روش تدریسروش تدریس ابتداییروش تدریس دوم ابتداییروش تدریس علومطرح درس
طرح درس علوم پایه دوم درس چهارم-استادبانک

دانلود رایگان طرح درس علوم پایه دوم درس چهارم (زندگی ما و گردش زمین ۲)

در ادامه مجموعه مقالات طرح درس علوم دوم دبستان در آکادمی اساتید استادبانک (پلتفرم جامع آموزش خصوصی)، به بررسی طرح درس علوم پایه دوم درس چهارم (زندگی ما و گردش زمین ۲) می‌پردازیم.

در این مقاله مواردی مانند هدف کلی، اهداف جزیی، اهداف رفتاری، روش تدریس، ارزشیابی تشخیصی، فعالیت معلم و شاگرد، ارزشیابی پایانی، تعیین تکلیف و وسایل لازم پوشش داده شده است. در انتهای مقاله نیز یک فایل قابل ویرایش، شامل اطلاعات کامل طرح درس علوم پایه دوم درس چهارم را ارائه کرده‌ایم که می‌توانید آن را دانلود و ویرایش کنید.

طرح درس روزانه علوم پایه دوم درس چهارم: زندگی ما و گردش زمین ۲

۱. هدف کلی درس زندگی ما و گردش زمین ۲:

آشنایی با تاثیر نور خورشید بر زندگی موجودات روی زمین

۲. اهداف جزیی درس چهارم علوم دوم:

 • آشنایی با انواع تابش های نور خورشید
 • تاثیر نور خورشید بر ایجاد فصول مختلف سال
 • تاثیر نور نحوه تابش نور خورشید بر تغییرات دمایی و ایجاد مناطق مختلف آب و هوایی
 • آشنایی با ابزارهای سنجش سرعت و جهت باد

۳. اهداف رفتاری علوم دوم ابتدایی درس چهارم:

در پایان این درس، معلم خصوصی علوم دوم ابتدایی یا معلم علوم مدرسه، از دانش‌آموز انتظار دارد که آزمایشی را طراحی کرده که در آن تاثیرات و کاربردهای تغییرات دما را بر زندگی انسان‌ها یا جانوران یا گیاهان یا چهره زمین نشان دهد.

۴. ارزشیابی تشخیصی:

برای تشخیص میزان اطلاعات دانش‌آموزان، سؤالاتی را در در رابطه با دلیل تاریک بودن شب یا گرم بودن ظهر نسبت به سایر ساعات شبانه روز مطرح کنید.

۵. روش تدریس درس گردش زمین و زندگی ما ۲:

برای این درس می‌توانید از روش‌ تدریس تلفیقی می‌تواتید استفاده کنید. از جمله:

 • روش تدریس پرسش و پاسخ
 • روش تدریس سخنرانی
 • روش تدریس آزمایشی

۶. وسایل لازم:

 • فیلم (مستند) و لوح فشرده آموزشی
 • کتاب درسی
 • تخته و ماژیک
 • چراغ مطالعه (۲ عدد)
 • سکه (۲ عدد)
 • شمع (۲ عدد)
 • دو قطعه چوب
 • کبریت
 • قیچی
 • سوزن ته گرد
 • چسب
 • نی
 • مقوا و کاغذ
 • پنکه
 • جعبه (۳ عدد)
 • خاک (به مقدار لازم)
 • بوته گیاه (چند عدد)
مطالعه بیشتر: روش تدریس علوم

۷. فعالیت‌های معلم و دانش‌آموز:

در بخش اول این فصل باید با کمک برخی فعالیت‌ها و آزمایش‌ها تاثیر زاویه تابش نور خورشید بر تغییرات دمایی کره زمین را به شاگردان آموزش دهید. برای این کار از دو آزمایش طراحی شده در صفحه ۳۱ استفاده کنید.

در آزمایش چراغ قوه، ابتدا سوال کنید که آیا نوری که در حالت‌های مختلف از چراغ قوه خارج می‌شود، تغییر کرده است؟ سپس تاثیر زاویه تابش نور خورشید بر گرم و سرد شدن هوا و ایجاد فصول مختلف سال را برای شاگردان توضیح دهید.

از شاگردان بخواهید آزمایشی را طراحی کنند که بتوانند دمای دو حالت زمانی که نور چراغ قوه به طور عمودی تابیده و زمانی که به صورت مایل بر روی کاغذ شطرنجی تابیده است را با هم مقایسه کنند. سپس از طریق نتایجی که به دست می‌آوزند علت ایجاد فصولی سرد و گرد مانند زمستان و تابستان را توضیح دهند.

در صفحه ۳۴ با کمک ساخت بادنما و فرفره، نحوه تشخیص جهت و سرعت باد را برای دانش اموزان توضیح دهید. لازم است که تعیین جهت باد به صورت عملی انجام شود. برای این منظور پنکه را روشن کنید و از دانش آموزان بخواهید که بادنماهای خود را در جلوی جریان باد پنکه نگه دارند و چگونگی قرار گرفتن بادنما را مشاهده کنند.

