روش تدریسروش تدریس ابتداییروش تدریس اول ابتداییروش تدریس فارسی
روش تدریس فارسی اول دبستان- مجله اساتید استادبانک

روش تدریس فارسی اول دبستان + دانلود فایل pdf راهنمای معلم فارسی اول

پایۀ اوّل دبستان، سرآغاز آموزش‌های زبانی و مهارت‌های خواندن و نوشتن در دانش‌آموزان است. به همین دلیل کتاب فارسی اول دبستان را می‌توان یکی از کتاب‌های اساسی دورۀ ابتدایی در نظر گرفت.

درس فارسی، از یک سو مهم‌ترین درس در دستیابی به اهداف زبان‌آموزی، ادبی و فرهنگی دانش‌آموزان است. از سویی دیگر، یادگیری آن بر روی یادگیری درس‌های دیگری مانند علوم و ریاضی در پایۀ اول و پایه‌های بعدی، بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

با توجه به اهمیت موضوع، در این مقاله از مجله اساتید استادبانک (بزرگ‌ترین سامانه آموزش خصوصی در ایران) به بررسی روش تدریس فارسی اول دبستان پرداخته‌ایم. همچنین لینکهای دانلود فایل pdf روش تدریس فارسی اول ابتدایی (راهنمای تدریس صفحه به صفحه فارسی اول دبستان) و فایل pdf کتاب فارسی اول دبستان چاپ ۱۴۰۰ را در اختیار شما همکاران عزیز قرار داده‌‌ایم. لطفا تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

نگاهی به کتاب فارسی اول دبستان

کتاب فارسی پایۀ اول ابتدایی چاپ ۱۴۰۰، شامل ۳ بخش اصلی، و ۱۱۵ صفحه است. تمرکز این کتاب بر روی مهارت‌های گفتاری مانند گوش دادن، صحبت کردن، خواندن، تفکر و استدلال است.

سه بخش اصلی این کتاب عبارتند از: نگاره‌ها، آموزش نشانه‌های یک، آموزش نشانه‌های دو.

بخش اول شامل ده نگاره است. هدف اصلی در این بخش، پرورش سواد بصری و شنیداری دانش‌آموز (تقویت چشم و گوش) و تا حدی نیز پرورش مهارت‌های دست‌ورزی (تقویت ماهیچه‌های دست) است. بعد از تقویت این مهارت‌ها در دانش‌آموزان پایۀ اول ابتدایی، نوبت به بخش دوم و سوم، یعنی آموزش نشانه‌های خطی زبان فارسی (الفبای فارسی) می‌رسد.

در روش تدریس فارسی اول ابتدایی قدیم ابتدا نشانه‌ها به دانش‌آموز آموزش داده می‌شد، سپس کلمه‌ای که حرف مورد نظر را در بر داشت با روش بخش کردن و صدا کشی تدریس می‌شد. اما در روش تدریس فارسی اول ابتدایی جدید، ابتدا تمام کلماتی که حروف مورد نظر در آن به کار رفته را به دانش‌آموزان آموزش می‌دهند. سپس دانش‌آموزان با کمک معلم این نشانه‌ها را در کلمات پیدا می‌کنند.

در انتهای هر یک از بخش‌های دوم و سوم نیز قسمت‌هایی تحت عنوان روان‌خوانی در نظر گرفته شده است. هدف از قسمت روان‌خوانی، گسترش دایرۀ لغات شاگردان و تسلط بر خواندن متون ساده و کوتاه است. ضمنا یکی از دروس فصل سوم، درس آزاد است که تهیۀ محتوای این بخش بر اساس ضرورت‌های فرهنگی، منطقه‌ای و آداب و رسوم محلی، بر عهدۀ معلم است.

برنامۀ زمانبندی تدریس کتاب فارسی اول دبستان

 بر اساس پیشنهاد آموزش و پرورش، با یک روش تدریس اصولی، معمولا در ماه مهر، همۀ نگاره‌ها تدریس می‌شود. به این ترتیب که در هفته اول و دوم مهرماه، هر کدام دو نگاره، و در هفتۀ سوم و چهارم هر کدام سه نگاره به دانش‌آموزان آموزش داده می‌شود.

بعد از اتمام نگاره‌ها و ورود به بخش نشانه‌ها، پیشنهاد می‌شود در هر هفته تنها یک درس تدریس شود. بخش‌های روان‌خوانی را نیز باید به عنوان یک درس جداگانه در نظر گرفت و به هر بخش روان‌خوانی یک هفته را اختصاص داد.

