روش تدریسروش تدریس زبان انگلیسیروش تدریس کنکوری
روش تدریس زبان دهم-سامانۀ تدریس خصوصی استادبانک

روش تدریس زبان دهم | استاد شیرین نورمحمد

در بخش روش تدریسِ مجلۀ اساتید، قصد داریم تجربیات سال‌ها تدریسِ موفق‌ترین اساتید استادبانک، در پایه‌ها و دروس مختلف را در اختیار شما همکاران گرامی قرار دهیم. در این مقالات و پادکست‌ها می‌توانید به اطلاعات بسیار مفید و کاربردی در مورد بهترین شیوه‌های تدریس، منابع مهم درسی، مشکلات عمدۀ دانش‌آموزان در هر درس و بسیاری نکات مفید دیگر دسترسی داشته باشید.

در پادکست پیش رو، استاد شیرین نورمحمد به ارائۀ روش تدریس زبان دهم -مشترک بین همۀ رشته‌ها- پرداخته‌اند. همچنین در طول این مقاله، نگاهی به کتاب درسی و روش تدریس زبان دهم خواهیم داشت. فایل پی‌دی‌اف کتاب زبان دهم و راهنمای تدریس زبان دهم را نیز جهت دانلود، در اختیار شما همکاران عزیز قرار داده‌‌ایم. لطفا با ما همراه باشید.

ضمنا در صورتی که علاقمند به همکاری با استادبانک در زمینۀ تدریس خصوصی زبان هستید، پیشنهاد می‌کنیم ابتدا مقاله زیر را مطالعه کنید.
مزایای استخدام به عنوان معلم خصوصی در استادبانک

معرفی استاد شیرین نورمحمد

شیرین نورمحمد، کارشناس آموزش زبان انگلیسی و یکی از مدرسین زبان انگلیسیِ سایت استادبانک است که از سال ۹۶ همکاری خود را با ما آغاز کرده است. ارائۀ ورکشاپ‌های مختلف برای معلمان، برگزاری ۶۴۵ جلسۀ خصوصی موفق در سایت استادبانک و کسب امتیاز ۵ از ۵ از سوی شاگردان و والدین، نشان از توانمندی بالای استاد نورمحمد و جلب رضایت حداکثری دانش‌آموزان دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد استاد شیرین نورمحمد وارد این لینک شوید.

دانلود پادکست روش تدریس زبان دهم

در این بخش می‌توانید به پادکست روش تدریس زبان دهم دسترسی داشته باشید و در صورت تمایل آن را دانلود کنید.

جدول زمانی پادکست روش تدریس زبان دهم

در جدول زیر به زمان‌های دقیق مربوط به هر یک از سؤالات مطرح شده در پادکست روش تدریس زبان دهم، دسترسی خواهید داشت.

جدول زمانی پادکست

۱
معرفی استاد شیرین نورمحمد
۰۰:۴۵
۲
مراحل ارائۀ زبان دهم در کلاس خصوصی
۰۱:۰۳
۳
منابع مهم زبان انگلیسی دهم
۰۷:۳۷
۴
شیوه‌های تدریس زبان انگلیسی دهم
۰۸:۴۱
۵
مشکلات عمدۀ دانش‌آموزان در درس زبان دهم
۰۹:۵۴

اهمیت درس زبان دهم برای دانش‌آموزان

اهمیت یادگیری زبان انگلیسی، به منظور ایجاد ارتباط با جهان، مطالعه منابع روز دنیا، دستیابی به جایگاه شغلی و تحصیلی مناسب و غیره بر کسی پوشیده نیست.

اما درس زبان انگلیسی دهم از دو جهت دیگر نیز حائز اهمیت است. اول اینکه موضوعات زبان دهم، پایه‌ای برای یادگیری زبان یازدهم و دوازدهم نیز هست. تمامی لغات و نکات گرامری که در زبان دهم آموزش داده می‌شوند، در زبانِ سال‌های بالاترِ متوسطۀ دوم نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دومین دلیل اهمیت زبان انگلیسی دهم برای دانش‌آموزان، این است که بخشی از سؤالات درس زبان در کنکور سراسری، از این کتاب مطرح می‌شوند. از بین ۲۵ سؤال زبان، حداقل ۲ سؤال به طور مستقیم از کتاب زبان دهم استخراج شده است. همچنین معمولا ۸ سؤال ترکیبی نیز در بین تست‌ها وجود دارد که برای پاسخ دادن به آن‌ها نیاز به اطلاعات پایه‌ای زبان انگلیسی دهم وجود دارد.

