اخبار آموزش و پرورشاخبار معلمانتوسعه شغلی معلمانچالش‌های شغل معلمی
ضمن خدمت فرهنگیان-استادبانک

راهنمای کامل دورۀ ضمن خدمت فرهنگیان + مراحل ثبت‌نام

همان طور که در مقالات مختلفِ مجله اساتید استادبانک، اشاره کردیم، متقاضیان شغل معلمی، با داشتن برخی توانمندی‌ها و مهارت‌های اولیه، می‌توانند مراحل استخدام در آموزش و پرورش را طی کنند و به عنوان معلم یا دبیر رسمی، مشغول تدریس شوند. اما پس از گذشت مدتی، اطلاعات و مهارت‌های معلمان در حوزه‌های مختلف، نیاز به تکمیل یا به روز رسانی دارد.

به همین دلیل وزارت آموزش و پرورش با برگزاری دوره‌های آموزشی متنوع، تحت عنوان دوره‌های ضمن خدمت فرهنگیان، تلاش می‌کند تا پاسخگوی نیازهای معلمان و فرهنگیان عزیز در این زمینه باشد.

شرکت در دوره‌های ضمن خدمت، علاوه بر ارتقای دانش معلمان، مزایای فراوانی دارد. با مطالعۀ این مقاله از آکادمی اساتید استادبانک (معتبرترین پلتفرم تدریس خصوصی ایران)، علاوه بر اطلاع از این مزایا، با نحوۀ ثبت نام در سامانه ضمن خدمت فرهنگیان نیز آشنا خواهید شد. لطفا با ما همراه باشید.

ضمن خدمت فرهنگیان چیست؟

آموزش ضمن خدمت فرهنگیان، دوره‌های آموزشی هستند که با هدف توسعۀ شغلی معلمان و ارتقای دانش و مهارت این عزیزان در زمینه‌های مختلف، از جمله فناوری‌های آموزشی، آموزش مجازی، ارزشیابی الکترونیکی، آموزش برخی نرم‌افزارها، تولید محتوای آموزشی، مشاوره، تربیت قرآنی، روانشناسی تربیتی و غیره برگزار می‌شوند.

مدت زمان برگزاری دوره‌ های ضمن خدمت فرهنگیان، بر اساس موضوع آموزشیِ ارائه شده، متفاوت است. به طور کلی، کمترین زمان مورد نیاز برای برگزاری یک دوره، ۶ ساعت و بیشترینِ آن، ۴۸ ساعت است.

دوره‌های ضمن خدمت فرهنگیان از طریق سامانۀ جامع مدیریت آموزش و یادگیری فرهنگیان به صورت رایگان و مجازی برگزار می‌شوند. برگزاری و اجرای آن نیز بر عهدۀ معاونت فرهنگی و پرورشی وزارت آموزش و پرورش است. در پایان هر دوره، آزمونی برگزار می‌شود، که در صورت قبولی در این آزمون، گواهینامۀ شرکت در دوره ضمن خدمت، به معلم ارائه می‌شود.

شرایط ثبت نام در دوره‌های ضمن خدمت فرهنگیان

فقط معلمانی که به صورت پیمانی، رسمی آزمایشی و یا قطعی، موفق به استخدام در آموزش و پرورش شده‌اند، امکان شرکت در دوره‌های ضمن خدمت فرهنگیان را دارند. البته این شرط، لازم است، اما کافی نیست. برخی دیگر از شرایط شرکت در این دوره ضمن‌خدمت فرهنگیان عبارتند از:

  • داشتن حداقل پنج سال سابقۀ تدریس در آموزش و پرورش
  • مطابقت رشتۀ تحصیلی با موضوع درس مورد تدریس
  • داشتن حداقل مدرک کارشناسی ارشد در رشتۀ تخصصی

این نکته را در نظر داشته باشید که حداکثر ساعات ضمن خدمت قابل اعمال در یک سال، برای هر یک از فرهنگیان واجد شرایط، ۲۵۰ ساعت است.

آیا شرکت در دوره‌های ضمن خدمت فرهنگیان اجباری است؟

شرکت در دوره‌های ضمن خدمت، برای معلمان اجباری نیست. اما برای اینکه در فرآیند سازماندهی سالانۀ معلمان، نتایج بهتری را کسب کنید پیشنهاد می‌کنیم که در برخی از دوره‌های ضمن خدمت فرهنگیان ثبت نام کنید. همچنین برای ارزشیابی سالانۀ معلمان و همچنین شرکت در طرح رتبه بندی معلمان، به شرکت دوره‌های ضمن خدمت نیاز خواهید داشت.

