روش تدریسروش تدریس فیزیکروش تدریس کنکوری
روش تدریس فیزیک دوازدهم-سامان تدریس خصوصی استادبانک

روش تدریس فیزیک دوازدهم | استاد محمد پوررضا

در بخش روش تدریسِ اساتید استادبانک، قصد داریم تجربیات سال‌ها تدریسِ موفق‌ترین اساتید استادبانک، در پایه‌ها و دروس مختلف را در اختیار شما همکاران گرامی قرار دهیم. در این مقالات و پادکست‌ها می‌توانید به اطلاعات بسیار مفید و کاربردی در مورد بهترین شیوه‌های تدریس، منابع مهم درسی، مشکلات عمدۀ دانش‌آموزان در هر درس و بسیاری نکات مفید دیگر دسترسی داشته باشید.

در پادکست پیش رو از مجله اساتید استادبانک (بزرگ‌ترین سامانۀ آموزش خصوصی کشور)، استاد محمد پوررضا به ارائۀ روش تدریس فیزیک دوازدهم -ریاضی و تجربی- پرداخته‌اند. همچنین در طول این مقاله، نگاهی به کتاب درسی و روش تدریس فیزیک دوازدهم خواهیم داشت. فایل پی‌دی‌اف کتاب فیزیک دوازدهم و راهنمای تدریس فیزیک دوازدهم را نیز جهت دانلود، در اختیار شما همکاران عزیز قرار داده‌‌ایم. لطفا با ما همراه باشید.

ضمنا در صورتی که علاقمند به همکاری با استادبانک در زمینۀ تدریس خصوصی فیزیک هستید، پیشنهاد می‌کنیم ابتدا مقاله زیر را مطالعه کنید.
مزایای استخدام به عنوان معلم خصوصی در استادبانک

استاد محمد پوررضا، کارشناس ارشد فیزیک از دانشگاه صنعتی شریف و یکی از مدرسین VIP فیزیکِ ‌سایت استادبانک است که از سال ۹۵ همکاری خود را با ما آغاز کرده است. طراحی سوالات کنکوری آزمون‌های گاج، ویراستاری کتاب‌های فیزیک “خیلی سبز” و “مهر و ماه”، برگزاری بیش از ۱۹۰۰ جلسۀ موفق در سایت استادبانک و کسب امتیاز ۵ از ۵، تنها بخشی از سوابق کاری درخشان استاد پوررضا است.

پادکست روش تدریس فیزیک دوازدهم ریاضی و تجربی

در این بخش می‌توانید به پادکست روش تدریس فیزیک دوازدهم دسترسی داشته باشید و در صورت تمایل آن را دانلود کنید.

جدول زمانی پادکست روش تدریس فیزیک دوازدهم

در جدول زیر به زمان‌های دقیق مربوط به هر یک از سؤالات مطرح شده در پادکست روش تدریس فیزیک دوازدهم، دسترسی خواهید داشت.

جدول زمانی پادکست

۱
معرفی
۰۰:۴۵
۲
مراحل ارائۀ درس فیزیک ۳ در کلاس
۰۰:۵۵
۳
شیوه‌های تدریس
۰۷:۴۰
۴
ارائه مدل‌های ساده برای تفهیم فیزیک دوازدهم
۱۳:۳۰
۵
بخش‌های مهم کتاب فیزیک ۳
۲۰:۳۱
۶
رویکرد کتاب فیزیک دوازدهم در نظام جدید
۲۷:۲۹
۷
مشکلات عمدۀ دانش‌آموزان در درس فیزیک ۳
۳۴:۱۳
۸
منابع مهم فیزیک کنکور
۴۱:۵۱
۹
منابع نمونه سوالات تستی برای کنکور
۴۸:۵۰
۱۰
پیشنهاد در مورد حل تست‌های کنکور یا سؤالات امتحانی
۵۴:۲۰

اهمیت درس فیزیک دوازدهم برای دانش‌آموزان

مطالعۀ دقیق و اصولی علم فیزیک، از یک سو به افراد کمک می‌کند تا با قوانین جهان هستی بیشتر آشنا شوند و از سویی دیگر به  موفقیت در بسیاری از رشته‌های دانشگاهی که وابسته به موضوعات فیزیکی هستند، کمک می‌کند. اما درس فیزیک دوازدهم، از دو جهت دیگر نیز برای دانش‌آموزان رشتۀ ریاضی و تجربی حائز اهمیت است.

