آنچه در این مقاله میخوانید
در ادامۀ سری مقالات مربوط به طرح درس در مجله اساتید استادبانک (بزرگترین پلتفرم تدریس خصوصی در ایران)، قصد داریم در این مقاله به بررسی طرح درس ریاضی دوم دبستان درس عدد و رقم بپردازیم.
هدف کلی هر واحد یادگیری، اهداف جزیی، اهداف رفتاری، روش ارزشیابی تشخیصی، روش تدریس و ابزارهای مورد نیاز برای هر واحد یادگیری، از جمله مواردی هستند که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفتهاند.
همچنین برای هر واحد یادگیری، یک فایل دانلودی جهت آشنایی با فعالیتهای معلم ارائه شده است که در انتهای توضیحات هر بخش، به این فایلها دسترسی خواهید داشت. لطفا با ما همراه باشید.
موضوعات فصل اول کتاب ریاضی دوم دبستان
کتاب ریاضی پایۀ دوم ابتدایی چاپ ۱۴۰۰، از ۸ فصل مجزا تشکیل شده است. هر فصل شامل چهار واحد درسی و یک واحد حل مسأله است. در انتهای هر فصل نیز بخشی تحت عنوان مرور فصل در نظر گرفته شده است.
چیدمان فصل اول کتاب ریاضی دوم دبستان (عدد و رقم) عبارتند از:
- عدد و شمارش
- دستههای دهتایی و یکی
- حل مساله
- جمع و تفریق
- شمارش چندتا چندتا
- مرور فصل
در این مقاله، طرح درس ریاضی دوم دبستان درس عدد و رقم را مورد بررسی قرار دادهایم. همچنین در مقالاتی جداگانه از مجله اساتید استادبانک که در آینده منتشر خواهند شد، طرح درس سایر فصلهای ریاضی دوم را نیز مورد بررسی قرار میدهیم.
در کنار مطالعۀ مقالۀ طرح درس فارسی اول دبستان، پیشنهاد میکنیم مقالۀ زیر را نیز مطالعه کنید تا از نکات مهم در رابطه با نوشتن طرح درس مطلع شوید.
مطالعه بیشتر: طرح درس چیست؟ | مراحل نوشتن طرح درس + دانلود نمونه طرح درس
طرح درس ریاضی دوم دبستان درس عدد و رقم صفحه ۱ تا ۴ (واحد یادگیری ۱، عدد و شمارش)
هدف کلی:
- آشنایی دانشآموزان و یادآوری عدد و شمارش و انواع شمارش
- یادآوری ابزارهای شمارشی چون انگشت، دستهبندی، جدول ارزش مکانی، چوب خط، محور، چینه
اهداف جزیی:
- شمارش شکلها با دستهبندی و خط زدن
- استفاده از ابزارهای مختلف برای شمارش
- نشان دادن عدد بر مبنای ۵
- آمار و سرشماری
- توانایی و مهارت استفاده از ابزار
- خواندن ساعت رند
- برقراری ارتباط بین نمادهای مختلف از یک عدد (فارسی و لاتین)
- نمایش دیگر ۶ و ۴
- ترکیب و شمارش اعداد
- مهارت حدسیهسازی
- مهارت مقایسه کردن
- یادآوری عددی خارج از جدول
- کاربرد عدد و رقم در محیط پیرامون
- مهارت ارتباط کلامی-فکری
اهداف رفتاری:
معلم در پایان این صفحات انتظار دارد بچهها بتوانند انواع شمارش را یاد بگیرند، با یکدیگر گفتگو کنند، با مبنای ده و پنج شکلها را بشمارند و از ابزار مختلف شمارش استفاده کنند. نمایشهای مختلف از یک عدد را نشان دهند. عدد را بنویسند و به ترتیب بشمارند و دو عدد را مقایسه کنند و از دو طرف توانایی خواندن دو عدد در حالت مقایسه را داشته باشند. همچنین با کاربرد عدد دو رقمی در زندگی خود آشنا شوند.
