روش تدریسروش تدریس ابتداییروش تدریس ششم ابتداییروش تدریس فارسی
روش تدریس فارسی ششم-سامانۀ تدریس خصوصی استادبانک

روش تدریس فارسی ششم دبستان + دانلود کتاب روش تدریس

هدف اصلی از ارائۀ درس فارسی در دورۀ ابتدایی، تقویت چهار مهارت‌ زبانی، یعنی گوش دادن، سخن گفتن، خواندن و نوشتن است. از دیگر اهداف این درس، ایجاد نظم فکری در دانش‌آموزان است.

آموزش فارسی در مقطع ابتدایی، در واقع حرکتی از زبان به سوی ادبیات است. به همین دلیل در فارسی اول دبستان، همه چیز در خدمت یادگیری و آموزش نشانه‌های زبانی است. در پایه‌های بالاتر به بار فرهنگی و ادبی کتاب‌ها افزوده می‌شود.

دانش‌آموز در کتاب فارسی پایۀ اول و دوم به صورت مقدماتی با این مهارت‌ها آشنا می‌شود.
در کتاب فارسی سوم و چهارم نیز آموزش سطوح پیشرفتهٔ مهارت‌های زبانی مدنظر قرار داده شده است.
در فارسی پنجم نیز علاوه بر سطوح پیشرفتۀ مهارت‌های زبانی، به تقویت مهارت درک متن نیز بسیار توجه شده است.
اما کتاب فارسی پایۀ ششم ابتدایی، به لحاظ ادبی بسیار پرمایه‌تر و عمیق‌تر از سایر کتاب‌های فارسی مقطع ابتدایی به نظر می‌آید. بنابراین معلم نیز باید روش تدریس فارسی ششم ابتدایی را بر اساس این عمق و ژرفا انتخاب کند.

در این مقاله از مجله اساتیدِ استادبانک، به بررسی روش تدریس فارسی ششم دبستان پرداخته‌ایم و نکاتی را در خصوص راهنمای تدریس صفحه به صفحۀ فارسی ششم دبستان ارائه کرده‌ایم.

در ادامۀ مقاله نیز فایل پی‌دی‌اف کتاب فارسی ششم دبستان و راهنمای تدریس درس به درس فارسی ششم دبستان را برای دانلود در اختیار شما همکاران عزیز قرار داده‌‌ایم.

در صورتی که به عنوان معلم خصوصی فارسی ششم ابتدایی یا معلم آموزش و پرورش، این درس را تدریس می‌کنید، این مقاله برای شما مفید خواهد بود. لطفاً با ما همراه باشید.

همچنین اگر علاقمند به همکاری با استادبانک در زمینۀ تدریس خصوصی فارسی ششم دبستان هستید، پیشنهاد می‌کنیم ابتدا مقالۀ زیر را مطالعه کنید.
مزایای استخدام به عنوان معلم خصوصی در استادبانک

نگاهی به کتاب فارسی ششم دبستان

قبل از ارائۀ فایل روش تدریس ششم دبستان، در این بخش نگاهی به ساختار کلی و محتوای کتاب فارسی ششم دبستان خواهیم داشت.

کتاب فارسی پایۀ ششم ابتدایی چاپ ۱۴۰۰، شامل ۱۲۸ صفحه و ۶ فصل است. محتوای این کتاب که با ستایش پروردگار آغاز می‌شود و با نیایش به پایان می‌رسد، در شش موضوع کلی و اساسی طراحی شده است. این موضوعات در زمینه‌های مختلفی مانند اخلاق، عمل، علم، ایمان، تفکر و تعقل  ارائه شده‌اند.

در مجموع، کتاب درسی فارسی ششم ابتدایی از ۱۷ درس تشکیل شده است. درسِ هفتم و سیزدهم این کتاب، به عنوان درس آزاد در نظر گرفته شده‌اند. معلم و دانش‌آموز بر اساس فرهنگ بومی محل زندگی خود، محتوای این دو درس را تهیه می‌کنند.

هر فصل از کتاب فارسی ششم دبستان، شامل دو یا سه متن درسی است که به صورت نظم یا نثر ارائه شده‌اند.
همچنین در هر فصل سه بخش تحت عناوینِ حکایت، بخوان و حفظ کن و بخوان و بیندیش در نظر گرفته شده است.
در انتهای هر یک از این بخش‌ها نیز فرصت‌هایی برای یادگیری عمیق‌تر، ارزیابی و یادآوری در اختیار دانش‌آموزان و معلمان قرار گرفته است.

