روش تدریس روش تدریس ابتدایی روش تدریس اول ابتدایی روش تدریس فارسی
روش تدریس فارسی اول دبستان- مجله اساتید استادبانک

روش تدریس فارسی اول دبستان + دانلود کتاب روش تدریس

پایۀ اوّل دبستان، سرآغاز آموزش‌های زبانی و مهارت‌های خواندن و نوشتن در دانش‌آموزان است. به همین دلیل کتاب فارسی اول دبستان، از کتاب‌های اساسی دورۀ ابتدایی است و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. از یک سو درس فارسی، مهم‌ترین درس برای دستیابی به اهداف زبان‌آموزی، ادبی و فرهنگی دانش‌آموزان است. از سویی دیگر، اگر این درس به خوبی آموزش داده نشود، ممکن است دانش‌آموز در یادگیری درس‌های دیگری مانند علوم و ریاضی در پایۀ اول و سایر درس‌ها در پایه‌های بعدی، با مشکلات جدی روبرو شود. بنابراین روش تدریس فارسی اول دبستان از جایگاه خاصی در بین سایر دروس برخوردار است.

در این مقاله به بررسی روش تدریس فارسی اول دبستان پرداخته‌ایم. همچنین  فایل پی‌دی‌اف کتاب فارسی اول دبستان و راهنمای تدریس صفحه به صفحۀ فارسی اول دبستان را در اختیار شما همکاران عزیز قرار داده‌‌ایم که در ادامۀ همین مقاله می‌توانید آن‌ها را دانلود کنید. لطفا تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

نگاهی به کتاب فارسی اول دبستان

کتاب فارسی پایۀ اول ابتدایی چاپ ۱۴۰۰، شامل ۳ بخش اصلی، و ۱۱۵ صفحه است. تمرکز این کتاب بر روی مهارت‌های گفتاری مانند گوش دادن، صحبت کردن، خواندن، تفکر و استدلال است.

سه بخش اصلی این کتاب عبارتند از: نگاره‌ها، آموزش نشانه‌های یک، آموزش نشانه‌های دو.

بخش اول شامل ده نگاره است. هدف اصلی در این بخش، پرورش سواد بصری و شنیداری دانش‌آموز (تقویت چشم و گوش) و تا حدی نیز پرورش مهارت‌های دست‌ورزی (تقویت ماهیچه‌های دست) است.

 بعد از تقویت این مهارت‌ها در دانش‌آموزان پایۀ اول ابتدایی، نوبت به بخش دوم و سوم، یعنی آموزش نشانه‌های خطی زبان فارسی (الفبای فارسی) می‌رسد.

در روش تدریس فارسی اول ابتدایی قدیم ابتدا نشانه‌ها به دانش‌آموز آموزش داده می‌شد، سپس کلمه‌ای که حرف مورد نظر را در بر داشت با روش بخش کردن و صدا کشی تدریس می‌شد. اما در روش تدریس فارسی اول ابتدایی جدید، ابتدا تمام کلماتی که حروف مورد نظر در آن به کار رفته را به دانش‌آموزان آموزش می‌دهند. سپس دانش‌آموزان با کمک معلم این نشانه‌ها را در کلمات پیدا می‌کنند.

در انتهای هر یک از بخش‌های دوم و سوم نیز قسمت‌هایی تحت عنوان روان‌خوانی در نظر گرفته شده است. هدف از قسمت روان‌خوانی، گسترش دایرۀ لغات شاگردان و تسلط بر خواندن متون ساده و کوتاه است. ضمنا یکی از دروس فصل سوم، درس آزاد است که تهیۀ محتوای این بخش بر اساس ضرورت‌های فرهنگی، منطقه‌ای و آداب و رسوم محلی، بر عهدۀ معلم است.

برنامۀ زمانبندی تدریس کتاب فارسی اول دبستان

 بر اساس پیشنهاد آموزش و پرورش و روش تدریس اصولی، بهتر است در ماه مهر، همۀ نگاره‌ها تدریس شود. به این ترتیب که در هفته اول و دوم مهرماه،  هر کدام دو نگاره، و در هفتۀ سوم و چهارم هر کدام سه نگاره به دانش‌آموزان آموزش داده شود. بعد از اتمام نگاره‌ها و ورود به بخش نشانه‌ها، پیشنهاد می‌شود در هر هفته تنها یک درس تدریس شود. بخش‌های روان‌خوانی را نیز باید به عنوان یک درس جداگانه در نظر گرفت و به هر بخش روان‌خوانی یک هفته را اختصاص داد.

