پیشنهادات استادبانکتوسعه شغلی معلمانروش تدریسکتاب برای معلمان
لیست کتابهای مفید برای معلمان

کتابهای مفید برای معلمان | معرفی لیستی از ۹ کتاب کاربردی

شغل معلمی با همۀ چالش‌ها، مشکلات و کمبودهایی که دارد، یکی از تأثیرگذارترین مشاغل در هر جامعه‌ای به شمار می‌رود. معلمان در تمام جوامع به عنوان الگو و پرورش دهندۀ نسل جوان در نظر گرفته می‌شوند.

به همین دلیل و همچنین به منظور دستیابی به موفقیت شغلی، معلمان باید به صورت مستمر و همیشگی، در حال مطالعه و یادگیری باشند و در حوزه‌های مختلفی نظیر توسعۀ فردی، روش‌های نوین تدریس، روانشناسی تربیتی، تکنولوژی‌های آموزشی، مشکلات یادگیری، مدیریت کلاس و بسیاری موضوعات دیگر، دانش و اطلاعات خود را افزایش دهند. بدون شک یکی از بهترین روش‌ها برای دستیابی به این هدف، مطالعۀ کتابهای مفید برای معلمان است.

در این مقاله از مجله اساتید استادبانک (معتبرترین سامانۀ انتخاب معلم خصوصی در کشور)، قصد داریم ۹ مورد از کتابهای معلمان را با هدف افزایش دانش و اطلاعات این عزیزان نوشته شده‌اند را معرفی کنیم. ضمنا برای معرفی کامل هر یک از این کتاب‌ها، مقالۀ جداگانه‌ای ارائه شده که لینک همۀ این مقالات در اختیار شما عزیزان قرار خواهد گرفت. لطفا تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

۱. هنر معلمی، یکی از کتابهای مفید برای مدیریت کلاس 

کتابهای مفید برای معلمان-هنر معلمی-استادبانک

کتاب هنر معلمی (۱۲۰ راهکار مهم در تدریس و کلاس‌داری)، نوشتۀ جانی یانگ، معلم با تجربۀ انگلیسی است. هدف اصلی این کتاب ۱۹۲ صفحه‌ای که توسط منصور متین ترجمه شده است، آموزش مدیریت کلاس و نحوۀ برخورد با مشکلات رفتاری دانش‌آموزان، به معلمان تازه‌کار است.

نویسنده تلاش کرده تا بسیاری از مسائل مربوط به معلمان را از لحظه‌ای که برای اولین بار وارد کلاس می‌شوند تا موضوعاتی مانند مدیریت کلاس، نحوۀ ارتباط با دانش‌آموزان، همکاران، والدین و غیره را مد نظر قرار دهد و آموزش‌هایی را در قالب نکات کوتاه، کاملا کاربردی و قابل پیاده‌سازی در کلاس درس، بیان کند.

در ادامه بخشی از کتاب هنر معلمی آورده شده است که می‌توانید آن را مطالعه کنید.

در اوایل کار تدریسم ، خیلی زیاد به داد و بیداد عادت داشتم و متوجه شدم که انرژی‌ام را می‌گیرد. در واقع کمکی هم به من نمی‌کند. بدتر آنکه صدایم هم می‌گرفت و ساعت بعدی هم کار مشکل‌تر می‌شد. طی سال‌ها یک سلسله راهکارها و شگردها برای خودم تدوین کرده‌ام که مرا از داد زدن بی‌نیاز می‌کند. بایستید و با یک نگاه منتظرشان بمانید. صدایتان را پایین‌تر بیاورید تا دانش‌آموزان مجبور شوند برای شنیدن صدای شما دقیق‌تر گوش دهند. وسط جمله یا کلمه‌تان توقف کنید و برای یک ثانیه به شخص پچ‌پچ کننده خیره شوید. این روش بسیار مهم است، اما باید تمرین کنید که وقت از حد نگذرد تا از طرف دانش‌آموز مذکور حرفی زده شود.

از طریق لینک زیر به معرفی کامل کتاب هنر معلمی، اثر جانی یانگ، دسترسی خواهید داشت.

