روش تدریسروش تدریس ابتداییروش تدریس دوم ابتداییروش تدریس علوممدیریت کلاسنحوه برگزاری کلاس
طرح درس علوم دوم درس اول -استادبانک

دانلود رایگان طرح درس علوم دوم درس اول: زنگ علوم

در ادامۀ سری مقالات مربوط به طرح درس در مجله اساتید استادبانک (معتبرترین پلتفرم آموزش خصوصی در ایران)، قصد داریم به بررسی طرح درس علوم دوم درس اول (زنگ علوم) بپردازیم.

همان طور که در مقاله مراحل نوشتن طرح درس هم اشاره کردیم، در هر طرح درس روزانه، مواردی مانند هدف کلی، اهداف جزیی، اهداف رفتاری، روش تدریس، ارزشیابی تشخیصی، فعالیت معلم و شاگرد، ارزشیابی پایانی، تعیین تکلیف و وسایل لازم باید مشخص شود.

ما در این مقاله از مجله اساتید استادبانک، تمامی این موارد را پوشش داده‌ایم. همچنین در انتهای مقاله، یک فایل ورد دانلودی و قابل ویرایش، شامل اطلاعات کامل طرح درس علوم پایه دوم درس اول را ارائه کرده‌ایم. لطفا با ما همراه باشید.

موضوعات فصل اول کتاب علوم دوم ابتدایی (زنگ علوم)

کتاب علوم تجربی دوم دبستان چاپ ۱۴۰۰، از ۱۰۳ صفحه و ۱۴ فصل تشکیل شده است. در این کتاب دانش‌آموزان با موضوعات مختلفی مانند بازدید و گردش علمی، محیط زیست، صدا، نور، انواع سوخت‌ها، رشد گیاهان، جانوران و انسان، انواع مواد و غیره آشنا می‌شوند.

هر فصل از کتاب علوم پایه دوم، متناسب با موضوع درس، شامل بخش‌های مختلفی مانند فعالیت، ایستگاه فکر، مشاهده، مقایسه، جمع‌آوری اطلاعات، گفت‌و‌گو است. نحوۀ تدریس هر یک از این قسمت‌ها در کتاب روش تدریس علوم تجربی دوم به طور کامل تشریح شده است.

در درس اول از کتاب علوم دوم دبستان، تحت عنوان زنگ علوم (گردش در باغ)، دانش‌آموزان باید بیاموزند که هنگام مشاهدهٔ پدیده‌های طبیعی از چند حس خود استفاده کنند، مشاهدات خود را دقیق و در قالب جملات مشخص یادداشت کنند، در زمان ارائهٔ گزارش یا بحث و گفتگو، از مستندات استفاده کرده و به حافظهٔ خود اعتماد نکنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با سایر فصل‌های کتاب علوم دوم دبستان، اهداف کلی هر فصل، و همچنین دانلود راهنمای تدریس علوم دوم، پیشنهاد می‌کنیم مقاله روش تدریس علوم پایه دوم ابتدایی را که در مجله اساتید استادبانک منتشر شده، مطالعه فرمایید.

در این مقاله، طرح درس زنگ علوم (گردش در باغ) علوم دوم ابتدایی را مورد بررسی قرار داده‌ایم. همچنین در مقالاتی جداگانه از مجله اساتید استادبانک که در آینده منتشر خواهند شد، طرح درس سایر فصل‌های علوم دوم دبستان را نیز به تدریج در اختیار شما همکاران عزیز قرار خواهیم داد.

در کنار مطالعۀ مقالۀ طرح درس علوم دوم ابتدایی درس ۱، پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ زیر را نیز مطالعه کنید تا با نکات بسیار مهمی در رابطه با نوشتن طرح درس سالانه و روزانه آشنا شوید.

مطالعه بیشتر: طرح درس چیست؟ | مراحل نوشتن طرح درس + دانلود نمونه طرح درس

طرح درس روزانه علوم تجربی دوم دبستان درس ۱: زنگ علوم

۱. هدف کلی درس زنگ علوم (گردش در باغ):

مشاهده پدیده‌های طبیعی، یادداشت برداری و ارائه گزارش

۲. اهداف جزیی درس اول علوم دوم:

 • گردش علمی در جنگل و باغ و پارک
 • مشاهده به کمک حواس (لمس کردن، دیدن، شنیدن، بوییدن، چشیدن)
 • یادداشت برداری از مشاهدات و بیان مشاهدات از روی یادداشت‌ها

۳. اهداف رفتاری علوم دوم ابتدایی درس اول:

در پایان این درس، معلم خصوصی علوم دوم ابتدایی یا معلم علوم مدرسه، از دانش‌آموز انتظار دارد که:

 • هنگام گردش علمی و رویارویی با پدیده‌های مختلف محیط اطراف خود را به طور دقیق مشاهده کنند.
 • از مشاهدات خود در بازدیدهای علمی یادداشت برداری کرده و آن‌ها را به صورت جملات درست بیان نمایند.
 • هنگام ارائه‌ی گزارش از یادداشت‌های خود استفاده کنند.

۴. ارزشیابی تشخیصی:

 • برای تشخیص میزان اطلاعات دانش‌آموزان، سؤالاتی را در در رابطه با انواع طعم‌های خوراکی و احساسی که به فرد دست می‌دهد صحبت کنید (حس چشایی).
 • سوالاتی در رابطه حس لامسه مطرح کنید. برای مثال وقتی به یک تکه سنگ یا پر پرندنه دست می‌زنید چه احساسی دارید؟
 • همینطور سوالاتی را در رابطه با حس بینایی، بویایی و شنوایی مطرح کنید.

در نهایت نیز برای ایجاد انگیزه در دانش‌آموزان برای توجه به درس و یادگیری آن، می‌توانید پوسترها یا تصاویر و کلیپ‌هایی از محلی که قصد رفتن به آن جا را دارید، به شاگردان نشان دهید و توضیحاتی را در رابطه با فرآیند گردش علمی مورد نظر برای آن‌ها مطرح کنید.

۵. روش تدریس درس زنگ علوم:

برای این درس از روش‌های تدریس متنوعی می‌تواتید استفاده کنید. از جمله:

 • روش تدریس پرسش و پاسخ
 • روش تدریس گردش علمی
 • روش تدریس مشارکتی
 • روش تدریس مکاشفه‌ای

مطالعه بیشتر: روش تدریس علوم

۶. وسایل لازم:

 • فیلم (مستند) و لوح فشرده آموزشی
 • دفترچه یادداشت
 • ذره بین
 • کتاب درسی
 • تخته و ماژیک
 • دوربین
 • ضبط صوت
 • خط کش

۷. فعالیت‌های معلم و دانش‌آموز:

از تصویر عنوانی در صفحه ۱۲ برای ایجاد انگیزه در دانش‌آموزان استفاده کنید. با پرسش و پاسخ‌های مناسب و هدفمند، ارتباط دانش‌آموز را با معلم و موضوع درس برقرار کنید. در رابطه با مشاهده و یادداشت برداری برای بچه ها توضیح دهید و ویژگی های یک یادداشت برداری خوب را برای آن ها بیان کنید.

در مرحله بعد و البته با هماهنگی قبلی خانواده ها و مسئولین مدرسه، دانش آموزان را به محیطی مانند پارک، جنگل، باغ وحش یا موزه ببرید.

همراه داشتن وسایلی که در قسمت قبل به آن‌ها اشاره شد را فراموش نکنید. پس از حضور در محل مورد نظر، شاگردان خود را به دسته های ۲ یا ۳ نفره گروه بندی کنید. ابزارهای لازم را در اختیار آن ها قرار داده و از آن ها بخواهید که با استفاده از این ابزارها اطلاعات مختلف را جمع آوری کرده و همه چیز را به دقت مشاهده کنند.

پس از جمع آوری اطلاعات، شاگردان به بحث گروهی ترغیب کنید و از آن ها بخواهید که مشاهدات خود در رابطه با موضوع درس را در گروه به گفتگو بگذارند و اهمیت آن را در زندگی خود بررسی و بیان کنند.

در مرحله بعد از بچه ها بخواهید که با استفاده از جملات درست، مشاهدات خود را در یک دفترچه یادداشت ثبت کنند. می‌توانید یک رقابت را بین گروه ها ترتیب دهید تا مشخص شود چه کسانی مشاهدات بیشتر و دقیق تری داشته اند. در نهایت پس از اتمام گردش علمی، از بچه ها بخواهید بر اساس نوشته های خود در دفتر یادداشت، گزارشی از مشاهدات خود ارائه دهند.

در ارائه گزارش ها دقت داشته باشید که هر جا نظرات شخصی شاگردان دخالت داده شده است، به آن ها تذکر دهید. چرا که تنها نکاتی باید نوشته شود که توسط شاگرد به طور دقیق مشاهده شده است.

طرح درس علوم دوم درس اول-استادبانک

۸. ارزشیابی مستمر 

بر اساس مشاهدات و یادداشت های شاگردان، سوالاتی را مانند “چه کسی”، “چه چیزی”، “چه زمانی”، “کجا” و غیره را مطرح کنید.

۹. ارزشیابی پایانی از درس زنگ علوم (گردش در باغ): 

برای ارزشیابی دانش‌آموزان در پایان درس ۱ از علوم دوم، در حین گردش علمی در رابطه با موارد زیر سطح یادگیری دانش آموزان را محک بزنید:

 • مشاهده دقیق محیط اطراف خود و استفاده از حس بویایی، لامسه و غیره در طی این مشاهدات
 • طبقه بندی مشاهدات
 • یادداشت برداری از مشاهدات
 • استفاده از یدداشت ها در حین ارائه گزارش
 • پرسیدن سوالات مطرح شده در کتاب

۱۰. تعیین تکلیف:

– از دانش‌آموزان بخواهید تا جلسه بعد، یک نقاشی از یک پارک یا بوستان را کشیده و به کلاس بیاورند

نوشتن طرح درس علوم دوم دبستان زنگ علوم برای کلاس خصوصی علوم

همان طور که در سایر مقالات بخش طرح درس استادبانک هم اشاره کردیم، به منظور آماده‌سازی طرح درس علوم دوم ابتدایی (زنگ علوم) و سایر دروس کتاب علوم پایه دوم در تدریس خصوصی علوم، می‌توانید از توضیخات ارائه شده در این مقاله و دانلود فایل رایگان طرح درس روزانه علوم تجربی دوم دبستان درس اول که در بالا ارائه شد، استفاده کنید.

بسیاری از بخش‌های طرح درس برای کلاس‌های خصوصی و گروهی یکسان هستند، با این حال توجه داشته باشید که برخی از روش‌های تدریس نیاز به مشارکت همزمان چند نفر دارد. بنابراین برای استفاده از این روش‌ها یا باید شرایط را برای انجام چنین روش‌هایی فراهم کنید (برای مثال از پدر یا مادر دانش‌آموز نیز کمک بگیرید) و یا فقط از روش‌هایی استفاده کنید که مختص کلاس‌های تک نفره باشد.

در صورتی که علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در رابطه حوزۀ آموزش خصوصی و کسب درآمد از تدریس خصوصی علوم هستید، پیشنهاد می‌کنیم مجموعه مقالات زیر را مطالعه کنید.

مطالعه بیشتر: مطالب ویژۀ معلمان خصوصی

تدریس خصوصی علوم دوم ابتدایی در استادبانک

با توجه به پایین بودن حقوق فرهنگیان، بسیاری از آموزگاران علوم پایه دوم، با هدف افزایش حقوق معلمی خود وارد حوزه تدریس خصوصی علوم دوم دبستان به دانش‌آموزان می‌شوند.

معلمان به دلیل داشتن سابقۀ کار مرتبط و آشنایی با شرایط مدارس و سؤالات امتحانی، بیشتر از سایر معلمان خصوصی مورد استقبال متقاضیان کلاس‌های خصوصی قرار می‌گیرند. به همین دلیل بسیاری از آن‌ها با ورود به حوزۀ تدریس خصوصی و کمی استمرار و تلاش، به درآمدهای قابل توجهی از طریق آموزش خصوصی آنلاین و حضوری دست پیدا می‌کنند.

برای اطمینان از این موضوع کافیست نگاهی به نمونه درآمد معلمان خصوصی استادبانک بیندازید.

همچنین از آن جا که معلمان در قلب مراکز آموزشی کشور حضور دارند، از نزدیک با نیازهای تحصیلی شاگردان مقطع ابتدایی آشنا هستند بنابراین معلمان ابتدایی اطلاعات خوبی در مورد انواع مشکلات دانش‌آموزان ابتدایی، از جمله مشکلات درسی، اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری و غیره دارند و می‌توانند خدمات ارزشمندی را به منظور پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان ابتدایی و یا شاگردانی که دچار افت تحصیلی شده‌اند، ارائه دهند.

اگر شما نیز جزو آن دسته از معلمان ابتدایی هستید که تمایل دارید تجربیات چندین سالۀ خود را در احتیار خانواده‌ها و دانش‌آموزان قرار دهید، پیشنهاد می‌کنیم مطالعه مقاله زیر را از دست ندهید.

مطالعه بیشتر: چگونه مشاوره تحصیلی شویم؟

استادبانک معتبرترین پلتفرم استخدام و معرفی معلم خصوصی علوم و سایر دروس 

سامانۀ آموزش خصوصی استادبانک، یکی از معتبرترین و باسابقه‌ترین پلتفرم‌ها برای معرفی برترین اساتید تدریس خصوصی ریاضی آنلاین و حضوری (و سایر دروس) به دانش‌آموزان، دانشجویان و دیگر متقاضیان کلاس‌های خصوصی است.

اهداف و چشم‌اندازهای استادبانک تنها به معرفی معلمان خصوصی محدود نمی‌شود. بلکه یکی از دغدغه‌های همیشگی تیم استادبانک، کمک به افزایش دانش معلمان در زمینۀ تدریس خصوصی و گروهی نیز بوده است.

ما در مجله اساتید استادبانک تلاش می‌کنیم تا به نیازهای مختلف اساتید، معلمان در زمینه‌های مختلف مانند توسعۀ شغلی، کسب درآمد، آشنایی با منابع مطالعاتی و غیره به بهترین شکل پاسخ دهیم.

برای مثال از یک سو با ارائۀ بخش‌هایی نظیر روش تدریس، معرفی کتاب، طرح درس، مدیریت کلاس و غیره می‌کوشیم تا نیازهای این عزیزان در حوزه‌های مذکور برطرف کنیم و از سوی دیگر، با فراهم کردن امکان کسب درآمد از تدریس خصوصی، به افزایش رضایت شغلی این عزیزان کمک می‌کنیم.

در صورتی که شما نیز علاقمند به تدریس و همکاری با سایت استادبانک به عنوان معلم خصوصی هستید، می‌توانید از طریق لینک عضویت اساتید مراحل ثبت نام خود را طی کنید.

چنان چه در مورد ثبت‌نام، نحوۀ همکاری و سایر خدمات آموزشی استادبانک نیاز به راهنمایی و مشاوره داشتید، می‌توانید با شماره ۹۱۰۰۵۳۴۳-۰۲۱ تماس بگیرید.

لطفا دیدگاه‌های خود را در رابطه با طرح درس ملی علوم دوم ابتدایی درس زنگ علوم، در انتهای همین صفحه با ما در میان بگذارید.
فایل‌ دانلودی طرح درس علوم دوم ابتدایی درس اول را چگونه می‌توانم دانلود کنم؟

در این مقاله از سایت معلمان استادبانک، طرح درس ملی فصل اول علوم دوم دبستان، مورد بررسی قرار گرفته است. در انتها نیز یک فایل ورد دانلودی و قابل ویرایش ارائه شده است که با کلیک روی مقاله می‌توانید آن را دانلود کنید. در مقالات دیگر بخش طرح درس علوم، طرح درس سایر فصل‌های علوم دوم ابتدایی ارائه خواهد شد.

در طرح درس رایگان علوم دوم فصل ۱ چه مواردی گنجانده شده است؟

در این مقاله از سایت معلمان ابتدایی استادبانک طرح درس روزانۀ فصل اول از علوم دوم دبستان مواردی مانند هدف کلی، اهداف جزیی، اهداف رفتاری، روش تدریس، ارزشیابی تشخیصی، فعالیت معلم و شاگرد، ارزشیابی پایانی، تعیین تکلیف و وسایل لازم بررسی شده است.

اهداف درس علوم دوم ابتدایی زنگ علوم (گردش در باغ) چیست؟

گردش علمی، مشاهده با کمک حواس پنجگانه، یادداشت برداری و ارائه گزارش، از اهداف جزیی این فصل است. با مطالعۀ این مقاله از آکادمی اساتید استادبانک به اطلاعات کاملی در مورد اهداف جزیی و رفتاری این فصل و روش تدریس علوم دوم ابتدایی نیز دسترسی خواهید داشت.

برچسب ها:

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

دیدگاهی ثبت نشده است.
×
ثبت نام به عنوان معلم خصوصی