روش تدریسروش تدریس عربی
روش تدریس عربی یازدهم تجربی و ریاضی-استادبانک

روش تدریس عربی یازدهم تجربی و ریاضی | استاد مریم آرمان

در بخش روش تدریسِ مجلۀ اساتید استادبانک، قصد داریم تجربیات سال‌ها تدریسِ موفق‌ترین اساتید استادبانک، در پایه‌ها و دروس مختلف را در اختیار شما همکاران گرامی قرار دهیم. در این مقالات و پادکست‌ها می‌توانید به اطلاعات بسیار مفید و کاربردی در مورد بهترین شیوه‌های تدریس، منابع مهم درسی، مشکلات عمدۀ دانش‌آموزان در هر درس و بسیاری نکات مفید دیگر دسترسی داشته باشید.

در پادکست پیش رو، استاد مریم آرمان، یکی از اساتید موفق عربی استادبانک، به تعدادی از سؤالات مهم در مورد روش تدریس عربی یازدهم (تجربی و ریاضی) پاسخ می‌دهند.

 همچنین در طول این مقاله، نگاهی به کتاب درسی و روش تدریس عربی یازدهم (تجربی و ریاضی) خواهیم داشت. فایل پی‌دی‌اف کتاب عربی یازدهم و راهنمای تدریس عربی یازدهم را نیز جهت دانلود، در اختیار شما همکاران عزیز قرار داده‌‌ایم. در ضمن می‌توانید از سایر مقالات و پادکست‌های روش تدریس عربی، در مجله اساتیدِ استادبانک استفاده کنید. لطفاً با ما همراه باشید.

در صورتی که علاقمند به همکاری با استادبانک در زمینۀ تدریس خصوصی عربی هستید، پیشنهاد می‌کنیم ابتدا مقاله زیر را مطالعه کنید.
مزایای استخدام به عنوان معلم خصوصی در استادبانک

معرفی استاد مریم آرمان

مریم آرمان، کارشناس ارشد زبان و ادبیات عرب و یکی از مدرسین VIP عربی ‌سایت استادبانک است که از سال ۹۶ همکاری خود را با ما آغاز کرده است. عضویت در هیأت علمی گروه عربی گاج، تألیف کتاب فرهنگ اصطلاحات پزشکی به زبان عربی، قبولی تمام دانش‌آموزان در امتحانات پایان ترم و ارائۀ بیش از ۱۴۰۰ جلسۀ موفق در سایت استادبانک، تنها بخش از سوابق کاری استاد آرمان است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد استاد مریم آرمان وارد این لینک شوید.

دانلود پادکست روش تدریس عربی یازدهم ریاضی و تجربی

در این بخش می‌توانید به پادکست روش تدریس عربی یازدهم دسترسی داشته باشید و در صورت تمایل آن را دانلود کنید.

جدول زمانی پادکست روش تدریس عربی یازدهم

در جدول زیر به زمان‌های دقیق مربوط به هر یک از سؤالات مطرح شده در پادکست روش تدریس عربی یازدهم، دسترسی خواهید داشت.

جدول زمانی پادکست

۱
معرفی استاد مریم آرمان
۰۰:۱۰
۲
مراحل ارائۀ درس در کلاس
۰۰:۵۳
۳
انواع شیوه‌‌های تدریس
۰۴:۱۲
۴
منابع مهم تدریس عربی یازدهم
۰۶:۲۳
۵
مشکلات عمدۀ دانش‌آموزان در این درس
۰۸:۴۲
۶
توصیه‌هایی در مورد بخش‌های مهم کتاب
۱۱:۰۸
۷
رویکرد کتاب عربی یازدهم در نظام جدید
۱۲:۴۰
۸
ارائۀ مدل‌های ساده برای تفهیم درس
۱۴:۴۳
۹
منبع نمونه سؤالات برای کنکور
۱۷:۱۱
۱۰
حل تست‌های کنکور یا سؤالات امتحانی
۱۹:۱۵
۱۱
نکات تکمیلی
۲۰:۱۸