۲. روانشناسی تربیتی، کتابی که هر معلمی باید بخواند

کتابهای مفید برای معلمان-روانشناسی تربیتی-استادبانک

کتاب روانشناسی تربیتی سانتراک که در ۶۷۲ صفحه نگاشته و توسط شاهده سعیدی ترجمه شده است، به معلمان و مدیران کمک می‌کند تا اطلاعات مفید و کاملی را در مورد حوزه‌های مربوط به دانش‌آموزان، معلمان و روابط بین آن‌ها به دست بیاورند. ویژگی اصلی کتاب این است که در کنار بیان نظریه‌های بنیادین در زمینه آموزش و یادگیری، به کاربردی کردن نظریه‌های مطرح شده و استفادۀ آن‌ها در کلاس درس نیز تأکید دارد.

در ابتدای هر فصل، یک داستان جذاب و مرتبط با محتوای فصل، در مورد تدریس بیان می‌شود. بسیاری از این داستان‌ها توسط معلم‌ها و به طور اختصاصی برای همین کتاب نقل شده‌اند. در هر فصل نیز بخش‌هایی نیز وجود دارد که به معلمان کمک می‌کند تا نظریه‌های مطرح شده در آن فصل را به صورت عملی در کلاس خود به کار ببرند.

در ادامه، بخشی از کتاب روانشناسی تربیتی سانتراک به عنوان یکی از کتابهای مفید برای معلمان آورده شده است که می‌توانید آن را مطالعه کنید.

من با همۀ دانش‌آموزانم با احترام رفتار می‌کنم، حتی با آن‌هایی که دردسرساز هستند. برای مثال، زمانی که از دانش‌آموزی رفتارهای نادرستی می‌بینم، خارج از کلاس با او صحبت می‌کنم و چیزهایی شبیه به این را به او می‌گویم: وقتی من در حال درس دادن بودم تو با دوستت سالی صحبت می‌کردی و این کار باعث می‌شد که حواس من پرت بشه. ممکنه به خاطر من روی این موضوع کار کنی؟ من نمی‌خواستم جلوی دوستات باهات حرف بزنم چون ممکن بود که ناراحت بشی. اکثر دانش‌آموزان در چنین شرایطی به من پاسخ مثبت می‌دهند.

از طریق لینک زیر به معرفی کامل کتاب روانشناسی تربیتی، اثر جان دبلیو سانتراک، دسترسی خواهید داشت.

۳. سوپ جوجه برای روح معلم، کتابی انگیزشی برای معلمان

کتابهای مفید برای معلمان-سوپ جوجه برای روح معلم-استادبانک

کتاب سوپ جوجه برای روح معلم که جزو کتاب‌های پرفروش نیویورک تایمز است، توسط جک کنفیلد و ویکتور هنسن در ۴۶۷ صفحه نوشته شده و علی اکبر راستکار آن را به زبان فارسی ترجمه کرده است.

این کتاب در مورد تجربیات معلمان است و می‌توان از آن به عنوان کتابی الهام‌بخش و انگیزشی برای معلمان یاد کرد. خواندن داستان‌های جذاب این کتاب، در لحظاتی که معلمان دچار خستگی یا ناامیدی می‌شوند، می‌تواند بسیار انگیزه‌بخش و امیدوارکننده باشد.

سوپ جوجه برای روح معلم، شامل ۱۰۱ داستان از معلم‌های بزرگ و الهام‌بخش است؛ داستان‌های واقعی، کوتاه و فوق‌العاده در مورد اهمیت تشویق، قدرت عشق، ریسک‌پذیری در کلاس، نیاز به وجود مربی و راهنما برای معلمان و غیره. این داستان‌ها گاهی باعث خندۀ شما می‌شوند و گاهی نیز شما را به گریه می‌اندازد. اما در نهایت، خواندن آن‌ها، انرژی و نیروی فوق‌العاده‌ای را برای ادامۀ راه معلمی، در شما ایجاد خواهد کرد.

در ادامه، بخشی از کتاب سوپ جوجه برای روح معلم آورده شده است که می‌توانید آن را مطالعه کنید.

مادر جاش یک دفتر نقاشی زیبا و دست ساز از نقاشی‌های او را به من هدیه داد. نمی‌توانستم باور کنم که او تا این حد با استعداد است و من تا آن لحظه متوجه این موضوع نشده بودم. وقتی از مادرش پرسیدم که چرا این دفتر را به من داده است، گفت شما تنها معلمی بودید که هیچ گاه نقاشی‌های او را دور نینداختید و در مدتی که پدرش در خانه نبود، با او مهربان بودید. شما به او اجازه دادید که هر زمان ناراحت یا عصبانی بود نقاشی بکشد، به همین دلیل از من خواست که به عنوان تشکر، این دفتر را به شما بدهم. سپس با چشمانی خیس مرا در آغوش گرفت و رفت.