پیشنهاد می‌کنیم برای درک بهتر محتوای کتاب فارسی اول دبستان، کتاب راهنمای آموزشی زبان فارسی در دوره ابتدایی تألیف دکتر بهمن زندی را به دقت مطالعه نمایید.

نکات مهم در روش تدریس فارسی اول دبستان

۱. دانش‌آموزان پایۀ اول به بازی‌های گروهی، شعر و داستان بسیار علاقمند هستند. بنابراین در آموزش درس کلاس اول دبستان، همانند تدریس سایر کتاب‌های اول ابتدایی، از قصه‌گویی، شعر، نمایش و روش‌ تدریس فعال و مشارکتی استفاده کنید.

۲. برای تقویت مهارت خواندن در دانش‌اموزان و همچنین تقویت روحیۀ کتابخوانی در این عزیزان، بهتر است در بخش‌های کتاب‌خوانی، یک کتاب مناسب با گروه سنی آن‌ها توسط معلم در کلاس خوانده شود.

۳. آماده کردن زودهنگام ابزارهای ارزشیابی توصیفی، مانند آزمون‌های عملکردی و پوشه‌های کار به معلم کمک می‌کند تا بازخوردهای مناسب و به موقعی را به دانش‌آموزان و والدین آن‌ها ارائه دهد.

۴. همانند سایر دروس، در روش تدریس فارسی اول دبستان به سبک‌های یادگیری دانش‌آموزان توجه کنید و از ابزارها و امکانات مختلف برای تأمین نیازهای شاگردان در سبک‌های مختلف یادگیری استفاده کنید.

۵. سال اول دبستان در شناسایی مشکلات دانش آموزان ابتدایی از جمله اختلال خواندن و دیکته نویسی بسیار حساس و حیاتی است. بنابراین به نشانه‌های این اختلالات در دانش‌آموزان توجه کنید و در صورت مشاهدۀ برخی علائم ضمن ارجاع او به مشاور، از راهکارهای پیشنهادی در مقالات بخش اختلالات یادگیری استفاده کنید.

روش تدریس فارسی اول دبستان
یادگیری فارسی اول دبستان، در یادگیری سایر دروس مانند علوم و ریاضی بسیار تأثیرگذار است.

کتاب‌های کمک درسی فارسی اول دبستان

روش‌های مختلفی برای تمرین بیشتر و بهبود وضعیت درس فارسی دانش‌آموزان پایۀ اول ابتدایی وجود دارد. یکی از این روش‌ها، استفاده از آموزش‌های شخصی‌سازی شده با کمک معلم خصوصی است. استفاده از نمونه سوالات فارسی اول دبستان نیز می‌تواند به تکرار و تمرین بیشتر این درس کمک کند. روش دیگر استفاده از کتاب‌های کمک درسی است.

تنوع کتاب‌های کمک درسی فارسی اول ابتدایی بسیار زیاد است، ضمن اینکه انتخاب کتاب کمک درسی نیز باید بر اساس نیاز دانش آموز شما صورت گیرد. برای مثال ممکن است بخواهید یک کتاب کمک درسی در زمینه املا، یا زیبانویسی، روان خوانی، آموزش الفبا، کتاب کار فارسی اول و غیره را به شاگردانتان معرفی کنید. بنابراین باید با بهترین کتاب‌های آموزشی در هر یک از این حوزه‌ها آشنا باشید.

در این بخش دو کتاب کار مفید و معتبر در زمینۀ آموزش فارسی اول دبستان را اشاره می‌کنیم.

 ۱. فارسی اول دبستان کلاغ سپید سری شاهکار

این کتاب توسط عشرت بالغ و طاهره نقی‌نژادیان تالیف شده و آخرین نسخۀ آن شامل ۲۲۴ صفحه است. همان طور که از یک کتاب کمک درسی اول ابتدایی انتظار می‌رود، در کتاب فارسی شاهکار از رنگ‌بندی و تصاویر جذاب برای جلب توجه کودک استفاده شده است. تمرین‌های بسیار متنوعی از ساده به دشوار، در این کتاب گنجانده شده است. از نکات جالب این کتاب توجه به زیبانویسی فارسی و در نظر گرفتن تمریناتی برای خوش‌نویسی دانش‌آموزان است.