دانلود فایل pdf کتاب زبان انگلیسی دهم، چاپ ۱۴۰۰

نگاهی به کتاب زبان دهم

کتاب زبان انگلیسی دهم (Vision 1) چاپ ۱۴۰۰، شامل ۱۲۷ صفحه و ۴ درس اصلی است. عناوین این چهار درس عبارتند از:

  1. حفاظت از طبیعت (saving nature)
  2. شگفتی‌های آفرینش (wonders of creation)
  3. ارزش علم و دانش (the value of knowledge)
  4. سفر به دور دنیا (traveling the world)

هر یک از این چهار درس، از ۱۳ بخش ثابت تشکیل شده‌اند که به ترتیب زیر، در کتاب درسی زبان دهم ارائه شده‌اند. برای مشاهدۀ اهداف هر قسمت، روی بخش مورد نظر کلیک کنید.

The Title Page
اولین صفحۀ هر فصل با title page آغاز می‌شود. این بخش، با ارائۀ آیه‌ای ار قرآن یا سخنی از پیامبر، ذهن دانش‌آموزان را برای ورود به موضوع درس آماده می‌کند.
The Impact Page
در این صفحه، تعدادی عکس در رابطه با موضوع درس ارائه می‌شود تا دانش‌آموزان را به سمت تفکر در مورد این موضوع سوق دهد.
Get Ready
بخش Get Ready از دو قسمت part 1 و part 2 تشکیل شده است. هدف part 1 آشنا کردن هر چه بیشتر دانش‌آموزان با موضوع درس است. در part 2 نیز برخی از آموخته‌های قبلی دانش‌آموزان مرور و تعدادی از کلمات جدید درس ارائه می‌شود.
Conversation
این بخش شامل یک تصویر، بانک لغات، مقدمه، مکالمه و تعدادی سوال است. هدف اصلی بخش مکالمه، ارائۀ ورودی‌های قابل درک به دانش‌آموزان و دریافت خروجی‌های قابل درک از آن‌ها است. این قسمت همچنین دانش‌آموزان را برای یادگیری کلمات جدید و نکات گرامری درس آماده می‌کند.
New Words and Expressions
در این قسمت که شامل ۳ بخش است، دانش‌آموزان با کلمات و عبارات جدیدی آشنا می‌شوند که در بخش Reading با آن‌ها روبرو خواهند شد. همچنین فرصتی را برای تمرین آموخته‌های قبلی آن‌ها فراهم می‌کند.
Reading
مهم‌ترین هدف بخش Reading، ارائۀ اطلاعات قابل درک به دانش‌آموزان است. در واقع دانش‌آموزان با کمک این بخش، و از طریق تعامل و مشارکت، به معنا و مفهوم درس به زبان انگلیسی پی می‌برند. همچنین این بخش فرصتی را برای تمرین کلمات و عبارات جدید و آشنایی هر په بیشتر با نکات گرامری و آشنایی با دنیای اطراف، برای دانش‌آموزان فراهم می‌کند.
Reading Comprehension
هدق این بخش بررسی میزان درک دانش‌آموزان از متن ارائه شده در قسمت reading است.
Grammar
هدف از بخش گرامر کمک به دانش‌آموزان برای ساختن جملات درست، با معنی و قابل فهم مطابق با قوانین زبان انگلیسی است.
See Also
این بخش نیز شامل دو قسمت است که هدف آن آموزش نکات گرامر دیگر به صورت مختصر و کاربردی است.
Listening and Speaking
این قسمت به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا مکالمات کوتاهی را با استفاده از راهکارهای Speaking و نکات گرامری که آموخته است انجام دهد.
pronunciation
هدف این قسمت آشنا کردن دانش‌اموزان با لحن، لهجه و آهنگ مناسب برای صحبت کردن و به کارگیری کلمات در زبان انگلیسی است.
Writing
در این بخش، متناسب با هر فصل، دانش‌آموز با برخی از نکات مربوط به نوشتن در زبان انگلیسی، مانند مفهوم و ساختار پاراگراف، جملات مرکب و… آشنا می‌شوند.
What You Learned
ین قسمت به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا مروری بر آموخته‌های خود در این فصل داشته باشند و بتوانند این آموخته‌ها را در کنار یکدیگر قرار دهند و از آن‌ها استفاده کنند.

بهترین روش تدریس زبان دهم

بهترین روش تدریس زبان دهم در کلاس‌های خصوصی را تنها می‌توان بر اساس شرایط و سطح همان دانش‌آموز انتخاب کرد. اما به طور کلی ارزشیابی اولیه از سطح دانش‌اموز، ارزشیابی در حین تدریس و ارزشیابی نهایی در پایان هر جلسه به معلم خصوصی زبان کمک می‌کند تا نقاط ضعف دانش‌آموز را به طور کامل متوجه شود.