از طریق لینک زیر به معرفی کامل کتاب سوپ جوجه برای روح معلم، دسترسی خواهید داشت.

۴. یادگیری معکوس، سبکی نوین در یادگیری و تدریس

کتابهای مفید برای معلمان-یادگیری معکوس-استادبانک

کتاب یادگیری معکوس، یکی دیگر از کتابهای مفید برای معلمان است که به بررسی موضوعِ نسبتا جدیدِ کلاس معکوس، نحوۀ برگزاری کلاس‌ها به صورت معکوس و بیان تجربیات معلمان از برگزاری این نوع کلاس‌ها می‌پردازد. این کتاب معلمان را تشویق می‌کند تا به شیوۀ جدیدی از تدریس و برگزاری کلاس‌ها فکر کنند.

جان برگمن و ارون سمز، در سال ۲۰۰۷ مفهوم کلاس معکوس را در دبیرستان‌های محل تدریس خود به کار گرفتند. در سال ۲۰۱۴ نیز جامعه‌ای آنلاین، شامل ۲۰۰۰۰ معلم علاقمند به یادگیری معکوس را ایجاد کردند. آن‌ها نهایتا تجربیات خود و سایر معلمان را در کتاب یادگیری معکوس ثبت کردند.

این کتاب توسط دکتر محمد عطاران ترجمه شده است و می‌توانید بخشی از آن را در پاراگراف زیر بخوانید.

زمانی که تصمیم گرفتم آموزش را معکوس کنم باید یک بار دیگر نحوه تدریس را یاد می‌گرفتم. این موضوع، سال دوم تدریس را به اندازه سال اول، سخت می‌کرد. با ضبط فیلم‌های آموزشی برای دانش‌آموزانم شروع کردم تا به جای تکلیف در خانه، فیلم‌ها را مشاهده کنند. از نرم‌افزاری که در اجلاس کلرادو تهیه کرده بودم استفاده کردم. ارائه‌هایم را ضبط کردم. می‌توانم بگویم به هر حال از دنیای واقعی روش‌های تدریس دور نبود. دانش‌آموزان فیلم‌ها را در خانه مشاهده می‌کردند و این کار باعث می‌شد تا من در کلاس، روی فعالیت‌هایی تأکید کنم که به دانش‌آموزان برای درک مفاهیم فیلم‌ها کمک می‌کرد.

از طریق لینک زیر به معرفی کامل کتاب یادگیری معکوس، دسترسی خواهید داشت.

۵. درمان اختلالات یادگیری، مرجعی مفید برای مشکلات یادگیری دانش‌آموزان

کتابهای مفید برای معلمان-اختلالات یادگیری-استادبانک

اصطلاح اختلالات یادگیری (Learning Disability) برای اولین بار در سال ۱۹۶۲ توسط ساموئل کرک (Samuel Alexander Kirk) روانشناس آمریکایی مطرح شد. او این اصطلاح را برای دانش‌آموزانی به کار می‌برد که ضریب هوشی متوسط یا بالاتر از متوسط داشتند، اما در یادگیری برخی موضوعات و مفاهیم درسی دچار مشکل بودند و از نظر درسی در سطحی که از آن‌ها انتظار می‌رفت، قرار نداشتند.

دکتر مصطفی تبریزی در سه کتاب خود تحت عناوین “درمان اختلالات ریاضی”، “درمان اختلالات خواندن” و “درمان اختلالات دیکته‌نویسی” به بررسی این سه اختلال شایع در دانش‌آموزان پرداخته‌ و راهکارهایی را برای درمان هر یک از این اختلالات ارائه کرده‌ است.

در اولین گام باید از طبیعی بودن دانش‌آموز مطمئن شویم (کودک فاقد عقب ماندگی ذهنی و ضایعه مغزی بوده و به لحاظ روانی عادی باشد). در دومین گام اگر کودک ضایعۀ مغزی ندارد و به لحاظ هوشی و روانی نیز طبیعی است، پس چه دلایلی وجود دارد که در درس ریاضی با همسالان خود متفاوت باشد؟ سومین گام برنامه بازپروری است. این کار با تنظیم پرسشنامه‌ها صورت می‌پذیرد که با جواب بلی یا خیر توسط مربی ارزیابی می‌شود. در چهارمین گام برنامه آموزشی بر اساس موارد ناتوانی کودک طرح می‌کنیم.