توجه داشته باشید که همیشه جهت فلش بادنما روبروی سمتی که باد می وزد قرار می‌گیرد. از دانش‌آموزان بخواهید راه‌های دیگری را برای تعیین جهت باد از طریق بحث در گروه خود ارائه کنند. در صورت امکان یک بازدید علمی از یک ایستگاه هواشناسی برای مشاهده و درک بهتر و پایداری یادگیری بسیار مفید خواهد بود.

۸. ارزشیابی مستمر 

– در حین تدریس، سوالات و فعالیت‌هایی که در کتاب مطرح شده‌اند از دانش آموزان بپرسید.

– از دانش آموزان بپرسید در صورتی که زمین نمی چرخید با نور خوردشید به زمین نمی رسید چه اتفاقی برای موجودات روی کره زمین می‌افتاد.

۹. ارزشیابی پایانی از درس زندگی ما و گردش زمین ۲

– برای ارزشیابی دانش‌آموزان در پایان درس ۴ از علوم دوم، از دانش آموزان بخواهید با استفاده از یک آزمایش اثرات تغییرات دمای هوا را بر روی چهره زمین، گیاهان و جانوران نشان دهند.

– از دانش آموزان در رابطه با نحوه ایجاد ظهر و شب سوال کنید.

۱۰. تعیین تکلیف:

– از دانش‌آموزان بخواهید برای جلسه بعد، تصویری از زاویه تابش خورشید بر نواحی مختلف کره زمین و ارتباط آن با گرم بودن یا سرد بودن هوا و یا ایجاد فصل زمستان و تابستان را بکشند و به کلاس بیاورند.

– از دانش آموزان بخواهید با طراحی یک آزمایش راه‌های استفاده از تغییرات دمایی را نشان دهند.

نوشتن طرح درس علوم دوم دبستان (زندگی ما و گردش زمین ۲) برای کلاس خصوصی علوم

همان طور که در سایر مقالات بخش طرح درس استادبانک هم اشاره کردیم، به منظور آماده‌سازی طرح درس علوم دوم ابتدایی (زندگی ما و گردش زمین ۲) و سایر دروس کتاب علوم پایه دوم در تدریس خصوصی علوم، می‌توانید از توضیخات ارائه شده در این مقاله و دانلود فایل رایگان طرح درس روزانه علوم تجربی دوم دبستان درس چهارم که در بالا ارائه شد، استفاده کنید.

بسیاری از بخش‌های طرح درس برای کلاس‌های خصوصی و گروهی یکسان هستند، با این حال توجه داشته باشید که برخی از روش‌های تدریس نیاز به مشارکت همزمان چند نفر دارد. بنابراین برای استفاده از این روش‌ها یا باید شرایط را برای انجام چنین روش‌هایی فراهم کنید (برای مثال از پدر یا مادر دانش‌آموز نیز کمک بگیرید) و یا فقط از روش‌هایی استفاده کنید که مختص کلاس‌های تک نفره باشد.

در صورتی که علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در رابطه حوزۀ آموزش خصوصی و کسب درآمد از تدریس خصوصی علوم هستید، پیشنهاد می‌کنیم مجموعه مقالات زیر را مطالعه کنید.

تدریس خصوصی علوم دوم ابتدایی در استادبانک

با توجه به پایین بودن حقوق فرهنگیان، بسیاری از آموزگاران و دبیران، از جمله معلمان علوم پایه دوم، با هدف افزایش حقوق معلمی خود وارد حوزه تدریس خصوصی به دانش‌آموزان می‌شوند.

معلمان به دلیل داشتن سابقۀ کار مرتبط و آشنایی با شرایط مدارس و سؤالات امتحانی، بیشتر از سایر معلمان خصوصی مورد استقبال متقاضیان کلاس‌های خصوصی قرار می‌گیرند. به همین دلیل بسیاری از آن‌ها با ورود به حوزۀ تدریس خصوصی و کمی استمرار و تلاش، به درآمدهای قابل توجهی از طریق آموزش خصوصی آنلاین و حضوری دست پیدا می‌کنند.

برای اطمینان از این موضوع کافیست نگاهی به نمونه درآمد معلمان خصوصی استادبانک بیندازید.

همچنین از آن جا که معلمان در قلب مراکز آموزشی کشور حضور دارند، از نزدیک با نیازهای تحصیلی شاگردان مقاطع مختلف تحصیلی آشنا هستند بنابراین معلمان اطلاعات خوبی در مورد انواع مشکلات دانش‌آموزان ابتدایی، از جمله مشکلات درسی، اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری و غیره دارند و می‌توانند خدمات ارزشمندی را به منظور پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان متوسطه اول و یا شاگردانی که دچار افت تحصیلی شده‌اند، ارائه دهند.

