اخبار آموزش و پرورشاخبار معلماناستخدام آموزش و پرورشاستخدام معلم
منابع دبیری زیست شناسی-استادبانک

معرفی بهترین منابع آزمون استخدامی دبیر زیست شناسی

یکی از دغدغه‌های متقاضیان شغل معلمی، انتخاب بهترین منابع مطالعاتی آزمون استخدامی آموزش و پرورش است. پراکندگی منابع معرفی شده در سایت‌های مختلف، در بسیاری از مواقع، علاوه بر سردرگمی داوطلبان، باعث هدر رفتن وقت آن‌ها نیز می‌شود.

هدف ما از ایجاد بخش منابع پیشنهادی در مجلۀ اساتید استادبانک، معرفی بهترین منابع آزمون استخدامی آموزش و پرورش و رفع نگرانی شرکت‌کنندگان در این زمینه است.

در این مقاله از مجله اساتید استادبانک (سامانه جامع آموزش خصوصی کشور)، به معرفی مواد امتحانی و بهترین منابع آزمون دبیر زیست شناسی پرداخته‌ایم. با یک برنامه‌ریزی حساب شده و مطالعۀ دقیق این منابع، کسب درصدهای بالا در آزمون تخصصی دبیری زیست شناسی، کار دشواری نخواهد بود. برای آشنایی با این منابع، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

هر آنچه که باید در مورد آزمون استخدامی دبیر زیست شناسی بدانید 

همان طور که در مقالات مختلف سایت معلمان استادبانک اشاره کرده‌ایم، آموزش و پرورش بخشی از نیاز خود را به معلم، از طریق دانشگاه‌های تربیت معلم تأمین می‌کند. برای این منظور، دو دانشگاه، تحت عنوان تربیت دبیر شهید رجایی و دانشگاه فرهنگیان، مسئولیت آموزش و تربیت معلمان کشور را بر عهده گرفته‌اند.

اما به منظور جبران کمبود معلم و همچنین ایجاد فرصت برای سایر افراد علاقمند، هر ساله یک آزمون استخدامی به نام آزمون استخدامی فراگیرِ دستگاه‌های اجرایی نیز برای جذب معلم برگزار می‌شود. افرادی که از طریق این آزمون‌ها به جمع فرهنگیان کشور راه پیدا می‌کنند، تحت عنوان معلمان ماده ۲۸ شناخته می‌شوند. مراحل این آزمون به شرح زیر است:

۱. فراخوان آزمون استخدامی معلمان و شرکت در آزمون کتبی

متقاضیان شرکت در این آزمون، ابتدا باید دفترچۀ راهنمای آزمون را دانلود و مطالعه کنند. سپس مراحل ثبت نام در این آزمون را طی کرده و خود را برای شرکت در امتحان کتبی آماده نمایند.

۲. بخش آزمون کتبی

دروس کتبیِ آزمون استخدامی آموزش و پرورش، شامل دو بخش عمومی و اختصاصی است. عناوین دروس عمومی، برای متقاضیان شغل معلمی، در تمامی رشته‌ها یکسان است.

اما بخش دروس اختصاصی، با توجه به نوع رشتۀ متقاضی، متفاوت خواهد بود. هدف این مقاله، معرفی منابع آزمون دبیر زیست شناسی است. در سایر مقالات بخش منابع آزمون استخدامی آموزش و پرورش نیز به بررسی منابع مطالعاتی دبیری ریاضی، آموزگار ابتدایی، دبیری شیمی و غیره پرداخته‌ایم.

۳. سایر مراحل قبولی در آزمون استخدامی معلمان

قبولی در امتحان کتبی استخدام دبیر زیست شناسی، تنها شرط ورود به جمع دبیران رسمی زیست کشور نیست. داوطلبان بعد از قبولی در آزمون کتبی، باید در مصاحبۀ علمی و گزینش شرکت کنند. در صورت قبولی در همۀ این مراحل، و گذراندن دورۀ یک سالۀ مهارت‌آموزی معلمان، می‌توانید به عنوان دبیر زیست شناسی شروع به فعالیت کنید.

