روش تدریسروش تدریس ابتداییروش تدریس ریاضیروش تدریس ششم ابتدایی
روش تدریس ریاضی ششم دبستان-استادبانک

روش تدریس ریاضی ششم ابتدایی + دانلود کتاب روش تدریس

پایه ششم ابتدایی و به خصوص درس ریاضی ششم دبستان، از اهمیت و حساسیت ویژه‌ای برخوردار است. دانش‌آموزان پس از اتمام این پایه، وارد مقطع جدید تحصیلی، یعنی متوسطه اول می‌شوند.

از سویی دیگر، بسیاری از دانش‌آموزان این پایه، قصد شرکت در آزمون‌های مهم مدارس خاص مانند آزمون تیزهوشان یا نمونه دولتی را دارند که درس ریاضی با ضریب ۴، جزو مهم‌ترین درس‌های این آزمون‌ها است. این دلایل، روش تدریس ریاضی ششم ابتدایی را در جایگاه ویژه‌ای قرار می‌دهد.

در این مقاله، به بررسی روش تدریس درس به درس ریاضی ششم ابتدایی پرداخته‌ایم. همچنین نکاتی را در مورد کتاب راهنمای معلم ریاضی ششم ارائه کرده‌ایم. فایل پی‌دی‌اف کتاب ریاضی ششم دبستان چاپ ۱۴۰۰ و راهنمای تدریس صفحه به صفحۀ ریاضی ششم را نیز در اختیار شما همکاران عزیز قرار داده‌‌ایم. در ادامۀ همین مقاله می‌توانید این فایل‌ها را دانلود کنید.

در صورتی که به عنوان معلم خصوصی ریاضی ششم ابتدایی یا معلم آموزش و پرورش، این درس را تدریس می‌کنید، این مقاله برای شما مفید خواهد بود. لطفاً با ما همراه باشید.

همچنین اگر علاقمند به همکاری با استادبانک در زمینۀ تدریس خصوصی ریاضی ششم دبستان هستید، پیشنهاد می‌کنیم ابتدا مقاله زیر را مطالعه کنید.
مزایای استخدام به عنوان معلم خصوصی در استادبانک

نگاه به کتاب ریاضی ششم دبستان

کتاب ریاضی ششم ابتدایی چاپ ۱۴۰۰، از ۷ فصل و ۱۴۴ صفحه تشکیل شده است. تمرکز اصلی این کتاب بر روی تکمیل اطلاعات دانش‌آموزان از ریاضی پایه‌های قبل است. سطوح پیشرفته‌تر اعداد و الگوها، عملیات روی کسرها و اعداد اعشاری، تقارن، اندازه‌گیری، تناسب و درصد و تقریب اعداد، از مهم‌ترین موضوعات کتاب ریاضی ششم دبستان هستند.

در ابتدای هر فصل یک تصویر عنوانی مرتبط با موضوع همان فصل، قرار دارد. هر فصل از کتاب ریاضی ششم از چهار درس مختلف تشکیل شده است. هر درس نیز شامل سه بخش اصلی، یعنی “فعالیت”، “کار در کلاس” و “تمرین” است.

در بخش فعالیت معلم با همکاری دانش‌آموزان و با فراهم کردن فرصت‌هایی برای گفتگو و ارزیابی و... مفاهیم اصلی درس را برای آن‌ها تشریح می‌کند.
بخش کار در کلاس با هدف تثبیت مفاهیم در نظر گرفته شده است و سهم دانش‌آموزان در این بخش نسبت به معلم بیشتر است.
در نهایت بخش تمرین نیز بر عهدۀ خود دانش‌آموز است اما معلم باید زمینه را برای بررسی پاسخ‌ها در کلاس فراهم کند.

بعد از اتمام درس‌های هر فصل، نوبت به بخش مرور فصل می‌رسد. این بخش شامل چهار قسمت “فرهنگ نوشتن“، “تمرین“، “سرگرمی و معما” و “فرهنگ خواندن” است. هدف از این بخش، ارائۀ تمرینات تکمیلی، تقویت مهارت‌های خواندن، نوشتن و مهارت‌های فکری در دانش‌آموزان ششم ابتدایی است.