اهمیت درس عربی یازدهم برای دانش‌آموزان ریاضی و تجربی

درس عربی جزو دروس تخصصی و بسیار مهم کنکور، برای دانش‌آموزان گروه انسانی است. از سویی دیگر، عربی، یکی از چهار درس عمومی برای شرکت‌کنندگان گروه ریاضی، علوم تجربی، انسانی و زبان نیز هست. بنابراین می‌توان گفت که این درس برای حدود ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از شرکت کنندگان کنکور (بر اساس آمار ارائه شده از کنکور سراسری ۱۴۰۰) از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. پاسخ صحیح یا غلط به هر یک از سؤالات عربی، می‌تواند در این رقابت فشرده، بسیار سرنوشت ساز باشد.

بخشی از سؤالات کنکور عربی از کتاب پایۀ یازدهم مطرح می‌شوند. بنابراین انتخاب بهترین روش تدریس عربی یازدهم، برای هدایت دانش‌آموز به کسب درصدهای بالا در این درس بسیار حائز اهمیت است.

دانلود فایل pdf کتاب عربی یازدهم تجربی و ریاضی، چاپ ۱۴۰۰

نگاهی به کتاب عربی یازدهم رشتۀ ریاضی و تجربی

کتاب عربی یازدهم چاپ ۱۴۰۰، شامل ۹۴ صفحه و ۷ درس است. هر درس با یک تصویر عنوانی به همراه یک آیه از قرآن آغاز می‌شود. پس از آن نوبت به یک متن عربی، واژگان و سؤالات جای خالی می‌رسد. قواعد درس، تمرینات و بحث علمی نیز در ادامۀ این بخش‌ها قرار می‌گیرند.

در این قسمت عنوان هر درس و اهداف آن به طور کامل شرح داده شده است. برای مشاهدۀ اهداف هر درس، روی بخش مورد نظر کلیک کنید.

درس اول
هدف از این درس یادگیری معنای کلمات جدید در متن “من آیات الاخلاق” است. همچنین دانش‌آموز باید شکل‌های مختلف اسم تفضیل و اسم مکان را در عربی بشناسد و درست ترجمه کند.
درس دوم
یادگیری معنای کلمات جدید در درس فی محضرالمعلم، اولین هدف این درس است. شناخت ادوات شرط “من و ما”، شناخت فعل شرط، تشخیص جواب شرط و ترجمۀ درست جملات شرطی از مهم‌ترین اهداف درس دوم عربی یازدهم است.

درس سوم
معنای کلمات جدید این درس و معنای اسم معرفه به ال و اسم نکره را بداند و در جمله درست ترجمه کند. اسم معرفه به ال و عَلَم را در جمله و متن تشخیص دهد.
درس چهارم
قرائت، ترجمه و معنای کلمات جدید در درس آداب الکلام و ترجمۀ درست جملۀ بعد از نکره از اهداف درس چهارم است.
درس پنجم
 • یادگیری کلمات جدید درس “الکذب مفتاح لکل شر” و قرائت و ترجمۀ متن
 • شناخت حروف أَنْ، لَنْ، کَی، لِکَیْ و حَتَّی و ترجمۀ درست آن‌ها به همراه فعل مضارع
 • شناخت معادل مستقبل منفی در عربی و ترجمۀ درست آن

درس ششم
 • شناخت معنای کلمات جدید در متن درس “آنه ماری شیمل”
 • شناخت حروف لَم، لِ و لا و ترجمۀ درست در جملات مضارع

درس هفتم
 • یادگیری معنای کلمات جدید متن درس
 • آشنایی با افعال پرکاربرد ناقصه “کانَ، صارَ، لَیسَ و أَصبَحَ”