۶. روابط معلم و دانش‌آموز، برای پر کردن شکاف ارتباطی بین معلم و دانش‌آموز

کتابهای مفید برای معلمان-روابط معلم و دانش‌آموز-استادبانک

کتاب روابط معلم و دانش‌آموز را می‌توان به عنوان یک راهنمای عملی و کاربردی برای معلمانی که علاقمند به ایجاد روابط سازنده با شاگردان و پر کردن شکاف ارتباطی بین معلم و دانش‌آموز هستند، معرفی کرد.

به طور خلاصه می‌توان گفت که دکتر هایم گینات این کتاب را نوشته است تا با استفاده از مثال‌های مختلف، کوتاه و مفید به معلمان و حتی والدین آموزش دهد که چگونه با دانش‌آموزان خوب رفتار کنند و محیطی شاد و سرشار از آرامش روانی را برای تعلیم و تربیت آن‌ها فراهم کنند.

یکی از دلایل مهمی که این کتاب را در بین کتابهای مفید برای معلمان قرار می‌دهد، زبان ساده و روان آن در بیان مطالب است، به نحوی که خواننده با هر سطحی از دانش و معلومات می‌تواند از مطالب آن بهره‌مند شود.

این کتاب ۳۲۱ صفحه ای توسط سیاوش سرتیپی ترجمه شده است و می‌توانید بخشی از آن را در پاراگراف زیر بخوانید.

خانم معلمِ جی به این خاطر موفق شد که توانست در برابر وسوسۀ سرزنش و تنبیه، مقاومت کند. او می‌دانست که خوبی‌های زندگی را نمی‌توان با سیلی و لگد به دانش‌آموز فهماند. عشق و محبت را فقط با عشق و محبت می‌توان یاد داد و شفقت و غمگساری را تنها با شفقت و غمگساری. درخواست خانم معلم از روی آگاهی، در لفافۀ کلمات بیان شد. در این درخواست از انتقاد پرهیز شد. تمرکز فقط بر راه حل‌ها بود. صحبت خانم معلم، با دل جی بود، با غرور او. او هم پاسخ مفید و سودمندی داد.

از طریق لینک زیر به معرفی کامل کتاب روابط معلم و دانش آموز، دسترسی خواهید داشت.

۷. هر دانش‌آموزی می‌تواند موفق شود، نگاهی نو به موفقیت دانش‌آموزان

کتاب های مفید برای معلمان-هر دانش آموزی می تواند موفق شود-استادبانک

کتاب هر دانش‌آموزی می‌تواند موفق شود، نوشته ویلیام گلسر و ترجمه علی صاحبی، روایتی است از دلایل عدم موفقیت دانش‌آموزان و نحوۀ رفع مشکلات آن‌ها. این کتابِ نوآورانه، به معلمان آموزش می‌دهد که چطور با دانش‌آموزان چالش برانگیز تعامل داشته باشند.

معلمان در صفحه به صفحۀ این کتاب با موضوعاتی مواجه می‌شوند که بارها آن‌ها را در ارتباط با دانش‌آموزانشان تجربه کرده‌اند. در این کتاب، آموزش‌های اثربخشی ارائه می‌شود که معلمان و مدیران از طریق آن‌ها می‌توانند به پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان و بهبود وضعیت مدارس کمک کنند. به اعتقاد دکتر گلسر، مدرسه باید به مکانی شاد و سرزنده تبدبل شود که در آن هر دانش‌آموزی بتواند یاد بگیرد و کسب مهارت کند.

در ادامه می‌توانید بخشی از این کتاب ۲۴۸ صفحه ای را مطالعه کنید.