کتاب کار فارسی اول دبستان، کلاغ سپید، سری شاهکار

 ۲. کتاب کار فارسی اول دبستان خیلی سبز

کتاب کار فارسی اول دبستان خیلی سبز یک منبع کمک درسی مناسب برای دروس فارسی و نگارش اول ابتدایی است. هدف این کتاب بالا بردن خلاقیت و نوآوری در دانش‌آموز و تقویت مهارت‌های نوشتن، دیدن، سخن گفتن و شنیدن است. درسنامه‌های جامع این کتاب دانش‌آموز را برای حل نمونه سؤالات و تمرین‌های کتاب آماده می‌کند. تالیف این کتابِ ۲۰۸ صفحه‌ای را خانمِ معصومه نیک‌فال آذر بر عهده داشته است.

کتاب کار فارسی اول دبستان، خیلی سبز

همچنین کتاب‌هایی مانند آموزش الفبا اول سری کارپوچینو، کتاب املای اول سری آس، مجموعه کتاب‌های افق برای روخوانی، کتاب خوش خطی اول انتشارات خیلی سبز برای زیبانویسی پیشنهاد می‌شود.

نگاهی به کتاب روش تدریس فارسی پایه اول ابتدایی

کتاب معلم فارسی اول ابتدایی بر اساس ساختار کتاب درسی فارسی، شامل چهار بخش است:

 • بخش اوّل، ساختار و محتوای فارسی اوّل
 • بخش دوم، آموزش نگاره‌ها
 • بخش سوم، آموزش نشانه‌های یک
 • بخش چهارم، آموزش نشانه‌های دو

بخش اول همان طور که از نام آن مشخص است، به بررسی ساختار کتاب فارسی اول دبستان و محتوای آن اختصاص دارد.

در بخش دوم، اهداف اصلی هر نگاره، روش تدریس پیشنهادی برای نگارۀ مورد نظر و اهداف هر یک از تصاویر، به طور دقیق مشخص شده است. همچنین توضیحات و راهنمایی‌هایی نیز در رابطه با بخش‌هایی نظیر ببین و بگو، گوش کن و بگو، بگرد و پیدا کن، به دوستانت بگو و کتاب‌خوانی ارائه شده است.

در بخش سوم و چهارم نیز که مربوط به آموزش حروف الفبای فارسی است، اهداف هر درس به همراه روش تدریس پیشنهادی آن درس یا چند نمونۀ تدریس، ارائه شده است. همچنین فعالیت‌های هر درس مورد بررسی قرار گرفته و در انتهای هر یک از این دو بخش، توضیحاتی در مورد بخش روان‌خوانی در اختیار معلمان عزیز پایۀ اول دبستان قرار گرفته است.

مهارت های معلم ابتدایی تضمینی برای کسب درآمد از تدریس خصوصی

یکی از پردرآمدترین شاخه‌ها در تدریس خصوصی، تدریس دروس مختلف مقطع ابتدایی به خصوص پایه اول ابتدایی است. همان طور که گفتیم، برخی از دانش‌آموزان مفطع ابتدایی دچار اختلالات یادگیری هستند. بسیاری از خانواده‌ها دانش کافی برای تشخیص این مشکلات را ندارند.

در محیط مدرسه نیز معلم به دلیل تعداد زیاد دانش‌آموزان ممکن است فرصت لازم برای رسیدگی به مشکلات یادگیری تک تک دانش‌آموزان را نداشته باشد.

از سویی دیگر برخی از دانش‌آموزان نیز در پایان دورۀ ابتدایی قصد شرکت در آزمون‌های مختلفی مانند تیزهوشان و نمونه دولتی را دارند. با توجه به رقابت فشرده در این حوزه، این گروه از دانش‌آموزان نیاز به آموزش‌هایی فراتر از سطح کلاس‌ها و کتاب‌های مدرسه دارند.

با توجه به همۀ دلایلی که ذکر شد، دانش‌آموزان و خانواده‌های بسیار زیادی هر ساله با اهداف مختلف، نظیر تقویت درس‌های ریاضی، دیکته، علوم، روخوانی، موفقیت در آزمون‌های تیزهوشان و نمونه دولتی و یا درمان مشکلات یادگیری دانش‌آموزان ابتدایی، متقاضی معلم خصوصی ابتدایی هستند. به همین دلیل، یکی از پردرآمدترین مقاطع در تدریس خصوصی، مقطع ابتدایی است.

معلمان عزیزی که توانایی و مهارت بالایی در تدریس دروس پایه اول ابتدایی دارند می‌توانند با تدریس خصوصی در استادبانک، درآمد بیشتری کسب کنند که از کمترین مزایای آن می‌توان به ثبت نام رایگان، حفظ حریم خصوصی اساتید، ساعت کاری منعطف و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد.

