روش تدریسروش تدریس ابتداییروش تدریس اول ابتداییروش تدریس ریاضی
آموزش جمع و تفریق-استادبانک

آموزش جمع و تفریق کلاس اول ابتدایی + ویدیوی آموزشی

دانش آموزان در پایه اول دبستان، مهارت‌های مقدماتی و ضروری ریاضی مانند جمع و تفریق را می‌آموزند. آموزش جمع و تفریق به کودکان کلاس اول، نه تنها آن‌ها را برای مواجهه با موقعیت‌های مختلف زندگی روزمره مانند خرید کردن، درک زمان و غیره آماده می‌کند، بلکه تاثیر مستقیمی نیز در یادگیری هر چه بهتر سایر مفاهیم ریاضی، مانند ضرب، تقسیم و غیره در پایه‌های بالاتر دارد.

به دلیل اهمیت آموزش جمع و تفریق و تاثیر مستقیم آن بر موفقیت هر چه بیشتر دانش آموزان در درس ریاضی، مقالۀ پیش رو از مجله اساتید استادبانک (بزرگترین سامانه تدریس خصوصی ایران) را به بررسی این موضوع اختصاص داده‌ایم. همچنین در انتهای مقاله ویدیوی آموزش جمع و ویدیوی آموزش تفریق را که توسط سرکار خانم ساعدی، دبیر ریاضی استادبانک تهیه شده‌اند، به شما همکاران عزیز ارائه نموده‌ایم.

روش های یادگیری جمع و تفریق 

همان طور که در مقدمه مقاله هم اشاره کردیم، یادگیری جمع و تفریق و آموزش صحیح آن به کودکان، علاوه بر بهبود مهارت‌های روزمره‌ی آن‌ها مانند خرید، محاسبات زمانی و غیره، در یادگیری مفاهیم ریاضیِ پایه‌های بالاتر نیز تاثیر غیر قابل انکاری دارد.

اما چطور می‌توانیم در یادگیری جمع و تفریق به دانش آموزان خود کمک کنیم؟

از والدین بخواهید برای آموزش جمع و تفریق به شاگردان با شما همکاری کنند

یکی از بهترین روش‌ها برای آموزش جمع و تفریق کلاس اول، همکاری با والدین است. از والدین بخواهید تا در خانه مرتباً در موقعیت‌های مختلف با فرزندشان جمع و تفریق را تمرین کنند.

هنگام رفتن به مدرسه، زمان‌هایی که در مترو یا ایستگاه اتوبوس هستند و در هر موقعیتی که مناسب است از فرزندشان بخواهند که جمع و تفریق را مرور کند. البته این موضوع نباید آن قدر تکرار شود که باعث دلزدگی و بی‌علاقگی دانش‌آموز شود.

از موسیقی یا داستان‌هایی که با هدف آموزش جمع و تفریق با شعر یا آموزش جمع و تفریق با داستان تهیه شده‌اند، استفاده کنید.

از اسباب بازی‌های مورد علاقه کودکان مانند لگو، چینه و غیره برای آموزش جمع و تفریق کلاس اول با بازی استفاده کنید.

از معلم خصوصی ریاضی کلاس اول کمک بگیرید

فرقی نمی‌کند به عنوان معلم ریاضی کلاس اول مشغول مطالعۀ این مقاله باشید و یا والدین یک دانش‌آموز کلاس اولی هستید. در هر صورت همه می‌دانیم که در کلاس‌های مدرسه به دلیل تعداد زیاد دانش‌آموزان امکان اینکه معلم برای تک تک دانش‌آموزان به اندازۀ کافی وقت بگذارد و جمع و تفریق را با آن‌ها تمرین کند، وجود ندارد.

بنابراین چنان چه شاگرد یا فرزند کلاس اولی شما، در یادگیری جمع و تفریق اول دبستان یا سایر موضوعات ریاضی اول دچار مشکل و چالش است، بهتر است از یک معلم خصوصی ریاضی برای رفع این مشکل کمک بگیرید.

معلم خصوصی با تمرکز کامل روی نقاط ضعف و قوت شاگرد، شناسایی سبک یادگیری او، اختصاص دادن فرصت کافی برای آموزش اعداد و جمع و تفریق و استفاده از روش‌های تدریس متنوع و جذاب می‌تواند یادگیری این مفاهیم پایه‌ای ریاضی را برای فرزند یا شاگرد شما دلپذیرتر و آسان‌تر کند.

