روش تدریسروش تدریس ابتداییروش تدریس دوم ابتداییروش تدریس فارسی
روش تدریس فارسی دوم دبستان

روش تدریس فارسی دوم ابتدایی + دانلود فایل pdf راهنمای معلم فارسی دوم

 کتاب فارسی دوم دبستان با هدف ایجاد توانایی بلندخوانی، خواندن با لحن و آهنگ مناسب، درک مطلب و پرورش مهارت‌های خوب دیدن، خوب شنیدن و خوب خواندن، تدوین و طراحی شده است.

معمولا در بحث زبان‌آموزی، مهارت نوشتن در صدر آموزش‌ها قرار می‌گیرد. در حالی که باید به این نکتۀ مهم توجه کرد که نوشتن، آخرین مهارت زبان‌آموزی است. بنابراین آنچه که باید در وهلۀ اول مورد توجه قرار گیرد مهارت‌هایی نظیر گوش دادن، سخن گفتن و خواندن است. روش تدریس فارسی دوم دبستان و توانایی معلم در پیاده‌سازی این روش تدریس، تاثیر بسزایی در تقویت این مهارت‌های ضروری دارد.

در این مقاله از مجله اساتید استادبانک (بزرگ‌ترین سامانه آموزش خصوصی در ایران) به روش آموزش فارسی دوم دبستان پرداخته‌ایم. همچنین لینک‌های دانلود فایل pdf روش تدریس فارسی دوم ابتدایی (راهنمای تدریس صفحه به صفحه فارسی دوم دبستانفایل pdf کتاب فارسی دوم دبستان چاپ ۱۴۰۱ و طرح درس روزانه فارسی دوم ابتدایی را در اختیار شما همکاران عزیز قرار داده‌‌ایم که در ادامۀ همین مقاله می‌توانید آن‌ها را دانلود کنید. لطفا با ما همراه باشید.

نگاهی به کتاب فارسی دوم دبستان

قبل از وارد شدن به بحث روش تدریس فارسی دوم ابتدایی، ابتدا لازم است که نگاهی کلی و همه جانبه نسبت به بخش‌های مختلف کتاب درسی فارسی دوم به دست بیاوریم.

کتاب فارسی پایۀ دوم ابتدایی چاپ ۱۴۰۱، شامل ۱۱۷ صفحه و ۷ فصل در هفت موضوع کلی و اساسی است. هر یک از فصل‌های کتاب، شامل دو یا سه درس مختلف است که این تعداد بستگی به اهمیت موضوع دارد.

به طور کلی کتاب فارسی دوم دبستان شامل ۱۷ درس است که یکی از آن‌ها تحت عنوان درس آزاد در نظر گرفته شده است تا معلم و دانش‌آموز با مشارکت و همکاری یکدیگر موضوع مناسبی را برای آن انتخاب کنند.

در هر فصل از کتاب فارسی دوم دبستان، فعالیت‌های مختلفی مانند گوش کن و بگو، نگاه کن و بگو، پیدا کن و بگو، فکر کن و بگو، بیاموز و بگو، بخوان و حفظ کن، کتابخوانی، نمایش، بازی و غیره در نظر گرفته شده است.
هر یک از این فعالیت‌ها با هدف مشخصی طراحی شده‌اند که در کتاب روش تدریس فارسی دوم ابتدایی به طور کامل به این اهداف اشاره شده است.

همچنین در همۀ فصل‌ها، بخشی تحت عنوان “بخوان و بیندیش” در نظر گرفته شده است که با موضوع اصلی درس در ارتباط است. این بخش با هدف تقویت مهارت خواندن، ایجاد عادت به مطالعه، افزایش دایرۀ لغات، هدایت عواطف، احساسات و گسترش دنیای ذهن و روان دانش‌آموزان ارائه شده است. به منظور سنجش و ارزیابی درک مطلب دانش‌آموز نیز در انتهای این بخش، پرسش‌هایی مطرح شده است که بهتر است دانش‌آموزان به صورت گروهی به این سؤالات پاسخ دهند.

