آشنایی با استادبانکاخبار استادبانکاخبار معلماناستخدام معلماستخدام معلم خصوصی
آکادمی اساتید استادبانک

همه چیز دربارۀ آکادمی اساتید و دورۀ اخلاق حرفه‌ای در استادبانک

اگر به عنوان معلم خصوصی در استادبانک ثبت نام کرده باشید و حساب کاربری شما فعال شده باشد، حتما مشاهده کرده‌اید که در منوی سمت راست موجود در پیشخوان، گزینه‌ای تحت عنوان آکادمی اساتید قرار دارد.

 از آنجا که تیم استادبانک همواره تلاش کرده است تا دغدغه‌ها و نگرانی‌های اساتید خود را شناسایی و رفع کند، در این مقاله نیز تصمیم گرفتیم که به بررسی بخش آکادمی اساتید استادبانک بپردازیم تا به سؤالات شما در رابطه با دوره‌ها و درسنامه‌های ارائه شده در این بخش، پاسخ داده باشیم. لطفا تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

همچنین اگر هنوز به عنوان معلم خصوصی در استادبانک ثبت نام نکرده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله زیر را مطالعه کنید.
مزایای استخدام به عنوان معلم خصوصی در استادبانک

دربارۀ آکادمی اساتید استادبانک

هدف استادبانک از راه‌اندازی بخش آکادمی اساتید استادبانک، آشنایی اساتید جدید با خط مشی و قوانین استادبانک، دستیابی به استانداردهای مشترک، در زمینۀ تدریس خصوصی و برگزاری کلاس‌های خصوصی و همچنین بهره‌گیریِ اساتید از تجربیات یکدیگر بوده است.

در حال حاضر بخش‌های مختلف آکادمی اساتید عبارتند از:

  • شرایط همکاری با استادبانک
  • آموزش کار با داشبورد اساتید
  • نکات ضروری در برگزاری کلاس خصوصی
  • دورۀ اخلاق حرفه‌ای تدریس خصوصی
  • تکنیک‌های برگزاری کلاس آنلاین

همان طور که در ابتدای مقاله هم اشاره کردیم، بعد از ثبت نام به عنوان معلم خصوصی و به محض فعال شدن حساب کاربری شما، بخش آکادمی اساتید از منوی سمت راستِ پیشخوان شخصی شما قابل دسترسی خواهد بود.

بخش‌های ۱، ۲ و ۳، از همان ابتدای ورود به داشبورد، برای همۀ اساتید استادبانک فعال می‌شود. اساتید می‌توانند در اولین فرصت، درسنامه‌های موجود در این سه بخش را مطالعه کنند. در نهایت لازم است که روی دکمۀ تایید کلیک کنند تا تأیید مطالعۀ آن‌ها در سیستم ثبت شود.

فعال شدن بخش چهارم و پنجم، یعنی درسنامه‌های دورۀ اخلاق حرفه‌ای و تکنیک‌های برگزاری کلاس آنلاین، بر اساس برنامه و قوانین مشخصی صورت می‌گیرد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

دورۀ اخلاق حرفه‌ای تدریس در استادبانک

بررسی بخش‌های مختلف آکادمی اساتید

در این بخش از مقاله، به معرفی درسنامه‌ها و دوره‌های موجود در آکادمی اساتید استادبانک و محتوای هر یک از این درسنامه‌ها خواهیم پرداخت.

۱. شرایط همکاری با استادبانک

شرایط همکاری با استادبانک اولین درسنامه‌ای است که در آکادمی اساتید مشاهده خواهید کرد. هدف از این بخش، آشنایی اساتید با استانداردها و خط مشی استادبانک، پیش از ورود به سیستم و برگزاری کلاس است.

در این درسنامه، سه شرط اساسی برای همکاری با استادبانک، یعنی داشتن نظم در زمینه‌های مختلف، عملکرد شفاف در سیستم و تمایل به همکاری بلندمدت، مورد بررسی قرار گرفته است.
همچنین به برخی سؤالات رایج در مورد ستاره‌های اساتید، قیمت تدریس هر استاد، سهم استادبانک از برگزاری هر جلسه، فرایند دریافت شاگرد و دلایل قطع همکاری استادبانک با برخی اساتید، پاسخ داده شده است.