تمام پیشنهاد های این کتاب مربوط به تغییر دادن خودتان است و نه تغییر دیگران. اگر تعدادی از کارکنان مدرسه این تغییرات را در خود ایجاد کنند، می‌توانند به دیگران هم در این فرایند کمک کنند و آن وقت فرایند تغییر آسان‌تر می شود. مثلا وقتی شما معلم ناخشنودی هستید، نخستین واکنشتان سرزنش کردن دانش‌آموزان، مدیر مدرسه، پدر و مادرها یا هیئت امنای مدرسه است و چون اغلب آن‌ها به دلخواه شما رفتار نمی‌کنند، پس فکر می‌کنید که آن‌ها باید تغییر کنند. در صورتی که وقتی که ناخوشنود هستید فقط بر روی تغییر خودتان می‌توانید حساب کنید.

از طریق لینک زیر به معرفی کامل کتاب هر دانش آموزی می‌تواند موفق شود، دسترسی خواهید داشت.

۸. تدریس در اوج حرفه‌ای بودن، کتابی مفید برای اساتید دانشگاه

کتابهای مفید برای معلمان-تدریس در اوج حرفه ای بودن-استادبانک

تدریس در اوج حرفه‌ای بودن که در درسنامۀ ۶ دوره اخلاق حرفه‌ای تدریس خصوصی استادبانک هم به آن اشاره شد، یکی از پروفروش‌ترین و ارزشمندترین کتاب‌هایی است که تاکنون برای توسعۀ شغلی مدرسان و معلمان ارائه شده است.

این کتاب به معلم‌ها و اساتید کمک می‌کند تا یادگیریِ دانش‌آموزان و دانشجویان را چه در کلاس‌های حضوری و چه در کلاس‌های آنلاین بهبود ببخشند. رهنمودهای کاربردی، تکنیک‌های اثبات شده، تمرین‌ها و فعالیت‌های کلاسی در سرتاسر این کتاب به چشم می‌خورند و به محض یادگیری، می‌توان آن‌ها را در کلاس پیاده‌سازی کرد.

در ادامه می‌توانید بخشی از این کتاب ۳۷۵ صفحه ای را مطالعه کنید.

معلم می‌تواند در یادداشت برداری اصولی از درس به دانش‌آموز کمک کند. در ادامۀ این فصل به راهکارهایی در این زمینه اشاره کرده‌ایم. اما برای شروع کار، بهترین راه این است که سخنرانی‌های خود را به شیوه‌ای ساده و واضح ارائه کنیم. برای انجام هر سخنرانی، یک مقدمه، یک بدنۀ اصلی و نهایتا یک نتیجه‌گیری را بیان کنیم. همچنین با استفاده از علائم غیرکلامی و زبان بدن می‌توانیم بخش‌های مهم درس را به دانش‌آموزان و دانشجویان نشان دهیم. می‌توانیم محتوا را به بخش‌های کوچکتر تقسیم کنیم، به گونه‌ای که در هر بخش تنها یک نکتۀ مهم وجود داشته باشد. همچنین ارائۀ یک مرور کلی از درس در انتهای کلاس به دانش‌آموزان این فرصت را می‌دهد تا یادداشت‌های خود را تکمیل و بازبینی کنند.

از طریق لینک زیر به معرفی کامل کتاب تدریس در اوج حرفه ای بودن، دسترسی خواهید داشت.

۹. تدریس خصوصی مهم است، برای علاقمندان به تدریس خصوصی 

کتابهای مفید برای معلمان-تدریس خصوصی مهم است-استادبانک

کتاب تدریس خصوصی مهم است که در درسنامۀ ۴ “دوره اخلاق حرفه‌ای تدریس خصوصی استادبانک” به آن اشاره شد، از آن دسته کتابهایی است که برای توسعۀ شغلی معلمان -به خصوص معلمانی که در زمینۀ تدریس خصوصی فعالیت می‌کنند- بسیار مفید و کاربردی است.

در این کتاب، نویسندگان از تجربیاتِ بیش از صد معلم خصوصیِ با تجربه و تازه‌کار استفاده کرده‌اند و توصیه‌ها و تکنیک‌های بسیار کاربردی را برای مدیریت استرس معلم‌، ایجاد روابط مؤثر با دانش‌آموز و والدین، شیوه‌های تدریس  و غیره ارائه کرده‌اند.

در ادامه می‌توانید بخشی از این کتاب ۲۱۳ صفحه ای را که توسط تیفانی چین و جرومه رابو نوشته شده است، مطالعه کنید.