مواد امتحانی آزمون دبیری زیست شناسی

در مقالۀ همۀ روش‌های استخدام در آموزش و پرورش، به شرایط عمومی داوطلبان، برای قبولی در این آزمون اشاره کردیم. علاقمندان به شرکت در آزمون استخدامی دبیر زیست شناسی نیز می‌توانند با مطالعۀ این مقاله، اطلاعات مفیدی را در این زمینه به دست آوردند.

اما برای پذیرفته شدن در آموزش و پرورش به عنوان دبیر زیست شناسی، لازم است که تحصیلات شما نیز مرتبط با همین رشته باشد. به همین دلیل، تنها در صورتی می‌توانید در آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت کنید که یکی از مدارک تحصیلی زیر را دریافت کرده باشید:

 • آموزش علوم تجربی (لیسانس، فوق لیسانس)
 • زیست شناسی (لیسانس، فوق لیسانس)
 • میکروبیولوژی (لیسانس، فوق لیسانس)
 • دبیری زیست شناسی (لیسانس، فوق لیسانس)

همان طور که در دفترچه آزمون استخدامی آموزش و پرورش ۱۴۰۰ نیز اشاره شده است، مواد امتحانی آزمون استخدامی دبیر زیست شناسی در پنج بخش طرح می‌شوند، که عبارتند از:

 1. زیست سلولی و مولکولی
 2. بیوشیمی
 3. ژنتیک
 4. فیزیولوژی جانوری و گیاهی
 5. میکروبیولوژی

معرفی بهترین منابع مطالعاتی آزمون استخدامی دبیر زیست شناسی

در مقالۀ بهترین منابع عمومی آزمون استخدامی آموزش و پرورش، به معرفی دروس عمومی و موضوعات مهم هر یک از این درس‌ها پرداختیم. سپس بهترین منابع مطالعاتی برای کسب درصدهای بالا در درس‌های عمومیِ آزمون استخدامی آموزش و پرورش را معرفی کردیم.

اما اکنون پس از آشنایی با مواد امتحانی آزمون کتبی دبیر زیست شناسی، نوبت به معرفی بهترین منابع مطالعاتی دبیری زیست شناسی می‌رسد. در این قسمت از مقاله، به معرفی بهترین منابع دبیری زیست شناسی پرداخته‌ایم.

زیست سلولی و مولکولی

منابع پیشنهادی استادبانک برای درس زیست سلولی و مولکولی در آزمون تخصصی دبیری زیست شناسی عبارتند از:

 • زیست شناسی سلولی و مولکولی، لودیش
 • زیست شناسی سلولی و مولکولی، مریم خالصی
 • زیست شناسی سلولی, مولکولی و مهندسی ژنتیک، مجید مهدوی
 • جامع زیست شناسی سلولی مولکولی، منصور عرب

بیوشیمی

منابع پیشنهادی استادبانک برای درس بیوشیمی در آزمون استخدامی دبیر زیست شناسی عبارتند از:

 • بیوشیمی، نوشتۀ دکتر احسانی زنوز، انتشارات پوران پژوهش
 • ضروریات بیوشیمی، نوشتۀ دکتر رضا محمدی
 • بیوشیمی مصور هارپر
 • اصول بیوشیمی لنینجر

ژنتیک

منابع پیشنهادی استادبانک برای درس ژنتیک عبارتند از:

 • ژنتیک از کلاسیک تا ژئومیک، دکتر حسن اکرمی
 • ژنتتیک؛ اصول و مسائل، ویلیام استانسفیلد، ترجمه غروی و صبور
 • زنتیک مدرسان شریف

فیزیولوژی جانوری و گیاهی

منابع پیشنهادی استادبانک برای پاسخ به سؤالات درس فیزیولوژی جانوری و گیاهی در آزمون استخدامی دبیری زیست شناسی:

 • مبانی فیزیولوژی گیاهی، دکتر بهروز صالحی اسکندری و دکتر منصور خراطی کوپا، انتشارات پیام نور
 • خلاصه فیزیولوژی گایتون