دانلود کتاب ریاضی ششم دبستان چاپ ۱۴۰۰

مروری بر سرفصل‌های کتاب ریاضی ششم ابتدایی و اهداف هر فصل

در این بخش مروری بر سرفصل‌ها و اهداف کلی هر فصل از کتاب ریاضی ششم دبستان خواهیم داشت. برای مشاهدۀ اهداف هر فصل، روی گزینۀ مورد نظر کلیک کنید.

سرفصل‌ها و اهداف کتاب ریاضی ششم دبستان عبارتند از:

فصل اول: عدد و الگوهای عددی

اهداف فصل اول ریاضی ششم دبستان:

 • آشنایی با مفهوم مضرب
 •  یادآوری عددنویسی تا مرتبۀ میلیارد
 • مفهوم‌سازی بخش‌پذیری
 • قواعد مربوط به بخش‌پذیری بر اعداد ۲، ۳، ۵ و ۹
 • معرفی و مقایسۀ اعداد صحیح

فصل دوم: کسر
 • برخی از مفاهیم مربوط به این فصل، مانند جمع و تفریق کسرها و اعداد مخلوط، در سال‌های قبل آموزش داده شده است.
 • در این فصل دانش‌آموزان با ضرب کسرها و اعداد مخلوط و معکوس یک عدد آشنا می‌شوند.
 • آموزش تقسیم کسر بر کسر و انجام محاسبات کسری از دیگر اهداف این فصل است.

فصل سوم: اعداد اعشاری
 • ابتدا مفاهیم مرتبط با اعداد اعشاری و جمع و تفریق این اعداد که در پایه چهارم و پنجم آموزش داده شده‌اند، مرور می‌شود.
 • موضوع جدید این فصل، تقسیم عدد اعشاری بر یک عدد طبیعی و تقسیم عدد اعشاری بر یک عدد اعشاری است.

فصل چهارم: تقارن و مختصات

اهداف فصل چهارم ریاضی ششم:

 • مفاهیم تقارن مرکزی
 • مرکز تقارن
 • تقارن چرخشی
 • چرخش ۱۸۰ درجه و ۹۰ درجه

 در ادامه نیز دانش‌آموزان برای اولین بار با محورهای مختصات آشنا می‌شوند و ارتباط بین تقارن و مختصات را فرا می‌گیرند.

فصل پنجم: اندازه‌گیری
 • در این فصل دانش‌آموزان مروری بر واحدهای طول، زمان، سطح، جرم، زاویه، حجم و کاربرد آن‌ها در زندگی و تبدیل واحدها خواهند داشت.
 • دانش‌آموزان در سال‌های قبل با مفهوم مکعب، مکعب مستطیل و استوانه آشنا شده‌اند و در این فصل مفهوم هرم را یاد می‌گیرند.
 • همچنین نحوۀ محاسبۀ مساحت مکعب و مکعب مستطیل را فرا می‌گیرند.
 • آشنایی با شعاع، قطر و عدد پی، به دست آوردن مساحت دایره، نیم دایره، ربع دایره، شکل‌های ترکیبی و… از دیگر اهداف این فصل است.
 • در بخش خط و زاویه نیز مفهوم خط راست، خط عمود و عمود منصف و انواع زاویه  (تند و راست، باز، نیم صفحه، متمم و مکمل، متقابل به رأس) و کاربرد آن‌ها در شکل‌های مختلف اموزش داده می‌شود.

فصل ششم: تناسب و درصد

در سال گذشته دانش‌آموزان با مفهوم نسبت و تناسب آشنا شده‌اند. بنابراین فصل تناسب و درصد ریاضی ششم، در جهت تکمیل اطلاعات سال قبل است و شامل چهار درس است.