اول اینکه معدل سال دوازدهم، تأثیر مستقیمی روی نتیجۀ کنکور سراسری آن‌ها دارد. درس فیزیک نیز نقش مهمی را در این زمینه ایفا می‌کند. دوم اینکه نزدیک به نیمی از سؤالات درس فیزیک در کنکور سراسری، از کتاب فیزیک دوازدهم مطرح می‌شوند. همۀ این موارد، نشان دهنده اهمیت انتخاب بهترین روش، برای تدریس فیزیک دوازدهم از سوی معلم خصوصی فیزیک است.

نگاهی به کتاب فیزیک دوازدهم

کتاب فیزیک دوازدهم چاپ ۱۴۰۰، شامل ۱۳۴ صفحه و ۴ فصل است. کتاب جدید فیزیک دوازدهم نسبت به چاپ قدیم آن تعداد فصل‌های کمتری دارد و موضوعات آن بسیار مفهومی‌تر و عمیق‌تر مطرح شده‌اند. سرفصل‌ها و بخش‌های مختلف این کتاب به شرح زیر است:

فصل اول: حرکت بر خط راست
 1. شناخت حرکت
 2. حرکت با سرعت ثابت
 3. حرکت با شتاب ثابت

فصل دوم: دینامیک
 1. قوانین حرکت نیوتن
 2. معرفی برخی از نیروهای خاص
 3. تکانه و قانون دوم نیوتن
 4. نیروی گرانشی

فصل سوم: نوسان و امواج
 1. نوسان دوره‌ای
 2. حرکت هماهنگ ساده
 3. انرژی در حرکت هماهنگ ساده
 4. تشدید
 5. موج و انواع آن
 6. مشخصه‌های موج
 7. بازتاب موج
 8. شکست موج

فصل چهارم: آشنایی با فیزیک هسته‌ای و اتمی
 1. اثر فوتو الکتریک و فوتون
 2. طیف خطی
 3. مدل اتم رادرفورد-بور
 4. لیزر
 5. ساختار هسته
 6. پرتوزایی طبیعی و نیمه عمر

بودجه‌بندی پیشنهادی برای تدریس فیزیک دوازدهم

بر اساس پیشنهاد آموزش و پرورش بهتر است یازده جلسه ۹۰ دقیقه‌ای به فصل اول (حرکت بر خط راست) اختصاص داده شود. جلسه دهم و یازدهم برای جمع‌بندی، بررسی پرسش‌ها و برگزاری آزمون تشریحی از فصل اول در نظر گرفته شود.

در مورد فصل دوم (دینامیک) پیشنهاد می‌شود با توجه به حجم و مفاهیم موجود در این فصل، حدود بیست درصد از کل جلسات به آموزش فصل ۲ اختصاص داده شود. ۳۰ جلسۀ ۹۰ دقیقه‌ای برای فصل سوم یعنی نوسان و امواج و ۱۵ جلسه نیز برای فصل چهارم در نظر گرفته شود.

دانلود فایل pdf کتاب فیزیک ۳، چاپ ۱۴۰۰

بهترین روش تدریس فیزیک دوازدهم

بهترین روش تدریس فیزیک دوازدهم به دانش‌آموزان تجربی و ریاضی، استفاده از روش تلفیقی است. در این روش، تدریس  مفاهیم فیزیک و آموزش نکات تستی به صورت همزمان صورت می‌گیرد. برای این کار ابتدا موضوع مورد نظر در درس فیزیک، به طور کامل و مفهومی به دانش‌آموز ارائه می‌شود. همچنین ضروری است روش‌های حل مسأله که در کتاب درسی ارائه شده است، نیز به طور کامل آموزش داده شوند.

پس از تدریس هر مفهوم، نوبت به آموزش نکات کنکوری و حل تمرینات تستی مربوط به آن مفهوم (از ساده به دشوار) می‌رسد. بعد از اینکه مدرس، تستی را برای دانش‌آموز حل می‌کند، باید نمونۀ مشابهی را در اختیار او قرار دهد تا قبل از آموزش نکات جدید، نقاط ضعف و بدفهمی‌های او را کشف و رفع کند.

برای تفهیم بهتر موضوعات درس فیزیک، تلاش کنید از مثال‌هایی در زندگی روزمره استفاده کنید، تا دانش‌آموزان با استفاده از تصویرسازی، ارتباطی بهتری را با مفاهیم فیزیک برقرار کنند. همچنین استفاده از انیمیشن‌ها و شبیه‌سازی‌ها در درس فیزیک به این تصویرسازی و درک بهتر موضوعات درس فیزیک بسیار کمک می‌کند. برخی از سایت‌های مفید در این زمینه، در پادکست روش تدریس فیزیک دوازدهم توسط استاد محمد پوررضا معرفی شده‌اند.