 ۲. آموزش کار با داشبورد اساتید

پس از فعال شدن حساب کاربری شما به عنوان استاد و ورود به داشبورد شخصی خود، بخش‌های مختلفی را در منوی سمت راست مشاهده خواهید کرد. ممکن است در رابطه با برخی از قسمت‌های این منو، سؤالاتی برای اساتید عزیز ایجاد شود. هدفِ این قسمت از آکادمی اساتید، پاسخ به سؤالات و دغدغه‌های شما در رابطه با بخش‌های مختلف داشبورد اساتید و منوی موجود در این داشبورد است.

این بخش از سه درسنامه تشکیل شده است که عبارتند از:

  • آشنایی با منوی موجود در پیشخوان
  • فرایند دریافت شاگرد و برگزاری کلاس‌ها
  • نحوۀ ثبت جلسات و مدیریت کلاس ها

معرفی بخش‌های مختلف داشبورد اساتید در استادبانک

۳. نکات ضروری در برگزاری کلاس خصوصی

در این درسنامه به بررسی مفهوم رفتار حرفه‌ای در تدریس خصوصی پرداخته شده است. همچنین به صورت کوتاه و خلاصه، به نکات اساسی در رابطه با برقراری اولین تماس تلفنی با شاگرد و برگزاری اولین جلسۀ تدریس خصوصی، اشاره شده است. این مباحث، به همراه برخی مباحث دیگر در زمینۀ رفتار حرفه‌ای تدریس خصوصی، در دورۀ اخلاق حرفه‌ای به طور دقیق و مفصل‌ مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

تماس تلفنی، نحوۀ تکلیف‌دهی، ارتباط با دانش‌آموز، فن بیان و...، از فاکتورهای رفتار حرفه‌ای در تدریس خصوصی هستند.

۴. دوره اخلاق حرفه ای تدریس خصوصی

مهم‌ترین بخش آکادمی اساتید، دورۀ اخلاق حرفه‌ایِ تدریس خصوصی است که به تدریج و به صورت کاملا رایگان برای همۀ معلمانی که عضو استادبانک هستند، فعال می‌شود.

۴-۱ شرایط شرکت در دوره

به منظور فعال شدن دورۀ اخلاق حرفه‌ای، لازم است اساتیدی که به تازگی مراحل ثبت نام در استادبانک به عنوان معلم خصوصی را طی کرده‌اند و وارد سیستم شده‌اند، حداقل یک درخواست را پذیرفته باشند و یک کلاس خصوصی در استادبانک برگزار کرده باشند. این اساتید، از سوی تیم کارشناسی استادبانک، در لیست افراد واجد شرایط برای شرکت در دورۀ اخلاق حرفه‌ای قرار خواهند گرفت و اطلاع‌رسانی شرکت در دوره برای آن‌ها ارسال خواهد شد.

۴-۲ نحوۀ اطلاع رسانی برای شرکت در دوره

یک هفته قبل از اضافه کردن اساتید واجد شرایط به دورۀ اخلاق حرفه‌ای، تیکت‌های اطلاع رسانی شرکت در دوره، برای استاد ارسال می‌شود. همچنین در مورد فعال شدن هر درسنامه که شنبۀ هر هفته صورت می‌گیرد، پیامکی مبنی بر فعال شدن درسنامۀ جدید، برای استاد ارسال خواهد شد.

توجه داشته باشید در صورتی که استاد، تمرین درسنامۀ فعال را پاسخ ندهد و یا پاسخ تمرین او تأیید نشود امکان فعال شدن درسنامۀ بعدی برای او وجود ندارد.
۴-۳ محتوای درسنامه‌های دوره اخلاق حرفه‌ای

دورۀ اخلاق حرفه‌ای تدریس خصوصی، شامل یک درسنامه تحت عنوان مقدمه و ۱۰ درسنامۀ اصلی است. در این درسنامه‌ها تکنیک‌هایی برای برگزاری هر چه بهتر کلاس‌های خصوصی ارائه شده است. در ارائۀ این تکنیک‌ها تلاش شده تا همۀ موارد مرتبط با تدریس خصوصی، از لحظه‌ای که معلم، درخواستی را می‌پذیرد تا زمان برگزاری و اتمام کلاس، پوشش داده شود.

همۀ درسنامه‌های موجود در این دوره، با همکاری اساتید موفق استادبانک و با استفاده از منابع معتبر در این زمینه، از جمله کتاب‌های تدریس خصوصی مهم است و تدریس در اوج حرفه‌ای بودن تهیه شده‌اند.