 • در درس اول ارتباط بین نسبت‌های کسری با کسر و اعشار مورد بررسی قرار می‌گیرد.
 • در درس دوم دانش‌آموزان با مفهوم درصد و ارتباط آن با نسبت، کسر و اعشار آشنا می‌شوند.
 • در درس سوم با استفاده از مفاهیم سود، ضرر و تخفیف، متوجه کاربرد درصد در ریاضیات مالی می‌شوند.
 • در درس آخر این فصل نیز که به کاربرد درصد در آمار و احتمال اختصاص دارد، دانش‌آموزان از درصد برای رسم نمودارهای دایره‌ای استفاده می‌کنند و با مفهوم پنجاه پنجاه برای توضیف برخی احتمال‌ها آشنا خواهند شد.

فصل هفتم: تقریب

فصل آخر کتاب ریاضی ششم، شامل دو درس است.

 • در درس اول، دانش‌آموزان با اهمیت تقریب و کاربرد آن در زندگی آشنا می‌شوند. سپس دو روش تقریب زدن اعداد، یعنی گرد کردن و قطع کردن را فرا می‌گیرند.
 • در درس دوم نیز دانش‌آموزان یاد می‌گیرند که برای هر نوع اندازه‌گیری به ابزار و دقت مناسب با همان موضوع نیاز دارند. همچنین روش‌های مختلف تقریب زدن در این درس با هم مقایسه می‌شوند.

برخی نکات مهم در روش تدریس ریاضی ششم دبستان

۱. برخی دانش‌آموزان در این پایه قصد شرکت در آزمون‌های مدارس خاص را دارند. بنابراین تلاش کنید تا برای آن‌ها نیز برنامه‌هایی را در نظر بگیرید.

۲. توجه به سبک‌های مختلف یادگیری دانش‌آموزان و استفاده از آموزش‌های بصری، شنیداری، عملی، کارهای گروهی و… در یادگیری این درس تأثیر بسزایی دارد.

۳. بدفهمی‌های رایج دانش‌آموزان در این درس را شناسایی کنید و برای مدیریت آن‌ها برنامۀ مشخصی را در نظر بگیرید.

۴. در هر درس، اهداف اصلی آن را همواره مد نظر قرار دهید و تلاش کنید تا این اهداف را تا حد امکان محقق کنید.

۵. قبل از ارائه هر درس، مطمئن شوید که به اندازۀ کافی مطالعه کرده‌اید و روی آن درس تسلط کامل دارید.

۶. مانند همیشه تأکید می‌کنیم که همۀ دانش‌آموزان سرعت یکسانی در آموختن ندارند. بنابراین لازم است که به همۀ آن‌ها فرصت کافی برای یادگیری و دستیابی به مهارت‌های ضروری داده شود.

روش تدریس ریاضی ششم
ریاضی ششم یکی از دروس مهم در آزمون مدارس خاص مانند تیزهوشان و نمونه دولتی است.

بودجه‌بندی سالانۀ ریاضی ششم ابتدایی 

جدول زیر پیشنهاد بودجه بندی سالانۀ درس ریاضی ششم را ارائه می‌دهد که می‌تواند به برنامه‌ریزی شما برای تدریس خصوصی ریاضی ششم دبستان کمک کند.

زمانبندی ارائه شده در جدول زیر پیشنهادی است. برخی معلمان متناسب با شرایط کلاس و توانایی‌های دانش‌آموزانشان این زمانبندی را تغییر می‌دهند.

بودجه بندی ریاضی ششم- سامانه تدریس خصوصی استادبانک

کتاب‌های کمک درسی ریاضی ششم دبستان

روش‌های مختلفی برای تمرین بیشتر و بهبود وضعیت درس ریاضی دانش‌آموزان پایۀ ششم ابتدایی وجود دارد. یکی از این روش‌ها، استفاده از آموزش‌های شخصی‌سازی شده با کمک معلم خصوصی است. استفاده از نمونه سوالات ریاضی ششم دبستان نیز می‌تواند به تکرار و تمرین بیشتر این درس کمک کند. روش دیگر استفاده از کتاب‌های کمک درسی است.