نگرانی و اضطراب احساساتی طبیعی هستند که در تعاملات خود با افراد و موقعیت‌های جدید تجربه می‌کنیم. موقعیت‌های ناشناخته‌ای مانند جلسۀ اول تدریس خصوصی، که در آن افراد برای یکدیگر کاملا غریبه هستند، احساس نگرانی و عدم امنیت را افزایش می‌دهد. ضمن اینکه نگرانی‌های مربوط به تدریس خصوصی، تنها به این مورد محدود نمی‌شود. انتظارات خانواده‌ها، پیچیدگی‌های فرهنگی، چالش‌های مختلف تدریس و... منجر به ترس‌ها و اضطراب‌های دیگری نیز می‌شوند. اگرچه که بسیاری از این نگرانی‌ها بعد از جلسۀ اول تا حد زیادی فروکش می‌کند اما به طور کامل از بین نمی‌روند. ترس، اضطراب و عدم قطعیت، ویژگی‌های ذاتیِ تدریس خصوصی هستند.

از طریق لینک زیر به معرفی کامل کتاب تدریس خصوصی مهم است، دسترسی خواهید داشت.

تدریس خصوصی و رفع معضل پایین بودن حقوق معلمان 

تدریس، چه در کلاس‌های خصوصی و چه در کلاس‌های گروهی، تنها بخش کوچکی از وظایف یک معلم یا مدرس است. نوشتن طرح درس، ارتباط با دانش‌آموزان، والدین و همکاران، بررسی تکالیف و برگه‌های امتحانی، طراحی سوالات، شرکت در جلسات و گذراندن دوره‌های مختلف نیز بخش‌های جدایی‌ناپذیری از زندگی شغلی هر معلمی هستند.

با وجود انواع و اقسام وظایفی که یک معلم بر دوش دارد، اما هیچ گاه در کشور ما حقوق معلمان به اندازه‌ای نبوده است که امکان یک زندگی راحت و بدون دغدغه را برای آن‌ها فراهم کند. کافیست به فیش حقوقی فرهنگیان نگاهی بیندازید تا واقعیت این مشکل را درک کنید.

به همین جهت بسیاری از معلمان آموزش و پرورش برای رفع این مشکل و افزایش درآمد خود به تدریس خصوصی آنلاین یا حضوری و تدریس خصوصی کنکور روی می‌آورند. البته ناگفته نماند که بسیاری از این افراد با ورود به حوزۀ تدریس خصوصی و کمی استمرار و تلاش، به درآمدهای قابل توجهی هم دست پیدا می‌کنند. با نگاهی به نمودار درآمد معلمان خصوصی در استادبانک، به این واقعیت پی خواهید برد.

اما مهم‌ترین بخش برای شروع تدریس خصوصی، جذب شاگرد است. هر چند که تلاش برای جذب شاگرد، باعث می‌شود معلم از هدف اصلی خود یعنی آموزش و تدریس، دور شود. به همین دلیل، پیشنهاد ما برای شروع کار تدریس خصوصی، همکاری با سامانه‌های تدریس خصوصی مانند استادبانک است.

در استادبانک، معلمان خصوصی، تمام تمرکزشان را روی بهبود عملکرد خود در تدریس قرار می‌دهند و از بابت تبلیغات و جذب شاگرد دغدغه‌ای ندارند. اساتید تنها درصد کمی از هزینۀ کلاس را به ازای معرفی شاگرد، به استادبانک پرداخت می‌کنند تا تیم استادبانک وظیفۀ تبلیغات و معرفی شاگرد و استاد را به یکدیگر بر عهده بگیرد.

تدریس به عنوان معلم خصوصی در استادبانک مزایای بسیاری دارد. انعطاف پذیر بودن ساعات کار، حفظ حریم خصوصی اساتید، ارائۀ آموزش‌های متنوع، از جملۀ این موارد هستند. کافیست بر روی دکمۀ سبزرنگ استخدام معلم خصوصی یا بنر زیر، کلیک و ثبت نام خود را شروع کنید.

همکاری با استادبانک، یکی از برترین مؤسسات تدریس خصوصی در ایران

در این مقاله از سایت معلمان استادبانک، تلاش کردیم تا ۹ مورد از کتابهای مفید برای معلمان را به شما همکاران عزیز معرفی کنیم. البته بهترین کتاب هایی که معلمان باید بخوانند، تنها به این موارد محدود نمی‌شوند. در آینده کتاب‌های کاربردی و مفید دیگری را در حوزه‌های مختلف، از جمله بهترین کتابهای روش تدریس و کتاب روانشناسی برای معلمان عزیز معرفی خواهیم کرد.

