روش تدریسروش تدریس ابتداییروش تدریس ریاضیروش تدریس سوم ابتدایی
آموزش جدول ضرب سوم ابتدایی-استادبانک

آموزش جدول ضرب کلاس سوم به شکلِ ساده + ویدیوی آموزشی جدول ضرب از ۱ تا ۹

یادگیری جدول ضرب کلاس سوم برای دانش‌آموزان پایه سوم دبستان اهمیت بسیار زیادی دارد. دانش‌آموزان، در کلاس سوم ابتدایی برای اولین بار با مفهوم ضرب اعداد آشنا می‌شوند. درک و یادگیری بسیاری از موضوعات درس ریاضی در پایه‌های بالاتر به حفظ جدول ضرب کلاس سوم و چهارم دبستان وابسته است.

دانش‌آموزانی که تسلط خوبی روی جدول ضرب دارند در مقایسه با سایر دانش‌آموزان، مشکلات کمتری را در مباحث مختلف ریاضی از جمله تقسیم، محاسبات کسری، نسبت و تناسب، درصد و غیره تجربه می‌کنند. بنابراین روش تدریس ریاضی سوم ابتدایی و به خصوص، روش آموزش جدول ضرب کلاس سوم، تأثیر مستقیمی روی وضعیت درس ریاضی دانش‌آموز در پایه‌های بالاتر دارد.

به دلیل تاثیر یادگیری جدول ضرب در موفقیت هر چه بیشتر در درس ریاضی، مقالۀ پیش رو از مجله اساتید استادبانک (بزرگترین سامانه تدریس خصوصی ایران) را به بررسی و آموزش روش‌های حفظ جدول ضرب اختصاص داده‌ایم. همچنین در انتهای ویدیوهای آموزشی جدول ضرب کلاس سوم کامل را که توسط سرکار خانم ساعدی، دبیر ریاضی استادبانک تهیه شده‌اند، به شما همکاران عزیز ارائه نموده‌ایم.

جدول ضرب چیست؟

جدول ضرب کلاس سوم از ۱ تا ۱۰، یک جدولِ ۱۰ در ۱۰ است که برای ضرب دوتایی اعداد ۱ تا ۱۰ به کار گرفته می‌شود. در واقع در اولین ردیف و اولین ستون این جدول، اعداد ۱ تا ۱۰ به ترتیب نوشته می‌شوند و حاصل ضرب هر یک از اعداد ردیف اول، در هر یک از اعداد ستون اول، در محل تقاطع این دو عدد نوشته می‌شود. البته در برخی جداول ضرب، تعداد اعداد ردیف و ستون اول بیشتر یا کمتر است.

در بسیاری از کشورها یاد گرفتن و حفظ کردن جدول ضرب برای دانش‌آموزان ضروری است. سیستم‌های آموزشی با روش‌های مختلف ترفندهای حفظ کردن جدول ضرب را به دانش‌آموزان یاد می‌دهند. در ایران نیز آموزش جدول ضرب در پایۀ سوم ابتدایی اتفاق می‌افتد. دانش‌آموزان در این پایه با ضرب اعداد یک رقمی در چند رقمی و در پایۀ چهارم نیز با ضرب اعداد دو رقمی آشنا می‌شوند.

به عنوان معلم خصوصی ریاضی پایه سوم ابتدایی، بسیار ضروری است که قبل از هر چیز با روش تدریس ریاضی سوم ابتدایی آشنا باشید و سپس روی روش‌های آموزش جدول ضرب سوم ابتدایی نیز به خوبی مسلط شوید چرا که این موضوع را می‌توان مهم‌ترین مبحث ریاضی سوم در نظر گرفت و یادگیری آن از مشکلاتی مانند اضطراب ریاضی دانش‌آموزان در آینده تا حد زیادی جلوگیری خواهد کرد. مطالعه بیشتر: اضطراب ریاضی در دانش‌آموزان ابتدایی

آموزش جدول ضرب کلاس سوم با شکل برای کودکان، جدول ضرب اسان

در صورتی که به عنوان معلم خصوصی ریاضی یا معلم ریاضی آموزش و پرورش، درس ریاضی سوم دبستان را تدریس می‌کنید، ادامۀ این مقاله برای شما بسیار مفید خواهد بود. پیشنهاد می‌کنیم ویدیوهای آموزشی جدول ضرب کلاس سوم را نیز که در انتهای مقاله قرار دارند، مشاهده کنید.