همچنین برای آموزش هر چه بهتر گرامر، لغت و تقویت مهارت‌های شنیداری و نوشتاری در زبان انگلیسی می‌توان از فیلم، انیمیشن، فلش کارت و نرم‌افزارهای آموزشی استفاده کرد.

در مورد کلاس‌های گروهی پیشنهاد می‌شود معلم در ابتدای هر جلسه، تکالیف دانش‌آموزان را بررسی کرده و درس جلسۀ قبل را مرور کند. بعد از ارائۀ یک warm up مناسب، کلمات موجود در بانک لغت (word bank) را معرفی کند. سپس یک ارزشیابی کوتاه از میزان یادگیری این کلمات به عمل آورد. بعد از این مراحل نوبت به فازهای listening ،pre listening و post listening می‌رسد. پس از انجام برخی تسک‌های کلاسی، در انتها تکالیف جلسۀ بعد را برای دانش‌آموزان مشخص کنید. مطالعه بیشتر: روش تدریس زبان یازدهم | استاد مهدی خانی از اساتید برتر استادبانک

کتاب‌های کمک درسی زبان دهم

روش‌های مختلفی برای تمرین بیشتر و بهبود وضعیت درس زبان انگلیسی در دانش‌آموزان پایۀ دهم وجود دارد. یکی از این روش‌ها استفاده از آموزش‌های شخصی‌سازی شده با کمک معلم خصوصی است. سامانۀ تدریس خصوصی استادبانک این بستر را برای دانش‌آموزان و معلمان عزیز فراهم کرده است تا از باکیفیت‌ترین خدمات در زمینۀ تدریس خصوصی به صورت حضوری و آنلاین استفاده کنند.

استفاده از نمونه سوالات زبان دهم نیز می‌تواند به تکرار و تمرین بیشتر این درس کمک کند. در سایت استادبانک می‌توانید به pdf نمونه سؤالات زبان دهم همراه با جواب دسترسی داشته باشید. روش دیگر برای بهبود دانش زبان انگلیسی و هدایت دانش‌آموزان به سوی به موفقیت تحصیلی در این درس، استفاده از کتاب‌های کمک درسی است.

انتشارات مختلفی در زمینۀ آموزش زبان دهم کتاب‌های کمک آموزشی معتبری را منتشر کرده‌اند. از جملۀ آن‌ها می‌توان به انتشارات گاج، مبتکران، خیلی سبز، خط سفید، نشر دریافت، بنی هاشمی و اسفندیار اشاره کرد. هر یک از این کتاب‌ها کاربردها و ویژگی‌های خاص خود را دارند که معلم زبان می‌تواند با توجه به نیاز دانش‌آموز، مناسب‌ترین گزینه را به او معرفی کند.

ما در این قسمت کتابی را معرفی می‌کنیم که از دیدگاه دانش‌آموزان و معلمان بیشترین امتیاز را کسب کرده است.

زبان انگلیسی دهم تست مبتکران

هدف اصلی کتاب تست زبان انگلیسی مبتکران، آماده‌سازی دانش‌آموزان برای تست‌های زبان انگلیسی کنکور سراسری است. این کتاب که شامل ۲۰۴ صفحه و ۹۸۲ تست است، تمامی موضوعات کتاب درسی زبان انگلیسی دهم را پوشش می‌دهد. نویسندگان کتاب، شهاب اناری و روزبه شهلایی مقدم هستند.

در کتاب زبان انگلیسی دهم مبتکران، ابتدا برای هر درس، نکات گرامری و تست‌های گرامر در نظر گرفته شده است. در ادامه، آموزش واژگان، برنامۀ مطالعاتی واژگان برای هر درس و تست‌های مربوط به واژگان ارائه شده است. در انتهای هر درس نیز آزمون‌های تستی قرار دارند و پاسخ تشریحی این آزمون‌ها نیز در اختیار معلمان و دانش‌آموزان قرار گرفته است.

اگر چه که هدف اصلی این کتاب آماده‌سازی دانش‌آموزان برای کنکور سراسری است اما درسنامه‌ها و آموزش‌های ارائه شده در آن، برای سایر اهداف آموزشی و موفقیت در امتحانات برای همۀ دانش‌آموزان در هر سطحی بسیار مفید است.