ارزشیابی تشخیصی:
پرسش در مورد تعداد دانشآموزان کلاس، نحوۀ شمارش آنها و تعداد دانشآموزان سمت راست و چپ کلاس
روش تدریس:
تلفیقی شامل بازی، پرسش و پاسخ، مشارکتی و غیره
وسایل لازم:
کتاب درسی، کارتهای اعداد، چسب، وسایل شمارش مانند لوبیا، دکمه، چوب خط یا چوب کبریت
طرح درس ریاضی دوم دبستان درس عدد و رقم صفحه ۵ تا ۷ (واحد یادگیری ۲، دستههای دهتایی و یکی)
هدف کلی:
آشنایی دانشآموزان با دستههای دهتایی و یکی و شمارش و یادآوری از سال قبل
اهداف جزیی:
- درست کردن دستههای دهتایی و یکی
- استفاده از جدول ارزش مکانی و شمارش عدد
- نشان دادن دستههای دهتایی و یکی با شکل
- نوشتن به عدد و حروف تا نود و نه
- مفهوم عدد و رقم
- عدد دو رقمی و ساخت دستههای دهتایی و یکی عدد دو رقمی
- الگویابی با شکل
- یادآوری ترتیب اعداد
- برقراری ارتباط بین نمایشهای مختلف از یک عدد
- ساعت و خواندن ساعت گذشته و مانده
اهداف رفتاری:
در این سه صفحه انتظار میرود در پایان درس دانشآموز بتواند دستههای دهتایی و یکی را به روشهای متفاوت درست کند، از جدول ارزش مکانی استفاده نماید، عدد را به داخل و خارج از جدول ببرد، بتواند عدد را بخواند و بنویسد. به کمک چینه و دستهها و با استفاده از شکل، یک عدد را نشان دهد، مفهوم عدد و رقم را درک کند و با کمک کارت اعداد، عددهای دو رقمی بسازد.
همچنین دانشآموز باید ساعت را به صورت گذشته و مانده بخواند، با استفاده از دستههای ده تایی و یکی، عدد دو رقمی بسازد و با اشکال هندسی و عدد، الگویابی را انجام دهد، به ترتیب اعداد پی ببرد و بین نمایشهای مختلف از یک عدد، ارتباط برقرار نماید.
ارزشیابی تشخیصی:
- طرح سؤالاتی در رابطه با دستههای دهتایی و یکی
- نمایش برخی اعداد با استفاده از چوب خط
- طرح سؤالاتی به منظور یادآوری جدول ارزش مکانی از سال قبل
روش تدریس:
تلفیقی شامل بازی، پرسش و پاسخ، مشارکتی و غیره
وسایل لازم:
کتاب درسی، کارتهای اعداد، چسب، وسایل شمارش مانند لوبیا، دکمه، چوب خط یا چوب کبریت
طرح درس ریاضی دوم دبستان درس عدد و رقم صفحه ۸ و ۹ (واحد حل مسأله)
هدف کلی:
آشنایی با راهبردهای رسم شکل در حل مسأله
اهداف جزیی:
- آشنایی دانشآموزان با حدسیهسازی
- آشنایی دانشآموزان با تقارن ۴ قسمتی
- آشنایی دانشآموزان با طرز استفاده از شابلون
- آشنایی دانشآموزان با راهبردهای رسم شکل در حل مسائل
اهداف رفتاری:
معلم در پایان فعالیتهای آموزشی انتظار دارد دانشآموزان بتوانند با استفاده از راهبرد رسم شکل (با چینه، با محور، با چوب خط، با رسم شکل و تصویر) مسائل را حل کنند. بتواند حدس بزنند و حدس خود را آزمایش کنند. همچنین با استفاده از ابزار و وسایل، یک تقارن چهار قسمتی را به نمایش بگذارند.
ارزشیابی تشخیصی:
طرح سؤالاتی در رابطه با حل مسأله. برای مثال معلم موقعیتی را در قالب یک مساله برای دانشآموزان به تصویر بکشد و از دانشآموزان بخواهد که با روشهای مد نظر خود، جواب آن را به دست بیاورند.