روش‌های مختلفی برای آموزش جدول ضرب به کودکان وجود دارد. بعضی از کودکان به کمکِ انگشتان دست تکنیک‌های ضرب را یاد گرفته و به خاطر می‌سپارند. برخی دیگر به کمک بازی‌های مختلفی که برای این کار در نظر گرفته شده (بازی جدول ضرب کلاس سوم) به جدول ضرب مسلط می‌شوند.

آموزش جدول ضرب با شکل نیز یکی دیگر از این روش‌ها است. این روش به خصوص برای دانش‌اموزانی که سبک یادگیری دیداری یا بصری دارند بسیار مناسب است. چرا که می‌توانند با شکل‌ها به خوبی ارتباط برقرار کنند و آن‌ها به خاطر بسپارند.

یک روش خلاقانۀ دیگر ترکیبِ هنر با ریاضیات است! به این شکل که کودک با شعر، موسیقی، داستان و غیره جدول ضرب را فرا می‌گیرد. آموزش جدول ضرب کلاس سوم با شعر برای بسیاری از دانش‌آموزان تکنیک بسیار مفید و جالبی است. مدرسین بسیار زیادی در تدریس خصوصی پایه سوم ابتدایی از این روش استفاده می‌کنند.

اگر چه هر یک از این روش‌ها می‌تواند به یادگیری هر چه بهتر جدول ضرب آسان کمک کند، با این حال هر معلم ریاضی نیز می‌تواند با استفاده از خلاقیت خود ابتکارات جالبی در آموزش جدول ضرب کلاس سوم ابتدایی به کار ببرد.

نکاتی برای آموزش جدول ضرب کلاس سوم 

همان طور که گفتیم جدول ضرب یکی از مفاهیم پایه‌ای درس ریاضی است. اگر دانش‌آموز کلاس سوم در یادگیری این بخش دچار مشکل باشد، یادگیری سایر مباحث محاسباتی ریاضی نیز برای او چالش برانگیز می‌شود. به دلیل اهمیت این موضوع، کارشناسان حوزۀ آموزش ریاضی همواره در تلاشند تا روش‌ها کاربردی‌تری را برای حفظ کردن جدول ضرب سوم ابتدایی ابداع کنند.

در این بخش به برخی از نکات و روش‌های آموزش جدول ضرب سوم ابتدایی اشاره می‌کنیم.

۱. استفاده از صفحات جدول ضرب برای تکرار و تمرین هر چه بیشتر

این تکنیک یادگیری جدول ضرب، اگر چه که کمی قدیمی است ولی روش بسیار مؤثری است. کافیست این جدول‌ها را پرینت بگیرید و در اختیار دانش‌آموزان‌ یا فرزندتان قرار دهید. از آن‌ها بخواهید این جدول ضرب را پر کنند. سپس آن را در قسمتی از اتاق یا خانه که همواره جلوی چشم است، نصب کنند. دانش‌آموزان باید هر روز این جدول ضرب را تمرین کنند تا زمانی که به طور کامل آن را حفظ شوند.

آموزش جدول ضرب -سامانه آموزش خصوصی استادبانک

۲. با ضرب‌های ساده شروع کنید

 یادگیری و حفظ کردن جدول ضرب، درست مانند ساختن یک خانه است. بنابراین راحت ترین روش یادگیری جدول ضرب برای کودکان این است که ابتدا پایه‌ها را محکم کنید.

در اوایل کار، تلاش کنید تا دانش‌آموزان ضرب‌های ساده را حفظ کنند. برای مثال ضرب در عدد ۲ و ضرب در عدد ۱۰ می‌توانند گزینه‌های مناسبی باشند. اجازه دهید دانش‌آموز اعتماد به نفس کافی برای انجام ذهنی ضرب‌های ساده را به دست آورد. بعد از آن به سراغ ضرب‌های پیچیده‌تر مانند آموزش ضرب در ۸ و ۹ بروید.

۳. تکنیک‌ها و ترفندهای ضرب اعداد را آموزش دهید

 محاسبات ریاضی سرشار از تکنیک و ترفند است. این موضوع یکی از جذابیت‌های دنیای ریاضی است. برای یادگیری ضرب اعداد نیز ترفندهایی وجود دارد که با آموزش آن‌ها به شاگردان‌تان می‌توانید سرعت محاسبات آن‌ها را بالاتر ببرید.

