روش تدریسروش تدریس ابتداییروش تدریس ریاضیروش تدریس سوم ابتدایی
آموزش جدول ضرب سوم ابتدایی-استادبانک

آموزش جدول ضرب کلاس سوم به شکلِ ساده + ویدیوی آموزشی

یادگیری جدول ضرب کلاس سوم برای دانش‌آموزان سوم دبستان اهمیت زیادی دارد. دانش‌آموزان، در پایۀ سوم ابتدایی برای اولین بار با مفهوم ضرب اعداد آشنا می‌شوند. یادگیری بسیاری از موضوعات درس ریاضی در پایه‌های بالاتر به یادگیری جدول ضرب کلاس سوم و چهارم دبستان وابسته است.

دانش‌آموزانی که تسلط خوبی روی جدول ضرب دارند در مقایسه با سایر دانش‌آموزان، مشکلات کمتری را در مباحث مختلف ریاضی از جمله تقسیم، محاسبات کسری، نسبت و تناسب، درصد و غیره تجربه می‌کنند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که روش تدریس ریاضی سوم ابتدایی و به خصوص، روش آموزش جدول ضرب کلاس سوم، تأثیر مستقیمی روی وضعیت درسی دانش‌آموز در درس ریاضی در پایه‌های بالاتر دارد.

به دلیل اهمیت یادگیری جدول ضرب برای موفقیت در درس ریاضی، در مقالۀ پیش رو از مجله اساتید استادبانک (بزرگترین سامانه تدریس خصوصی ایران) به بررسی این موضوع پرداخته‌ایم. همچنین ویدیوهای آموزشی جدول ضرب کلاس سوم کامل را که توسط سرکار خانم ساعدی، دبیر ریاضی استادبانک تهیه شده‌اند، در اختیار شما همکاران عزیز قرار داده‌ایم.

در صورتی که به عنوان معلم خصوصی ریاضی یا معلم آموزش و پرورش، این درس را تدریس می‌کنید، این مقاله برای شما مفید خواهد بود. لطفا با ما همراه باشید.

همچنین اگر علاقمند به همکاری با استادبانک در زمینۀ تدریس خصوصی ریاضی چهارم دبستان هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ زیر را مطالعه کنید.
مزایای استخدام به عنوان معلم خصوصی در استادبانک

جدول ضرب چیست؟

جدول ضرب، یک جدولِ ۱۰ در ۱۰ است که برای ضرب دوتایی اعداد ۱ تا ۱۰ به کار گرفته می‌شود. در واقع در اولین ردیف و اولین ستون این جدول، اعداد ۱ تا ۱۰ به ترتیب نوشته می‌شوند و حاصل ضرب هر یک از اعداد ردیف اول، در هر یک از اعداد ستون اول، در محل تقاطع این دو عدد نوشته می‌شود. البته در برخی جداول ضرب، تعداد اعداد ردیف و ستون اول بیشتر یا کمتر است.

در بسیاری از کشورها یاد گرفتن و حفظ کردن جدول ضرب برای دانش‌آموزان ضروری است.
سیستم‌های آموزشی به کمک ترفندهای مختلفی، حفظ کردن این جدول را به دانش‌آموزان یاد می‌دهند.
در ایران نیز آموزش جدول ضرب در پایۀ سوم ابتدایی اتفاق می‌افتد. دانش‌آموزان در این پایه با ضرب اعداد یک رقمی در چند رقمی و در پایۀ چهارم نیز با ضرب اعداد دو رقمی آشنا می‌شوند.

آموزش جدول ضرب کلاس سوم با شکل برای کودکان

روش‌های مختلفی برای آموزش جدول ضرب به کودکان وجود دارد. بعضی از کودکان به کمکِ انگشتان دست تکنیک‌های ضرب را یاد گرفته و به خاطر می‌سپارند. برخی دیگر به کمک بازی‌های مختلفی که برای این کار در نظر گرفته شده به جدول ضرب مسلط می‌شوند.

یک روش خلاقانۀ دیگر ترکیبِ هنر با ریاضیات است! به این شکل که کودک با شعر، موسیقی، داستان و غیره جدول ضرب را فرا می‌گیرد. یعنی آموزش جدول ضرب کلاس سوم با شعر برای خیلی از دانش‌آموزان تکنیک بسیار مفید و جالبی است که خیلی از مدرسین تدریس خصوصی پایه سوم ابتدایی انجام می‌دهند.