انتشارات مختلفی در زمینۀ آموزش ریاضی ششم دبستان کتاب‌های کمک آموزشی معتبری را منتشر کرده‌اند. از جملۀ آن‌ها می‌توان به انتشارات گاج، مهر و ماه، خیلی سبز، مبتکران و کلاغ سپید اشاره کرد. هر یک از این کتاب‌ها کاربردها و ویژگی‌های خاص خود را دارند که معلم می‌تواند با توجه به نیاز دانش‌آموز مناسب‌ترین گزینه را به او معرفی کند.

ما در این قسمت به معرفی کتاب‌های خیلی سبز و مبتکران در زمینۀ آموزش ریاضی ششم ابتدایی می‌پردازیم.

۱. ماجراهای من و درسام ریاضی ششم، انتشارات خیلی سبز

کتاب ماجراهای من و درسام، ریاضی ششم، گزینۀ مناسبی برای دانش‌آموزان مبتدی و متوسط است. هدف اصلی این کتاب آمادگی دانش آموزان برای امتحانات نهایی و داخلی مدارس است.

در ابتدای هر درس، درسنامه ای مختصر، کاربردی و مفید در اختیار دانش‌آموزان کلاس ششم قرار گرفته است. درسنامه‌ها برای مطالب کتاب درسی  را به طور کامل پوشش می‌دهند. دانش‌آموزان می‌توانند هم زمان با یادگیری ریاضی در کلاس، از این کتاب نیز استفاده کنند.

پس از درسنامه‌ها نیز پرسش‌هایی برای تمرین هر چه بیشتر درس ارائه شده است. سطح این پرسش‌ها در حد کتاب درسی است. چرا که هدف این کتاب آماده کردن دانش‌آموزان برای امتحانات نهایی و داخلی مدارس است. این پرسش‌ها به صورت سؤالات کامل کردنی، درست و نادرست، وصل کردنی، پاسخ کوتاه، تعریف کردنی و چهارگزینه‌ای ارائه شده است. پاسخنامۀ تشریحی این تمرینات نیز در انتهای کتاب آورده شده است.

روش تدریس ریاضی ششم ابتدایی-سامانۀ معلم خصوصی استادبانک
ماجراهای من و درسام ریاضی ششم، انتشارات خیلی سبز

۲. آموزش و آزمون ریاضی ششم رشادت، انتشارات مبتکران

کتاب ریاضی ششم رشادت، گزینۀ مناسبی برای دانش‌آموزان تیزهوش است. هدف اصلی این کتاب آمادگی دانش‌آموزان برای آزمون‌ها تیزهوشان، مدارس برتر و المپیادهای علمی است. این کتاب در ۲ جلد ارائه شده است.

فصلِ صفر کتاب، به مرور دانسته‌های پیشین دانش‌آموز اختصاص دارد. درسنامه‌های مفید و پرسش‌های مناسب از سطح ساده به دشوار از دیگر ویژگی‌های این کتاب است.  پاسخ تشریحی و راه حل تستی برخی سؤاات نیز در کتاب ارائه شده است. همچنین یکی از فصل‌های کتاب به هوش و استعداد تحلیل اختصاص یافته است. در انتهای کتاب نیز آزمون سراسری چهارگزینه‌ای قرار گرفته است.

 

روش تدریس ریاضی ششم ابتدایی-سامانۀ معلم خصوصی استادبانک
آموزش و آزمون ریاضی ششم رشادت، انتشارات مبتکران

نگاهی به کتاب روش تدریس ریاضی ششم دبستان

در کتاب روش تدریس ریاضی ششم دبستان که لینک دانلود آن در ادامۀ مقاله در اختیار شما قرار گرفته است، روش تدریس درس به درس ریاضی ششم، به طور دقیق مورد بررسی قرار گرفته است.

کتاب راهنمای تدریس ریاضی ششم دبستان، دو بخش اصلی دارد؛ نکاه کلی به فصل و تشریح دروس.