به عنوان مثال برای آموزش ضرب اعداد یک رقمی در عدد ۹، می‌توانید از ترفند انگشتان دست یا همان آموزش جدول ضرب با انگشتان دست استفاده کنید. این ترفند در ویدیوی آخر همین مقاله که از تکنیک‌های جدول ضرب اسان از طریق فیلم بوده، توسط سرکار خانم ساعدی، دبیر ریاضی استادبانک آموزش داده شده است.

۴. از شعر و موسیقی و بازی و داستان استفاده کنید

آموزش جدول ضرب با شعر، آموزش جدول ضرب با داستان، آموزش جدول ضرب با بازی از بهترین روش‌ها برای آموزش جدول ضرب کلاس سوم به کودکان، هستند. زیرا دانش‌آموزان در این سن به شعر، داستان، موسیقی، بازی و غیره بسیار علاقمند هستند. بنابراین یادگیری جدول ضرب از این طریق بهتر اتفاق می‌افتد.

با یک جستجوی ساده در اینترنت، به انواع کلیپ‌هایی دسترسی پیدا می‌کنید که جدول ضرب کلاس سوم را با شعر و ترانه آموزش می‌دهند.

۵. از والدین بخواهید برای آموزش جدول ضرب با شما همکاری کنند

یکی از بهترین روش‌ها برای آموزش جدول ضرب کلاس سوم، همکاری با والدین است. از والدین بخواهید تا در خانه مرتباً در موقعیت‌های مختلف با فرزندشان جدول ضرب را تمرین کنند.

هنگام رفتن به مدرسه، زمان‌هایی که در مترو یا ایستگاه اتوبوس هستند و در هر موقعیتی که مناسب است از فرزندشان بخواهند که جدول ضرب را مرور کند. البته این موضوع نباید آن قدر تکرار شود که باعث دلزدگی و بی‌علاقگی دانش‌آموز شود.

۶. از معلم خصوصی ریاضی کلاس سوم کمک بگیرید

فرقی نمی‌کند به عنوان معلم ریاضی کلاس سوم مشغول مطالعۀ این مقاله باشید و یا والدین یک دانش‌آموز کلاس سومی هستید. در هر صورت همه می‌دانیم که در کلاس‌های مدرسه به دلیل تعداد زیاد دانش‌آموزان امکان اینکه معلم برای تک تک دانش‌آموزان به اندازۀ کافی وقت بگذارد و جدول ضرب را با آن‌ها تمرین کند، وجود ندارد.

بنابراین چنان چه شاگرد یا فرزند کلاس سومی شما، در یادگیری جدول ضرب کلاس سوم دبستان یا سایر موضوعات ریاضی سوم دچار مشکل و چالش است، بهتر است از یک معلم خصوصی ریاضی برای رفع این مشکل کمک بگیرید.

معلم خصوصی با تمرکز کامل روی نقاط ضعف و قوت شاگرد، شناسایی سبک یادگیری او، اختصاص دادن فرصت کافی برای آموزش جدول ضرب کلاس سوم و استفاده از روش‌های تدریس متنوع و جذاب می‌تواند یادگیری مفاهیم پایه‌ای ریاضی از جمله جدول ضرب را برای فرزند یا شاگرد شما دلپذیرتر و آسان‌تر کند.

از طریق لینک زیر می‌توانید رزومه و سوابق کاری اساتید ریاضی استادبانک را مشاهده و بررسی کنید.

آموزش ویدئویی جدول ضرب سوم ابتدایی (جدول ضرب کامل)

در این قسمت سرکار خانم ساعدی، یکی از دبیران محترم ریاضی استادبانک، فیلم جدول ضرب کلاس سوم را برای آموزش ضرب های ۱ تا ۹ ارائه کرده‌اند.

جدول ضرب اعداد ۱ و ۲:

جدول ضرب عدد ۳:

جدول ضرب اعداد ۶، ۷ و ۸:

جدول ضرب عدد ۹:

همکاری با استادبانک، یکی از برترین مؤسسات تدریس خصوصی در ایران

در این مقاله تلاش کردیم تا اهمیت آموزش جدول ضرب و روش‌های آموزش جدول ضرب کلاس سوم به شکل ساده را برای معلمان عزیز بیان کنیم. در مقالات آیندۀ سایت معلمان ابتدایی استادبانک به بررسی اپلیکیشن‌ها، انواع خودآموز جدول ضرب، کتاب‌های آموزشی جدول ضرب، بازی‌های آموزش جدول و ابزارهای کمک آموزشی جدول ضرب کلاس سوم خواهیم پرداخت.