در ادامه به بررسی بخش‌های مختلفِ کتاب فارسی ششم دبستان می‌پردازیم.

متن درس: همان طور که اشاره کردیم، هر فصل از کتاب فارسی ششم، شامل ۲ یا ۳ متن در قالب نظم یا نثر است. طراحی این متون، متناسب با نیازهای دانش‌آموزان پایه ششم و دامنۀ واژگان آن‌ها صورت گرفته است. در پایان هر یک از متن‌ها، بخشی تحت عنوان درک مطلب ارائه شده تا قدرت درک متن دانش‌آموز را افزایش دهد.

حکایت: برای هر فصل از کتاب فارسی ششم دبستان، یک حکایت در نظر گرفته شده که هدف آن تقویت قدرت تشخیص و درک متن دانش‌آموزان است. آشنایی دانش‌آموزان با نکات اخلاقی از طریق اشعار، داستان‌های کوتاه و ضرب‌المثل‌های فارسی از دیگر اهداف این بخش است.

بخوان و حفظ کن: بخش “بخوان و حفظ کن” برای هر شش فصل کتاب فارسی ششم دبستان در نظر گرفته شده است. هدف اصلی این بخش، پرورش حافظه و تقویت فن بیان دانش‌آموزان است. در انتها نیز بخشی تحت عنوان خوانش و فهم ارائه شده تا دانش‌آموز را به یادگیری و تفکر بیشتر در مورد شعر تشویق کند.

بخوان و بیندیش: در انتهای هر فصل از کتاب فارسی ششم ابتدایی، بخش بخوان و بیندیش قرار گرفته است. این بخش شامل متن‌هایی است که با هدف تقویت مهارت خواندن، آشنایی با متون نو و کهن، افزایش قدرت درک متن و تفکرِ دانش‌آموز طراحی شده‌اند. در پایان نیز، بخش درک و دریافت را خواهیم داشت تا دانش‌آموز را به تأمل بیشتر در مورد زوایای مختلف متن دعوت کند.

روش تدریس فارسی ششم-سامانۀ تدریس خصوصی استادبانک
کتاب فارسی ششم، به لحاظ ادبی بسیار پرمایه‌تر و ژرف‌تر از سایر کتاب‌های فارسی مقطع ابتدایی است.

واژه آموزی: در انتهای برخی از متون درسی کتاب فارسی ششم، بخش واژه‌آموزی را خواهیم داشت. هدف این قسمت، آشنایی دانش‌آموزان با شیوه‌های ترکیب‌سازی و ساخت کلمات در زبان فارسی است.

دانش زبانی: در این بخش مهارت‌هایی همچون لحن و آهنگ خوب، مهارت خوب گوش دادن و غیره آموزش داده می‌شود.

گوش کن و بگو: هدف این بخش، پرورش درک شنیداری دانش‌آموزان پایۀ ششم ابتدایی است. دانش‌آموزان پس از گوش دادن به متن، به پرسش‌های مطرح شده، پاسخ می‌دهند.

کارگاه درس‌پژوهی: در انتهای برخی از دروس کتاب فارسی ششم دبستان، بخش کارگاه درس‌پژوهی قرار گرفته است. این بخش شامل چند فعالیت است که دانش‌آموزان می‌توانند به صورت گروهی آن‌ها را انجام دهند تا به اهداف یادگیری فارسی ششم دبستان دست پیدا کنند. 

دانلود کتاب فارسی ششم ابتدایی چاپ ۱۴۰۰

مروری بر سرفصل‌های کتاب فارسی ششم و اهداف هر فصل

در این بخش مروری بر سرفصل‌ها و اهداف کلی هر فصل از کتاب فارسی ششم دبستان خواهیم داشت. برای مشاهدۀ اهداف هر فصل، روی گزینۀ مورد نظر کلیک کنید.

سرفصل‌ها و اهداف کتاب فارسی ششم دبستان عبارتند از:

فصل اول: آفرینش
 • آشنایی دانش‌آموزان با مراتب هستی
 • ترویج رویکرد شکرگزاری از نعمات الهی در بین دانش‌آموزان
 • توسعهٔ مهارت‌های زبانی دانش‌آموزان (خواندن، نوشتن، شنیدن و سخن گفتن)
 • بهبود و تقویت مهارت دانش‌آموزان در فهم و درک محتوای درس

فصل دوم: دانایی و هوشیاری
 • تقویت مهارت فراشناخت در حوزه تفکّر
 • تقویت هوشمندی و دانایی دانش‌آموزان، به منظور آماده‌سازی آنان برای زندگی اجتماعی
 • تقویت بهره‌گیری از مهارت‌های تفکّر در بهبود روابط میان‌فردی
 • آشنایی بیشتر با نقش شهروندی