روش تدریس:
روش تدریس تلفیقی مانند پرسش و پاسخ، سخنرانی، مشارکتی، بحث گروهی
وسایل لازم:
چینه، چوب خط، شابلون، کتاب
طرح درس ریاضی دوم دبستان درس عدد و رقم صفحه ۱۰ تا ۱۲ (واحد یادگیری ۳، جمع و تفریق)
اهداف کلی:
- یادآوری جمع و تفریق
- جمع و تفریق دو عدد یک رقمی به کمک ابزار محور و چینه و انگشت و شمارش رو به جلو و عقب با چوب خط
- جمع و تفریق دو عدد دو رقمی با مضارب ده
اهداف جزیی:
- جمع و تفریق سطری (با انگشت با چوب خط، رنگ زدن تصاویر با محور)
- شمارش چند تا چند تا (۵ تا ۵ تا و ۱۰ تا ۱۰ تا)
- جمع چندتایی اعداد با مضارب ۵ و ۱۰
- خواندن ساعت (گذشته، مانده، بین)
- جمع ترکیبی اعداد (۲تایی و ۳تایی)
- استفاده از شابلون و طراحی و مدلسازی و کاشیکاری
- جمع و تفریق با یکدیگر (هم با یک عبارت جبری و هم روی محور)
اهداف رفتاری:
در پایان مراحل و فعالیتهای آموزشی انتظار میرود دانشآموز بتواند جمع و تفریق سطری را به کمک انگشت، چوب خط، رنگ زدن چینهها و تصاویر و رسم شکل و با محور انجام دهد، بتواند جمع و تفریق سه عامل و بیشتر را داشته باشد و شمارشهای رو به جلو ۵ تا ۵ تا و ده تا ده تا را به درستی انجام دهد، ساعت را به صورت تقریبی بخواند، جمعهای ترکیبی را انجام دهد، و به کمک شابلون به یک طرح و مدل و الگو برسد.
طرح درس ریاضی دوم دبستان درس عدد و رقم صفحه ۱۳ تا ۱۵ (واحد یادگیری ۴، شمارش چندتا چندتا)
اهداف کلی:
- یادآوری شمارشهای رو به جلوی چندتا چندتا
- الگویابی عددی
- شیوههای مختلف شمارش با خط
اهداف جزیی:
- الگویابی عددی یا به کمک ابزار و شکل و رسم چوب خط
- جمع و تفریق سه عدد با استفاده از رسم شکل
- الگویابی عددی و هندسی از ۴ تا ۴ تا تا ۸ تا ۸ تا
- شمارش و دستهبندی
- ساخت دستههای ۵تایی با روشهای مختلف
- تقسیمبندی و آشنایی با انواع دستهبندیها
- طراحی شکل و مدلسازی (یادگیری تصویری) با استفاده از رنگ و شکل هندسی
- کاشیکاری و مدلسازی (آمادهسازی و آشنایی با خط بنایی)
- مهارت و تقویت درک فضایی
- مهارت کار با شابلون و ساخت اشکال هندسی متنوع با مربع
اهداف رفتاری:
در پایان این درس انتظار میرود دانشآموزان در الگویابیهای عدد و هندسی و الگویابی با چینهها به مهارت دست پیدا کنند و بتوانند به کمک چوب خط، چینه، محور، رسم شکل هندسی و ابزار، الگویابی را به نمایش بگذارند.
همچنین دانشآموزان باید الگویابی عددی و هندسی را انجام دهند، با روش های مختلف خطی به الگوهای ۵ تایی برسند و انواع ۵ تا ۵ تا را تمرین کنند و به نمایش بگذارند. با انواع تقسیمبندی و دستههای ۵ تایی آشنا شوند. با استفاده از شابلون و سایر ابزارها مدلسازی کنند و خط بنایی را به نمایش بگذارند.
ضمنا دانشآموز باید بتواند جمعهای ترکیبی سه قلو را انجام دهد، شمارش کند، دستههای متنوع بسازد و به ضلعها و گوشهها توجه داشته باشد.
ارزشیابی تشخیصی:
از دانشآموزان سؤالاتی در رابطه با درس جلسات قبل بپرسید سپس با استفاده از نیها الگویی را بر روی تابلو ایجاد کنید و از دانشآموزان بخواهید که تعداد نیها در شکل بعدی را حدس بزنند.