بهترین روش تدریس عربی یازدهم 

 • نکتۀ بسیار مهم در روش تدریس عربی یازدهم به ویژه در کلاس‌های خصوصی این است که در ابتدا مروری روی موضوعات و نکات مهم عربی پایه‌های هفتم تا دهم داشته باشید. چرا که اگر دانش‌آموز در این دروس ضعف داشته باشد، در درس عربی یازدهم نیز دچار مشکل خواهد شد.
 • پیشنهاد می‌شود برای دانش‌آموزان قوی‌تر در کلاس‌های خصوصیِ شب امتحانی، نکات دروس ۲ و ۶ همزمان با یکدیگر تدریس شوند. درس‌های ۳ و ۴، و همچنین درس‌های ۵ و ۷ را نیز با همدیگر تدریس کنید. اما برای دانش‌آموزان متوسط یا ضعیف با همان روال کتاب تدریس را انجام دهید.
 • برای کسب نمرۀ بالا در امتحانات تشریحی، لغت و ترجمه نقش مهمی را ایفا می‌کنند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم به عنوان معلم خصوصی عربی، برنامۀ مشخصی برای آموزش لغت و ترجمه به دانش‌آموز داشته باشید.
 •  تسلط کامل به کتاب درسی عربی یازدهم را اولویت کار خود در تدریس خصوصی عربی یازدهم قرار دهید و هیچ درس و نکته‌ای را حذف نکنید. چرا که تمامی درس‌ها، نکات و تمرینات آن، بسیار مهم و قابل استفاده در سؤالات تشریحی و تستی هستند.

بودجه‌بندی سالانۀ تدریس عربی یازدهم تجربی و ریاضی

برای تدریس هفت درس عربی یازدهم، پیشنهاد می‌شود برای هر ماه یک درس را در نظر بگیرید. بهتر است هفتۀ اول اردیبهشت کتاب به پایان رسیده باشد و زمان باقی مانده را به مرور و دوره اختصاص دهید. برای دسترسی به زمانبندی دقیق تدریس عربی یازدهم به صفحات ۶ تا ۹ کتاب راهنمای معلم عربی یازدهم مراجعه کنید.

کتاب‌های کمک درسی عربی یازدهم

روش‌های مختلفی برای تمرین بیشتر و بهبود وضعیت درس عربی یازدهم وجود دارد. یکی از این روش‌ها استفاده از آموزش‌های شخصی‌سازی شده با کمک معلم خصوصی است. سامانۀ تدریس خصوصی استادبانک این بستر را برای دانش‌آموزان و معلمان عزیز فراهم کرده است تا از باکیفیت‌ترین خدمات در زمینۀ تدریس خصوصی به صورت حضوری و آنلاین استفاده کنند.

استفاده از نمونه سوالات عربی یازدهم نیز می‌تواند به تکرار و تمرین بیشتر این درس کمک کند. در سایت استادبانک می‌توانید به pdf نمونه سؤالات عربی یازدهم همراه با جواب دسترسی داشته باشید. روش دیگر برای بهبود دانش زبان عربی و هدایت دانش‌آموزان به سوی موفقیت تحصیلی در این درس، استفاده از کتاب‌های کمک درسی است.

در صورتی که هدف دانش‌آموز تنها کسب نمرۀ خوب در امتحانات درس عربی باشد، کتاب کار عربی ۲ انتشارات خیلی سبز یا گاج می‌توانند بسیار مفید باشند. اما اگر هدف شاگرد، آمادگی برای کنکور سراسری است، کتاب‌ عربی جامع کنکور گاج یا خیلی سبز گزینه‌های مناسب‌تری هستند.
در نهایت برای دانش‌آموزانی که تمایل دارند نکات درس عربی یازدهم را فراتر از سطح کتاب آموزش ببینند و یا قصد شرکت در المپیادهای علمی را دارند، می‌توانید کتاب عربی مبتکران را پیشنهاد کنید.

