استخدام آموزش و پرورشاستخدام معلم
منابع آزمون روانشناسی دبیری-استادبانک

معرفی بهترین منابع آزمون دبیری روانشناسی

یکی از دغدغه‌های متقاضیان شغل معلمی، انتخاب بهترین منابع مطالعاتی آزمون استخدامی آموزش و پرورش است. پراکندگی منابع معرفی شده در سایت‌های مختلف، در بسیاری از مواقع، علاوه بر سردرگمی داوطلبان، باعث هدر رفتن وقت آن‌ها نیز می‌شود. هدف ما از ایجاد بخش منابع پیشنهادی در مجلۀ اساتید استادبانک، معرفی بهترین منابع آزمون استخدامی آموزش و پرورش و رفع نگرانی شرکت‌کنندگان در این زمینه است.

در این مقاله از مجله اساتید استادبانک (سامانه جامع آموزش خصوصی کشور)، به معرفی مواد امتحانی و بهترین منابع آزمون دبیری روانشناسی پرداخته‌ایم. با یک برنامه‌ریزی حساب شده و مطالعۀ دقیق این منابع، کسب درصدهای بالا در آزمون تخصصی دبیری روانشناسی، کار دشواری نخواهد بود. برای آشنایی با این منابع، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

همه چیز در مورد آزمون استخدامی دبیری روانشناسی

همان طور که در مقالۀ روش‌های استخدام در آموزش و پرورش اشاره کردیم، یکی از راه‌های معلم شدن، شرکت در آزمون‌های استخدامیِ آموزش و پرورش است. از معلمانی که به این طریق جذب آموزش و پرورش می‌شوند، تحت عنوان معلمان ماده ۲۸ نیز یاد می‌شود.

آزمون‌های استخدامی آموزش و پرورش هر ساله تحت عنوان آزمون استخدامی فراگیرِ دستگاه‌های اجرایی، از سوی سازمان اداری و استخدامی کشور و با همکاری وزارت آموزش و پرورش برگزار می‌شود.

متقاضیان شرکت در این آزمون، بعد از انتشار اطلاعیۀ سازمان اداری و استخدامی کشور و یا سازمان سنجش، می‌توانند دفترچۀ راهنمای آزمون را دانلود کرده و مراحل ثبت نام در این آزمون را طی کنند.

موفقیت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش، منوط به قبولی در سه مرحلۀ آزمون کتبی، مصاحبۀ علمی و مرحلۀ گزینش است. ما در بخش منابع پیشنهادی مجلۀ اساتید، به معرفی منابع مفید برای موفقیت در آزمون کتبی می‌پردازیم.

دروس کتبیِ آزمون استخدامی آموزش و پرورش، شامل دو بخش عمومی و اختصاصی است. عناوین دروس عمومی، برای متقاضیان شغل معلمی، در تمامی رشته‌ها یکسان است.

در مقالۀ بهترین منابع عمومی آزمون استخدامی آموزش و پرورش، به معرفی دروس عمومی و موضوعات مهم هر یک از این درس‌ها پرداختیم. سپس بهترین منابع مطالعاتی برای کسب درصدهای بالا در درس‌های عمومیِ آزمون استخدامی آموزش و پرورش را معرفی کردیم.

اما بخش دروس اختصاصی، با توجه به نوع رشتۀ متقاضی، متفاوت خواهد بود. هدف این مقاله، معرفی منابع آزمون دبیری روانشناسی است. در مقالات دیگری نبز به بررسی منابع مطالعاتی سایر رشته‌ها پرداخته‌ایم.

مواد امتحانی آزمون دبیری روانشناسی 

برای شرکت در آزمون دبیری روانشناسی آموزش و پرورش، علاوه بر داشتن شرایط عمومی، به برخی شرایط اختصاصی هم نیاز دارید. یکی از این شرایط اختصاصی، ارائۀ مدرک لیسانس یا فوق لیسانس در یکی از رشته‌های روانشناسی یا راهنمایی و مشاوره است. امکان شرکت در آزمون دبیری روانشناسی برای فارغ‌التحصیلان سایر رشته‌ها وجود ندارد.

