روش تدریسروش تدریس زبان انگلیسیروش تدریس زبان انگلیسی به کودکان
آموزش زبان به کودکان

نکات بسیار مهم در مورد آموزش زبان انگلیسی به کودکان

امروزه در بسیاری از کشورهای جهان، از جمله کشور عزیز ما ایران، یادگیری زبان انگلیسی، به یکی از مهم‌ترین اهدافِ آموزشیِ افراد تبدیل شده است. در مقالات مختلفِ آکادمی اساتید استادبانک، از جمله مقالۀ روش تدریس زبان انگلیسی، در مورد دلایل این موضوع صحبت کرده‌ایم.

 در بین متقاضیان یادگیری زبان انگلیسی، کودکان جامعۀ بزرگی را تشکیل می‌دهند که روز به روز بر وسعت این جامعه افزوده می‌شود. چرا که در سال‌های اخیر، والدین توجه ویژه‌ای به آموزش زبان، به کودکان‌شان نشان می‌دهند.

کودکان در این سنین، در حال توسعۀ مهارت‌های مختلف خود هستند. نحوۀ فکر کردن، یادگیری قواعد زبان مادری، مهارت‌های حرکتی، حافظۀ فعال، خواندن و نوشتن از جملۀ این مهارت‌ها هستند. بنابراین آموزش زبان انگلیسی به کودکان، در مقایسه با آموزش یک زبان جدید به زبان‌آموزان بزرگسال، به راهکارها و روش‌های متفاوتی نیاز دارد.

در این مقاله از مجله اساتید استادبانک (بزرگترین سامانه تدریس خصوصی ایران)، ابتدا به بررسی تفاوت‌های یادگیری در کودکان و بزرگسالان پرداخته‌ایم. سپس نکات مهمی را برای تدریس هر چه بهتر زبان انگلیسی به کودکان بیان کرده‌ایم. در انتها نیز روش‌های استخدام به عنوان معلم زبان کودکان را در اختیار علاقمندان به تدریس زبان، قرار داده‌ایم.  لطفا با ما همراه باشید.

تفاوت‌های یادگیری کودکان با بزرگسالان

وقتی در مورد کودکان صحبت می‌کنیم، ممکن است افراد مختلف، بازه‌های سنی متفاوتی را در نظر بگیرند. تأکید ما در این مقاله، بر روی کودکان و زبان‌آموزان ۴ تا ۱۲ سال است.

در آموزش زبان انگلیسی به کودکان، چه به صورت تدریس خصوصی و چه در مدرسه، قبل از هر چیز باید با تفاوت‌های یادگیری کودکان و بزرگسالان آشنا شد. سپس بهترین روش‌ تدریس زبان انگلیسی را برای این منظور انتخاب کرد. در ادامۀ این بخش، به برخی از این تفاوت‌ها اشاره می‌کنیم.

۱. بازۀ تمرکز

بازۀ تمرکز کودکان در مقایسه با بزرگسالان بسیار کوتاه‌تر است. به همین دلیل نمی‌توان از آن‌ها انتظار داشت که همانند بزرگسالان برای مدت زمان طولانی روی یک موضوع متمرکز بمانند.

به طور کلی در مورد دامنۀ تمرکز کودکان می‌توان این قاعده را در نظر گرفت که حداکثر بازۀ تمرکز هر دانش‌آموز بر حسب دقیقه، برابر است با سن او ضرب در ۲.

برای مثال یک کودک ۶ ساله در بهترین حالت، می‌تواند ۱۲ دقیقه روی یک تکلیف تمرکز کند. به همین ترتیب، این مدت زمان برای یک کودک ۹ ساله، حداکثر ۱۸ دقیقه خواهد بود.

۲. فعالیت و تحرک

میزان انرژی کودکان در مقایسه با بزرگسالان بسیار بالاتر است و به همین دلیل نیاز به فعالیت و تحرک در آن‌ها بیشتر است. نمی‌توان از یک کودک انتظار داشت تمام مدت کلاس روی صندلی خود بنشیند و به درس گوش بدهد.

تحقیقات نشان داده‌اند که حرکت و فعالیت، عملکرد مغز را بهبود می‌دهند و منجر به افزایش یادگیری و تمرکز در کودکان می‌شود.

کودکان به واسطۀ شرایط خاص سنی، به موسیقی و بازی، به خصوص بازی‌های پر تحرک نیز بسیار علاقمند هستند. استفاده از بازی در حین آموزش یا زمان استراحت، میزان یادگیری را در آن‌ها افزایش می‌دهد.