روش تدریس فارسی اول دبستان
یادگیری فارسی اول دبستان، در یادگیری دروسی مانند علوم و ریاضی بسیار تأثیرگذار است.

نکات مهم در روش تدریس فارسی اول دبستان

  1. دانش‌آموزان پایۀ اول به بازی‌های گروهی، شعر و داستان بسیار علاقمند هستند. بنابراین در روش تدریس فارسی اول دبستان، همانند تدریس سایر کتاب‌های اول ابتدایی، از قصه‌گویی، شعر، نمایش و روش‌های فعّال و مشارکتی استفاده کنید.
  2. برای تقویت مهارت خواندن در دانش‌اموزان و همچنین تقویت روحیۀ کتابخوانی در این عزیزان، بهتر است در بخش‌های کتاب‌خوانی، یک کتاب مناسب با گروه سنی آن‌ها توسط معلم در کلاس خوانده شود.
  3. آماده کردن زودهنگام ابزارهای ارزشیابی توصیفی، مانند آزمون‌های عملکردی و پوشه‌های کار به معلم کمک می‌کند تا بازخوردهای مناسب و به موقعی را به دانش‌آموزان و والدین آن‌ها ارائه دهد.
  4. همانند سایر دروس، در روش تدریس فارسی اول دبستان به سبک‌های یادگیری دانش‌آموزان توجه کنید و از ابزارها و امکانات مختلف برای تأمین نیازهای شاگردان در سبک‌های مختلف یادگیری استفاده کنید.
  5. سال اول دبستان در شناسایی اختلالات یادگیری از جمله اختلال خواندن بسیار حساس و حیاتی است. بنابراین به نشانه‌های اختلال خواندن در دانش‌آموزان توجه کنید و در صورت مشاهدۀ برخی علائم ضمن ارجاع او به مشاور، از راهکارهای پیشنهادی در مقالۀ “اختلال خواندن در دانش‌آموزان ابتدایی” استفاده کنید.
پیشنهاد می‌کنیم برای درک بهتر محتوای کتاب فارسی اول دبستان، کتاب ``راهنمای آموزشی زبان فارسی در دوره ابتدایی`` تألیف دکتر بهمن زندی را به دقت مطالعه نمایید.

کتاب‌های کمک درسی فارسی اول دبستان

تنوع کتاب‌های کمک درسی فارسی زیاد نیست، اما بهتر است از بین همین تعداد کم هم انتخاب مناسبی داشته باشیم. در این بخش به دو کتاب مفید و معتبر در زمینۀ آموزش فارسی اول دبستان اشاره می‌کنیم.

 ۱. فارسی اول دبستان کلاغ سپید سری شاهکار

این کتاب توسط عشرت بالغ و طاهره نقی‌نژادیان تالیف شده و آخرین نسخۀ آن شامل ۲۲۴ صفحه است. همان طور که از یک کتاب کمک درسی اول ابتدایی انتظار می‌رود، در کتاب فارسی شاهکار از رنگ‌بندی و تصاویر جذاب برای جلب توجه کودک استفاده شده است. تمرین‌های بسیار متنوعی از ساده به دشوار، در این کتاب گنجانده شده است. از نکات جالب این کتاب توجه به زیبانویسی فارسی و در نظر گرفتن تمریناتی برای خوش‌نویسی دانش‌آموزان است.

کتاب کار فارسی اول دبستان، کلاغ سپید، سری شاهکار

 ۲. کتاب کار فارسی اول دبستان خیلی سبز

کتاب کار فارسی اول دبستان خیلی سبز یک منبع کمک درسی مناسب برای دروس فارسی و نگارش اول ابتدایی است. هدف این کتاب بالا بردن خلاقیت و نوآوری در دانش‌آموز و تقویت مهارت‌های نوشتن، دیدن، سخن گفتن و شنیدن است. درسنامه‌های جامع این کتاب دانش‌آموز را برای حل نمونه سؤالات و تمرین‌های کتاب آماده می‌کند. تالیف این کتابِ ۲۰۸ صفحه‌ای را خانمِ معصومه نیک‌فال آذر بر عهده داشته است.

کتاب کار فارسی اول دبستان، خیلی سبز

نگاهی به کتاب روش تدریس فارسی اول دبستان

کتاب معلم فارسی اول ابتدایی بر اساس ساختار کتاب درسی فارسی، شامل چهار بخش است:

  • بخش اوّل، ساختار و محتوای فارسی اوّل
  • بخش دوم، آموزش نگاره‌ها
  • بخش سوم، آموزش نشانه‌های یک
  • بخش چهارم، آموزش نشانه‌های دو

بخش اول همان طور که از نام آن مشخص است، به بررسی ساختار کتاب فارسی اول دبستان و محتوای آن اختصاص دارد.