مروری بر سرفصل‌های کتاب فارسی دوم 

برای ارائۀ یک تدریس فارسی خوب به عنوان معلم خصوصی فارسی دوم ابتدایی، ابتدا به نوشتن طرح درس نیاز دارید و برای نوشتن طرح درس فارسی دوم دبستان، در وهلۀ اول باید با سرفصل‌های کتاب فارسی دوم ابتدایی به طور کامل آشنا باشید. این سرفصل‌ها عبارتند از:

فصل اول: نهادها

اهداف فصل اول کتاب فارسی دوم ابتدایی:

 • تقویت مهارت‌های زبانی
 • آشنایی با نهادی مانند کتابخانه
 • تقویت فرهنگ مطالعه
 • آشنایی با منابع کسب اطلاعات
 • آشنایی با مسجد و فعالیت‌های مسجد
 • تقویت روحیۀ مشارکت و همدلی اجتماعی
 • آشنایی با برخی نکات زبانی و ادبی

فصل دوم: بهداشت

اهداف فصل ۲ از کتاب فارسی دوم دبستان:

 • ایجاد علاقمندی دانش‌آموزان به بهداشت فردی
 •  مراقبت از خود
 •  تقویت مهارت تفکر و تعقل و حل مسأله
 • تقویت مشارکت در بحث گروهی

فصل سوم: اخلاق فردی و اجتماعی

در فصل ۳ دانش‌آموزان با موضوعات زیر آشنا می‌شوند:

 • اهمیت کار و کوشش
 • داشتن پشتکار
 • کسب علم و دانش
 • مداومت و پایداری در کارها
 •  حس مسئولیت‌پذیری
 • سپاسگزاری از دیگران
 • درستکاری
 • امر به معروف و نهی از منکر
 • آشنایی با برخی ضرب‌المثل‌های فارسی
 • آشنایی با برخی نکات زبانی و ادبی

فصل چهارم: راه زندگی

اهداف فصل چهارم:

 • ایجاد روحیۀ دعا کردن،
 • تقویت روحیۀ محبت نسبت به دیگران،
 • آشنایی با زیارت و آثار آن،
 • آشنایی با حرم امام رضا و تقویت حس احترام به ائمه،
 • آموزش برخی نکات ادبی و زبانی در رابطه با واژه‌سازی،

فصل پنجم: هنر و ادب

اهداف فصل پنجم:

 • آشنایی دانش‌آموزان با هنرهای مختلف و ابزارهای مرتبط با آن‌ها
 • آشنایی با فردوسی و برخی مشاهیر شاهنامه
 • درس آزاد
 • برخی نکات زبانی و ادبی

فصل ششم: ایران من

آشنایی با برخی آثار تاریخی، طبیعی، و فرهنگی ایران، پرچم ایران و آداب و رسوم مربوط به ایام نوروز از اهداف این فصل است. همچنین برخی نکات زبانی و ادبی مربوط به وازه‌سازی آموزش داده می‌شود.

فصل هفتم: طبیعت

هدف از این فصل آشنا کردن دانش‌آموزان با برخی مسائل علمی مانند چرخۀ آب، تقویت حس کمک به دیگران، تقویت حس کنجکاوی، آشنایی با زیبایی‌های طبیعت و برخی از آفریده‌های خدا است.

طرح درس فارسی دوم دبستان

طرح درس روزانه فارسی دوم دبستان برای تمامی درس‌ها به زودی در مقالات جداگانه در اختیار شما همکاران عزیز قرار خواهد گرفت. در حال حاضر می‌توانید از طرح درس فارسی دوم درس دوم که لینک آن در قسمت پایین آمده، استفاده کنید.