۳. مهارت‌های حرکتی

مهارت‌های حرکتی کودکان هنوز کامل نشده است. برای مثال، کودکان زیر پنج سال توانایی کافی برای نگه داشتن درست مداد و یا کار با کاغذ و قیچی را ندارند. کودکان بالای شش سال نیز روی استفاده از کیبورد، نوشتن سریع و منظم، نقاشی کردن و غیره به طور کامل مسلط نشده‌اند. این موضوع در انتخاب روش‌ تدریس زبان انگلیسی به کودکان بسیار مهم است.

۴. حافظۀ فعال

یادگیری زبان انگلیسی مستلزم مهارت حفظ کردن و به خاطر سپردن است. کودکان به اندازۀ بزرگسالان ظرفیت نگهداری و یادآوری اطلاعات را ندارند. این مهارت در کودکان هنوز در حال تکامل و توسعه است.

۵. انگیزه

بدون شک انگیزه یکی از عوامل بسیار مهم در فرآیند یادگیری است. بزرگسالان اهداف و انگیزه‌های مشخصی برای یادگیری زبان دارند. اما مطالعات نشان داده‌‍اند که کودکان زیر ۱۲ سال به ندرت انگیزه‌های درونی برای یادگیری دارند. آن‌ها اغلب بنا به تصمیم والدین، در کلاس‌های آموزش زبان شرکت می‌کنند.

۶. فرا زبان

فرا زبان یا meta language در واقع زبانی است که در حین آموزشِ یک زبان دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای دانش‌آموزان بالای ده سال به راحتی می‌توانیم با استفاده از فرا زبان، مواردی مانند اسم، فعل، صفت، جمله و غیره را توضیح دهیم. اما در مورد کودکان، آن‌ها هنوز اطلاعات زبان مادری خود را تکمیل نکرده‌اند. بنابراین چنین مفاهیمی را در یک زبان جدید نیز درک نمی‌کنند.

تکالیف درسی
شناخت تفاوت‌های یادگیری کودکان و بزرگسالان، در انتخاب بهترین روش تدریس زبان انگلیسی به کودکان، برای معلم زبان بسیار کمک کننده است.

نکات مهم در آموزش زبان انگلیسی به کودکان

۱. به دلیل کوتاه بودن بازۀ تمرکز کودکان، فعالیت‌های آموزش زبان انگلیسی به کودکان را در بازه‌های زمانی کوتاه و مفید ارائه دهید.

۲. همواره فعالیت‌هایی را برای رفع خستگی و برگرداندن تمرکز کودک مد نظر داشته باشید.

استفاده از این فعالیت‌ها زمان مشخصی ندارد. هر زمان که تمرکز و توجه دانش‌آموز نسبت به درس کم می‌شود، به این معناست که نیاز به استفاده از این فعالیت‌ها وجود دارد.

۳. کودکان از انجام فعالیت‌های فیزیکی، بازی، داستان و موسیقی بسیار لذت می‌برند.

در صورتی که به عنوان معلم زبان انگلیسی کودکان فعالیت می‌کنید، سعی کنید از فعالیت‌های فیزیکی، کار دستی، بازی‌های آموزشی، داستان سرایی، موسیقی و غیره، در طرح درس زبان انگلیسی خود استفاده کنید. استفاده از این محرک‌ها باعث افزایش انگیزه و یادگیری کودکان می‌شود، ‌

۴. در صورتی که زبان‌آموزان کودک، با اصطلاحات گرامری زبان مادری خود آشنا نیستند، تا حد امکان در آموزش‌های زبان انگلیسی خود نیز از این موارد استفاده نکنید.

برای مثال صحبت کردن در مورد زمان حال استمراری برای یک کودک ۸ ساله چندان مفید نخواهد بود. البته این بدان معنا نیست که به کودکان گرامر را آموزش ندهید. بلکه به این معناست که این آموزش نباید به صورت صریح و مستقیم و به همان شیوه‌ای که برای بزرگسالان تدریس می‌شود، صورت گیرد.

۵. در آموزش زبان انگلیسی به کودکان، به منظور افزایش انگیزه در دانش‌آموز، علاوه بر استفاده از بازی و موسیقی، تلاش کنید تا یک محیط یادگیری مثبت و امن را برای او فراهم کنید. تکالیف نسبتا چالش‌برانگیز، تنوع در تکالیف و حمایت عاطفی معلم نیز می‌توانند در ایجاد انگیزه در کودکان بسیار مؤثر باشند.