۴-۴ سرفصل‌های دورۀ اخلاق حرفه‌ای 

برقراری اولین تماس تلفنی

موفقیت در تماس تلفنی اول یک شاخص عملکردی مهم در استادبانک به حساب می‌آید. طبق آمار استادبانک، درصد ریزش شاگردان برخی اساتید بعد از اولین تماس تلفنی،  ۶۰ الی ۷۰ درصد است، در حالی که این میزان، برای اساتید موفق استادبانک، ۱ الی ۳ درصد بوده است. در این درسنامه به نکاتی اشاره می‌شود که احتمال لغو شدن کلاس شما را در اولین تماس با شاگرد، به حداقل می‌رساند.

آمادگی برای تشکیل کلاس

 اساتید موفق استادبانک معتقدند که اگر استاد در برخورد اول یا First Impression، تأثیر مثبتی روی شاگرد نداشته باشد، ارائۀ توانمندی‌های استاد به شاگرد دشوار خواهد شد. بسیار اتفاق افتاده که کلاس‌های اساتید برجسته‌ای به دلیل نداشتن آمادگی (چه از نظر علمی و چه از نظر آراستگی ظاهری و پاکیزگی) حتی به جلسۀ دوم هم نرسیده است!

در این درسنامه به ارائۀ نکاتی برای حضور مؤثرتر در جلسۀ اول می‌پردازیم که می‌توانند باعث تداوم جلسات شوند.

شروع جلسۀ اول

نحوۀ شروع کلاس در جلسۀ اول می‌تواند نقش کلیدی در مدیریت جلسات بعدی داشته باشد. شروع ضعیف جلسۀ اول می‌تواند کیفیت تدریس شما را به شدت تحت تأثیر قرار دهد. در حالی که شروع قدرتمند، مسیر تدریس را تا حد مناسبی برای شما هموارتر می‌کند. در این درسنامه نکاتی در مورد شروع جلسۀ اول ارائه شده است.

جلسۀ اول تدریس

جلسۀ اول را می‌توان جلسۀ ارزیابی نام‌گذاری کرد. به این معنی که هم استاد و هم شاگرد و والدین در طول جلسه به دنبال شناخت هر چه بیشتر از یکدیگر هستند. این شناخت اولیه بدون شک، سنگ بنای ادامۀ ارتباط بین استاد و شاگرد خواهد بود. در این درسنامه تلاش داریم تا نکاتی را مرور کنیم که به طور ویژه به برگزاری جلسۀ اول کلاس خصوصی ارتباط دارند.

پایان جلسۀ اول

رسیدن از جلسه اول به جلسه دوم، برای معلم خصوصی به عنوان یک موفقیت محسوب می‌شود. موفقیت در هر کاری می‌تواند دلایل فراوانی داشته باشد. تدریس هم از این قاعده مستثنی نیست. عملکرد استاد در پایان جلسۀ اول به شدت بر تصمیم‌گیری شاگرد برای ادامۀ جلسات تاثیرگذار است. در این درسنامه به نکاتی پرداخته‌ایم که در پایان جلسات کلاس، خصوصا در نخستین جلسه از اهمیت زیادی برخوردارند.

روش موردی شماره ۱
بعضی از چالش‌ها در تدریس بین اساتید مشترک است. حل بسیاری از این چالش‌ها بیش از آنکه به دانش آکادمیک نیاز داشته باشد، به تجربۀ افراد در حوزۀ تدریس بستگی دارد. یک روش برای مواجهه با این چالش‌ها استفاده از روش موردی (Case Method) است که به تازگی در دنیا مرسوم شده است.

روش موردی، با شبیه سازی یک موقعیت واقعی، افراد را به چالش می‌کشد تا دانش آکادمیک و تجربۀ خود را برای تحلیل موضوعات جدید و تدوین راه‌حل‌های کارآمد به کار گیرند. ما نیز به تبعیت از این روش، در این درسنامه یک موقعیت فرضی از تعامل استاد و شاگرد را به تصویر می‌کشیم. اساتید باید با به کارگیری تجربه و دانش خود، با در نظر گرفتن موقعیت تشریح شده، مسألۀ مورد نظر را به روشی شخصی حل کنند.