برخی نکات مهم در روش تدریس فارسی دوم دبستان

در صورتی که به عنوان معلم خصوصی فارسی دوم ابتدایی یا معلم آموزش و پرورش، این درس را تدریس می‌کنید، این نکات در روش تدریس فارسی دوم دبستان برای شما مفید خواهد بود.

۱. در فعالیت‌های مربوط به “گوش کن و بگو“، عادت گوش دادن کامل و فکر کردن قبل از پاسخ دادن را در دانش‌آموز ایجاد کنید. تلاش کنید دانش‌آموزان به جای پاسخ‌های بله یا خیر، پاسخ‌های مبسوطی را ارائه کنند.

۲. در بخش “نگاه کن و بگو“، باید تلاش کنید تا توجه دانش‌آموزان را به جزییات تصاویر افزایش دهید. به آن‌ها این فرصت را بدهید که در مورد این تصاویر یا سایر تصاویری که دیده‌اند با هم بحث و گفتگو کنند.

۳. از دانش‌آموزان بخواهید هر هفته حداقل یک کتاب را بخوانند و در کلاس راجع به آن صحبت کنند. همچنین پیشنهاد می‌شود فضایی را در کلاس ایجاد کنید که دانش‌آموزان در گروه‌های ۲ یا ۳ نفره برای همدیگر کتاب بخوانند و دربارۀ آن با هم گفتگو کنند.

۴. بازی‌های در نظر گرفته شده در کتاب فارسی دوم بیشتر به بازی‌های زبانی اختصاص دارد. بنابراین بهتر است تلاش کنید تا با روش‌های خلاقانه باعث افزایش نشاط و تحرک دانش‌آموزان در حین انجام این بازی‌ها شوید. همچنین بازی‌هایی را متناسب با بازی‌های محلی در شهر یا روستای دانش‌آموزان، در نظر بگیرید.

۵. نمایش و بازیگری برای دانش‌آموزان در این سن بسیار جذاب و البته مهم است. بنابراین هیچ چیزی، از جمله کمبود امکانات نباید مانع اجرای نمایش در کلاس شود.

بودجه‌بندی سالانۀ فارسی دوم ابتدایی 

برنامه‌ریزی برای تدریس فارسی دوم ابتدایی باید به گونه‌ای باشد که تا پایان دهۀ اول اردیبهشت ماه، تدریس کل کتاب به پایان رسیده باشد.

بر اساس پیشنهاد آموزش و پرورش، لازم است برای هر ماه، سه درس از کتاب فارسی دوم تدریس شود که پیشنهاد می‌شود این زمان، به صورت مساوی بین هر سه درس تقسیم شود.  همچنین لازم است دهۀ اول مهر ماه را به یادآوری نکات مهم سال پیش اختصاص دهید. دهۀ دوم بهمن و دهۀ سوم اسفند را نیز برای تکرار و تمرین هر چه بیشتر در نظر بگیرید.

کتاب‌های کمک درسی فارسی دوم دبستان

در کتاب فارسی دوم دبستان کودک در تلاش است مهارت‌های خواندن و نوشتن را یاد بگیرد. هنوز زبان فارسی و ساختار این زبان شیرین در ذهن او به خوبی شکل نگرفته و نیاز به تمرین و تکرار دارد.

روش‌های مختلفی برای تمرین بیشتر و بهبود وضعیت درس فارسی در دانش‌آموزان پایۀ دوم ابتدایی وجود دارد. یکی از این روش‌ها استفاده از آموزش‌های شخصی‌سازی شده با کمک معلم خصوصی است. استفاده از نمونه سوالات فارسی دوم دبستان نیز می‌تواند به تکرار و تمرین بیشتر این درس کمک کند.

روش دیگر استفاده از کتاب‌های کمک درسی است که ما در این قسمت به معرفی دو مورد از این کتاب‌ها می‌پردازیم.