روش تدریس عربی یازدهم-سامانۀ تدریس خصوصی استادبانک
<strong>کتاب کار عربی یازدهم تجربی و ریاضی، انتشارات خیلی سبز</strong>

نگاهی به کتاب راهنمای معلم عربی یازدهم

کتاب راهنمای معلم عربی یازدهم، شامل چهار بخش مختلف است که عبارتند از:

 • طرح درس
 • بارم بندی و نمونه سؤالات امتحانی
 • توضیحات مشترک در تدریس
 • محتوای کتاب و چگونگی آموزش درس‌ها

در بخش اول، طرح درس روزانه برای تدریس عربی یازدهم در اختیار معلم قرار گرفته است. این بخش شامل اهداف، مراحل تدریس و ارزشیابی و بودجه‌بندی تدریس است.

در بخش دومِ کتاب روش تدریس عربی یازدهم، بارم‌بندی امتحان کتبی و شفاهی نوبت اول و دوم برای رشته‌های تجربی، ریاضی و فنی و حرفه‌ای ارائه شده است. همچنین نمونه سؤالات امتحانی نوبت اول و دوم در اختیار معلمان عزیز عربی قرار گرفته است.

در بخش سوم، نکات بسیار مهمی در رابطه شیوۀ تدریس و ارزشیابی درس عربی یازدهم ارائه شده است. بودجه‌بندی دقیق، ساختارهایی که دانش‌آموزان در پایه‌های قبل با آن‌ها آشنا شده‌اند. توضیحاتی در مورد متن و قواعد هر هفت درس و الگوی پیشنهادی جهت تدریس آن‌ها و برخی نکات دیگر، در این بخش بیان شده‌اند.

آخرین و طولانی‌ترین بخش کتاب نیز به بررسی صفحه به صفحۀ تدریس عربی یازدهم پرداخته است. اهداف هر درس، فرآیند آموزش، ترجمۀ متون، پاسخ سؤالات درک مطلب، اهداف هر یک از تمرینات ارائه شده در کتاب، ارزشیابی و بخش دانش‌افزایی برای معلمان برای همۀ دروس کتاب عربی هفتم ارائه شده است.

دانلود فایل pdf کتاب راهنمای معلم عربی یازدهم

همکاری با استادبانک، یکی از برترین مؤسسات تدریس خصوصی در ایران

در این مقاله، پادکست روش تدریس عربی یازدهم را که با همکاری استاد مریم آرمان، یکی از برترین اساتید عربی استادبانک، تهیه شده، در اختیار شما همکاران عزیز قرار دادیم. امیدواریم که این پادکست برای شما مفید واقع شده باشد.

در صورتی که به مطالعۀ سایر مقالات در زمینۀ روش‌ تدریس، توسعۀ شغلی معلمان، تکنولوژی‌های آموزشی، مدیریت کلاس و اخبار معلمان علاقمند هستید، پیشنهاد می‌کنیم به بخش‌های مختلف مجله اساتیدِ استادبانک هم مراجعه کنید. همچنین اگر به عنوان معلم به تدریس خصوصی علاقه دارید می‌توانید شرایط همکاری با استادبانک را مطالعه و فرم ثبت نام معلم خصوصی را تکمیل کنید یا از طریق شماره‌ ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ با مشاورین ما در ارتباط باشید.

استادبانک همواره در تلاش است تا با همکاری برترین معلمان و اساتید کشور و با استفاده از تجربیات آن‌ها، نقشی تأثیرگذار در گسترش دانش، به روزرسانی اطلاعات معلمان و معرفی آن‌ها به دانش‌آموزان و دانشجویان کشور داشته باشد. هدف ما بالا بردن سطح کیفیت آموزش معلمان و ساختن آینده‌ای روشن برای فرزندان این سرزمین است.

شما چه تجربیاتی در زمینۀ روش تدریس عربی یازدهم دارید؟ لطفا نظرات خود را در این زمینه با سایر همکارانتان در استادبانک به اشتراک بگذارید.
برچسب ها:

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

دیدگاهی ثبت نشده است.
×
ثبت نام به عنوان معلم خصوصی