کتاب‌های کمک درسی فیزیک دوازدهم 

کتاب‌های فیزیک انتشارات خیلی سبز، گاج و نشر الگو گزینه‌های مناسبی برای آموزش فیزیک در پایه‌های مختلف هستند. به طور خاص برای آموزش فیزیک دوازدهم، کتاب‌های میکروطبقه‌بندی گاج و کتاب خیلی سبز را پیشنهاد می‌کنیم. در ادامه به بررسی این دو کتاب پرداخته‌ایم.

۱. کتاب دو جلدی فیزیک دوازدهم تجربی، سری میکرو طبقه‌بندی

کتاب فیزیک دوازدهم تجربی، سری میکرو طبقه‌بندی گاج شامل دو جلد است. جلد اول این کتاب از ۲۸۸ صفحه تشکیل شده و در بردارندۀ تست، آزمون‌های جامع و پاسخنامۀ کلیدی تست‌ها است. جلد دوم آن نیز شامل درسنامه‌ها و پاسخنامۀ تشریحیِ تست‌های جلد اول است.

درسنامه‌های کتاب میکرو طبقه‌بندی شدۀ گاج به صورتی طراحی شده‌اند که حتی ضعیف‌ترین دانش‌آموزان نیز با مطالعۀ این درسنامه‌ها می‌توانند مطالب را به خوبی فرا بگیرند و تا حد زیادی نیاز دانش‌آموز به کتاب درسی را رفع می‌کنند. استفاده از مثال‌های تشریحی و تستی مختلف در درسنامه‌ها یکی دیگر از نقاط قوت این کتاب است.

کتاب فیزیک دوازدهم سری میکروطبقه‌بندی، با ارائۀ تست‌های کنکور سال‌های اخیر، تست‌های منتخب قبل از ۸۰، تست‌های تألیفی و سؤالاتی که برگرفته از کتاب درسی هستند، مجموعۀ کامل و جامعی را به داوطلبان کنکور ارائه کرده است.

همچنین در لا‌به‌لای تست‌ها، توضیحاتی را در مورد روش حل تست با لحنی صمیمی بیان کرده است که برای دانش‌آموزان جذاب و آموزنده است.

در نظر گرفتن بخش تست‌های دشوار برای دانش‌آموزان تیزهوش، تست‌های جمع‌بندی و آزمون‌های جامع، از دیکر ویژگی‌های این کتاب است.

پاسخنامۀ کلیدی، پاسخنامۀ تشریحی کامل، بررسی سایر گزینه‌ها و ارائۀ بخش‌هایی مانند تذکر، نکته، نگاهی دیگر و غیره، از ویژگی‌های مثبت پاسخنامه‌های کتاب میکرو طبقه‌بندی فیزیک دوازدهم است.

روش تدریس فیزیک دوازدهم-سامانۀ تدریس خصوصی استادبانک
فیزیک دوازدهم تجربی، سری میکرو طبقه‌بندی گاج

۲. کتاب فیزیک دوازدهم، انتشارات خیلی سبز

کتاب فیزیک دوازدهم انتشارات خیلی سبز، برای دانش‌آموزان در هر سطحی مناسب است. این کتاب، همانند کتاب درسی فیزیک، شامل چهار فصل است. هر یک از این فصل‌ها دربردارندۀ درسنامه، تست و پاسخنامه هستند.

مطالب کتاب درسی، به طور کامل و دقیق در درسنامه‌ها آموزش داده شده‌اند. برخی موارد نیز فراتر از سطح کتاب هستند که به یادگیری بهتر دانش‌آموز و افزایش اطلاعات او کمک می‌کند.

همچنین مثال‌هایی نیز در داخل درسنامه‌ها ارائه شده است که دانش‌آموزان را با روش‌های حل سؤالات آشنا می‌کنند. ترسیم نمودارها و اشکال مفید و ارائۀ برخی مهارت‌های ریاضی مورد نیاز برای انجام محاسبات از دیگر ویژگی‌های کتاب فیزیک دوازدهم خیلی سبز است.