۱. کتاب فارسی دوم سری کارپوچینو

 کتاب فارسی دوم دبستان کارپوچینو یک محصول موفق از انتشارات گاج است که توسط خانم نادره معدنی در ۱۲۸ صفحه تألیف شده است. تمرین‌های متنوعی در این کتاب قرار گرفته و طراحی و رنگ‌بندی کتاب کاملا با سلیقه کودکان هم‌خوانی دارد.

در کتاب فارسی کارپوچینو تلاش شده تا چهار مهارت زبانی دانش‌آموزان یعنی گوش دادن، خواندن، نوشتن و صحبت کردن تقویت شود. از این کتاب می‌توان به عنوان یک کتاب جامع در کنار کتاب درسی فارسی دوم دبستان یاد کرد.

روش تدریس فارسی دوم
کتاب فارسی دوم دبستان سری کارپوچینو

۲. کتاب کار و تمرین فارسی دوم ابتدایی گل‌واژه

گل‌واژه یکی از انتشارات قدیمی و مطرح در کشور است. این کتاب کمک درسی هر دو کتاب درسی فارسی و نگارش دوم دبستان را پوشش داده و کیفیت بسیار مناسبی دارد.

درسنامه‌های کتاب کار و تمرین فارسی دوم ابتدایی گل واژه به خوبی موضوعات مطرح شده در کتاب درسی را پوشش داده‌اند و نمونه سؤالات و تمرین‌های آن در یادگیری فارسی دوم دبستان نقش مهمی را ایفا می‌کنند.

روش تدریس فارسی دوم
کتاب کار و تمرین فارسی دوم ابتدایی گل‌واژه

نگاهی به کتاب روش تدریس فارسی دوم دبستان

کتاب راهنمای معلم فارسی دوم دبستان از دو بخش اصلی تشکیل شده است: بررسی ساختار کلی کتاب فارسی دوم دبستان، بررسی درس به درس فارسی دوم دبستان.

در بخش اول، نمایی کلی از ساختار کتاب فارسی دوم ارائه می‌شود و بخش‌های مختلف کتاب و فعالیت‌های آن مورد بررسی قرار می‌گیرد. پیشنهاد می‌کنیم حتما این بخش را مطالعه کنید تا با اهداف مهم هر یک از فعالیت‌ها و توصیه‌ها و پیشنهاداتی در این زمینه آشنا شوید.

بخش دوم کتاب روش تدریس فارسی دوم، به بررسی درس به درس کتاب اختصاص دارد. برای هر درس، ابتدا اهداف اصلی، نوع روش تدریس، اهداف متن اصلی، و فعالیت‌های معلم و دانش‌آموزان در آن فصل به صورت خلاصه مورد بررسی قرار می‌گیرند. سپس در قسمت دانستنی‌های معلم، روش تدریس هر یک از این بخش‌ها با تفصیل بیشتری ارائه می‌شود.

تدریس خصوصی فارسی دوم دبستان در استادبانک

با توجه به پایین بودن حقوق فرهنگیان، بسیاری از معلمان فارسی دوم دبستان، با هدف افزایش حقوق معلمی خود وارد حوزه تدریس خصوصی فارسی دوم به دانش‌آموزان می‌شوند.

معلمان و دبیران به دلیل داشتن سابقۀ کار مرتبط و آشنایی با شرایط مدارس و سؤالات امتحانی، بیشتر از سایر معلمان خصوصی مورد استقبال متقاضیان کلاس‌های خصوصی قرار می‌گیرند. به همین دلیل بسیاری از آن‌ها با ورود به حوزۀ تدریس خصوصی و کمی استمرار و تلاش، به درآمدهای قابل توجهی از طریق آموزش خصوصی آنلاین و حضوری دست پیدا می‌کنند. برای اطمینان از این موضوع کافیست نگاهی به نمونه درآمد معلمان خصوصی استادبانک بیندازید.