به طور خلاصه می‌توان گفت، شرکت در دوره‌های ضمن‌خدمت فرهنگیان اجباری نیست. اما عدم حضور در این دوره‌ها و یا عدم قبولی در آزمون‌های ضمن خدمت، منجر به از دست دادن برخی امتیازها می‌شود.

در ادامۀ مقاله در مورد مزایا و امتیازات شرکت در دوره‌های ضمن خدمت برای معلمان آموزش و پرورش، برای همۀ معلمان، چه آن‌هایی که از طریق رشتۀ تربیت معلم وارد آموزش و پرورش شده‌اند و چه معلمان عزیز ماده ۲۸، بیشتر صحبت خواهیم کرد.

مزایای شرکت در دوره‌های متنوع ضمن خدمت فرهنگیان

همان طور که در قسمت قبل هم اشاره کردیم شرکت در آموزش‌های ضمن خدمت فرهنگیان برای این عزیزان مزایای بسیاری دارد و بسیاری از موسسات نیز به منظور کسب درآمد از این طریق به دنبال انجام دوره های ضمن خدمت هستند.

در این بخش به برخی از مزایای شرکت در دوره های ضمن خدمت فرهنگیان اشاره می‌کنیم.

 کسب حد نصاب لازم در آزمون‌ دوره‌های ضمن خدمت فرهنگیان (حداقل ۴۰ ساعت در سال)، امکان حضور در ارزشیابی سالانه را برای معلم فراهم می‌کند.

شرکت در این دوره‌ها باعث می‌شود معلم در فرآیند سازماندهی سالانه و جابجایی و نقل و انتقالات، نتایج بهتری را کسب کند.

یکی از شرایط اعمال رتبه‌بندی معلمان شرکت در دوره‌های ضمن خدمت است. به عنوان مثال، معلمان برای کسب رتبه ۱، به ۱۲۰ ساعت دوره ضمن خدمت و برای کسب رتبۀ ۲، به ۱۸۰ ساعت دورۀ ضمن خدمت نیاز دارند.

از دیگر مزایای شرکت در دوره‌های ضمن خدمت فرهنگیان، افزایش حقوق معلمان بعد از کسب ۵۰۰ امتیاز است.

همجنین گذراندن این دوره‌ها در فرآیند کسب پست‌های مدیریتی در مدارس و آموزش و پرورش، تأثیر مثبتی خواهند داشت.

تأثیر شرکت در دوره ضمن خدمت در افزایش حقوق معلمان

همان طور که در قسمت قبل اشاره کردیم، یکی از مزایای شرکت در دوره‌های ضمن خدمت فرهنگیان، افزایش حقوق معلمان است.

اگرچه که هدف اصلی برگزاری دوره‌های ضمن خدمت، افزایش دانش و مهارت فرهنگیان است، اما برخی از معلمان به منظور افزایش حقوق خود در این دوره‌ها شرکت می‌کنند.

در صورتی که شما هم جزو این دسته از معلمان هستید، لازم است بدانید هر ساعت ضمن خدمت، نیم امتیاز دارد. بنابراین برای کسب ۵۰۰ امتیاز، به گذراندن ۱۰۰۰ ساعت دورۀ ضمن خدمت نیاز خواهید داشت. این افزایش حقوق، بر اساس رتبۀ معلم، بین ۱۵۰ تا ۳۸۰ هزار تومان خواهد بود، که البته مبلغ بسیار ناچیزی است. 

به این دسته از معلمان پیشنهاد می‌کنیم که از روش‌های دیگری برای افزایش حقوق خود استفاده کنند. یکی از این روش‌ها کسب درآمد از تدریس خصوصی است. درآمد تدریس خصوصی می‌تواند به مراتب بیشتر از تدریس در مدارس و حتی دانشگاه‌ها باشد.

همۀ ما، معلمان خصوصی بسیاری را می‌شناسیم که درآمد ماهانۀ آن‌ها از درآمد یک عضو هیأت علمی دانشگاه‌ نیز بیشتر است.

اما تلاش برای تبلیغات و جذب شاگرد، ضمن اینکه به زمان و هزینۀ زیادی نیاز دارد، ممکن است بسیاری از معلمان متعهد را از هدف اصلی آن‌ها، یعنی آموزش اصولی و حرفه‌ای، دور کند. به همین دلیل پیشنهاد ما این است که برای شروع فعالیت خود به عنوان معلم خصوصی، با سامانه‌های تدریس خصوصی مانند استادبانک همکاری کنید.