فصل سوم: ایران من
 • تقویت حسّ پاسداشت از میهن و دفاع از کیان و سرزمین ایران
 • آشنایی با ماهیت ارزشی دفاع مقدس و تبیین جایگاه شهدا
 • تقویت فرهنگ مطالعه و خوانش داستان‌های ادبی، روایی، توصیفی و غیره
 • تقویت مهارت درست و زیبانویسی با رعایت علائم سجاوندی (نقطه گذاری)
 • مهارت‌ورزی در تولید درس آزاد
 • آشنایی با حکایات ادبی و کاربرد مفاهیم آن در گفتار و نوشتار
 • تقویت مهارت گوش دادن و درک متن از طریق حافظهٔ شنیداری
 • تقویت مهارت درک متن و دریافت مفهوم

فصل چهارم: نام‌آوران
 •  آشنایی با مفاخر فرهنگی ایران
 •  تقویت حس احترام به نامداران کشور
 • شناخت برخی از بزرگان و مشاهیر ایران زمین
 • تقویت نگاه مثبت به بزرگان، نام آوران و مشاهیر
 • آشنایی با خدمات نام آوران ایران اسلامی
 • تقویت علاقه‌مندی به علم‌اندوزی و ارج نهادن به دانش

فصل پنجم: راه زندگی
 • تقویت نگاه مثبت به مشورت در کارها
 • درک تأثیر مشورت در زندگی نوجوان
 • آشنایی با راه و رسم و سبک درست زندگی
 • تقویت اعتماد به نفس، ابتکار و خلاقیت دانش‌آموزان در تولید محتوا
 • تقویت مهارت نویسندگی در دانش‌آموزان
 • آشنایی بیشتر با فرهنگ، ادبیات و زبان هر منطقه

فصل ششم: علم و عمل
 • آشنایی با آداب مطالعه
 •  آشنایی با آداب نظم‌خوانی
 •  آشنایی با آداب حکایت‌گویی
 • آشنایی با فواید قصه و قصه‌گویی
 •  آشنایی با پیامد و پاداش رفتار درست و نادرست
 • آشنایی با بزرگان علم و معرفت از طریق نمونه‌های ارزندهٔ نظم و نثر

بهترین روش‌های تدریس فارسی ششم دبستان

روش‌های تدریس مناسب برای درس فارسی پایۀ ششم عبارتند از روش همیاری، بدیعه‌پردازی، گردش علمی، الگوی دریافت مفهوم، بحث گروهی، ایفای نقش، کاوشگری علمی، دریافت مفهوم، دریافت درست حقایق، پیش سازمان‌دهنده‌ها، تدریس مستقیم، تدریس غیرمستقیم، یادگیری از شبیه‌سازها و یادگیری تسلط‌یاب.

توضیح کامل هر یک از این روش‌ها، و همچنین انتخاب روش مناسب برای هر یک از درس‌های کتاب فارسی ششم، در کتاب راهنمای معلم فارسی ششم دبستان ارائه شده است.

دانلود کتاب روش تدریس فارسی ششم ابتدایی

بودجه‌بندی سالانۀ فارسی ششم ابتدایی 

در هر هفته ۵ جلسۀ آموزشی ۵۰ دقیقه‌ای به درس فارسی ششم اختصاص دارد. برای آموزش هر درس از کتاب فارسی ششم دبستان، به طور متوسط ۷ تا ۱۰ جلسه در نظر گرفته شده است. بودجه‌بندی زیر به پیشنهاد آموزش و پرورش ارائه شده است.

بودجه بندی فارسی ششم-سامانۀ معلم خصوصی استادبانک

طرح درس فارسی ششم دبستان شامل تمام دروس

از طریق لینک زیر به طرح درس سالانۀ کتاب فارسی ششم ابتدایی دسترسی خواهید داشت. این فایل‌ شامل بودجه‌بندی جلسه به جلسه، اهداف و وسایل آموزشی مورد نیاز برای هر درس است.

دانلود طرح درس فارسی ششم ابتدایی

کتاب‌های کمک درسی فارسی ششم دبستان

روش‌های مختلفی برای تمرین بیشتر و بهبود وضعیت درس فارسی در دانش‌آموزان پایۀ ششم ابتدایی وجود دارد. یکی از این روش‌ها استفاده از آموزش‌های شخصی‌سازی شده با کمک معلم خصوصی است. سامانۀ تدریس خصوصی استادبانک این بستر را برای دانش‌آموزان و معلمان عزیز فراهم کرده است تا از باکیفیت‌ترین خدمات در زمینۀ تدریس خصوصی به صورت حضوری و آنلاین استفاده کنند.