سؤالات آزمون استخدامی دبیری روانشناسی در پنج درس مختلف مطرح می‌شوند که عبارتند از:

 1. روانشناسی عمومی
 2. روانشناسی رشد و شخصیت
 3. آسیب‌شناسی روانی
 4. روانشناسی اجتماع
 5. آمار و روش تحقیق

معرفی بهترین منابع آزمون دبیری روانشناسی

این قسمت از مقاله، به معرفی بهترین منابع مطالعاتی آزمون دبیری روانشناسی اختصاص دارد. لطفا برای مشاهدۀ منابع هر درس، روی بخش مورد نظر کلیک کنید.

روانشناسی عمومی

منابع پیشنهادی استادبانک برای درس روانشناسی عمومی در آزمون تخصصی دبیری روانشناسی عبارتند از:

 • روانشناسی عمومی وین ویتنی، مترجم یحیی سید محمدی
 • روانشناسی عمومی مدرسان شریف
 • روانشناسی عمومی انتشارات رویای سبز
 • کتاب آزمون‌های استخدامی روانشناسی انتشارات رویای سبز بخش روانشناسی عمومی

روانشناسی رشد و شخصیت

منابع پیشنهادی استادبانک برای درس روانشناسی رشد و شخصیت آزمون استخدامی دبیری روانشناسی عبارتند از:

 • روانشناسی رشد لورا برک
 • روانشناسی رشد مدرسان شریف
 • روانشناسی رشد انتشارات رویای سبز
 • روانشناسی شخصیت فیست
 • روانشناسی شخصیت مدرسان شریف
 • کتاب آزمون‌های استخدامی روانشناسی انتشارات رویای سبز بخش‌های روانشناسی رشد و شخصیت

آسیب‌شناسی روانی

منابع پیشنهادی استادبانک برای درس آسیب‌شناسی روانی آزمون استخدامی دبیری روانشناسی آموزش و پرورش، عبارتند از:

 • آسیب شناسی روانی جلد ۱ و جلد ۲، هالجین ترجمه یحیی سید محمدی
 • روانشناسی مرضی مدرسان شریف
 • کتاب آزمون‌های استخدامی روانشناسی انتشارات رویای سبز بخش آسیب‌شناسی روانی

روانشناسی اجتماع

منابع پیشنهادی استادبانک برای پاسخ به سؤالات درس روانشناسی اجتماع در آزمون استخدامی دبیری روانشناسی:

 • روان‌شناسی اجتماعی (نظریه‌ها، مفاهیم و کاربردها)، نوشته یوسف کریمی، انتشارات ارسباران
 • روانشناسی اجتماعی (ویژه دانشجویان روانشناسی، علوم تربیتی و مشاوره) نوشته محمد مهدی اسماعیل زاده پویا و یوسف کریمی، انتشارات راه

آمار و روش تحقیق

منابع پیشنهادی استادبانک برای پاسخ به سؤالات آمار و روش تحقیق در آزمون تحصصی دبیری روانشناسی:

 • احتمالات و آمار کاربردی در روان شناسی و علوم تربیتی، علی دلاور
 • روش‌های تحقیق در روانشناسی و علوم تربیتی، اسماعیل بیابانگرد
 • آمار و روش تحقیق مدرسان شریف
 • آمار و روش تحقیق انتشارات رویای سبز
 • کتاب آزمون های استخدامی روانشناسی انتشارات رویای سبز بخش آمار و روش تحقیق

ضمنا مطالعۀ سایر کتاب‌ها و مقالات در زمینۀ روش‌ تدریس، تکنولوژی‌های آموزشی، مدیریت کلاس، اخبار معلمان و برگزاری کلاس موفق علاوه بر اینکه به موفقیت شما به عنوان معلم خصوصی روانشناسی یا معلم آموزش و پرورش کمک می‌کند، برای عبور از مرحلۀ مصاحبۀ آزمون استخدامی دبیری روانشناسی نیز بسیار مفید خواهد بود.