اگر چه هر یک از این روش‌ها می‌تواند به یادگیری هر چه بهتر جدول ضرب کلاس سوم کمک کند، با این حال هر معلم ریاضی نیز می‌تواند با استفاده از خلاقیت خود ابتکارات جالبی در آموزش جدول ضرب کلاس سوم ابتدایی به کار ببرد.

نکاتی برای آموزش جدول ضرب 

در این بخش به نکاتی برای آموزش جدول ضرب سوم ابتدایی اشاره می‌کنیم.

۱. از صفحات جدول ضرب استفاده کنید

این تکنیک اگر چه که کمی قدیمی است ولی روش بسیار مؤثری است. کافیست این جدول‌ها را پرینت بگیرید و در اختیار دانش‌آموزان‌تان قرار دهید. از آن‌ها بخواهید این جدول ضرب را پر کنند. سپس آن را در قسمتی از اتاق یا خانه که همواره جلوی چشم است، نصب کنند. دانش‌آموزان باید هر روز این جدول ضرب را تمرین کنند تا زمانی که به طور کامل آن را حفظ شوند.

۲. با ضرب‌های ساده شروع کنید

 یادگیری و حفظ کردن جدول ضرب، درست مانند ساختن یک خانه است. بنابراین ابتدا باید پایه‌ها را محکم کنید. در اوایل کار، تلاش کنید تا دانش‌آموزان ضرب‌های ساده را حفظ کنند. برای مثال ضرب در عدد ۲ و ضرب در عدد ۱۰ می‌توانند گزینه‌های مناسبی باشند. بعد از اینکه دانش‌آموز اعتماد به نفس کافی برای انجام ذهنی ضرب‌های ساده را به دست آورد، به سراغ ضرب‌های پیچیده‌تر مانند ضرب در ۸ و ۹ بروید.

۳. تکنیک‌ها و ترفندهای ضرب اعداد را آموزش دهید

 محاسبات ریاضی سرشار از تکنیک و ترفند است. این موضوع یکی از جذابیت‌های دنیای ریاضی است. برای ضرب اعداد نیز ترفندهایی وجود دارد که با آموزش آن‌ها به شاگردان‌تان می‌توانید سرعت محاسبات آن‌ها را بالاتر ببرید.

به عنوان مثال برای آموزش ضرب اعداد یک رقمی در عدد ۹، می‌توانید از ترفند انگشتان دست استفاده کنید. این ترفند در ویدیوی آخر همین مقاله که از تکنیک‌های جدول ضرب کلاس سوم از طریق فیلم بوده، توسط سرکار خانم ساعدی، دبیر ریاضی استادبانک آموزش داده شده است.

استخدام معلم خصوصی ریاضی در استادبانک

۴. از شعر و موسیقی استفاده کنید

یکی از بهترین روش‌ها برای آموزش جدول ضرب کلاس سوم به کودکان، استفاده از شعر و موسیقی است. زیرا دانش‌آموزان در این سن به شعر، داستان، موسیقی، بازی و غیره بسیار علاقمند هستند. بنابراین یادگیری جدول ضرب از این طریق بهتر اتفاق می‌افتد. با یک جستجوی ساده در اینترنت، به کلیپ‌هایی دسترسی پیدا می‌کنید که جدول ضرب کلاس سوم را با شعر و ترانه آموزش می‌دهند.

۵. از والدین بخواهید برای آموزش جدول ضرب با شما همکاری کنند

یکی از بهترین روش‌ها برای آموزش جدول ضرب کلاس سوم، همکاری با والدین است. از والدین بخواهید تا در خانه مرتباً در موقعیت‌های مختلف با فرزندشان جدول ضرب را تمرین کنند.

هنگام رفتن به مدرسه، زمان‌هایی که در مترو یا ایستگاه اتوبوس هستند و در هر موقعیتی که مناسب است از فرزندشان بخواهند که جدول ضرب را مرور کند. البته این موضوع نباید آن قدر تکرار شود که باعث دلزدگی و بی‌علاقگی دانش‌آموز شود.

آموزش ویدئویی جدول ضرب سوم ابتدایی (جدول ضرب کامل)

در این قسمت سرکار خانم ساعدی، از دبیران استادبانک، ویدیوهای آموزش جدول ضرب کلاس سوم را ارائه کرده‌اند.