در صورتی که به مطالعۀ سایر مقالات در زمینۀ روش‌ تدریس، توسعۀ شغلی معلمان، تکنولوژی‌های آموزشی، مدیریت کلاس، اخبار معلمان و مشاوره تحصیلی استادبانک علاقمند هستید، پیشنهاد می‌کنیم به بخش‌های مختلف مجله اساتید هم مراجعه کنید.

همچنین اگر به عنوان معلم به تدریس خصوصی ریاضی و سایر دروس علاقه دارید می‌توانید شرایط همکاری با استادبانک را مطالعه و فرم ثبت نام معلم خصوصی را تکمیل کنید یا از طریق شماره‌ ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ با مشاورین ما در ارتباط باشید.

شما از چه روش‌هایی برای آموزش جدول ضرب کلاس سوم استفاده می‌کنید؟ لطفا تجربیات خود را در این زمینه با سایر همکاران به اشتراک بگذارید.

استاد مریم ساعدی در تهیۀ این محتوا با استادبانک همکاری کرده‌اند. با کلیک روی تصویر، وارد صفحه شخصی استاد ساعدی می‌شوید.

مریم ساعدی

ساده‌ترین روش‌ حفظ جدول ضرب برای دانش‌آموزان ابتدایی چیست؟

روش‌های مختلفی برای آموزش سادۀ جدول ضرب به کودکان وجود دارد. استفاده از انگشتان دست برای آموزش ضرب، استفاده از بازی، شعر و موسیقی از جملۀ این روش‌ها هستند که در این مقاله از سایت معلمان استادبانک تحت عنوان آموزش جدول ضرب به آن‌ها اشاره شده است.

چه ترفندهایی برای آموزش جدول ضرب ۱ تا ۹ وجود دارد؟

با کلیک روی این مقاله از آکادمی اساتید استادبانک، به ویدیوهای آموزشی دسترسی پیدا می‌کنید که ترفندهای آموزش جدول ضرب ۱ تا ۹ توسط یکی از اساتید ریاضی استادبانک آموزش داده شده است.

چطور جدول ضرب کلاس سوم را آموزش دهیم؟

در آموزش جدول ضرب کلاس سوم، مهم‌ترین نکته تقویت حافظه دیداری شاگردان و همچنین شروع از ضرب‌های ساده به سمت ضربهای سختتر است. برخی نکات مهم دیگر نیز وجود دارند که در این مقاله از سایت استادبانک به چند مورد مهم اشاره شده است.

برچسب ها:

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

 • لیلا
  ۲۷ مرداد ۱۴۰۲

  با تشکر از شما

  حدس می‌زنم روش ضرب، ۷،۸،۶برای دانش آموز یکم سخت به نظر میاد…

  4 پاسخ
 • صدیقه
  ۱۱ تیر ۱۴۰۲

  سلام وقت بخیر. این روش تدریس عالیه. مدتهاست درگیر یاد دادن به پسرم هستم
  .اگه لطف کنید فایل ضرب ۴و۵ رو هم بزارید ممنون میشم

  5 پاسخ
 • محمد
  ۲۷ آبان ۱۴۰۱

  خیلی عالی

  6 پاسخ
 • معلم
  ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

  سلام ممنون از مقاله خوبتون. ریاضی سوم دبستان را چطور تدریس کنم؟

  11 پاسخ
 • زهرا مشهدی
  ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

  سلام وقت بخیر
  پسر من کلاس اوله و توی روخوانی بسیار مشکل داره. لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم؟

  8 پاسخ
 • ساجده محمدزاده
  ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱

  سلام من جدول ضرب ۳ رو نمیدونم چطوری باید حفظ کنم

  5 پاسخ
  • آکادمی اساتید استادبانک
   ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

   سلام به شما
   در مقاله آموزش جدول ضرب، ویدیوی دوم به آموزش ضرب اعداد در ۳ اختصاص داده شده. پیشنهاد می‌کنیم حتما ویدیو را مشاهده نمایید.

   6 پاسخ
 • یاسمین جلالی
  ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱

  معلم ما از ترفند انگشتها برای آموزش ضرب ۹ استفاده میکرد. روششو یادم رفته بود. ولی با این ویدیو دوباره برام یاداوری شد. ممنون از سایت خوب استادبانک.

  5 پاسخ
  • آکادمی اساتید استادبانک
   ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

   سپاس از توجه شما

   12 پاسخ
×
ثبت نام به عنوان معلم خصوصی