از طریق لینک زیر می‌توانید رزومه و سوابق کاری اساتید ریاضی استادبانک را مشاهده و بررسی کنید.

چرا برخی دانش آموزان در یادگیری جمع و تفریق دچار مشکل هستند؟

دلایل مختلفی در رابطه با مشکلات یادگیری جمع و تفریق وجود دارد. یکی از این دلایل می‌تواند عدم درک صحیح دانش آموز نسبت به اعداد باشد. برای مثال ممکن است دانش آموز در رابطه با برخی مفاهیم زیر هنوز دچار مشکل باشد:

 • مفهوم کوچکتر و بزرگتر
 • مفهوم کمتر و بیشتر
 • ترتیب اعداد
 • تطابق دادن عدد به صورت حروف و رقم (برای مثال دانش آموز تشخیص نمی دهد که پنج همان ۵ است)

اختلال ریاضی نیز یکی دیگر از دلایل وجود مشکل در یادگیری جمع و تفریق است. اختلال یادگیری ریاضی (Dyscalculia) به معنای ناتوانی در درک مفاهیمِ ریاضیاتی و محاسباتی است. اغلبِ دانش‌آموزانِ درگیر با این مشکل، در یادگیری مفاهیم کلیدی مانند کوچکتر و بزرگتر، حل مسأله‌ها و محاسبات سادۀ ریاضی با چالش روبرو هستند.

همچنین برخی دانش آموزان به دلیل وجود مشکلاتی در تمرکز در یادگیری جمع و تفریق اول دبستان دچار مشکل می‌شوند. اغلب دانش آموزانی که با بیش فعالی دست و پنجه نرم می‌کنند، مشکلاتی را نیز در تمرکز کردن تجربه می‌کنند. همین امر موجب می‌شود تا یادگیری مفاهیم مختلف مانند جمع و تفریق برای ان ها به مدت زمان بیشتری احتیاج داشته باشد.

آموزش ویدئویی جمع و تفریق اول ابتدایی 

در این قسمت سرکار خانم ساعدی، یکی از دبیران محترم ریاضی استادبانک، فیلم آموزش جمع اول ابتدایی و فیلم آموزش تفریق اول ابتدایی را در اختیار شما همکاران گرامی قرار داده اند.

در ویدیوی اول سه روش آموزش جمع اول ابتدایی شامل آموزش جمع با استفاده از انگشتان دست، آموزش جمع با شکل و آموزش جمع با محور ارائه شده است. در ویدیوی دوم نیز آموزش تفریق اول ابتدایی با استفاده از انگشتان دست، آموزش تفریق اول ابتدایی با شکل و آموزش تفریق با محور در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است.

آموزش جمع:

آموزش تفریق:

تدریس خصوصی ریاضی در استادبانک

با توجه به پایین بودن حقوق فرهنگیان، بسیاری از دبیران و آموزگاران ریاضی، با هدف افزایش حقوق معلمی خود وارد حوزه تدریس خصوصی ریاضی به دانش‌آموزان می‌شوند.

معلمان به دلیل داشتن سابقۀ کار مرتبط و آشنایی با شرایط مدارس و سؤالات امتحانی، بیشتر از سایر معلمان خصوصی مورد استقبال متقاضیان کلاس‌های خصوصی قرار می‌گیرند. به همین دلیل بسیاری از آن‌ها با ورود به حوزۀ تدریس خصوصی و کمی استمرار و تلاش، به درآمدهای قابل توجهی از طریق آموزش خصوصی آنلاین و حضوری دست پیدا می‌کنند.

برای اطمینان از این موضوع کافیست نگاهی به نمونه درآمد معلمان خصوصی استادبانک بیندازید.

همچنین از آن جا که معلمان در قلب مراکز آموزشی کشور حضور دارند، از نزدیک با نیازهای تحصیلی شاگردان مقاطع مختلف تحصیلی آشنا هستند بنابراین معلمان اطلاعات خوبی در مورد انواع مشکلات دانش‌آموزان ابتدایی، از جمله مشکلات درسی، اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری و غیره دارند و می‌توانند خدمات ارزشمندی را به منظور پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان متوسطه اول و یا شاگردانی که دچار افت تحصیلی شده‌اند، ارائه دهند.