استفاده از نمونه سوالات فارسی ششم دبستان نیز می‌تواند به تکرار و تمرین بیشتر این درس کمک کند. روش دیگر استفاده از کتاب‌های کمک درسی است.

انتشارات مختلفی در زمینۀ آموزش فارسی ششم دبستان کتاب‌های کمک آموزشی معتبری را منتشر کرده‌اند. از جملۀ آن‌ها می‌توان به انتشارات گاج، مهر و ماه، خیلی سبز، مبتکران، کلاغ سپید و اسفندیار اشاره کرد. هر یک از این کتاب‌ها کاربردها و ویژگی‌های خاص خود را دارند که معلم می‌تواند با توجه به نیاز دانش‌آموز مناسب‌ترین گزینه را به او معرفی کند.

ما در این قسمت به معرفی کتاب‌های سیرتا پیاز گاج و شاهکار کلاغ سپید در زمینۀ آموزش فارسی ششم ابتدایی می‌پردازیم.

۱. کتاب فارسی ششم سری سیر تا پیاز 

کتاب فارسی ششم ابتدایی سری سیر تا پیاز، یکی از کتاب‌های جامع در زمینۀ آموزش فارسی ششم دبستان است. این کتاب تمامِ نیازهای دانش‌آموزان را در درس فارسی پایۀ ششم پوشش داده است. با تهیه این کتاب دیگر نیازی به تهیه سایر منابع وجود ندارد.

این کتاب از ۳ بخش کلی تشکیل شده است. درسنامه‌ها، نمونه سؤالات تشریحی و سؤالات چهار گزینه‌ای. با مطالعۀ درسنامه‌ها، دانش‌آموز مبحث مطرح شده را به خوبی یاد می‌گیرد. با حل نمونه سؤالات تشریحی می‌تواند در آزمون‌های نوبت اول و دوم موفق شود. پرسش‌های چهارگزینه‌ای نیز برای دانش‌آموزان سطح بالا و قوی بسیار مناسب است.

روش تدریس فارسی ششم-سامانۀ تدریس خصوصی استادبانک
کتاب کار فارسی ششم، سری سیر تا پیاز، انتشارات گاج

۲. کتاب فارسی ششم سری شاهکار کلاغ سپید

کتاب‌های شاهکار، بخش‌های مختلفی است که نیازهای دانش‌آموز را از جنبه‌های مختلف تأمین می‌کند. در وهلۀ اول درسنامه‌ها قرار دارند که تمامی مباحث درسی کتاب فارسی ششم دبستان را به طور کامل آموزش می‌دهد. سپس سؤالات و تمرینات متنوعی برای دانش‌آموز در نظر گرفته شده است تا میزان یادگیری خود را محک بزند. 

پس از تمرینات، نوبت به پرسش‌های چهار گزینه‌ای می‌رسد. این سؤالات با هدف آماد‌سازی دانش‌آموزان برای آزمون‌های مدارس خاص مانند تیزهوشان و نمونه دولتی در نظر گرفته شده است. تمرینات اضافه بر سازمان برای کار در منزل و کاربرگ‌های مروری برای هر درس، از دیگر مطالبی است که در این کتاب کمک درسی فارسی ششم ارائه شده است.

یکی از ویژگی‌های منحصربفرد کتاب فارسی ششم سری شاهکار، استفاده از آموزش‌های تصویری است. دانش‌آموزان سبک‌های یادگیری مختلفی دارند و یکی از این سبک‌ها، سبک یادگیری بصری است. آموزش‌های تصویری اراده شده در کتاب‌های شاهکار، علاوه بر اینکه برای همۀ دانش‌آموزان در این سن جذاب است، نیاز این دسته از دانش‌آموزان را نیز تأمین می‌کند.

روش تدریس فارسی ششم-سامانۀ تدریس خصوصی استادبانک
کتاب فارسی ششم، سری شاهکار، انتشارات کلاغ سپید

نگاهی به کتاب روش تدریس فارسی ششم دبستان

کتاب راهنمای معلم فارسی ششم دبستان از دو بخش اصلی تشکیل شده است؛ بخش اول، تبیین جهت‌گیری‌ها و رویکردهای کتاب فارسی ششم. و بخش دوم، بررسی درس‌های فارسی ششم دبستان.