نکات مهم برای قبولی در آزمون استخدامی دبیری روانشناسی

۱. اولین مرحله برای قبولی در آزمون استخدامی دبیر روانشناسی، کسب درصدهای بالا در دروس عمومی آزمون استخدامی آموزش و پرورش است. پیشنهاد می‌کنیم، مقاله‌ای را که تحت همین عنوان در آکادمی اساتید استادبانک منتشر شده، مطالعه کنید و با بهترین منابع آزمون عمومی دبیری روانشناسی آشنا شوید.

۲. بعد از آشنایی با منابع عمومی و تخصصی دبیری روانشناسی و مطالعۀ این کتاب‌ها، لازم است با نمونه سوالات استخدامی دبیر روانشناسی که سال‌های پیش برگزار شده است، آشنا شوید. بنابراین تنها به مطالعۀ کتاب‌ها اکتفا نکنید. حتما نمونه سؤالات آزمون‌های گذشته را نیز که به صورت رایگان در سایت‌های مختلف ارائه شده است مطالعه کرده و سطح دانش خود را محک بزنید.

۳. به جای تهیه منابع و جزوات مختلف آزمون دبیری روانشناسی و سردرگم شدن در این جزوات، یک یا دو منبع کامل و معتبر را برای هر درس انتخاب کرده و تمام تمرکز خود را روی همین موارد بگذارید.

۴. برای عبور از مرحلۀ مصاحبۀ علمی آزمون استخدامی دبیری روانشناسی، بسیار ضروری است که از تجربیات افراد مختلف در این زمینه استفاده کنید.

ضمنا مطالعۀ سایر کتاب‌ها و مقالات در زمینۀ روش‌ تدریس، تکنولوژی‌های آموزشی، مدیریت کلاس، اخبار معلمان و برگزاری کلاس موفق در مجله اساتید استادبانک، علاوه بر اینکه به موفقیت شما به عنوان معلم خصوصی روانشناسی یا معلم روانشناسی آموزش و پرورش کمک می‌کند، برای عبور از مرحلۀ مصاحبۀ آزمون استخدامی دبیری روانشناسی نیز بسیار مفید خواهد بود.

در طی مراحل زمان‌برِ استخدام به عنوان دبیر روانشناسی، چگونه کسب درآمد کنم؟ 

اگر قصد دارید از طریق آزمون استخدامی آموزش و پرورش، به عنوان دبیر روانشناسی مشغول به کار شوید، بسیار ضروری است که بدانید که طی کردن مراحل مختلف استخدام، به یک سال و نیم الی دو سال زمان نیاز دارد. حدود یک سال از این زمان را باید به گذراندن دورۀ مهارت آموزی در دانشگاه تربیت معلم اختصاص دهید.

از سویی دیگر، بعد از استخدام به عنوان دبیر روانشناسی نیز همواره با چالشی به نام پایین بودن حقوق معلمان مواجه خواهید بود. به همین دلیل بسیاری از دبیران روانشناسی و معلمان سایر دروس، برای رفع این مشکل و افزایش درآمد خود به تدریس خصوصی روی می‌آورند.

تدریس خصوصی روانشناسی را از کجا شروع کنیم؟

فعالیت به عنوان معلم خصوصی روانشناسی به صورت انفرادی، باعث می‌شود که شما همواره دغدغۀ تبلیغات و جذب شاگرد را داشته باشید. در نتیجه باید زمان، انرژی و هزینۀ زیادی را به رفع این دغدغه اختصاص دهید. این موضوع معلم را از هدف اصلی خود یعنی آموزش و تدریس، دور می‌کند. پیشنهاد ما برای شروع کار تدریس خصوصی روانشناسی، همکاری با پلتفرم‌های تدریس خصوصی مانند استادبانک است.