 استادبانک با هدف معرفی معلمان توانمند و فراهم کردن فرصتی برای کسب درآمد این معلمان عزیز از تدریس خصوصی، اقدام به استخدام معلم خصوصی در تمامی دروس، به صورت حضوری و آنلاین کرده است. پیشنهاد می‌کنیم شرایط همکاری با استادبانک را مطالعه کرده و در صورت تمایل فرم ثبت نام معلم خصوصی را تکمیل کنید.

لیست دوره‌های ضمن خدمت فرهنگیان

برای دسترسی به لیست دوره‌های ضمن خدمت فرهنگیان، کافیست پس از ورود به سایت ضمن خدمت فرهنگیان، همانند تصویر زیر روی گزینۀ فهرست دوره‌های ضمن خدمت کلیک کنید.

فهرست دوره های ضمن خدمت | استادبانک

با ورود به این صفحه، لیست کامل دوره‌های ضمن خدمت کارکنان آموزش و پرورش، به همراه مدت زمان لازم برای برگزاری دوره، کد دوره، اهداف و سرفصل‌های هر دوره در اختیار معلمان عزیز قرار گرفته است.

هزینۀ شرکت در دوره‌های ضمن خدمت برای معلمان

دوره‌هایی که توسط سایت رسمی ضمن خدمت برگزار می‌شوند، جزو دوره های رایگان ضمن خدمت فرهنگیان هستند. اما اگر در زمان مقرر، موفق به شرکت در این دوره‌ها نشده‌اید، می‌توانید از دوره‌هایی که سایر مؤسسات، مانند مرآت، برگزار می‌کنند، استفاده کنید. شرکت در دوره‌های ضمن خدمت در مؤسسات خارج از آموزش و پرورش، نیاز به پرداخت هزینه دارد.

زمان ثبت‌نام دوره‌های ضمن خدمت معلمان

با توجه به اینکه اداره آموزش و پرورش هر استان، دوره‌های ضمن خدمت فرهنگیان را به صورت جداگانه برگزار می‌کند، بنابراین زمان ثبت نام دوره‌های ضمن خدمت فرهنگیان را نمی‌توان به صورت دقیق مشخص کرد.

شما معلمان عزیز می‌توانید با مراجعه به سایت ضمن خدمت فرهنگیان (LTMS)، به لیست دوره‌های جدید و زمان برگزاری آن‌ها دسترسی داشته باشید. در صورتی که هنوز در این سایت ثبت نام نکرده‌اید، می‌توانید در ادامۀ این مقاله، آموزش ثبت نام در سایت ضمن خدمت را مطالعه کنید.

نحوۀ برگزاری آزمون‌ دوره‌های ضمن خدمت 

شرکت کنندگان در دوره‌های ضمن خدمت، پس از پایانِ دوره، می‌توانند در آزمون‌های مربوطه شرکت کنند.

این آزمون‌ها در چهار مرحله و به صورت آنلاین برگزار می‌شوند و حداقل نمرۀ لازم برای قبولی در هر آزمون، ۱۲ از ۲۰ است. در واقع میانگین نمرۀ هر چهار آزمون باید بیشتر از ۱۲ باشد.

در صورت کسب حداقل نمرۀ مورد نیاز، گواهینامۀ شرکت در دورۀ مذکور به معلم تعلق می‌گیرد. بعد از برگزاری هر آزمون ضمن خدمت ، به شرکت‌کنندگانی که نمرۀ لازم را کسب نکرده‌اند، این فرصت داده می‌شود که با شرکت در آزمون تکرار، شانس خود را مجددا امتحان کنند.

نحوۀ ثبت‌نام در سایت ضمن خدمت فرهنگیان

در این بخش از مقاله، به بررسی مراحل ثبت نام در سایت ضمن خدمت فرهنگیان، می‌پردازیم.

۱. در اولین مرحله، لازم است وارد سامانۀ جامع مدیریت یادگیری و آموزش فرهنگیان به شوید و همانند تصویر زیر، روی گزینۀ ثبت‌نام متقاضیان مدرس کلیک کنید.

ضمن خدمت فرهنگیان | استادبانک

۲. پس از مطالعۀ کامل شرایط ثبت‌نام، گزینۀ “مطالب فوق را مطالعه کردم و مایل به ثبت نام می‌باشم” را تیک بزنید.

۳. در مرحلۀ بعد، لازم است که همانند تصویر زیر، استان و منطقۀ تدریس خود را انتخاب کرده و روی گزینۀ “تأیید و ادامه” کلیک کنید.