در بخش اول، رویکرد برنامۀ درسی فارسی در دورۀ ابتدایی، ساختار محتوا و اهداف کتاب فارسی و نگارش ششم دبستان، جداول و توضیحات مربوط به بودجه‌بندی، مهارت‌های زبانی و روش‌های تدریس پیشنهادی ارائه شده است.

بخش دومِ کتاب راهنمای معلم فارسی ششم ابتدایی، به بررسی درس به درس کتاب فارسی ششم اختصاص دارد. در ابتدای هر فصل یک نمودار مفهومی از مهارت‌های خوانداری و نوشتاری که دانش‌آموز باید کسب کند، ارائه می‌شود. سپس اهداف، مدت زمان، روش‌های تدریس پیشنهادی و مواد آموزشی مورد نیاز برای تدریس هر درس از کتاب فارسی ششم ارائه می‌شود.

پس از این قسمت‌ها، توضیحات کاملی در مورد فعالیت‌های خوانداری و نوشتاری برای هر درس از کتاب فارسی و نگارش ششم ابتدایی ارائه می‌شود. در پایان هر درس نیز، نکاتی در رابطه با روش‌های ارزشیابی دانش‌آموزان در اختیار معلمان عزیز قرار گرفته است.

همکاری با استادبانک، یکی از برترین مؤسسات تدریس خصوصی در ایران

در این مقاله به بررسی کتاب درسی و روش تدریس فارسی ششم دبستان پرداختیم. همچنین فایل راهنمای صفحه به صفحۀ فارسی ششم دبستان را برای دانلود در اختیار شما همکاران عزیز قرار دادیم. بودجه‌بندی سالانه، معرفی منابع کمک آموزشی و نمونه سؤالات فارسی ششم نیز در اختیار شما همکاران عزیز قرار گرفت. در آپدیت‌‌های بعدی این مقاله، به برخی سؤالات رایج در مورد روش تدریس فارسی ششم می‌پردازیم.

در صورتی که به مطالعۀ سایر مقالات در زمینۀ روش‌ تدریس، توسعۀ شغلی معلمان، تکنولوژی‌های آموزشی، مدیریت کلاس و اخبار معلمان علاقمند هستید، به بخش‌های مختلف مجله اساتیدِ (سایت معلمان ابتدایی و سایر مقاطع تحصیلی) استادبانک هم مراجعه کنید. همچنین اگر به عنوان معلم به تدریس خصوصی علاقه دارید می‌توانید شرایط همکاری با استادبانک را مطالعه و فرم ثبت نام معلم خصوصی را تکمیل کنید یا از طریق شماره‌ ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ با مشاورین ما در ارتباط باشید.

استادبانک همواره در تلاش است تا با همکاری برترین معلمان و اساتید کشور و با استفاده از تجربیات آن‌ها، نقشی تأثیرگذار در گسترش دانش، به روزرسانی اطلاعات معلمان و معرفی آن‌ها به دانش‌آموزان و دانشجویان کشور داشته باشد. هدف ما بالا بردن سطح کیفیت آموزش معلمان و ساختن آینده‌ای روشن برای فرزندان این سرزمین است.

لطفا تجربیات خود را در زمینۀ روش تدریس فارسی ششم ابتدایی، منابع کمک درسی و آموزشی با ما و سایر همکارانتان به اشتراک بگذارید.
برای بررسی درس به درس فارسی ششم، از چه منبعی استفاده کنم؟

به منظور بررسی درس به درس فارسی ششم، در این مقاله از مجله اساتید استادبانک، یک فایل pdf در اختیار شما قرار گرفته است که با کلیک روی این مقاله می‌توانید آن را دانلود کنید.

از چه طریقی می‌توانم کتاب راهنمای معلم فارسی ششم را دانلود کنم؟

کتاب pdf روش تدریس فارسی ششم دبستان، کامل‌ترین مرجع برای معلمان عزیز است که با کلیک روی این مقاله می‌توانید این فایل را دانلود کنید.

چه منابع کمک درسی برای تدریس فارسی ششم ابتدایی مناسب است؟

بهترین منابع کمک درسی برای تدریس فارسی ششم در این مقاله از سایت معلمان استادبانک معرفی شده است.

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

 • آناهل
  ۲۰ مرداد ۱۴۰۲

  عالی بود ممنونم😍

  0 پاسخ
 • رامین کاظم پور
  ۱۱ آبان ۱۴۰۱

  عالی بود. دنبال چنین مطالبی بودم

  0 پاسخ
×
ثبت نام به عنوان معلم خصوصی