با شروع سال تحصیلی جدید نیز تقاضا برای معلم خصوصی و برگزاری کلاس‌های خصوصی روز به روز افزایش پیدا می‌کند. به ویژه که امسال بسیاری از دانش‌آموزان به دلیل ضعف در آموزش مجازی، دچار مشکلات زیادی در دروس خود هستند و به کلاس‌های خصوصی روی می‌آورند.

استادبانک نیز با هدف معرفی معلمان توانمند و فراهم کردن فرصتی برای کسب درآمد این عزیزان از تدریس خصوصی، اقدام به استخدام معلم خصوصی در تمامی دروس، به صورت حضوری و آنلاین کرده است. پیشنهاد می‌کنیم به منظور اطلاع از شرایط همکاری با استادبانک در رابطه با استخدام معلم خصوصی علوم پایه دوم ابتدایی، مقالۀ زیر را مطالعه کنید.

استادبانک معتبرترین پلتفرم استخدام و معرفی معلم خصوصی علوم و سایر دروس 

سامانۀ آموزش خصوصی استادبانک، یکی از معتبرترین و باسابقه‌ترین پلتفرم‌ها برای معرفی برترین اساتید تدریس خصوصی علوم آنلاین و حضوری (و سایر دروس) به دانش‌آموزان، دانشجویان و دیگر متقاضیان کلاس‌های خصوصی است.

اهداف و چشم‌اندازهای استادبانک تنها به معرفی معلمان خصوصی محدود نمی‌شود. بلکه یکی از دغدغه‌های همیشگی تیم استادبانک، کمک به افزایش دانش معلمان در زمینۀ تدریس خصوصی و گروهی نیز بوده است.

ما در مجله اساتید استادبانک (سایت معلمان) تلاش می‌کنیم تا به نیازهای مختلف اساتید، معلمان در زمینه‌های مختلف مانند توسعۀ شغلی، کسب درآمد، آشنایی با منابع مطالعاتی و غیره به بهترین شکل پاسخ دهیم.

برای مثال از یک سو با ارائۀ بخش‌هایی نظیر روش تدریس، معرفی کتاب، طرح درس، مدیریت کلاس و غیره می‌کوشیم تا نیازهای این عزیزان در حوزه‌های مذکور برطرف کنیم و از سوی دیگر، با فراهم کردن امکان کسب درآمد از تدریس خصوصی، به افزایش رضایت شغلی این عزیزان کمک می‌کنیم.

در صورتی که شما نیز علاقمند به تدریس و همکاری با سایت استادبانک به عنوان معلم خصوصی هستید، می‌توانید از طریق لینک عضویت اساتید مراحل ثبت نام خود را طی کنید.

چنان چه در مورد ثبت‌نام، نحوۀ همکاری و سایر خدمات آموزشی استادبانک نیاز به راهنمایی و مشاوره داشتید، می‌توانید با شماره ۹۱۰۰۵۳۴۳-۰۲۱ تماس بگیرید.

لطفا دیدگاه‌های خود را در رابطه با طرح درس ملی علوم دوم ابتدایی درس زندگی ما و گردش زمین ۲، در انتهای همین صفحه با ما در میان بگذارید.

فایل‌ دانلودی طرح درس علوم دوم ابتدایی طرح درس زندگی ما و گردش زمین ۲ را چگونه می‌توانم دانلود کنم؟

در این مقاله از سایت معلمان استادبانک، طرح درس ملی فصل چهارم علوم دوم دبستان، مورد بررسی قرار گرفته است. در انتها نیز یک فایل ورد دانلودی و قابل ویرایش ارائه شده است که با کلیک روی مقاله می‌توانید آن را دانلود کنید. در مقالات دیگر بخش طرح درس علوم، طرح درس سایر فصل‌های علوم دوم ابتدایی ارائه خواهد شد.

در طرح درس رایگان علوم دوم فصل ۴ چه مواردی گنجانده شده است؟

در این مقاله از سایت معلمان ابتدایی استادبانک طرح درس روزانۀ فصل چهارم از علوم دوم دبستان مواردی مانند هدف کلی، اهداف جزیی، اهداف رفتاری، روش تدریس، ارزشیابی تشخیصی، فعالیت معلم و شاگرد، ارزشیابی پایانی، تعیین تکلیف و وسایل لازم بررسی شده است.

اهداف درس علوم دوم ابتدایی طرح درس زندگی ما و گردش زمین ۲ چیست؟

آشنایی با انواع تابش های نور خورشید و علل ایجاد فصول سال و دستگاه های سنجش باد از اهداف جزیی این فصل است. با مطالعۀ این مقاله از آکادمی اساتید استادبانک به اطلاعات کاملی در مورد اهداف جزیی و رفتاری این فصل و روش تدریس علوم دوم ابتدایی نیز دسترسی خواهید داشت.

برچسب ها:

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

دیدگاهی ثبت نشده است.
×
ثبت نام به عنوان معلم خصوصی