روش تدریسروش تدریس اول ابتداییروش تدریس ریاضیطرح درسمدیریت کلاسنحوه برگزاری کلاس
طرح درس ریاضی اول دبستان

طرح درس ریاضی اول دبستان | دانلود طرح درس صفحه به صفحه

در مقالۀ “طرح درس چیست” با تعریف طرح درس، مزایای نوشتن طرح درس، انواع طرح درس و مراحل نوشتن آن آشنا شدیم. با توجه به اهمیت این موضوع، تصمیم گرفتیم تا برخی از مقالات سایت را به ارائۀ طرح درس، برای معلمانِ پایه‌ها و دروس مختلف اختصاص دهیم.

در این مقاله از مجله اساتید استادبانک (بزرگ‌ترین سامانه آموزش خصوصی در ایران) به بررسی نحوۀ نوشتن طرح درس ریاضی اول دبستان می‌پردازیم و در انتها نیز فایلی را جهت دانلود در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد. در این فایل شما با اهداف کلی و جزیی هر صفحه از کتاب درسی ریاضی اول ابتدایی و مراحل تدریس این صفحات به طور کامل آشنا خواهید شد. سپس با کمک این اطلاعات و با استفاده از نکات این مقاله، می‌توانید طرح درس مورد نظر خود را برای درس ریاضی اول ابتدایی طراحی کنید.

نکات مهم برای نوشتن طرح درس ریاضی اول دبستان 

معلمان برای نوشتن طرح درس‌های خود، بر حسب میزان علاقه، انگیزه و تجربه، از روش‌های متفاوتی استفاده می‌کنند. برای مثال در برخی از طرح درس‌ها تنها به اهداف کلی هر جلسه و ابزارهای مورد نیاز اشاره شده است و برخی دیگر از طرح درس‌ها شامل اطلاعات بسیار کاملی در رابطه با نحوۀ برگزاری هر جلسه از ابتدا تا انتهای آن، روش تدریس هر صفحه و بسیاری موارد دیگر است.

ما در این بخش تلاش می‌کنیم تا تمامی مواردی را که برای نوشتن یک طرح درس کامل نیاز دارید، به شما معلمان عزیز معرفی کنیم. در نهایت می‌توانید موارد دلخواه خود را از بین گزینه‌های ذکر شده انتخاب کرده و بر اساس آن، طرح درس صفحه به صفحه ریاضی اول دبستان، طرح درس روزانه و طرح درس سالانۀ ریاضی اول ابتدایی خود را طراحی کنید.

مراحل نوشتن طرح درس 

۱. برای نوشتن طرح درس ریاضی اول دبستان، در وهلۀ اول باید هدف کلی درس را مشخص کنید. برای مثال، هدف کلی درس می‌تواند آموزش جمع اعداد یک رقمی یا تفریق اعداد یک رقمی و غیره باشد.

۲. در مرحلۀ بعد لازم است اهداف جزیی درس را نیز مشخص کنید. برای مثال، اگر هدف کلی درس، آموزش تفریق یک رقمی باشد، اهداف جزیی می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • درک مفهوم تفریق
 • درک مفهوم حاصل تفریق
 • آموزش تفریق با استفاده از انگشتان دست
 • آموزش تفریق با چوب خط
 • آشنایی با نماد تفریق و غیره

 ۳. پس از مشخص کردن اهداف کلی و جزیی درس، نوبت به اهداف رفتاری می‌رسد. برای تکمیل این بخش، باید از خودتان سؤال کنید که انتظار دارم در پایان این درس، دانش‌آموز چه مهارت‌هایی را کسب کرده باشد.

برای مثال، دانش‌آموز باید حداقل به ۶ تفریق از ۱۰ تفریق ارائه شده، پاسخ درست بدهد. بتواند از نماد تفریق استفاده کند و حاصل تفریق را تشخیص دهد.

۴. در مرحلۀ بعد، باید برنامه‌ای برای ارزیابی دانسته‌های پیشین دانش‌آموزان‌تان داشته باشید. این مرحله، تحت عنوان ارزشیابی تشخیصی شناخته می‌شود و نتایج آن، نقطۀ شروع آموزش را مشخص می‌کنند.

در مثال ما، معلم می‌تواند در رابطه با شناخت اعداد یک رقمی و جمع آن‌ها، یک ارزیابی کلی را انجام دهد. چرا که این موارد، پیش نیازهای یادگیری تفریق هستند.

۵ مشخص کردن ابزارهای مورد نیاز برای تدریس، یکی دیگر از قسمت‌های هر طرح درسی است. آموزش برخی موضوعات نیاز به ابزارهای خاصی دارد. برای مثال، در رابطه با آموزش تفریق ممکن است به چینه، میله و غیره نیاز داشته باشید. بنابراین لازم است که از قبل، این موارد را در طرح درس خود مشخص کرده و آن‌ها را تهیه کنید.

