کتاب برای معلمان
روابط معلم و دانش آموز-استادبانک

معرفی کتاب روابط معلم و دانش‌آموز | هایم جی. گینات

کتاب روابط معلم و دانش‌آموز (Teacher and Child: A Book for Parents and Teachers) توسط دکتر هایم جی. گینات نوشته شده و در سال ۱۹۷۲ منتشر شده است. این کتاب را می‌توان به عنوان یک راهنمای عملی و کاربردی برای معلمانی که علاقمند به ایجاد روابط سازنده با شاگردان و پر کردن شکاف ارتباطی بین معلم و دانش‌آموز هستند، معرفی کرد.

دکتر هایم جی. گینات، نویسندۀ کتاب روابط معلم و دانش‌آموز

معرفی نویسنده

دکتر هایم جی. گینات (Haim G. Ginott) معلم و روان درمانگر اسراییلی است که در سال ۱۹۲۲ در تل‌آویو به دنیا آمد. او پس از مهاجرت به آمریکا، مدرک کارشناسی ارشد خود را از دانشکدۀ تربیت معلم دانشگاه کلمبیا دریافت کرد. سپس در همان دانشگاه، به تحصیل در رشتۀ روانشناسی مشغول شد و در سال ۱۹۵۲ با مدرک دکترای روانشناسی بالینی فارغ‌التحصیل شد.

گینات در حین تحصیل، به عنوان یک معلم دبستان نیز تدریس می‌کرد. همچنین در برخی شبکه‌های تلویزیونی به عنوان روانشناس فعالیت داشت. تدریس روانشناسی در دانشگاه تحصیلات تکمیلی نیویورک و تدریس به دانشجویان فوق دکترا در دانشگاه آدلفی نیز بخشی از سوابق کاری هایم جی. گینات است.

یکی از کتاب‌های دکتر گینات، تحت عنوان “روابط بین والدین و کودکان” برای مدت بیشتر از یک سال جزو لیست پرفروش‌ترین کتاب‌های دنیا بود و به هجده زبان مختلف ترجمه شده است. این کتاب که هنوز هم بسیار کاربردی و مفید است، با تحسین و قدردانی والدینی مواجه شد که به دنبال روش‌هایی بهتر برای ارتباط با نوجوانان خود بودند.

دربارۀ کتاب

نویسنده در کتاب “روابط معلم و دانش‌آموز” با استفاده تجربیات شخصی خود به عنوان مشاور، معلم و روان درمانگر و همچنین با اتکا به نظریه‌های علمی، راه‌حل‌های بسیار کاربردی را برای ایجاد ارتباط سازنده با دانش‌آموزان پیشنهاد می‌دهد. معلمان می‌توانند با استفاده از مثال‌های و موقعیت‌های متعدد در این کتاب، بسیاری از مشکلات و چالش‌های موجود در رابطه با دانش‌آموزانشان را مدیریت کند.

به طور خلاصه می‌توان گفت که دکتر گینات این کتاب را نوشته است تا با استفاده از مثال‌های مختلف، کوتاه و مفید به معلمان و حتی والدین آموزش دهد که چگونه با دانش‌آموزان خوب رفتار کنند و محیطی شاد و سرشار از آرامش روانی را برای تعلیم و تربیت آن‌ها فراهم کنند.

از دیگر ویژگی‌های مثبت این کتاب می‌توان به زبان ساده و روان آن در بیان مطالب اشاره کرد، به نحوی که خواننده با هر سطحی از دانش و معلومات می‌تواند از مطالب آن بهره‌مند شود.

سرفصل‌های کتاب

 1. معلم‌ها دربارۀ خودشان گفتگو می‌کنند
 2. بهترین معلم
 3. بدترین معلم
 4. سازگاری در ارتباط
 5. خطرات تمجید
 6. انضباط
 7. وقتی معلم و دانش‌آموز با هم نمی‌سازند تکلیف چیست؟
 8. تکالیف خانۀ دانش‌آموز
 9. چگونه در دانش‌آموز انگیزه ایجاد کنیم؟
 10. رسم‌ها و رویه‌های سودمند
 11. بزرگترها با هم ملاقات می‌کنند
 12. دانش‌آموزان معلمانشان را به خاطر می‌آوزند

بخش‌هایی از کتاب

خانم معلمِ جی به این خاطر موفق شد که توانست در برابر وسوسۀ سرزنش و تنبیه مقاومت کند. او می‌دانست که خوبی‌های زندگی را نمی‌توان با سیلی و لگد به دانش‌آموز فهماند. عشق و محبت را فقط با عشق و محبت می‌توان یاد داد و شفقت و غمگساری را تنها با شفقت و غمگساری. درخواست خانم معلم از روی آگاهی، در لفافۀ کلمات بیان شد. در این درخواست از انتقاد پرهیز شد. تمرکز فقط بر راه حل‌ها بود. صحبت خانم معلم با دل جی بود، با غرور او. او هم پاسخ مفید و سودمندی داد.
طعنه و کنایه برای کودکان خوب نیست. چرا که اعتماد به نفس و عزت نفس آن‌ها را از بین می‌برد. استفاده از روش‌هایی مانند سرزنش کردن، شرمنده کردن، نصیحت و موعظه، دستور دادن، متهم کردن، تمسخر و تحقیر، تهدید کردن یا رشوه دادن و ... تکنیک‌هایی غیرانسانی و خشونت‌آمیز در ارتباط با کودکان هستند.

لینک‌های مفید

آمازون
آدینه بوک

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

دیدگاهی ثبت نشده است.
×
ثبت نام به عنوان معلم خصوصی