۶. کودکان بسیار نیازمند تحسین، تأیید و توجه بزرگسالان هستند. استفاده از پاداش، تحسین و توجه مثبت و سازنده تأثیر بسیار زیادی بر افزایش اشتیاق آن‌ها برای یادگیری زبان انگلیسی دارد.

۷. یکی از عناصر کلیدی در آموزش زبان انگلیسی به کودکان، والدین هستند. در واقع کودکان بنا تصمیم والدین در این کلاس‌ها شرکت می‌کنند. بنابراین لازم است که یکی از والدین یا هر دوی آن‌ها در فرآیند آموزش زبان به خصوص آموزش آنلاین زبان، مشارکت داشته باشند.

وقتی تدریس زبان انگلیسی به کودکان را انتخاب می‌کنید، باید بدانید که انتظارات والدینِ آن‌ها از درخواست کلاس زبان برای فرزندشان چیست؟ آیا کودک برای آزمون خاصی آماده می‌شود و یا اهداف دیگری از یادگیری زبان انگلیسی دارد؟

در مورد روحیات کودک، تعداد جلسات، مدت زمان هر جلسه و نوع تکالیفی که برای او در نظر خواهید گرفت، حتما با والدین صحبت کنید.

در صورتی که انتظارات پدر و مادر، واقع بینانه نیست، لازم است که به طور دقیق برای آن‌ها مشخص کنید که در طی چند جلسه و در چه شرایطی، کودک می‌تواند به اهداف مورد نظر آن‌ها دست پیدا کند.

۸. توجه داشته باشید که کودکان، دایرۀ لغات گسترده‌ای ندارند، بنابراین در مراحل اولیه، هنگام صحبت کردن با آن‌ها از کلمات ساده و آشنا استفاده کنید.

۹. زبان‌آموزان کودک را به گوش دادن و صحبت کردن تشویق کنید. از آن‌ها بخواهید که به تلفظ لغات، گرامر و واژه‌های جدید توجه داشته باشند و هر چه سریع‌تر صحبت کردن به زبان انگلیسی را حتی با جملات بسیار کوتاه، شروع کنند.

۱۰. تا می‌توانید همه چیز را تکرار کنید. اگر چه که ممکن است این کار برای این گروه از زبان‌آموزان خسته‌کننده به نظر برسد اما روش کارآمدی است. روی یک جمله متمرکز شوید، آن را تجزیه و نحلیل کنید، نکات مهم آن را تکرار کنید تا زبان‌آموز به طور کامل متوجه نکات آن شود.

۱۱. در این مرحله از یادگیری زبان، از اصطلاحات، افعال بی‌قاعده، ضرب‌المثل‌ها و کلمات پیچیده کمتر استفاده کنید. چرا که باعث سردرگمی و نگرانی شاگرد می‌شود.

۱۲. در مراحل اولیه یادگیری زبان انگلیسی، زبان‌آموز در حین ساختن جملات، ابتدا با زبان مادری خود فکر می‌کند و سپس کلمات را به زبان انگلیسی ترجمه می‌کند. همین موضوع باعث ایجاد مشکلاتی می‌شود. در این زمینه لازم است صبر و حوصلۀ کافی به خرج دهید.

برای آموزش هر چه بهتر زبان انگلیسی به کودکان، توصیه می‌کنیم علاوه بر رعایت نکاتی که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد، کتاب زبان اصلی زیر را نیز دانلود و مطالعه کنید.

چگونه تدریس و آموزش زبان انگلیسی به کودکان را شروع کنیم؟

در مقالۀ همه چیز در مورد معلم زبان شدن که به تازگی در سایت معلمان استادبانک منتشر شده است، به بررسی روش‌های مختلف استخدام یا تدریس به عنوان معلم زبان، شرایط و مدارک لازم برای معلم زبان شدن و تخمین میزان حقوق معلم زبان پرداختیم. با مطالعۀ این مقاله پاسخ بسیاری از سؤالات خود را در رابطه با این موضوع دریافت خواهید کرد.

همان طور که در مقالۀ مذکور نیز اشاره کردیم، یکی از راه‌های کسب درآمد از تدریس زبان انگلیسی، فعالیت به عنوان معلم خصوصی زبان آنلاین یا حضوری است. بسیاری از دانش‌آموزان برای رفع مشکلات خود در درس زبان و یا تقویت مهارت‌های مختلف زبان انگلیسی، به دنبال انتخاب بهترین معلم خصوصی زبان هستند.

خانواده‌ها نیز به منظور آموزش زبان به فرزندشان، هزینه‌های بالایی را برای استخدام معلم خصوصی زبان پرداخت می‌کنند.