در بخش دوم، اهداف اصلی هر نگاره، روش تدریس پیشنهادی برای نگارۀ مورد نظر و اهداف هر یک از تصاویر، به طور دقیق مشخص شده است. همچنین توضیحات و راهنمایی‌هایی نیز در رابطه با بخش‌هایی نظیر ببین و بگو، گوش کن و بگو، بگرد و پیدا کن، به دوستانت بگو و کتاب‌خوانی ارائه شده است.

در بخش سوم و چهارم نیز که مربوط به آموزش حروف الفبای فارسی است، اهداف هر درس به همراه روش تدریس پیشنهادی آن درس یا چند نمونۀ تدریس، ارائه شده است. همچنین فعالیت‌های هر درس مورد بررسی قرار گرفته و در انتهای هر یک از این دو بخش، توضیحاتی در مورد بخش روان‌خوانی در اختیار معلمان عزیز پایۀ اول دبستان قرار گرفته است.

دانلود فایل pdf روش تدریس فارسی اول دبستان و کتاب درسی

در این بخش می‌توانید به کتاب فارسی اول دبستان، چاپ ۱۴۰۰ و کتاب راهنمای تدریس فارسی اول ابتدایی دسترسی داشته باشید.

کتاب فارسی اول دبستان چاپ ۱۴۰۰
کتاب روش تدریس فارسی اول دبستان

همکاری با استادبانک، یکی از برترین موسسات تدریس خصوصی در ایران

در این مقاله به بررسی کتاب درسی و روش تدریس فارسی اول دبستان پرداختیم. همچنین فایل راهنمای معلم فارسی اول دبستان را برای دانلود در اختیار شما همکاران عزیز قرار دادیم. تلاش خواهیم کرد تا فیلم روش تدریس حروف الفبای فارسی اول ابتدایی را نیز در آینده برای معلمان پایۀ اول ابتدایی ارائه کنیم.

در صورتی که به مطالعۀ سایر مقالات در زمینۀ روش‌ تدریس، توسعۀ شغلی معلمان، تکنولوژی‌های آموزشی، مدیریت کلاس و اخبار معلمان علاقمند هستید، پیشنهاد می‌کنیم به بخش‌های مختلف مجله اساتیدِ استادبانک هم مراجعه کنید. همچنین اگر به عنوان معلم به تدریس خصوصی علاقه دارید می‌توانید شرایط همکاری با استادبانک را مطالعه و فرم ثبت نام معلم خصوصی را تکمیل کنید یا از طریق شماره‌ ۰۲۱۵۴۴۳۵۰۰۰ با مشاورین ما در ارتباط باشید.

استادبانک همواره در تلاش است تا با همکاری برترین معلمان و اساتید کشور و با استفاده از تجربیات آن‌ها، نقشی تأثیرگذار در گسترش دانش، به روزرسانی اطلاعات معلمان و معرفی آن‌ها به دانش‌آموزان و دانشجویان کشور داشته باشد. هدف ما بالا بردن سطح کیفیت آموزش معلمان و ساختن آینده‌ای روشن برای فرزندان این سرزمین است.

بحث و مشارکت لطفا تجربیات خود را در زمینۀ روش تدریس فارسی اول ابتدایی، منابع کمک درسی و آموزشی با ما و سایر همکارانتان به اشتراک بگذارید.
بهترین روش آموزش فارسی اول دبستان چیست؟

در این مقاله از سایت معلمان ابتدایی استادبانک، کتاب راهنمای معلم فارسی کلاس اول برای دانلود ارائه شده است. در این کتاب می‌توانید بهترین روش‌های آموزش فارسی اول دبستان را مطالعه کنید.

ساده‌ترین روش برای تدریس حروف الفبا به دانش‌آموزان پایه اول چیست؟

در فایل pdf راهنمای معلم فارسی کلاس اول، به بهترین روش‌ها برای آموزش حروف الفبا به کودکان اشاره شده است. با کلیک روی این مقاله می‌توانید کتاب را به صورت رایگان دانلود کنید.

بهترین کتاب کمک درسی برای آموزش فارسی اول دبستان کدام است؟

انتخاب کتاب کمک درسی مناسب برای آموزش فارسی اول دبستان به نوع نیاز دانش آموز شما بستگی دارد. در این مقاله به دو مورد از کتابهای مفید برای آموزش فارسی اول دبستان اشاره شده است.

برچسب ها:

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

دیدگاهی ثبت نشده است.
×
استخدام معلم خصوصی