کافی برای یادگیری و دستیابی به مهارت‌های ضروری داده شود.

مهارت های معلم ابتدایی تضمینی برای کسب درآمد از تدریس خصوصی

یکی از پردرآمدترین شاخه‌ها در تدریس خصوصی، تدریس دروس مختلف مقطع ابتدایی به خصوص پایه اول ابتدایی است. همان طور که گفتیم، برخی از دانش‌آموزان مفطع ابتدایی دچار اختلالات یادگیری هستند. بسیاری از خانواده‌ها دانش کافی برای تشخیص این مشکلات را ندارند.

در محیط مدرسه نیز معلم به دلیل تعداد زیاد دانش‌آموزان ممکن است فرصت لازم برای رسیدگی به مشکلات یادگیری تک تک دانش‌آموزان را نداشته باشد.

از سویی دیگر برخی از دانش‌آموزان نیز در پایان دورۀ ابتدایی قصد شرکت در آزمون‌های مختلفی مانند تیزهوشان و نمونه دولتی را دارند. با توجه به رقابت فشرده در این حوزه، این گروه از دانش‌آموزان نیاز به آموزش‌هایی فراتر از سطح کلاس‌ها و کتاب‌های مدرسه دارند.

با توجه به همۀ دلایلی که ذکر شد، دانش‌آموزان و خانواده‌های بسیار زیادی هر ساله با اهداف مختلف، نظیر تقویت درس‌های ریاضی، دیکته، علوم، روخوانی، موفقیت در آزمون‌های تیزهوشان و نمونه دولتی و یا درمان مشکلات یادگیری دانش‌آموزان ابتدایی، متقاضی معلم خصوصی ابتدایی هستند. به همین دلیل، یکی از پردرآمدترین مقاطع در تدریس خصوصی، مقطع ابتدایی است.

معلمان عزیزی که توانایی و مهارت بالایی در تدریس دروس پایه اول ابتدایی دارند می‌توانند با تدریس خصوصی در استادبانک، درآمد بیشتری کسب کنند که از کمترین مزایای آن می‌توان به ثبت نام رایگان، حفظ حریم خصوصی اساتید، ساعت کاری منعطف و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد.

برای ثبت نام به عنوان معلم خصوصی ریاضی اول ابتدایی کافیست روی بنر زیر یا دکمۀ سبز رنگ ثبت نام به عنوان معلم خصوصی کلیک کنید.

استادبانک محلی برای ارتقای دانش و جذب معلمان ابتدایی

در این مقاله از سایت معلمان ابتدایی استادبانک، به بررسی کتاب درسی و روش تدریس ریاضی اول دبستان پرداختیم. همچنین فایل راهنمای معلم ریاضی اول دبستان را برای دانلود در اختیار شما همکاران عزیز قرار دادیم. تلاش می‌کنیم تا در آپدیت‌‌های بعدی این مقاله، به پاسخ برخی سؤالات رایج در مورد آموزش ریاضی اول دبستان می‌پردازیم.

سامانۀ آموزش خصوصی استادبانک، یکی از معتبرترین و باسابقه‌ترین پلتفرم‌ها برای معرفی برترین اساتید تدریس خصوصی آنلاین و حضوری در همۀ دروس به دانش‌آموزان، دانشجویان و دیگر متقاضیان کلاس‌های خصوصی است.

اهداف و چشم‌اندازهای استادبانک تنها به معرفی معلمان خصوصی محدود نمی‌شود. بلکه یکی از دغدغه‌های همیشگی تیم استادبانک، کمک به افزایش دانش معلمان در زمینۀ تدریس خصوصی و گروهی نیز بوده است.

ما در مجله اساتید استادبانک تلاش می‌کنیم تا به نیازهای مختلف اساتید، معلمان در زمینه‌های مختلف مانند توسعۀ شغلی، کسب درآمد، آشنایی با منابع مطالعاتی و غیره به بهترین شکل پاسخ دهیم. برای مثال از یک سو با ارائۀ بخش‌هایی نظیر روش تدریس، معرفی کتاب، طرح درس، مدیریت کلاس و غیره می‌کوشیم تا نیازهای این عزیزان در حوزه‌های مذکور برطرف کنیم و از سوی دیگر، با فراهم کردن امکان کسب درآمد از تدریس خصوصی، به افزایش رضایت شغلی این عزیزان کمک می‌کنیم.

در صورتی که شما نیز علاقمند به تدریس و همکاری با سایت استادبانک به عنوان معلم خصوصی اول ابتدایی هستید، می‌توانید از طریق لینک عضویت اساتید مراحل ثبت نام خود را طی کنید.

چنان چه در مورد ثبت‌نام، نحوۀ همکاری و سایر خدمات آموزشی استادبانک نیاز به راهنمایی و مشاوره داشتید، می‌توانید با شماره ۹۱۰۰۵۳۴۳-۰۲۱ تماس بگیرید.

لطفا تجربیات خود را در زمینۀ روش تدریس ریاضی اول ابتدایی، منابع کمک درسی و آموزشی، با ما و سایر همکارانتان به اشتراک بگذارید.
بهترین روش آموزش جمع و تفریق ریاضی اول دبستان چیست؟

در این مقاله از سایت معلمان ابتدایی استادبانک، کتاب راهنمای معلم ریاضی کلاس اول برای دانلود ارائه شده است. در این کتاب می‌توانید بهترین روش‌های آموزش جمع و تفریق کلاس اول را مطالعه کنید.

بهترین مرجع برای آموزش روش تدریس صفحه به صفحه ریاضی کلاس اول کدام است؟

کتاب روش تدریس ریاضی اول دبستان، کامل‌ترین مرجع برای  معلمان عزیز است که با کلیک روی این مقاله می‌توانید این فایل را دانلود کنید.

بهترین کتاب کمک درسی برای آموزش ریاضی اول دبستان کدام است؟

انتخاب کتاب کمک درسی مناسب برای آموزش ریاضی اول دبستان به نوع نیاز دانش آموز شما بستگی دارد. در این مقاله از بخش روش تدریس اول ابتدایی به دو مورد از کتابهای مفید برای آموزش ریاضی اول دبستان اشاره شده است.

برچسب ها:

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

 • حمیرا
  ۲۸ مهر ۱۴۰۲

  مطالب خیلی خوب و مفیدی ممنون از راهنمایی شما

  0 پاسخ
 • فاطمه کوهساری
  ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱

  سلام . مطلب خیلی خوبی بود . به نکات مهمی اشاره کرد . ممنونم

  0 پاسخ
  • آکادمی اساتید استادبانک
   ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

   سلام و عرض ادب خدمت شما
   از توجه شما سپاسگزاریم

   0 پاسخ
 • مهناز رئیسی
  ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱

  جالب بود…نکاتی خوبی توضیح داده شده است.

  0 پاسخ
  • آکادمی اساتید استادبانک
   ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱

   سلام به شما همکاری گرامی
   سپاس از اینکه نظرتون رو در مورد مقاله روش تدریس ریاضی اول دبستان، با ما به اشتراک گذاشتید.

   1 پاسخ
×
ثبت نام به عنوان معلم خصوصی