اما اقدام به تدریس خصوصی به صورت انفرادی، باعث می‌شود که معلم خصوصی، همواره دغدغۀ تبلیغات و جذب شاگرد را داشته باشد. در نتیجه باید زمان، انرژی و هزینۀ زیادی را نیز برای رفع این دغدغه اختصاص دهد.

به همین دلیل پیشنهاد ما برای شروع کار تدریس خصوصی زبان، همکاری با پلتفرم‌های معلم خصوصی مانند استادبانک است.

در استادبانک، معلمان خصوصی، نگران تبلیغات و جذب شاگرد نیستند. بلکه تنها درصد کمی از هزینۀ کلاس را به ازای معرفی شاگرد، به این پلتفرم پرداخت کنند تا استادبانک وظیفۀ تبلیغات و معرفی شاگرد و استاد را به یکدیگر بر عهده بگیرد.

اگر علاقمند به همکاری با استادبانک در زمینۀ تدریس خصوصی هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ زیر را مطالعه کنید.
مزایای استخدام به عنوان معلم خصوصی در استادبانک

جذب معلم زبان کودکان در پلتفرم تدریس خصوصی استادبانک

با توجه به اهمیت آموزش زبان برای قشرهای مختلف، سامانۀ تدریس خصوصی استادبانک با هدف معرفی معلمان خصوصی زبان، فراهم کردن فرصت کسب درآمد از تدریس خصوصی و رفع دغدغۀ خانواده‌ها برای شناسایی بهترین معلم‌های خصوصی زبان، اقدام به استخدام معلم خصوصی زبان در تهران و شهرستان‌ها به صورت حضوری و آنلاین کرده است.

برای شروع تدریس زبان انگلیسی به کودکان، کافیست مراحل ثبت نام به عنوان معلم خصوصی را طی کرده و رزومۀ تدریس خود را به عنوان معلم زبان کودکان در سایت بارگذاری کنید.

پس از تماس کارشناسان و قبولی در مرحلۀ مصاحبۀ تلفنی، استادبانک بر اساس توانمندی‌های شما، متقاضیان کلاس خصوصی زبان انگلیسی را به شما معرفی خواهد کرد.

در صورت وجود هر گونه سؤال در را بطه با تدریس خصوصی زبان در استادبانک، از طریق شماره‌ ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ با مشاورین ما در ارتباط باشید.

به منظور موفقیت هر چه بیشتر در تدریس خصوصی، پیشنهاد می‌کنیم بعد از شروع همکاری خود با استادبانک، به درسنامه‌های دورۀ اخلاق حرفه‌ای تدریس خصوصی نیز مراجعه کنید.

همچنین اگر به مطالعۀ مقالات مختلف در زمینۀ روش‌ تدریس، توسعۀ شغلی معلمان، تکنولوژی‌های آموزشی، مدیریت کلاس، اخبار معلمان و استخدام معلم علاقمند هستید، پیشنهاد می‌کنیم به بخش‌های مختلف سایت معلمان استادبانک نیز مراجعه کنید. از اینکه تا پایان مقاله همراه ما بودید، از شما سپاسگزاریم.

شما چه تجربیاتی در رابطه با آموزش زبان انگلیسی به کودکان دارید؟ لطفا نظرات خود را زیر همین پست با سایر همکاران در میان بگذارید.
بهترین روش آموزش زبان انگلیسی به کودکان چیست؟

قبل از انتخاب بهترین روش تدریس زبان به کودکان، باید با تفاوت‌های یادگیری کودکان با بزرگسالان آشنا شوید. سپس روش تدریس خود را انتخاب کنید. در این مقاله از سایت معلمان استادبانک، به نکات بسیار مهمی در مورد این تفاوت‌ها اشاره شده است.

چگونه می‌توانم به عنوان معلم زبان، آموزش زبان انگلیسی به کودکان را شروع کنم؟

در مقالۀ پیش رو از مجله اساتید استادبانک راهکارهایی برای شروع تدریس خصوصی به عنوان معلم زبان کودکان ارائه شده است. پیشنهاد می‌کنیم این بخش را به طور کامل مطالعه کنید.

بهترین منبع برای یادگیری روش تدریس زبان انگلیسی کدام است؟

منابع مختلفی در این زمینه وجود دارند. در این مقاله از مجله اساتید استادبانک (بزرگترین سامانه تدریس خصوصی ایران)، یکی از بهترین منابع را برای دانلود در اختیار شما عزیزان قرار داده‌ایم.

برچسب ها:

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

دیدگاهی ثبت نشده است.
×
ثبت نام به عنوان معلم خصوصی