در استادبانک، معلمان خصوصی، تمام تمرکزشان را روی بهبود عملکرد خود در تدریس می‌گذارند و از بابت تبلیغات و جذب شاگرد دغدغه‌ای ندارند. این اساتید تنها درصد کمی از هزینۀ کلاس را به ازای معرفی شاگرد، به استادبانک پرداخت کنند تا تیم استادبانک وظیفۀ تبلیغات و معرفی شاگرد و استاد را به یکدیگر بر عهده بگیرد.

تدریس به عنوان معلم خصوصی روانشناسی در استادبانک مزایای بسیاری دارد. انعطاف پذیر بودن ساعات کار، حفظ حریم خصوصی اساتید، ارائۀ آموزش‌های متنوع، از جملۀ این موارد هستند. با مطالعۀ مقالۀ زیر اطلاعات بیشتری در رابطه با مزایای تدریس خصوصی در استادبانک کسب خواهید کرد. برای اطلاعات از شرایط همکاری با استادبانک کافیست روی لینک زیر کلیک کنید.

استادبانک، سایتی برای معرفی و کسب درآمد دبیران و معلمان

در این مقاله از سایت معلمان استادبانک، تلاش کردیم تا به سؤالات داوطلبان عزیز شغل دبیری روانشناسی، در رابطه با منابع مطالعاتی برای شرکت در آزمون استخدامی دبیر روانشناسی پاسخ دهیم.

اما از آن جا که این روزها رشتۀ تجربی به پرطرفدارترین رشتۀ متوسطۀ دوم تبدیل شده است و درس روانشناسی نیز یکی از دروس مهم و سرنوشت ساز در این رشته است، افراد بسیار زیادی متقاضی کلاس‌های خصوصی روانشناسی هستند.

با توجه به اهمیت این موضوع، استادبانک نیز با هدف معرفی اساتید توانمند روانشناسی و فراهم کردن فرصتی برای کسب درآمد این معلمان عزیز از تدریس خصوصی روانشناسی، اقدام به استخدام مدرس روانشناسی به صورت حضوری و آنلاین و استخدام مدرس روانشناسی کنکور کرده است.

در صورت علاقه به تدریس خصوصی  روانشناسی می‌توانید شرایط همکاری با استادبانک را مطالعه و فرم ثبت نام معلم خصوصی را تکمیل کنید، تا همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند.

همچنین از طریق شمارۀ ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ می‌توانید با مشاورین ما در ارتباط باشید و سؤالات خود را در زمینۀ استخدام معلم خصوصی مطرح کنید.

اگر شما هم پیشنهادی در مورد بهترین منابع آزمون استخدامی آموزش و پرورش رشته روانشناسی دارید لطفا زیر همین مقاله نظرات خود را مطرح کنید.
مواد امتحانی آزمون دبیری روانشناسی چیست؟

در این مقاله از سایت معلمان استادبانک، به مواد امتحانی آموزگاری دبیری روانشناسی در آزمون استخدامی آموزش و پرورش دسترسی خواهید داشت.

فارغ‌التحصیلان چه رشته‌هایی می‌توانند در آزمون استخدام دبیر روانشناسی شرکت کنند؟

یکی از شرایط اختصاصی شرکت در آزمون استخدامی دبیری روانشناسی، ارائۀ مدرک لیسانس یا فوق لیسانس در برخی از رشته‌ها است. در مقالۀ پیش رو از مجله اساتید استادبانک به این رشته‌ها اشاره شده است.

بهترین منابع مطالعاتی برای قبولی در آزمون استخدامی دبیری روانشناسی کدامند؟

در این مقاله از مجله اساتید استادبانک (بزرگترین سامانه تدریس خصوصی ایران)، به معرفی بهترین منابع مطالعاتی آزمون دبیری روانشناسی پرداخته‌ایم.

برچسب ها:

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

 • بلوچ‌زهی
  ۲۲ آذر ۱۴۰۱

  سلام دوستان
  باتوجه به اینکه بیشتر دوستان رشته روانشناسی در آزمون استخدامی به رشته آموزگاری رو می‌آوردند آیا میشه بنده به رشته روانشناسی آزمون بدم شانس قبولی کدوم بیشتره

  3 پاسخ
×
ثبت نام به عنوان معلم خصوصی