تجربه‌های پرتکرار در مورد برگزاری کلاس موفق (داخل کلاس)

برگزاری “کلاس موفق” جنبه‌های متفاوتی دارد و تعریف واحدی برای آن ارائه نشده است. هدف از ارائۀ این درسنامه، بررسی تجربیات اساتید استادبانک در زمان برگزاری کلاس‌هاست. مرور دقیق این نکات و همچنین نظرات دیگر اساتید، بدون شک می‌تواند در بهبود کیفیت کلاس نقش مؤثری داشته باشد. همچنین تلاش داریم تا به تعریف مشترکی از مفهوم کلاس موفق بین اساتید و استادبانک نزدیک شویم.

تجربه‌های پرتکرار در مورد برگزاری کلاس موفق (خارج از کلاس)
در ادامۀ درسنامۀ قبل، در این درسنامه هم به برخی دیگر از تجربه‌های پر تکرار اساتید استادبانک، این بار در خارج از جلسۀ کلاس اشاره می‌کنیم.
روش موردی شماره ۲

در این درسنامه نیز همانند درسنامۀ روش موردی شماره ۱، یک موقعیت فرضی به تصویر کشیده می‌شود. اساتید باید خود را در چنین موقعیتی تصور کنند، و با استفاده از دانش و تجربیات شخصی خود، راه حلی برای مسألۀ مطرح شده ارائه دهند.

مهارت‌های ارتباطی
اهمیت برقراری ارتباط صحیح بر هیچ کس پوشیده نیست. در این درسنامه تلاش می‌کنیم با ارائۀ یک مدل پیشنهادی و همچنین مرور چند اصل مهم در مورد ایجاد ارتباط، فضا را برای گفت و گوی اساتید در این خصوص باز کنیم.

۴-۵ نحوۀ ارزیابی تمرینات اساتید

در انتهای هر یک از درسنامه‌ها، تمرینی در نظر گرفته شده که لازم است استاد به این تمرین پاسخ دهد. در نهایت، پاسخ تمرینات، توسط تیم ارزیابی استادبانک و حداکثر طی ۵ روز کاری بررسی می‌شود. به هر یک از این پاسخ‌ها امتیازی تعلق می‌گیرد. البته این امتیازات در پروفایل اساتید نمایش داده نخواهند شد و اساتید نباید از این بابت نگرانی داشته باشند.

معیار پذیرفته شدن در دورۀ اخلاق حرفه‌ای تدریس، تأیید شدن تمامی پاسخ‌هایی است که اساتید به ۱۱ تمرین ارائه شده در ۱۱ درسنامه داده‌اند. در چنین شرایطی به استادی که دوره را با موفقیت طی کرده باشد، گواهینامۀ اخلاق حرفه‌ای تدریس ارائه خواهد شد.

نمونه گواهینامۀ دورۀ اخلاق حرفه‌ای تدریس در استادبانک
۴-۶ مزایای شرکت در دوره اخلاق حرفه‌ای

دستیابی به یک استاندارد مشخص برای برگزاری هر چه بهتر کلاس خصوصی یکی از مهم‌ترین مزایای شرکت در این دوره و مطالعۀ درسنامه‌های آن است.

همچنین اساتید شرکت کننده، در انتهای هر یک از درسنامه‌ها، به صدها نظر و تجربۀ مکتوب از سایر اساتید دسترسی خواهند داشت. این موضوع به افزایش دانش این عزیزان و شناخت روش‌های تدریس سایر همکاران کمک خواهد کرد.

دسترسی به تجربیات و نظرات سایر اساتید، زمانی امکان‌پذیر است که استاد به تمرین پایانی درسنامه پاسخ داده باشد و این پاسخ، توسط تیم ارزیابی استادبانک تأیید شده باشد. در غیر این صورت پاسخ سایر اساتید قابل مشاهده نخواهد بود.

یکی دیگر از مزایای شرکت در این دوره، ارائۀ گواهینامۀ اخلاق حرفه‌ای به استاد است. این موضوع در پروفایل او نیز نمایش داده خواهد شد و تاثیر مستقیمی در اعتماد متقاضیان معلم خصوصی و انتخاب استاد دارد.

نمایش گواهینامۀ اخلاق حرفه‌ای در پروفایل استاد، تأثیر مستقیمی در انتخاب استاد توسط شاگردان دارد.
۴-۷ نحوۀ صدور گواهینامۀ دورۀ اخلاق حرفه‌ای تدریس

بعد از اینکه پاسخ ارسالی استاد به هر ۱۱ درسنامۀ اخلاق حرفه‌ای تأیید شد، اساتید بر اساس تاریخ اتمام درسنامه‌ها، در صف انتشار گواهینامه قرار خواهند گرفت. ضمنا این گواهینامه‌ها در صورتی منتشر می‌شوند که استاد در حالت تعلیق یا غیرفعال نباشد.