همچنین از آن جا که معلمان در قلب مراکز آموزشی کشور حضور دارند، از نزدیک با نیازهای تحصیلی شاگردان مقاطع مختلف تحصیلی آشنا هستند بنابراین معلمان اطلاعات خوبی در مورد انواع مشکلات دانش‌آموزان ابتدایی، اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری و غیره دارند و می‌توانند خدمات ارزشمندی را به منظور پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان ابتدایی و متوسطه اول و یا شاگردانی که دچار افت تحصیلی شده‌اند، ارائه دهند.

با شروع سال تحصیلی جدید نیز تقاضا برای معلم خصوصی و برگزاری کلاس‌های خصوصی روز به روز افزایش پیدا می‌کند. به ویژه که امسال بسیاری از دانش‌آموزان به دلیل ضعف در آموزش مجازی، دچار مشکلات زیادی در دروس خود هستند و به کلاس‌های خصوصی روی می‌آورند.

استادبانک نیز با هدف معرفی معلمان توانمند و فراهم کردن فرصتی برای کسب درآمد این عزیزان از تدریس خصوصی، اقدام به استخدام معلم خصوصی در تمامی دروس، به صورت حضوری و آنلاین کرده است. پیشنهاد می‌کنیم به منظور اطلاع از شرایط همکاری با استادبانک، مقالۀ زیر را مطالعه کنید.

استادبانک معتبرترین پلتفرم استخدام و معرفی معلم خصوصی ریاضی و سایر دروس 

در این مقاله از سایت معلمان استادبانک، به بررسی کتاب درسی و روش تدریس فارسی دوم دبستان پرداختیم. همچنین فایل راهنمای معلم فارسی دوم دبستان را برای دانلود در اختیار شما همکاران عزیز قرار دادیم. معرفی برخی منابع کمک آموزشی و نمونه سؤالات فارسی دوم دبستان در اختیار شما همکاران گرامی قرار گرفت. در آپدیت‌‌های بعدی این مقاله، به برخی سؤالات رایج در مورد روش تدریس ریاضی دوم می‌پردازیم.

در صورتی که به مطالعۀ سایر مقالات در زمینۀ روش‌ تدریس، توسعۀ شغلی معلمان، تکنولوژی‌های آموزشی، مدیریت کلاس و اخبار معلمان علاقمند هستید، پیشنهاد می‌کنیم به بخش‌های مختلف مجله اساتیدِ استادبانک هم مراجعه کنید.

همچنین اگر به عنوان معلم به تدریس خصوصی علاقه دارید می‌توانید شرایط همکاری با استادبانک را مطالعه و فرم ثبت نام معلم خصوصی را تکمیل کنید یا از طریق شماره‌ ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ با مشاورین ما در ارتباط باشید.

لطفا دیدگاه‌های خود را در رابطه با روش تدریس فارسی دوم ابتدایی، در انتهای همین صفحه با ما در میان بگذارید.

برای بررسی درس به درس فارسی دوم، از چه منبعی استفاده کنم؟

به منظور بررسی درس به درس فارسی دوم ابتدایی، در این مقاله از مجله اساتید استادبانک، یک فایل pdf در اختیار شما قرار گرفته است که با کلیک روی این مقاله می‌توانید آن را دانلود کنید.

از چه طریقی می‌توانم کتاب راهنمای معلم فارسی دوم دبستان را دانلود کنم؟

کتاب pdf روش تدریس فارسی دوم دبستان، کامل‌ترین مرجع برای معلمان عزیز است که با کلیک روی این مقاله از سایت معلمان استادبانک می‌توانید این فایل را دانلود کنید.

چه منابع کمک درسی برای تدریس فارسی دوم ابتدایی مناسب است؟

بهترین منابع کمک درسی برای تدریس فارسی دوم در این مقاله از سایت معلمان استادبانک معرفی شده است.

برچسب ها:

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

دیدگاهی ثبت نشده است.
×
ثبت نام به عنوان معلم خصوصی