۶. در این مرحله نوبت به تعیین فعالیت‌های معلم در حین تدریس می‌رسد. معلم ریاضی باید به طور دقیق بداند برای دستیابی به اهداف جزیی که در مرحلۀ دوم مشخص شد، به چه مراحلی برای تدریس نیاز دارد، معلم و دانش‌آموزان چه فعالیت‌هایی را باید انجام دهند. مدت زمان تقریبی هر یک از این فعالیت‌ها نیز باید مشخص شود.

برای مثال ابتدا معلم از طریق یک داستان انگیزۀ یادگیری تفریق را در دانش‌آموزان ایجاد می‌کند و با پرسیدن سؤالاتی آن‌ها را در فرآیند آموزش و یادگیری مشارکت می‌دهد. سپس از طریق مثال‌هایی در زندگی روزمره، یا با استفاده از ابزارهای تهیه شده، مفهوم تفریق را بیان می‌کند. در نهایت روی تخته عبارت‌های شامل نماد تفریق را می‌نویسد.

۷.  در انتهای درس و قبل از اینکه میزان یادگیری دانش‌آموزان را مورد ارزیابی قرار دهید، لازم است مروری بر مطالب درس داشته باشید و خلاصه‌ای از آن را برای دانش‌آموزان بیان کنید.

برای مثال در این مرحله می‌توانید یک تفریق را پای تخته بنویسید و توضیحات لازم را در مورد آن ارائه کرده و در نهایت با کمک شاگردان، حاصل تفریق را به دست بیاورید.

۸. پس از اجرای مراحل تدریس و جمع‌بندی و مرور، نوبت به ارزشیابی دانش‌آموزان می‌رسد. فراموش نکنید که منظور از ارزشیابی لزوماً امتحان گرفتن نیست. بلکه باید متناسب با سن دانش‌آموزان، مقطع، پایه و درس مورد نظر، روش‌های متنوعی را برای ارزشیابی میزان یادگیری دانش‌آموزان، در طرح درس خود وارد کنید. استفادل بیش از حد از آزمون، باعث ایجاد اضطراب ریاضی در دانش‌آموزان می‌شود.

۹. در آخرین مرحله از فرآیند تدریس، باید تکالیف مورد نظر خود را برای دانش‌آموزان مشخص کنید. توجه داشته باشید تکالیفی را انتخاب کنید که علاوه بر متنوع بودن و توجه به انواع سبک‌های یادگیری دانش‌آموزان، با اهداف آموزشی و رفتاری که در طرح درس خود در نظر گرفته‌اید همخوانی داشته باشد.

اطلاعات لازم برای نوشتن طرح درس ریاضی اول دبستان

برای نوشتن طرح درس ریاضی اول دبستان توجه داشته باشید که این کتاب از  ۲۵ بخش (تم) تشکیل شده است. هر تم دربردارندۀ یک مفهوم و موضوع مشخص و شامل ۷ صفحه است. در صفحۀ اول تنها یک تصویر (لوحه یا نگاره) گنجانده شده که در واقع مقدمه‌ای بر مفاهیمِ ۶ صفحۀ بعدی است.

پیشنهاد می‌کنیم به منظور نوشتن طرح درس صفحه به صفحۀ ریاضی اول دبستان، ابندا فایل زیر را دانلود کنید. سپس اطلاعات مربوط به هر لوحه (صفحه اول هر تم) را به دقت مطالعه نمایید. پس از آن به اهداف جزیی و روش‌های تدریس هر صفحه از کتاب درسی ریاضی اول، دسترسی خواهید داشت. با مطالعۀ این موارد، می‌توانید اقدام به نوشتن طرح درس ریاضی اول دبستان کنید.

اطلاعات ضروری برای نوشتن طرح درس ریاضی اول دبستان

معضلی به نام پایین بودن حقوق معلمان 

در کلاس‌ خصوصی یا کلاس‌های گروهی، تدریس تنها بخش کوچکی از وظایف یک معلم یا مدرس است. به عنوان یک معلم وظایف بسیار زیاد دیگری دارید. نوشتن طرح درس نمونه‌ای از این وظایف است. 

اگر نگاهی به فیش‌های حقوقی فرهنگیان بیندازید، مشاهده خواهید کرد که با وجود تعدد وظایف یک معلم در کشور ما، حقوق معلمان هیچ گاه به اندازه‌ای نبوده است که امکان یک زندگی راحت و بدون دغدغه را برای آن‌ها فراهم کند.

بسیاری از معلمان رسمی و حق‌التدریس آموزش و پرورش یا معلمان مدارس غیرانتفاعی برای رفع این مشکل به تدریس خصوصی آنلاین یا حضوری و تدریس خصوصی کنکور روی می‌آورند. البته ناگفته نماند که بسیاری از این افراد با ورود به حوزۀ تدریس خصوصی و کمی استمرار و تلاش، به درآمدهای قابل توجهی هم دست پیدا می‌کنند.