روش تدریس زبان دهم-سامانۀ تدریس خصوصی استادبانک
<strong>زبان انگلیسی دهم تست مبتکران</strong>

در صورتی که هدف شما صرفا آماده‌سازی دانش‌آموزتان برای امتحانات داخلی یا نهایی مدارس است، استفاده از کتاب‌های زبان انگلیسی دهم بنی هاشمی و زبان انگلیسی دهم اسفندیار نیز که در پادکست بالا به آن‌ها اشاره شد، می‌توانند مفید واقع شوند.

نکات مهم در روش تدریس زبان دهم

  1. مهم‌ترین موضوع در روش تدریس زبان دهم، در کلاس‌های خصوصی، تهیۀ طرح درس روزانه بر اساس شرایط و نیازهای دانش‌آموز است. داشتن طرح درس روزانه به معلم کمک می‌کند تا زمان کلاس را به بهترین شکل مدیریت کند و دانش‌آموز را به سمت نتایج مطلوب‌تر هدایت کند.
  2. برای آموزش لغات و Reading، استفاده از فلش کارت‌ یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها برای کلاس‌های خصوصی زبان انگلیسی است.
  3. گرامر زبان دهم بهتر است به روش غیرمستقیم و با استفاده از فیلم‌ها و نرم‌افزارهای آموزشی تدریس شوند. در این نرم‌افزارها دانش‌آموزان با استفاده از کلمات در هم ریخته، جمله‌سازی می‌کنند و این موضوع به آن‌ها در یادگیری نکات گرامری زبان دهم بسیار کمک می‌کند.
  4.  یکی از مهم‌ترین مشکلات دانش‌آموزان در درس زبان دهم، آشنا نبودن آن‌ها با صدای حروف انگلیسی (صداهای کوتاه و صداهای بلند) است. این موضوع روی مهارت Reading و یادگیری گرامر تأثیر منفی می‌گذارد. بنابراین بعد از ارزشیابی اولیه، در صورت وجود چنین مشکلی، ابتدا صدای حروف الفبای انگلیسی را آموزش دهید.

نگاهی به کتاب راهنمای معلم زبان دهم

کتاب راهنمای معلم زبان دهم، همانند کتاب درسی از چهار درس اصلی تشکیل شده است. در این کتاب، تمامی صفحاتِ کتاب درسی زبان دهم به طور کامل مورد بررسی قرار گرفته است.

محتوای موجود در هر صفحه (Content)، اهداف آموزشی هر یک از این محتواها (Objectives) و فرآیند تدریس آن‌ها (Teaching Procedure) از جمله مواردی هستند که در کتاب روش تدریس زبان دهم در اکثر صفحات دیده می‌شوند.

علاوه بر بخش‌های ثابت، فعالیت‌هایی نیز متناسب با هر صفحه از کتاب در نظر گرفته شده‌اند که در کتاب روش تدریس زبان دهم، به طور کامل بررسی شده‌اند.

دانلود فایل pdf کتاب راهنمای معلم زبان دهم

همکاری با استادبانک، یکی از برترین مؤسسات تدریس خصوصی در ایران

در این مقاله، پادکست روش تدریس زبان دهم را که با همکاری استاد شیرین نورمحمد، یکی از برترین اساتید زبان استادبانک، تهیه شده، در اختیار شما همکاران عزیز قرار دادیم. امیدواریم که این پادکست برای شما مفید واقع شده باشد.

در صورتی که به مطالعۀ سایر مقالات در زمینۀ روش‌ تدریس، توسعۀ شغلی معلمان، تکنولوژی‌های آموزشی، مدیریت کلاس و اخبار معلمان علاقمند هستید، پیشنهاد می‌کنیم به بخش‌های مختلف مجله اساتیدِ استادبانک هم مراجعه کنید. همچنین اگر به عنوان معلم به تدریس خصوصی علاقه دارید می‌توانید شرایط همکاری با استادبانک را مطالعه و فرم ثبت نام معلم خصوصی را تکمیل کنید یا از طریق شماره‌ ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ با مشاورین ما در ارتباط باشید.

استادبانک همواره در تلاش است تا با همکاری برترین معلمان و اساتید کشور و با استفاده از تجربیات آن‌ها، نقشی تأثیرگذار در گسترش دانش، به روزرسانی اطلاعات معلمان و معرفی آن‌ها به دانش‌آموزان و دانشجویان کشور داشته باشد. هدف ما بالا بردن سطح کیفیت آموزش معلمان و ساختن آینده‌ای روشن برای فرزندان این سرزمین است.

شما چه تجربیاتی در زمینۀ روش تدریس زبان دهم دارید؟ لطفا نظرات خود را در این زمینه با سایر همکاران به اشتراک بگذارید.
برچسب ها:

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

دیدگاهی ثبت نشده است.
×
ثبت نام به عنوان معلم خصوصی