کتاب فیزیک دوازدهم خیلی سبز، شامل ۲۲۳۶ تست‌ مختلف است که تمامی مطالب کتاب درسی را پوشش می‌دهد. این سؤالات از سطح ساده به دشوار طراحی شده‌اند. به طور کلی سطح تست‌های این کتاب، استاندارد و متناسب با سطح سؤالات کنکور سراسری است.

ارائۀ یک آزمونک در انتهای هر بخش، آزمون جامع در پایان هر فصل و سؤالات سری z برای دانش‌آموزان تیزهوش از نکات مثبت کتاب فیزیک دوازدهم خیلی سبز است.

جلد اول این کتاب تنها شامل پاسخنامۀ کلیدی سؤالات است. اما در جلد دوم پاسخنامۀ تشریحی نیز ارائه شده است. همچنین در مورد سؤالات مفهومی تمامی گزینه‌ها بررسی می‌شوند و روش حل سؤال به صورت کامل و دقیق بیان می‌شود.

روش تدریس فیزیک دوازدهم-سامانۀ تدریس خصوصی استادبانک
فیزیک دوازدهم، انتشارات خیلی سبز

نگاهی به کتاب راهنمای معلم فیزیک دوازدهم

در کتاب روش تدریس فیزیک دوازدهم، در ابتدای هر فصل، اهداف و پیامدها و مواردی که در پایان آن فصل از دانش‌آموز انتظار می‌رود، در اختیار دبیران محترم فیزیک قرار گرفته است. بودجه‌بندیِ هر فصل و راهنمای تدریس نیز در ادامه ارائه شده است. این بودجه‌بندی و روش‌های تدریس، کاملا پیشنهادی هستند. بنابراین معلم می‌تواند با توجه به امکانات، شرایط و اقتضای کلاس، هر روش دیگری را که بتواند دانش‌آموزان را بیشتر ترغیب کند، به کار گیرد.

ارائۀ فعالیت‌ها، آزمایش‌ها و تمرینات پیشنهادی نیز از دیگر ویژگی‌های کتاب راهنمای معلم فیزیک ۳ است که می‌تواند به عمق بخشیدن به آموخته‌های دانش‌آموزان کمک کند.
همچنین بخشی نیز تحت عنوان دانستنی‌های معلم در نظر گرفته شده است که به افزایش اطلاعات دبیران عزیز به منظور پاسخگویی به سؤالات دانش‌آموزان، کمک می‌کند.

در نهایت، اهداف فعالیت‌ها و تمرینات داخل کتاب و پاسخ آن‌ها در کتاب روش تدریس فیزیک دوازدهم در اختیار معلمان عزیز قرار گرفته است.

دانلود فایل pdf کتاب راهنمای معلم فیزیک ۳

همکاری با استادبانک، یکی از برترین مؤسسات تدریس خصوصی در ایران

در این مقاله، پادکست روش تدریس فیزیک دوازدهم را که با همکاری استاد محمد پوررضا، یکی از برترین اساتید فیزیک استادبانک، تهیه شده، در اختیار شما همکاران عزیز قرار دادیم. امیدواریم که این پادکست برای شما مفید واقع شده باشد.

در صورتی که به مطالعۀ سایر مقالات در زمینۀ روش‌ تدریس، توسعۀ شغلی معلمان، تکنولوژی‌های آموزشی، مدیریت کلاس و اخبار معلمان علاقمند هستید، پیشنهاد می‌کنیم به بخش‌های مختلف مجله اساتیدِ استادبانک هم مراجعه کنید. همچنین اگر به عنوان معلم به تدریس خصوصی علاقه دارید می‌توانید شرایط همکاری با استادبانک را مطالعه و فرم ثبت نام معلم خصوصی را تکمیل کنید یا از طریق شماره‌ ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ با مشاورین ما در ارتباط باشید.

استادبانک همواره در تلاش است تا با همکاری برترین معلمان و اساتید کشور و با استفاده از تجربیات آن‌ها، نقشی تأثیرگذار در گسترش دانش، به روزرسانی اطلاعات معلمان و معرفی آن‌ها به دانش‌آموزان و دانشجویان کشور داشته باشد. هدف ما بالا بردن سطح کیفیت آموزش معلمان و ساختن آینده‌ای روشن برای فرزندان این سرزمین است.

شما چه تجربیاتی در زمینۀ روش تدریس فیزیک دوازدهم دارید؟ لطفا نظرات خود را در این زمینه با سایر همکارانتان در استادبانک به اشتراک بگذارید.
برچسب ها:

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

دیدگاهی ثبت نشده است.
×
ثبت نام به عنوان معلم خصوصی