ضمن خدمت معلمان | سامانه تدریس خصوصی استادبانک

۴. در این بخش، صفحه‌ای را مشاهده خواهید کرد که لازم است اطلاعات مختلف، شامل اطلاعات فردی، مدرک تحصیلی، سهمیۀ ایثارگری، مدارک مربوط به اختراعات و طرح‌ها، رزومۀ تحصیلی، توانمندی‌های علمی، تألیفات و بسیاری موارد دیگر را وارد کنید. پس از تکمیل موارد ضروری، روی دکمۀ ثبت اطلاعات کلیک کنید.

۵. پس از انجام این مراحل، یک نام کاربری و رمز عبور به شما تعلق می‌گیرد. در این مرحله لازم است مجددا به سامانه LTMS مراجعه کرده و همانند تصویر زیر، گزینۀ فراگیران را انتخاب کنید.

دوره های ضمن خدمت | سامانه معلم خصوصی استادبانک

۶. با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور، وارد حساب کاربری خود خواهید شد. پس از تکمیل بخش‌های “مشخصات فردی” و “وضعیت کاری فراگیر” و کلیک روی “ذخیرۀ اطلاعات” یک کد رهگیری در اختیار شما قرار می‌گیرد که لازم است برای استفاده‌های بعدی، آن را ذخیره کنید.

پس از انجام این مراحل، در دفعات بعدی، برای ورود به حساب کاربری خود کافیست نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کرده تا به بخش‌های مختلف سامانۀ ضمن خدمت فرهنگیان دسترسی داشته باشید.

استادبانک، سامانه‌ای برای استخدام و تربیت معلم خصوصی

در این مقاله از سایت معلمان استادبانک به معرفی دوره‌های ضمن خدمت فرهنگیان، مزایای شرکت در این دوره‌ها، نحوۀ ثبت نام در دوره‌های ضمن خدمت و بسیاری نکات دیگر در این رابطه پرداختیم.

تیم استادبانک همگام با آموزش و پرورش، تلاش می‌کند تا در آماده‌سازی و تربیت معلم و مشاور تحصیلی، به خصوص در حوزۀ آموزش خصوصی نقشی اثرگذار و مفید داشته باشد و به نیازهای آموزشی مختلف این عزیزان پاسخ دهد.

استادبانک از یک سو با فراهم کردن بخش‌های مختلفی تحت عنوان توسعۀ شغلی معلمان، روش تدریس، معرفی کتاب، تکنولوژی آموزشی، مشاوره تحصیلی و غیره مقالات علمی و مفیدی را در این حوزه‌ها به اساتید ارائه می‌دهد. از سوی دیگر، امکان کسب درآمد از تدریس خصوصی را برای معلمان عزیز فراهم کرده‌ است.

در صورتی که شما نیز علاقمند به تدریس و همکاری با سایت استادبانک به عنوان معلم خصوصی هستید، می‌توانید از طریق لینک عضویت اساتید مراحل ثبت نام خود را طی کنید.

چنان چه در مورد ثبت‌نام، نحوۀ همکاری و سایر خدمات آموزشی استادبانک نیاز به راهنمایی و مشاوره داشتید، می‌توانید با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ تماس بگیرید.

لطفا نظرات و تجربیات خود را در زمینۀ دوره‌های ضمن خدمت فرهنگیان زیر همین پست با سایر همکاران در میان بگذارید.
چگونه می‌توانم به لیست دوره‌های ضمن خدمت فرهنگیان دسترسی داشته باشم؟

در این مقاله از سایت معلمان استادبانک، روش‌های اطلاع از لیست دوره‌های ضمن خدمت فرهنگیان را در اختیار شما همکاران گرامی قرار داده‌ایم.

شرایط ثبت نام در دوره‌های ضمن خدمت فرهنگیان چیست؟

ثبت نام در دوره ضمن خدمت معلمان، شرایط مختلفی دارد که در این مقاله از آکادمی اساتید استادبانک، به بررسی کامل این شرایط پرداخته‌ایم.

مزایای شرکت در دورۀ ضمن خدمت فرهنگیان چیست؟

شرکت در این دوره‌ها مزایای متعددی برای معلمان عزیز دارد. در مقالۀ پیش رو از سایت آکادمی اساتید استادبانک، به مزایای شرکت در دوره‌های ضمن خدمت اشاره کرده‌ایم.

برچسب ها:

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

دیدگاهی ثبت نشده است.
×
ثبت نام به عنوان معلم خصوصی