اما برای اینکه بتوانید در زمینه تدریس خصوصی فعالیت کنید در وهلۀ اول نیاز به جذب شاگرد خواهید داشت. این امر معلم خصوصی را مجبور به صرف هزینه و زمان و انرژی می‌کند و به مرور زمان معلم از هدف اصلی خود یعنی آموزش و تدریس، دور شود و بخش زیادی از وقت خود را صرف تبلیغات و بازاریابی می‌کند.

برای رفع این معضل، پیشنهاد می‌کنیم در ابتدای کار خود، از سامانه‌های تدریس خصوصی مانند استادبانک کمک بگیرید.

در استادبانک، معلمان خصوصی، تمام تمرکزشان را روی بهبود عملکرد خود در تدریس قرار می‌دهند و از بابت تبلیغات و جذب شاگرد دغدغه‌ای ندارند. اساتید تنها درصد کمی از هزینۀ کلاس را به ازای معرفی شاگرد، به استادبانک پرداخت می‌کنند تا تیم استادبانک وظیفۀ تبلیغات و معرفی شاگرد و استاد را به یکدیگر بر عهده بگیرد.

تدریس به عنوان معلم خصوصی در استادبانک مزایای بسیاری دارد. انعطاف پذیر بودن ساعات کار، حفظ حریم خصوصی اساتید، ارائۀ آموزش‌های متنوع، از جملۀ این موارد هستند. کافیست بر روی دکمۀ سبزرنگ استخدام معلم خصوصی یا بنر زیر، کلیک و ثبت نام خود را شروع کنید.

همکاری با استادبانک، یکی از برترین مؤسسات تدریس خصوصی در ایران

استادبانک به عنوان معتبرترین سامانه تدریس خصوصی در کشور همواره در تلاش است تا با همکاری برترین معلمان و اساتید کشور و با استفاده از تجربیات آن‌ها، نقشی تأثیرگذار در گسترش دانش، به روزرسانی اطلاعات معلمان و معرفی آن‌ها به دانش‌آموزان و دانشجویان کشور داشته باشد.

به همین جهت تلاش کرده‌ایم تا به روزترین مقالات را در زمینه‌های مورد نیاز معلمان، در اختیار این عزیزان قرار دهیم. در صورتی که به مطالعۀ سایر مقالات در زمینۀ روش‌ تدریس، توسعۀ شغلی معلمان، تکنولوژی‌های آموزشی، مدیریت کلاس و اخبار معلمان علاقمند هستید، به بخش‌های مختلف سایت معلمان استادبانک نیز مراجعه کنید.

همچنین اگر به عنوان معلم به تدریس خصوصی علاقه دارید می‌توانید شرایط همکاری با استادبانک را مطالعه و فرم ثبت نام معلم خصوصی را تکمیل کنید یا از طریق شماره‌ ۹۱۰۰۵۳۴۳-۰۲۱ با مشاورین ما در ارتباط باشید.

لطفا با ثبت نظرات و تجربیات خود در رابطه با مقالات مجله اساتید استادبانک، ما در ارائۀ خدمات بهتر و کاربردی‌تر به معلمان عزیز یاری کنید.
نوشتن طرح درس ریاضی اول دبستان چه مراحلی دارد؟

در این مقاله از سایت معلمان استادبانک، تمامی مواردی را که برای نوشتن طرح درس ریاضی اول دبستان نیاز دارید، معرفی کرده‌ایم. با مطالعۀ این موارد از بین گزینه‌های ذکر شده می‌توانید طرح درس صفحه به صفحه ریاضی اول دبستان، طرح درس روزانه و طرح درس سالانۀ ریاضی اول ابتدایی خود را طراحی کنید.

برای نوشتن طرح درس ریاضی اول ابتدایی تم ۱ تا ۲۵، به چه اطلاعاتی نیاز داریم؟

برای نوشتن طرح درس صفحه به صفحۀ ریاضی اول دبستان، ابندا فایل داخل مقاله را دانلود کنید. سپس اطلاعات مربوط به هر لوحه، اهداف جزیی و روش‌های تدریس هر صفحه را مطالعه نموده و در نهایت اقدام به نوشتن طرح درس ریاضی اول دبستان کنید.

طرح درس چیست؟

در مقالۀ “طرح درس چیست و مراحل نوشتن آن چگونه است” از سایت معلمان استادبانک، تعریف کامل طرح درس و اهمیت آن برای معلمان عزیز توضیح داده شده است.

برچسب ها:

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

 • خلیل نریمی
  ۲۷ شهریور ۱۴۰۱

  بسیار عالی است.
  مطالب ارائه شده، کاربردی و آموزنده است.

  0 پاسخ
 • حکیمه مقدم
  ۱۹ شهریور ۱۴۰۱

  با سلام و وقت بخیر 🌸🌺
  مطالب ارائه شده بسیار مفید و عالیست . به یاری حق ، به زودی و با کمک و همکاری و همیاری شما عزیزان به گروه استاد می پیوندم . 🙂🌺

  0 پاسخ
×
ثبت نام به عنوان معلم خصوصی