۵. تکنیک‌های برگزاری کلاس آنلاین

تدریس آنلاین نیز همانند تدریس حضوری، نیازمند استفاده از راهکارها و رعایت قواعدی است که منجر به بهبود تدریس استاد و همچنین افزایش رضایت دانش‌آموزان و دانشجویان در کلاس‌های مجازی می‌شود. در بخش  “تکنیک‌های برگزاری کلاس آنلاین” به نکات بسیار مهمی در رابطه با شیوۀ برگزاری کلاس‌های آنلاین اشاره شده است. درسنامه‌های این بخش عبارتند از: آمادگی برای شروع کلاس آنلاین و تشکیل کلاس آنلاین.

همانند درسنامه‌های دورۀ اخلاق حرفه‌ای، در انتهای درسنامه‌های این دوره نیز تمرینی ارائه می‌شود که بعد از پاسخگویی به این تمرین و تأیید آن از سوی تیم ارزیابی استادبانک، امکان دسترسی به پاسخ‌ها و تجربیات سایر اساتید برای شما فراهم خواهد شد.

شرایط شرکت در دورۀ تکنیک‌های کلاس آنلاین

تنها شرط فعال شدن درسنامه‌های این دوره، آن است که اساتیدی که طی یک ماه گذشته وارد سیستم تدریس خصوصی استادبانک شده‌اند، گزینۀ تدریس آنلاین را نیز انتخاب کرده باشند. اما نیازی به برگزاری کلاس آنلاین طی این مدت وجود ندارد. این اساتید در لیست شرکت در دوره قرار می‌گیرند و تیکت اطلاع‌رسانی برای آن‌ها ارسال خواهد شد.

همکاری با استادبانک، یکی از برترین مؤسسات تدریس خصوصی در ایران

در این مقاله تلاش کردیم تا به سؤالات و دغدغه‌های شما اساتید عزیز استادبانک، در مورد آکادمی اساتید استادبانک و دورۀ اخلاق حرفه‌ای تدریس خصوصی پاسخ دهیم.

لازم به ذکر است که شرکت در هیچ از دوره‌های موجود در آکادمی اساتید اجباری نیست، چرا که این درسنامه‌ها تنها با هدف دستیابی به استانداردهای مشترک در زمینۀ تدریس خصوصی و استفادۀ اساتید از تجربیات یکدیگر طراحی شده‌اند. همچنین دوره اخلاق حرفه‌ای تدریس خصوصی، تنها دوره‌ای است که به اساتید پذیرفته شده در آن، گواهینامه اعطا می‌شود.

در صورتی که به مطالعۀ سایر مقالات در زمینۀ روش‌ تدریس، توسعۀ شغلی معلمان، تکنولوژی‌های آموزشی، مدیریت کلاس و اخبار معلمان علاقمند هستید، پیشنهاد می‌کنیم به بخش‌های مختلف مجله اساتیدِ استادبانک هم مراجعه کنید. همچنین اگر به عنوان معلم به تدریس خصوصی علاقه دارید می‌توانید شرایط همکاری با استادبانک را مطالعه و فرم ثبت نام معلم خصوصی را تکمیل کنید یا از طریق شماره‌ ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ با مشاورین ما در ارتباط باشید.

استادبانک همواره در تلاش است تا با همکاری برترین معلمان و اساتید کشور و با استفاده از تجربیات آن‌ها، نقشی تأثیرگذار در گسترش دانش، به روزرسانی اطلاعات معلمان و معرفی آن‌ها به دانش‌آموزان و دانشجویان کشور داشته باشد. هدف ما بالا بردن سطح کیفیت آموزش معلمان و ساختن آینده‌ای روشن برای فرزندان این سرزمین است.

لطفا تجربیات، پیشنهادات و اننقادات خود را در مورد دورۀ اخلاق حرفه‌ای تدریس در استادبانک و سایر بخش‌های آکادمی اساتید با ما و سایر همکارانتان به اشتراک بگذارید.
ضمنا اگر پاسخ سؤال خود را در رابطه با آکادمی اساتید در این مقاله پیدا نکردید، لطفا در انتهای همین مقاله سؤال خود را مطرح کنید.

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

دیدگاهی ثبت نشده است.
×
ثبت نام به عنوان معلم خصوصی