در صورتی که به مطالعۀ مقالات مختلف در زمینۀ روش‌ تدریس، توسعۀ شغلی معلمان، تکنولوژی‌های آموزشی، مدیریت کلاس و اخبار معلمان علاقمند هستید، پیشنهاد می‌کنیم به سایر بخش‌های مجله اساتیدِ استادبانک هم مراجعه کنید.

همچنین اگر به عنوان معلم به تدریس خصوصی علاقه دارید می‌توانید شرایط همکاری با استادبانک را مطالعه و فرم ثبت نام معلم خصوصی را تکمیل کنید یا از طریق شماره‌ ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ با مشاورین ما در ارتباط باشید.

نظر شما در مورد کتابهای مفید برای معلمان چیست؟ به عنوان معلم، چه کتاب‌هایی را به سایر همکارانتان پیشنهاد می‌کنید؟
بهترین کتاب‌ برای آموزش معلم تازه کار چه کتابی است؟

معلمان تازه کار باید در حوزه‌های مختلفی مانند روش‌ تدریس، روانشناسی تربیتی، نرم افزارهای آموزشی، اختلالات یادگیری، مدیریت کلاس و غیره، مطالعه داشته باشند. در این مقاله از مجله اساتید استادبانک، به کتاب هایی در هر یک از این حوزه‌ها اشاره شده است.

بهترین کتاب برای معلمان در زمینۀ ارتباط معلم با دانش آموز را معرفی کنید.

کتابهای مختلفی در زمینه روابط معلم و دانش آموز وجود دارد. در این مقاله از مجله اساتید استادبانک، به معرفی یکی از بهترین کتاب‌ها در این زمینه پرداخته‌ایم.

بهترین کتاب برای معلمان در رابطه با مشکلات یادگیری دانش آموزان کدام است؟

پاسخ به این سؤال بستگی دارد که دانش آموز شما با کدام یک از اختلالات یادگیری دست و پنجه نرم می‌کند. برای پاسخ سوال خود کافیست بخش معرفی کتاب‌های مربوط به مشکلات یادگیری در این مقاله از سایت معلمان استادبانک را مطالعه کنید.

برچسب ها:

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

 • بهمن منصوری ارمکی
  ۱۲ دی ۱۴۰۱

  سلام بسیار کتاب های مفیدی هستند که هر معلم و مدرسی باید انها را مطالعه کند چقدر خوب بود اگر نحوه خرید این کتب از طریق همین سایت امکان پذیر می شد.

  0 پاسخ
 • محمد مهدی
  ۲۵ مرداد ۱۴۰۱

  سلام
  لطفا در حوزه تعلیم و تربیت بیشتر از نویسندگان ایرانی کتاب معرفی کنید

  2 پاسخ
  • آکادمی اساتید استادبانک
   ۲۷ مرداد ۱۴۰۱

   سلام وقت بخیر
   سپاس از پیشنهادتون.
   بله حتما سعی میکنیم که این مورد رو لحاظ کنیم.

   0 پاسخ
 • یاسمین جلالی
  ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱

  سلام. من دانش آموز هستم و میخوام یه کتاب به معلمم هدیه بدم ولی نمیتونم انتخاب کنم. لطفا معلمهایی که میتونن منو راهنمایی کنن. مرسی.

  5 پاسخ
  • مهراوه
   ۱ خرداد ۱۴۰۱

   من کتاب تئوری انتخاب ویلیام گلسر رو پیشنهاد میکنم

   1 پاسخ
  • بهمن منصوری ارمکی
   ۱۲ دی ۱۴۰۱

   کتاب تعلیم و تربیت در اسلام شهید مرتضی مطهری

   1 پاسخ
 • راضیه علیزاده
  ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱

  ممنونم برای معرفی این کتابهای بسیار خوب. من عاشق معلمی ام و عاشق یادگیری. از این که به رشد معلمها کمک میکنید بسیار سپاسگزارم.

  1 پاسخ
  • آکادمی اساتید استادبانک
   ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱

   سپاس از توجه و لطف شما همکار گرامی

   1 پاسخ
×
ثبت نام به عنوان معلم خصوصی