با شروع سال تحصیلی جدید نیز تقاضا برای معلم خصوصی و برگزاری کلاس‌های خصوصی روز به روز افزایش پیدا می‌کند. به ویژه که امسال بسیاری از دانش‌آموزان به دلیل ضعف در آموزش مجازی، دچار مشکلات زیادی در دروس خود هستند و به کلاس‌های خصوصی روی می‌آورند.

استادبانک نیز با هدف معرفی معلمان توانمند و فراهم کردن فرصتی برای کسب درآمد این عزیزان از تدریس خصوصی، اقدام به استخدام معلم خصوصی در تمامی دروس، به صورت حضوری و آنلاین کرده است. پیشنهاد می‌کنیم به منظور اطلاع از شرایط همکاری با استادبانک، مقالۀ زیر را مطالعه کنید.

همکاری با استادبانک، یکی از برترین مؤسسات تدریس خصوصی در ایران

در این مقاله از سایت معلمان ابتدایی استادبانک تلاش کردیم تا اهمیت آموزش جمع و تفریق به کودکان و روش‌های آموزش جمع و تفریق اول ابتدایی به شکل ساده را برای معلمان عزیز بیان کنیم.

در صورتی که به مطالعۀ سایر مقالات در زمینۀ روش‌ تدریس، توسعۀ شغلی معلمان، تکنولوژی‌های آموزشی، مدیریت کلاس، اخبار معلمان و مشاوره تحصیلی استادبانک علاقمند هستید، پیشنهاد می‌کنیم به بخش‌های مختلف مجله اساتید هم مراجعه کنید.

همچنین اگر به عنوان معلم به تدریس خصوصی ریاضی و سایر دروس علاقه دارید می‌توانید شرایط همکاری با استادبانک را مطالعه و فرم ثبت نام معلم خصوصی را تکمیل کنید یا از طریق شماره‌ ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ با مشاورین ما در ارتباط باشید.

شما از چه روش‌هایی برای آموزش جمع و تفریق کلاس اول استفاده می‌کنید؟ لطفا تجربیات خود را در این زمینه با سایر همکاران به اشتراک بگذارید.

استاد مریم ساعدی در تهیۀ این محتوا با استادبانک همکاری کرده‌اند. با کلیک روی تصویر، وارد صفحه شخصی استاد ساعدی می‌شوید.

مریم ساعدی

اهمیت یادگیری جمع و تفریق برای دانش‌آموزان کلاس اول چیست؟

یادگیری جمع و تفریق و آموزش صحیح آن به کودکان علاوه بر بهبود مهارت های روزمره ان ها مانند خرید، محاسبات زمانی و غیره، در یادگیری مفاهیم ریاضی در پایه های بالاتر نیز تاثیر غیر قابل انکاری دارد.

چرا برخی دانش آموزان در یادگیری جمع و تفریق دچار مشکل هستند؟

دلایل مختلفی در رابطه با مشکلات یادگیری جمع و تفریق وجود دارد. در این مقاله از سایت معلمان استادبانک به برخی از این دلایل اشاره و مقالاتی را در این زمینه معرفی کرده‌ایم.

چطور جمع و تفریق کلاس اول را آموزش دهیم؟

روش‌های مختلفی برای آموزش ساده جمع و تفریق به کودکان وجود دارد. استفاده از انگشتان دست برای آموزش جمع و تفریق، استفاده از بازی، شعر و موسیقی، اموزش جمع و تفریق با شکل و محور از جملۀ این روش‌ها هستند که در این مقاله از سایت معلمان استادبانک به آن‌ها اشاره شده است.

برچسب ها:

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

 • Azeez taroq
  ۸ مرداد ۱۴۰۲

  تمام ایده‌های نویسندگان این مقاله خوب است

  یک راه و روش یادگیری جمع و تفریق های اساسی در کلاس اول، براساس احتمالات صددرصد پیشنهاد می‌شود که یادگیری به سرعت انجام می گیرد و برای دانش آموز منطقی است برای مثال:
  یک مجموعه پنج عضوی را در نظر بگیریم *(در افراز این مجموعه ی ۵ عضوی)* احتمال جمع های ۰+۵ ، ۴+۱ ، ۳+۲ ، ۲+۳ ، ۱+۴ ، ۵+۰ اتفاق می افتد…
  مجموعه ی ۵ عضوی یک کل گشتالتی است…

  1 پاسخ
×
ثبت نام به عنوان معلم خصوصی