جدول ضرب اعداد ۱ و ۲:

جدول ضرب عدد ۳:

جدول ضرب اعداد ۶، ۷ و ۸:

جدول ضرب عدد ۹:

همکاری با استادبانک، یکی از برترین مؤسسات تدریس خصوصی در ایران

در این مقاله تلاش کردیم تا اهمیت آموزش جدول ضرب و روش‌های آموزش جدول ضرب کلاس سوم را به شکل ساده برای معلمان عزیز بیان کنیم.

در صورتی که به مطالعۀ سایر مقالات در زمینۀ روش‌ تدریس، توسعۀ شغلی معلمان، تکنولوژی‌های آموزشی، مدیریت کلاس و اخبار معلمان علاقمند هستید، پیشنهاد می‌کنیم به بخش‌های مختلف مجله اساتیدِ (سایت معلمان ابتدایی و سایر مقاطع تحصیلی) استادبانک هم مراجعه کنید. همچنین اگر به عنوان معلم به تدریس خصوصی علاقه دارید می‌توانید شرایط همکاری با استادبانک را مطالعه و فرم ثبت نام معلم خصوصی را تکمیل کنید یا از طریق شماره‌ ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ با مشاورین ما در ارتباط باشید.

استادبانک همواره در تلاش است تا با همکاری برترین معلمان و اساتید کشور و با استفاده از تجربیات آن‌ها، نقشی تأثیرگذار در گسترش دانش، به روزرسانی اطلاعات معلمان و معرفی آن‌ها به دانش‌آموزان و دانشجویان کشور داشته باشد. هدف ما بالا بردن سطح کیفیت آموزش معلمان و ساختن آینده‌ای روشن برای فرزندان این سرزمین است.

شما از چه روش‌هایی برای آموزش جدول ضرب کلاس سوم استفاده می‌کنید؟ لطفا تجربیات خود را در این زمینه با سایر همکاران به اشتراک بگذارید.

استاد مریم ساعدی در تهیۀ این محتوا با استادبانک همکاری کرده‌اند. با کلیک روی تصویر، وارد صفحه شخصی استاد ساعدی می‌شوید.

مریم ساعدی

ساده‌ترین روش‌ حفظ جدول ضرب برای دانش‌آموزان ابتدایی چیست؟

روش‌های مختلفی برای آموزش سادۀ جدول ضرب به کودکان وجود دارد. استفاده از انگشتان دست، بازی، شعر و موسیفی از جملۀ این روشها هستند که در این مقاله از سایت معلمان استادبانک تحت عنوان اموزش جدول ضرب به آن‌ها اشاره شده است.

چه ترفندهایی برای آموزش جدول ضرب ۱ تا ۹ وجود دارد؟

با کلیک روی این مقاله از آکادمی اساتید استادبانک، به ویدیوهای آموزشی دسترسی پیدا می‌کنید که ترفندهای آموزش جدول ضرب توسط یکی از اساتید ریاضی استادبانک آموزش داده شده است.

چطور جدول ضرب کلاس سوم را آموزش دهیم؟

آموزش جدول ضرب کلاس سوم، نکات مهمی دارد که در این مقاله از سایت استادبانک به چند مورد مهم از این نکات اشاره شده است.

برچسب ها:

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

 • معلم
  ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

  سلام ممنون از مقاله خوبتون. ریاضی سوم دبستان را چطور تدریس کنم؟

  0 پاسخ
 • زهرا مشهدی
  ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

  سلام وقت بخیر
  پسر من کلاس اوله و توی روخوانی بسیار مشکل داره. لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم؟

  0 پاسخ
 • ساجده محمدزاده
  ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱

  سلام من جدول ضرب ۳ رو نمیدونم چطوری باید حفظ کنم

  0 پاسخ
  • آکادمی اساتید استادبانک
   ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

   سلام به شما
   در مقاله آموزش جدول ضرب، ویدیوی دوم به آموزش ضرب اعداد در ۳ اختصاص داده شده. پیشنهاد می‌کنیم حتما ویدیو را مشاهده نمایید.

   0 پاسخ
 • یاسمین جلالی
  ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱

  معلم ما از ترفند انگشتها برای آموزش ضرب ۹ استفاده میکرد. روششو یادم رفته بود. ولی با این ویدیو دوباره برام یاداوری شد. ممنون از سایت خوب استادبانک.

  0 پاسخ
  • آکادمی اساتید استادبانک
   ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

   سپاس از توجه شما

   3 پاسخ
×
ثبت نام به عنوان معلم خصوصی