روش تدریس:
روش تلفیقی (مشارکتی، پرسش و پاسخ)
وسایل لازم:
کتاب، ماژیک، تخته وایت برد، چینه، نی نوشابه
نوشتن طرح درس ریاضی دوم دبستان درس عدد و رقم برای کلاس خصوصی ریاضی
نوشتن طرح درس برای کلاسهای گروهی و خصوصی تفاوتی چندانی ندارد. تنها تفاوت در رابطه با انتخاب روش تدریس برای کلاس خصوصی است. برای مثال در کلاس خصوصی امکان استفاده از روشهایی مانند بحث گروهی، روش مشارکتی و برخی شیوههای تدریس مخصوصی کلاسهای گروهی، وجود ندارد.
بنابراین معلم خصوصی ریاضی دوم ابتدایی باید روش تدریسی را برای هر مبحث در نظر بگیرد که هم متناسب با کلاس خصوصی باشد و هم بتواند دانشآموز پایۀ دوم ابتدایی را با توجه مقتضیات سنی او، به یادگیری این درس علاقمند کند. مطالعه بیشتر: مطالب ویژۀ معلمان خصوصی
استادبانک معتبرترین پلتفرم استخدام معلم خصوصی ریاضی
سامانۀ آموزش خصوصی استادبانک، یکی از معتبرترین و باسابقهترین پلتفرمها برای معرفی برترین اساتید تدریس خصوصی ریاضی آنلاین و حضوری (و سایر دروس) به دانشآموزان، دانشجویان و دیگر متقاضیان کلاسهای خصوصی است.
اهداف و چشماندازهای استادبانک تنها به معرفی معلمان خصوصی محدود نمیشود. بلکه یکی از دغدغههای همیشگی تیم استادبانک، کمک به افزایش دانش معلمان در زمینۀ تدریس خصوصی و گروهی نیز بوده است.
ما در مجله اساتید استادبانک تلاش میکنیم تا به نیازهای مختلف اساتید، معلمان در زمینههای مختلف مانند توسعۀ شغلی، کسب درآمد، آشنایی با منابع مطالعاتی و غیره به بهترین شکل پاسخ دهیم.
برای مثال از یک سو با ارائۀ بخشهایی نظیر روش تدریس، معرفی کتاب، طرح درس، مدیریت کلاس و غیره میکوشیم تا نیازهای این عزیزان در حوزههای مذکور برطرف کنیم و از سوی دیگر، با فراهم کردن امکان کسب درآمد از تدریس خصوصی، به افزایش رضایت شغلی این عزیزان کمک میکنیم.
در صورتی که شما نیز علاقمند به تدریس و همکاری با سایت استادبانک به عنوان معلم خصوصی هستید، میتوانید از طریق لینک عضویت اساتید مراحل ثبت نام خود را طی کنید.
چنان چه در مورد ثبتنام، نحوۀ همکاری و سایر خدمات آموزشی استادبانک نیاز به راهنمایی و مشاوره داشتید، میتوانید با شماره ۹۱۰۰۵۳۴۳-۰۲۱ تماس بگیرید.
با مطالعۀ بخش طرح درس ریاضی دوم دبستان درس عدد و رقم صفحه ۱۰ تا ۱۲، در این مقاله از آکادمی اساتید استادبانک پاسخ سوال خود را دریافت خواهید کرد.
در این مقاله از سایت معلمان ابتدایی استادبانک طرح درس روزانۀ درس عدد و شمارش از فصل اول کتاب ریاضی دوم دبستان ارائه شده است. با ورود به مقاله میتوانید به توضیحات بیشتری در این مورد دسترسی داشته باشید.
در این مقاله از مجله اساتید استادبانک، به بررسی طرح درس ریاضی دوم ابتدایی درس عدد و رقم پرداختهایم و برای هر واحد یادگیری یک فایل دانلودی ارائه شده است که در انتهای توضیحات هر بخش میتوانید آن را دانلود کنید. در مقالات دیگر بخش طرح درس، طرح درس سایر فصلهای ریاضی دوم ارائه خواهد شد.
نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید: