روش تدریسروش تدریس ریاضی
روش تدریس ریاضی هفتم- سامانه تدریس خصوصی استادبانک

روش تدریس ریاضی هفتم + دانلود فایل pdf راهنمای معلم ریاضی هفتم

اهمیت درس ریاضی و تأثیر آن بر آیندۀ شغلی دانش‌آموزان، بر کسی پوشیده نیست. یادگیری اصولی ریاضی از یک سو باعث افزایش نظم فکری، قدرت تجزیه و تحلیل، حل مسأله و تفکر منطقی می‌شود. از سویی دیگر، نقش مهمی را در افزایش معدل دانش‌آموزان، نتیجۀ آزمون‌های مختلف و همچنین موفقیت در بسیاری از رشته‌های دانشگاهی و آینده شغلی کودکان و نوجوانان ایفا می‌کند.

به همین دلیل درس ریاضی را می‌توان یکی از مهم‌ترین دروس در دوران تحصیل هر فردی در نظر گرفت. وظیفۀ معلم ریاضی این است که علاوه بر هدایت دانش آموز برای کسب مهارت ‌های ریاضی مورد نظر، نگرش مثبتی را نسبت به درس ریاضی در دانش‌آموزان ایجاد کرده و ارتباط ریاضی با مفاهیم زندگی روزمره را به آن‌ها نشان دهد. هر چقدر که معلم تسلط بیشتری روی روش‌ تدریس ریاضی هفتم داشته باشد، این اهداف نیز به میزان بیشتری محقق خواهند شد.

با توجه به اهمیت موضوع، در این مقاله از مجله اساتید استادبانک (بزرگ‌ترین سامانه آموزش خصوصی در ایران) به بررسی روش آموزش ریاضی هفتم پرداخته‌ایم. همچنین راهنمای دانلود فایل pdf روش تدریس ریاضی هفتم (راهنمای تدریس صفحه به صفحه ریاضی هفتم) و فایل pdf کتاب ریاضی هفتم چاپ ۱۴۰۱ را در اختیار شما همکاران عزیز قرار داده‌‌ایم. لطفا تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

نگاهی به کتاب ریاضی هفتم چاپ ۱۴۰۱

قبل از وارد شدن به بحث روش تدریس ریاضی هفتم، ابتدا لازم است که نگاهی کلی به بخش‌های مختلف کتاب درسی ریاضی هفتم داشته باشیم.

کتاب ریاضی هفتم چاپ ۱۴۰۱، شامل ۱۲۴ صفحه و ۹ فصل است. این کتاب موضوعاتی مانند حل مساله، برخی سیستم‌های عددی، مباحث جبری مانند حل معادله و توان و جذر، آمار و احتمال و هندسه را پوشش داده است.

به جز فصل اول (راهبردهای حل مساله)، ساختار سایر فصل‌های کتاب ریاضی هفتم از یک تصویر عنوانی، چهار درس اصلی و یک بخش مرور فصل تشکیل شده است. ضمنا هر یک از چهار درس اصلی، شامل بخش‌هایی تحت عنوان فعالیت، کار در کلاس و تمرین است.

در بخش فعالیت، معلم با همکاری دانش‌آموزان و با فراهم کردن فرصت‌هایی برای گفتگو و ارزیابی، مفاهیم اصلی درس را برای آن‌ها تشریح می‌کند. بخش کار در کلاس با هدف تثبیت مفاهیم در نظر گرفته شده است و سهم دانش‌آموزان در این بخش نسبت به معلم بیشتر است. بخش تمرین نیز بر عهدۀ خود دانش‌آموز است اما معلم باید زمینه را برای بررسی پاسخ‌ها در کلاس فراهم کند.

مروری بر سرفصل‌های کتاب ریاضی هفتم و اهداف هر فصل

در این بخش مروری بر سرفصل‌ها و اهداف کلی هر فصل از کتاب ریاضی هفتم خواهیم داشت. به عنوان معلم خصوصی ریاضی هفتم آشنایی با اهداف هر فصل به تدریس هر چه بهتر شما کمک خواهد کرد. برای مشاهدۀ اهداف هر بخش روی گزینۀ مورد نظر کلیک کنید.

فصل اول: راهبردهای حل مساله

آشنایی دانش‌آموز با هشت راهبرد حل مساله شامل:

 • رسم شکل
 • الگوسازی
 • حذف حالات نامطلوب
 • الگویابی
 • حدس و آزمایش
 • زیرمساله
 • حل مساله ساده‌تر
 • روش‌های نمادین

فصل دوم: عددهای صحیح
 1. شناخت اعداد صحیح
 2. شناخت محور اعداد صحیح
 3. آشنایی با عملیات جبری چهارگانه روی اعداد صحیح
 4. انجام انواع اعمال ریاضی روی اعداد صحیح

فصل سوم: جبر و معادله
 1. شناخت عبارت جبری
 2. آشنایی با جمله عمومی یک الگوی عددی
 3. روش ساده کردن عبارت جبری
 4. به دست آوردن مقدار عددی یک عبارت جبری
 5. آشنایی با معادله در جه اول و روش حل آن

فصل چهارم: هندسه و استدلال
 1. آشنایی با روابط بین پاره‌خط‌ها
 2. آشنایی با روابط بین زاویه‌ها
 3. آشنایی با تبدیلات هندسی
 4. آشنایی با شکل های همنهشت
 5. افزایش قدرت استدلال دانش‌آموزان

فصل پنجم: شمارنده‌ها و اعداد اول
 1. آشنایی با عدد اول
 2. آشنایی با شمارنده اول
 3. آشنایی با ب م م
 4. آشنایی با ک م م
فصل ششم: سطح و حجم
 1. آشنایی با حجم‌های هندسی
 2. محاسبه حجم‌های منشوری
 3. محاسبه مساحت جانبی و مساحت کل
 4. آشنایی با حجم حاصل از دوران برخی سطوح
 5. شناخت گسترده منشور
فصل هفتم: توان و جذر
 1. شناخت توان و پایه و عبارات تواندار
 2. محاسبه عبارات تواندار (پایه مساوری، توان مساوی)
 3. ساده کردن عبارات تواندار
 4. درک مفهوم جذر و ریشه
 5. محاسبه جذر تقریبی
فصل هشتم: بردار و مختصات
 1. آشنایی با پاره خط جهت دار
 2. آشنایی با بردار مساوی و قرینه
 3. شناخت دستگاه مختصات
 4. آشنایی با بردار انتقال
فصل نهم: آمار و احتمال
 1. جمع آوری و نمایش داده ها
 2. آشنایی با نمودارها و تفسیر آن‌ها
 3. درک فرمول احتمال
 4. احتمال و تجربه

طرح درس روزانه ریاضی هفتم

طرح درس روزانه ریاضی هفتم به زودی در اختیار شما همکاران عزیز قرار خواهد گرفت. در حال حاضر طرح درس دروس دوره ابتدایی در مجله اساتید استادبانک در حال تکمیل است. پس از اتمام این بخش، طرح درس دروس متوسطه دوم در دست بررسی قرار خواهد گرفت.

پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ زیر را مطالعه کنید تا با نکات بسیار مهمی در رابطه با نوشتن طرح درس سالانه و روزانه آشنا شوید.

برنامۀ زمانبندی تدریس کتاب ریاضی هفتم

جدول زیر پیشنهاد بودجه بندی سالانۀ درس ریاضی هفتم را ارائه می‌دهد که به برنامه‌ریزی شما برای تدریس خصوصی یا گروهی این درس کمک خواهد کرد. زمانبندی ارائه شده در جدول زیر حدودی است. برخی معلمان متناسب با شرایط کلاس و توانایی‌های دانش‌آموزانشان این زمانبندی را تغییر می‌دهند.

روش تدریس ریاضی هفتم-استادبانک

بهترین روش‌های تدریس ریاضی هفتم 

به عنوان بهترین روش‌های تدریس ریاضی هفتم، می‌توان چهار روش تدریس زیر را که در کتاب راهنمای معلم علوم هفتم نیز به ان اشاره شده است، معرفی کرد:

 • بارش فکری
 • بحث گروهی
 • اکتشافی (کاوشگری)
 • نمایشی
 • سخنرانی
 • پرسش و پاسخ

در مقاله روش تدریس فعال، اطلاعات مفیدی را در رابطه با روش تدریس بحث گروهی کسب خواهید کرد. همچنین مقاله‌ای جداگانه تحت عنوان روش تدریس پرسش و پاسخ در مجله اساتید استادبانک ارائه شده است که پیشنهاد می‌کنیم مطالعه این مقاله را نیز از دست ندهید.

از طریق لینک زیر نیز می‌توانید نگاهی کلی به روش تدریس اکتشافی و نکات مربوط به آن داشته باشید.

کتاب‌های کمک درسی ریاضی هفتم

روش‌های مختلفی برای تمرین بیشتر و بهبود وضعیت درس ریاضی دانش‌آموزان پایۀ هفتم ابتدایی وجود دارد. یکی از این روش‌ها استفاده از آموزش‌های شخصی‌سازی شده با کمک معلم خصوصی است. سامانۀ تدریس خصوصی استادبانک این بستر را برای دانش‌آموزان و معلمان عزیز فراهم کرده است تا از باکیفیت‌ترین خدمات در زمینۀ تدریس خصوصی به صورت حضوری و آنلاین استفاده کنند.

استفاده از نمونه سوالات ریاضی هفتم نیز می‌تواند به تکرار و تمرین بیشتر این درس کمک کند. روش دیگر استفاده از کتاب‌های کمک درسی است.

با توجه به هدفی که از معرفی کتاب کمک درسی برای دانش‌آموزتان دارید، گزینه‌های مختلفی را می‌توان در نظر گرفت.
برای مثال ممکن است هدف شما معرفی کتاب کار یا کتاب آموزشی باشد. ممکن است دانش‌آموز تیزهوشی داشته باشید که کتاب کمک درسی سطح بالاتری احتیاج داشته باشد. برخی دانش‌آموزان نیز به دنبال نمونه سؤالات جامع برای امتحانات داخلی مدارس هستند.
 • در صورتی که قصد دارید یک کتاب کار مفید را به دانش‌آموزتان معرفی کنید، کتاب‌ کارپوچینو ریاضی هفتم گاج، کتاب ریاضی هفتم شاهکار کلاغ سپید و ریاضی هفتم منتشران و ریاضی هفتم خیلی سبز سه گزینۀ مناسب برای این هدف هستند.
 • برای دانش‌آموز تیزهوش‌تان نیز می‌توانید کتاب تیزهوشان ریاضی هفتم خیلی سبز و کتاب مرشد ریاضی هفتم مبتکران و کتاب ریاضی هفتم کاهه را معرفی کنید.
 • اگر به دنبال آموزش عمیق‌تر و دقیق‌تر مطالب فارسی هفتم به دانش‌آموزتان هستید، کتاب ریاضی هفتم حویامجد، ریاضی هفتم کاکل طلایی، ماجراهای من و درسام ریاضی هفتم خیلی سبر، سیر تا پیاز ریاضی هفتم گاج، پاسخگوی این نیاز خواهند بود.
 • در نهایت به منظور آماده کردن دانش‌آموزتان برای شب امتحان، کتاب‌هایی مانند شب امتحان ریاضی هفتم خیلی سبز، ریاضی هفتم اسفندیار و گلبرگ ریاضی هفتم گل واژه را پیشنهاد دهید.

کتاب راهنمای معلم ریاضی هفتم 

متاسفانه تا به این لحظه، هیچ کتاب راهنمای معلم ریاضی هفتم از سوی آموزش و پرورش منتشر نشده است. تنها کتاب موجود در این زمینه مربوط به روش تدریس ریاضی اول راهنمایی نظام قدیم است که البته با کتاب نظام جدید تفاوت‌های زیادی دارد.

در رابطه با روش تدریس ریاضی هفتم در سایت رشد، ویدیوهای آموزشی ارائه شده است که از طریق لینک زیر می‌توانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید:

همچنین یک فایل تحت عنوان پیش نویس روش تدریس ریاضی هفتم توسط گروه ریاضی دفتر تالیف کتب درسی به صورت غیر قابل استناد منتشر شده است. جهت رعایت حقوق کپی رایت، از ارائه آن در سایت استادبانک خودداری کرده‌ایم اما شما همکاران عزیز می‌توانید با جستجوی عبارت کتاب راهنمای معلم ریاضی هفتم به فایل pdf مورد نظر در سایت‌های دیگر دسترسی داشته باشید.

تدریس خصوصی ریاضی هفتم در استادبانک

با توجه به پایین بودن حقوق فرهنگیان، بسیاری از دبیران ریاضی پایه هفتم، با هدف افزایش حقوق معلمی خود وارد حوزه تدریس خصوصی ریاضی هفتم به دانش‌آموزان می‌شوند.

معلمان به دلیل داشتن سابقۀ کار مرتبط و آشنایی با شرایط مدارس و سؤالات امتحانی، بیشتر از سایر معلمان خصوصی مورد استقبال متقاضیان کلاس‌های خصوصی قرار می‌گیرند. به همین دلیل بسیاری از آن‌ها با ورود به حوزۀ تدریس خصوصی و کمی استمرار و تلاش، به درآمدهای قابل توجهی از طریق آموزش خصوصی آنلاین و حضوری دست پیدا می‌کنند.

برای اطمینان از این موضوع کافیست نگاهی به نمونه درآمد معلمان خصوصی استادبانک بیندازید.

همچنین از آن جا که معلمان در قلب مراکز آموزشی کشور حضور دارند، از نزدیک با نیازهای تحصیلی شاگردان مقاطع مختلف تحصیلی آشنا هستند بنابراین معلمان اطلاعات خوبی در مورد انواع مشکلات دانش‌آموزان ابتدایی، از جمله مشکلات درسی، اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری و غیره دارند و می‌توانند خدمات ارزشمندی را به منظور پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان متوسطه اول و یا شاگردانی که دچار افت تحصیلی شده‌اند، ارائه دهند.

با شروع سال تحصیلی جدید نیز تقاضا برای معلم خصوصی و برگزاری کلاس‌های خصوصی روز به روز افزایش پیدا می‌کند. به ویژه که امسال بسیاری از دانش‌آموزان به دلیل ضعف در آموزش مجازی، دچار مشکلات زیادی در دروس خود هستند و به کلاس‌های خصوصی روی می‌آورند.

استادبانک نیز با هدف معرفی معلمان توانمند و فراهم کردن فرصتی برای کسب درآمد این عزیزان از تدریس خصوصی، اقدام به استخدام معلم خصوصی در تمامی دروس، به صورت حضوری و آنلاین کرده است. پیشنهاد می‌کنیم به منظور اطلاع از شرایط همکاری با استادبانک، مقالۀ زیر را مطالعه کنید.

استادبانک معتبرترین پلتفرم استخدام و معرفی معلم خصوصی ریاضی و سایر دروس 

سامانۀ آموزش خصوصی استادبانک، یکی از معتبرترین و باسابقه‌ترین پلتفرم‌ها برای معرفی برترین اساتید تدریس خصوصی ریاضی آنلاین و حضوری (و سایر دروس) به دانش‌آموزان، دانشجویان و دیگر متقاضیان کلاس‌های خصوصی است.

اهداف و چشم‌اندازهای استادبانک تنها به معرفی معلمان خصوصی محدود نمی‌شود. بلکه یکی از دغدغه‌های همیشگی تیم استادبانک، کمک به افزایش دانش معلمان در زمینۀ تدریس خصوصی و گروهی نیز بوده است.

ما در مجله اساتید استادبانک (سایت معلمان) تلاش می‌کنیم تا به نیازهای مختلف اساتید، معلمان در زمینه‌های مختلف مانند توسعۀ شغلی، کسب درآمد، آشنایی با منابع مطالعاتی و غیره به بهترین شکل پاسخ دهیم.

برای مثال از یک سو با ارائۀ بخش‌هایی نظیر روش تدریس، معرفی کتاب، طرح درس، مدیریت کلاس و غیره می‌کوشیم تا نیازهای این عزیزان در حوزه‌های مذکور برطرف کنیم و از سوی دیگر، با فراهم کردن امکان کسب درآمد از تدریس خصوصی، به افزایش رضایت شغلی این عزیزان کمک می‌کنیم.

در صورتی که شما نیز علاقمند به تدریس و همکاری با سایت استادبانک به عنوان معلم خصوصی هستید، می‌توانید از طریق لینک عضویت اساتید مراحل ثبت نام خود را طی کنید.

چنان چه در مورد ثبت‌نام، نحوۀ همکاری و سایر خدمات آموزشی استادبانک نیاز به راهنمایی و مشاوره داشتید، می‌توانید با شماره ۹۱۰۰۵۳۴۳-۰۲۱ تماس بگیرید.

لطفا دیدگاه‌های خود را در رابطه با روش تدریس ریاضی هفتم، در انتهای همین صفحه با ما در میان بگذارید.
کتاب راهنمای معلم ریاضی هفتم را چگونه می‌توان تهیه کرد؟

متاسفانه تا به این لحظه، هیچ کتاب راهنمای معلم ریاضی هفتم از سوی آموزش و پرورش منتشر نشده است. تنها کتاب موجود در این زمینه مربوط به روش تدریس ریاضی اول راهنمایی نظام قدیم است که البته با کتاب نظام جدید تفاوت‌های زیادی دارد. در این مقاله از سایت معلمان استادبانک، توضیحاتی در رابطه با نحوه دسترسی به پیش نویس راهنمای معلم ریاضی هفتم ارائه شده است.

بهترین مرجع برای آموزش روش تدریس صفحه به صفحه ریاضی کلاس هفتم کدام است؟

کتاب پیش نویس روش تدریس ریاضی هفتم (راهنمای معلم ریاضی هفتم)، تا به این لحظه کامل‌ترین مرجع برای معلمان عزیز ریاضی هفتم است که با کلیک روی این مقاله می‌توانید به توضیحاتی در رابطه با دانلود این فایل دسترسی داشته باشید.

فایل pdf کتاب درسی ریاضی هفتم رو چطور دانلود کنیم؟

فایل pdf کتاب درسی ریاضی هفتم چاپ ۱۴۰۱ به صورت رایگان در سایت چاپ ارائه می شود که لینک مورد نظر برای دانلود این فایل را در مقاله پیش رو در اختیار شما معلمان عزیز قرار داده ایم.

برچسب ها:

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

دیدگاهی ثبت نشده است.
×
ثبت نام به عنوان معلم خصوصی