میکروبیولوژی

منابع پیشنهادی استادبانک برای درس میکروبیولوژی در آزمون استخدامی دبیر زیست شناسی عبارتند از:

 • میکروب شناسی عمومی، دکتر صدیقه مهرابیان
 • میکروب شناسی پزشکی جاوتز
 • میکروبیولوژی مدرسان شریف

نکات مهم برای قبولی در آزمون استخدامی دبیر زیست شناسی

۱. اولین مرحله برای قبولی در آزمون استخدامی دبیر زیست شناسی، کسب درصدهای بالا در دروس عمومی آزمون استخدامی آموزش و پرورش است. پیشنهاد می‌کنیم، مقاله‌ای را که تحت همین عنوان در آکادمی اساتید استادبانک منتشر شده، مطالعه کنید و با بهترین منابع آزمون عمومی دبیری زیست شناسی آشنا شوید.

۲. بعد از آشنایی با منابع عمومی و تخصصی دبیری زیست شناسی و مطالعۀ این کتاب‌ها، لازم است با نمونه سوالات استخدامی دبیر زیست شناسی که سال‌های پیش برگزار شده است، آشنا شوید. بنابراین تنها به مطالعۀ کتاب‌ها اکتفا نکنید. حتما نمونه سؤالات آزمون‌های گذشته را نیز که به صورت رایگان در سایت‌های مختلف ارائه شده است مطالعه کرده و سطح دانش خود را محک بزنید.

۳. به جای تهیه منابع و جزوات مختلف آزمون دبیری زیستشناسی و سردرگم شدن در این جزوات، یک یا دو منبع کامل و معتبر را برای هر درس انتخاب کرده و تمام تمرکز خود را روی همین موارد بگذارید.

۴. برای عبور از مرحلۀ مصاحبۀ علمی آزمون استخدامی دبیری زیست شناسی، بسیار ضروری است که از تجربیات افراد مختلف در این زمینه استفاده کنید.

ضمنا مطالعۀ سایر کتاب‌ها و مقالات در زمینۀ روش‌ تدریس، تکنولوژی‌های آموزشی، مدیریت کلاس، اخبار معلمان و برگزاری کلاس موفق در مجله اساتید استادبانک، علاوه بر اینکه به موفقیت شما به عنوان معلم خصوصی زیست شناسی یا معلم زیست شناسی آموزش و پرورش کمک می‌کند، برای عبور از مرحلۀ مصاحبۀ آزمون استخدامی دبیری زیست شناسی نیز بسیار مفید خواهد بود.

در طی مراحل زمان‌برِ استخدام به عنوان دبیر زیست شناسی، چگونه کسب درآمد کنم؟ 

اگر قصد دارید از طریق آزمون استخدامی آموزش و پرورش، به عنوان دبیر زیست شناسی مشغول به کار شوید، بسیار ضروری است که بدانید که طی کردن مراحل مختلف استخدام، به یک سال و نیم الی دو سال زمان نیاز دارد. حدود یک سال از این زمان را باید به گذراندن دورۀ مهارت آموزی در دانشگاه تربیت معلم اختصاص دهید.

از سویی دیگر، بعد از استخدام به عنوان دبیر زیست شناسی نیز همواره با چالشی به نام پایین بودن حقوق معلمان مواجه خواهید بود. به همین دلیل بسیاری از دبیران زیست و معلمان سایر دروس، برای رفع این مشکل و افزایش درآمد خود به تدریس خصوصی روی می‌آورند.

تدریس خصوصی زیست شناسی را از کجا شروع کنیم؟

فعالیت به عنوان معلم خصوصی زیست شناسی به صورت انفرادی، باعث می‌شود که شما همواره دغدغۀ تبلیغات و جذب شاگرد را داشته باشید. در نتیجه باید زمان، انرژی و هزینۀ زیادی را به رفع این دغدغه اختصاص دهید. این موضوع معلم را از هدف اصلی خود یعنی آموزش و تدریس، دور می‌کند. پیشنهاد ما برای شروع کار تدریس خصوصی زیست شناسی، همکاری با پلتفرم‌های تدریس خصوصی مانند استادبانک است.