در بخش نگاه کلی به فصل، ابتدا معلمان با مفهوم و اهداف کلی هر فصل آشنا می‌شوند. سپس شبکۀ مفهومی فصل و ارتباط بین مفاهیم آن فصل، با استفاده از نمودار در اختیار معلمان ریاضی قرار می‌گیرد.
اهداف تصویر عنوانی هر فصل، دانستنی‌هایی برای معلم و نمونه سؤالاتی برای ارزشیابی دانش‌آموزان از دیگر موضوعات کتاب روش تدریس ریاضی ششم است.
در انتها نیز منابع مفید، رابطۀ طولی مفاهیم از پایۀ اول تا پنجم و جدول انتظارات عملکردی در اختیار معلم قرار می‌گیرد.

در بخش تشریح درسها به مطالبی مفیدی برای آموزگاران پرداخته شده است که می‌تواند به بهبود فرایند یاددهی و یادگیری در کلاس درس کمک کند. بررسی برخی از سؤالات کار در کلاس، شبکۀ مفهومی، فعالیت‌های پیشنهادی، حل بعضی از تمرینات، توصیه‌های آموزشی و بدفهمی‌های دانش‌آموزان نیز از دیگر موضوعاتی است که برای تشریح بهتر روش تدریس ریاضی ششم در نظر گرفته شده است.

دانلود کتاب راهنمای تدریس ریاضی ششم دبستان

همکاری با استادبانک، یکی از برترین مؤسسات تدریس خصوصی در ایران

در این مقاله به بررسی کتاب درسی و روش تدریس ریاضی ششم پرداختیم. همچنین فایل راهنمای معلم ریاضی ششم دبستان را برای دانلود در اختیار شما همکاران عزیز قرار دادیم. در آپدیت‌‌های بعدی این مقاله، به پاسخ برخی سؤالات رایج در مورد روش تدریس ریاضی ششم می‌پردازیم.

در صورتی که به مطالعۀ سایر مقالات در زمینۀ روش‌ تدریس، توسعۀ شغلی معلمان، تکنولوژی‌های آموزشی، مدیریت کلاس و اخبار معلمان علاقمند هستید، پیشنهاد می‌کنیم به بخش‌های مختلف مجله اساتیدِ استادبانک هم مراجعه کنید. همچنین اگر به عنوان معلم به تدریس خصوصی علاقه دارید می‌توانید شرایط همکاری با استادبانک را مطالعه و فرم ثبت نام معلم خصوصی را تکمیل کنید یا از طریق شماره‌ ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ با مشاورین ما در ارتباط باشید.

استادبانک همواره در تلاش است تا با همکاری برترین معلمان و اساتید کشور و با استفاده از تجربیات آن‌ها، نقشی تأثیرگذار در گسترش دانش، به روزرسانی اطلاعات معلمان و معرفی آن‌ها به دانش‌آموزان و دانشجویان کشور داشته باشد. هدف ما بالا بردن سطح کیفیت آموزش معلمان و ساختن آینده‌ای روشن برای فرزندان این سرزمین است.

شما چه تجربیاتی در زمینۀ روش تدریس ریاضی ششم دبستان دارید؟ لطفا نظرات خود را در این زمینه با سایر همکاران به اشتراک بگذارید.
بهترین روش آموزش درس ریاضی ششم دبستان چیست؟

روش‌های مختلفی برای آموزش ریاضی ششم دبستان وجود دارد. با استفاده از کتاب راهنمای معلم ریاضی ششم که لینک دانلود آن در این مقاله قرار دارد، می‌توانید با این روش‌ها آشنا شوید.

کتاب راهنمای معلم ریاضی ششم را از چه طریقی می‌توانم دریافت کنم؟

فایل pdf راهنمای معلم ریاضی ششم در این مقاله از سایت معلمان ابتدایی استادبانک قرار گرفته است. با ورود به این مقاله، می‌توانید به لینک دانلود دسترسی داشته باشید.

بهترین کتاب کمک درسی برای تدریس ریاضی ششم ابتدایی کدام است؟

انتخاب کتاب کمک درسی مناسب برای آموزش ریاضی ششم ابتدایی به نوع نیاز دانش‌آموز شما بستگی دارد. در این مقاله به دو مورد از کتاب‌های مفید برای آموزش ریاضی ششم دبستان اشاره شده است.

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

دیدگاهی ثبت نشده است.
×
ثبت نام به عنوان معلم خصوصی