برای ثبت نام به عنوان معلم خصوصی فارسی اول ابتدایی کافیست روی بنر زیر یا دکمۀ سبز رنگ ثبت نام به عنوان معلم خصوصی کلیک کنید.

استادبانک محلی برای ارتقای دانش و جذب معلمان ابتدایی

در این مقاله از سایت معلمان ابتدایی استادبانک، به بررسی کتاب درسی و روش تدریس فارسی اول دبستان پرداختیم. همچنین فایل راهنمای معلم فارسی اول دبستان را برای دانلود در اختیار شما همکاران عزیز قرار دادیم. تلاش خواهیم کرد تا فیلم روش تدریس حروف الفبای فارسی اول ابتدایی را نیز در آینده برای معلمان پایۀ اول ابتدایی ارائه کنیم.

سامانۀ آموزش خصوصی استادبانک، یکی از معتبرترین و باسابقه‌ترین پلتفرم‌ها برای معرفی برترین اساتید تدریس خصوصی آنلاین و حضوری در همۀ دروس به دانش‌آموزان، دانشجویان و دیگر متقاضیان کلاس‌های خصوصی است.

اهداف و چشم‌اندازهای استادبانک تنها به معرفی معلمان خصوصی محدود نمی‌شود. بلکه یکی از دغدغه‌های همیشگی تیم استادبانک، کمک به افزایش دانش معلمان در زمینۀ تدریس خصوصی و گروهی نیز بوده است.

ما در مجله اساتید استادبانک تلاش می‌کنیم تا به نیازهای مختلف اساتید، معلمان در زمینه‌های مختلف مانند توسعۀ شغلی، کسب درآمد، آشنایی با منابع مطالعاتی و غیره به بهترین شکل پاسخ دهیم. برای مثال از یک سو با ارائۀ بخش‌هایی نظیر روش تدریس، معرفی کتاب، طرح درس، مدیریت کلاس و غیره می‌کوشیم تا نیازهای این عزیزان در حوزه‌های مذکور برطرف کنیم و از سوی دیگر، با فراهم کردن امکان کسب درآمد از تدریس خصوصی، به افزایش رضایت شغلی این عزیزان کمک می‌کنیم.

در صورتی که شما نیز علاقمند به تدریس و همکاری با سایت استادبانک به عنوان معلم خصوصی اول ابتدایی هستید، می‌توانید از طریق لینک عضویت اساتید مراحل ثبت نام خود را طی کنید.

چنان چه در مورد ثبت‌نام، نحوۀ همکاری و سایر خدمات آموزشی استادبانک نیاز به راهنمایی و مشاوره داشتید، می‌توانید با شماره ۹۱۰۰۵۳۴۳-۰۲۱ تماس بگیرید.

لطفا تجربیات خود را در زمینۀ روش تدریس فارسی اول ابتدایی، منابع کمک درسی و آموزشی با ما و سایر همکارانتان به اشتراک بگذارید.
بهترین روش آموزش فارسی اول دبستان چیست؟

در این مقاله از سایت معلمان ابتدایی استادبانک، کتاب راهنمای معلم فارسی کلاس اول برای دانلود ارائه شده است. در این کتاب می‌توانید بهترین روش‌های آموزش فارسی اول دبستان را مطالعه کنید.

ساده‌ترین روش برای تدریس حروف الفبا به دانش‌آموزان پایه اول چیست؟

در فایل pdf راهنمای معلم فارسی کلاس اول، به بهترین روش‌ها برای آموزش حروف الفبا به کودکان اشاره شده است. با کلیک روی این مقاله می‌توانید کتاب را به صورت رایگان دانلود کنید.

بهترین کتاب کمک درسی برای آموزش فارسی اول دبستان کدام است؟

انتخاب کتاب کمک درسی مناسب برای آموزش فارسی اول دبستان به نوع نیاز دانش آموز شما بستگی دارد. در این مقاله از بخش روش تدریس اول ابتدایی به دو مورد از کتابهای مفید برای آموزش فارسی اول دبستان اشاره شده است.

برچسب ها:

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

 • هادی ناصری
  ۸ مهر ۱۴۰۱

  بسیارخوب است برای علاقمندانی که مایل به ارتقا سطح روش تدریس هستند.

  1 پاسخ
×
ثبت نام به عنوان معلم خصوصی