در استادبانک، معلمان خصوصی، تمام تمرکزشان را روی بهبود عملکرد خود در تدریس می‌گذارند و از بابت تبلیغات و جذب شاگرد دغدغه‌ای ندارند. این اساتید تنها درصد کمی از هزینۀ کلاس را به ازای معرفی شاگرد، به استادبانک پرداخت کنند تا تیم استادبانک وظیفۀ تبلیغات و معرفی شاگرد و استاد را به یکدیگر بر عهده بگیرد.

تدریس به عنوان معلم خصوصی زیست شناسی در استادبانک مزایای بسیاری دارد. انعطاف پذیر بودن ساعات کار، حفظ حریم خصوصی اساتید، ارائۀ آموزش‌های متنوع، از جملۀ این موارد هستند. با مطالعۀ مقالۀ زیر اطلاعات بیشتری در رابطه با مزایای تدریس خصوصی در استادبانک کسب خواهید کرد. برای اطلاعات از شرایط همکاری با استادبانک کافیست روی لینک زیر کلیک کنید.

استادبانک، سایتی برای معرفی و کسب درآمد دبیران زیست شناسی و سایر رشته‌ها

در این مقاله از سایت معلمان استادبانک، تلاش کردیم تا به سؤالات داوطلبان عزیز شغل دبیری زیست شناسی، در رابطه با منابع مطالعاتی برای شرکت در آزمون استخدامی دبیر زیست شناسی پاسخ دهیم.

اما از آن جا که این روزها رشتۀ تجربی به پرطرفدارترین رشتۀ متوسطۀ دوم تبدیل شده است و درس زیست شناسی نیز یکی از دروس مهم و سرنوشت ساز در این رشته است، افراد بسیار زیادی متقاضی کلاس‌های خصوصی زیست شناسی هستند.

با توجه به اهمیت این موضوع، استادبانک نیز با هدف معرفی اساتید توانمند زیست شناسی و فراهم کردن فرصتی برای کسب درآمد این معلمان عزیز از تدریس خصوصی زیست شناسی، اقدام به استخدام مدرس زیست شناسی به صورت حضوری و آنلاین و استخدام مدرس زیست شناسی کنکور کرده است.

در صورت علاقه به تدریس خصوصی زیست شناسی می‌توانید شرایط همکاری با استادبانک را مطالعه و فرم ثبت نام معلم خصوصی را تکمیل کنید، تا همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند.

همچنین از طریق شمارۀ ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ می‌توانید با مشاورین ما در ارتباط باشید و سؤالات خود را در زمینۀ استخدام معلم خصوصی مطرح کنید.

اگر شما هم پیشنهادی در مورد بهترین منابع آزمون استخدامی آموزش و پرورش رشته زیست شناسی دارید لطفا زیر همین مقاله نظرات خود را مطرح کنید.
مواد امتحانی آزمون دبیری زیست شناسی چیست؟

با مطالعۀ این مقاله از سایت معلمان استادبانک، به مواد امتحانی آزمون دبیری زیست شناسی در آزمون استخدامی آموزش و پرورش دسترسی خواهید داشت.

فارغ‌التحصیلان چه رشته‌هایی می‌توانند در آزمون استخدام دبیر زیست شناسی شرکت کنند؟

یکی از شرایط اختصاصی شرکت در آزمون استخدامی دبیری زیست شناسی، ارائۀ مدرک لیسانس یا فوق لیسانس در برخی از رشته‌ها است. در مقالۀ پیش رو از مجله اساتید استادبانک به این رشته‌ها اشاره شده است.

بهترین منابع مطالعاتی برای قبولی در آزمون استخدامی دبیری زیست شناسی کدامند؟

در این مقاله از مجله اساتید استادبانک (بزرگترین سامانه تدریس خصوصی ایران)، به معرفی بهترین منابع مطالعاتی آزمون تخصصی دبیری زیست شناسی پرداخته‌ایم.

برچسب ها:

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

دیدگاهی ثبت نشده است.
×
ثبت نام به عنوان معلم خصوصی