پیشنهادات استادبانکروانشناسی تربیتیویژه اساتید استادبانک
آماده کردن دانش آموز برای امتحان-استادبانک

آماده کردن دانش‌آموز برای امتحان با رعایت ۸ نکتۀ بسیار کاربردی | ویژۀ معلمان خصوصی

هدف همۀ متقاضیان کلاس خصوصی از انتخاب معلم خصوصی، کسب نتایج بهتر در آزمون‌ یا آزمون‌های مورد نظر است. معلم خصوصی با برنامه‌ریزی دقیق برای دانش‌آموز، رفع نقاط ضعف درسی، بالا بردن اعتماد به نفس و استفاده از روش‌های نوین تدریس، به دانش‌آموز کمک می‌کند تا به هدف مورد نظر خود در این آزمون‌ها دست پیدا کند.

معلم خصوصی باید علاوه بر ارائۀ تدریس با کیفیت، توانایی آماده کردن دانش‌آموز برای امتحان را نیز داشته باشد. ایام امتحانات یکی از پر استرس‌ترین زمان‌ها برای دانش‌آموزان است. بنابراین معلم باید تلاش کند تا با نزدیک شدن به ایام امتحانات، برنامۀ ویژه‌ای را برای دانش‌آموز در نظر بگیرد، اشکالات درسی را رفع کرده و استرس او را نیز تا حد امکان کاهش دهد.

در این مقاله از مجله اساتید استادبانک (بزرگترین سامانه تدریس خصوصی ایران)، به ۸ نکتۀ بسیار مهم در رابطه با آماده کردن دانش‌‌آموز برای امتحانات اشاره کرده‌ایم. این نکات کاربردی، برای همۀ معلمان، به خصوص معلمان خصوصی، قابل استفاده است. لطفا تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

همچنین اگر علاقمند به همکاری با استادبانک در زمینۀ تدریس خصوصی هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ زیر را مطالعه کنید.
مزایای استخدام به عنوان معلم خصوصی در استادبانک

۱. برنامه‌ریزی مطالعاتی برای دانش‌آموز در ایام امتحانات

مطالعه برای امتحان نیاز به برنامه‌ریزی درسی متفاوتی دارد. این موضوع به خصوص در پایه‌های بالاتر به دلیل تعدد دروس و تخصصی‌تر شدن آن‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار است. برخی از دانش‌آموزان این توانایی را دارند که با توجه به شرایط و روحیاتشان، برای امتحانات خود برنامه‌ریزی کنند. اما بسیاری از آن‌ها از این توانایی برخوردار نیستند.

به عنوان یک معلم خصوصی که جلسات متعددی را در طول ترم برای شاگرد خود برگزار است، به راحتی متوجه می‌شوید که آیا دانش‌آموزتان برای برنامه‌ریزی مطالعاتی خود در ایام امتحانات، به کمک شما نیاز دارد یا خیر.

اگر این توانایی را در دانش‌آموزتان مشاهده نمی‌کنید ضروری است که به منظور آماده کردن دانش‌آموز برای امتحان، با توجه به نوع درس، سطح علمی و نقاط قوت و ضعف او در درس مورد نظر، برنامۀ مطالعاتی مشخصی را در روزهای امتحان برای او در نظر بگیرید.

۲. آماده کردن دانش‌آموز برای امتحان با تعیین بخش‌های مهم کتاب

اگر جزو آن دسته از معلم‌های خصوصی هستید که در مدرسه هم تدریس می‌کنند حتما با بخش‌های مهم کتاب، بارم بندی کتاب و موضوعاتی که بیشتر از آن‌ها سؤال طرح می‌شود، آشنا هستید.

در غیر این صورت، با نگاهی به سؤالات امتحانات نهاییِ چند دورۀ مختلف و یا مشاهدۀ امتحانات کلاسی دانش‌آموز در طی سال تحصیلی، به راحتی می‌توانید تشخیص دهید که کدام بخش‌های کتاب برای طراحان سؤال از اهمیت بیشتری برخوردار هستند و تمرکز روی کدام موضوعات به افزایش نمرۀ دانش‌آموز کمک می‌کند.

به جای اینکه از دانش‌آموز بخواهید تمام کتاب را بدون اولویت‌بندی خاصی مطالعه کند، بخش‌های مهم کتاب را برای دانش‌آموزتان مشخص کنید و اولویت مطالعه را روی این بخش‌ها قرار دهید. ضمنا بسیار ضروری است که از بارم ‌بندی امتحان آگاهی داشته باشید و بر همین اساس برای دانش‌آموز برنامه‌ریزی کنید.

بسیاری از معلمان مدرسه برای کم کردن استرس دانش‌آموزان خود و جهت‌دهی به مطالعات آن‌ها، در پایان ‌ترم، بخش‌هایی از کتاب را که سؤالات بیشتری از آن مطرح شده، برای دانش‌آموزان مشخص می‌کنند. بنابراین به دانش‌آموزتان تأکید کنید که شما را در جریان این نکات قرار دهد تا برنامۀ مطالعاتی دقیق‌تری را برای او طراحی کنید.

۳. ارائۀ نمونه سؤالات فصل به فصل و نمونه سؤالات امتحانی

تکرار و تمرین هر چه بیشتر و آشنایی با سؤالات امتحانی دو موضوعی هستند که به کسب نتیجۀ بهتر در امتحان کمک می‌کنند.

نمونه سؤالات فصل به فصل، امکان تکرار و تمرین بیشتر را برای دانش‌آموز فراهم می‌کنند و نمونه سؤالات امتحانی نیز ذهن او را برای مواجهه با سوال‌های امتحان آماده می‌کنند.

در مورد نمونه سؤالات فصل به فصل، از ارائۀ تعداد بسیار زیاد سؤالات اجتناب کنید. به جای توجه به کمیت، بهتر است سؤالات با کیفیتی را انتخاب کنید که نقاط ضعف و قوت دانش‌آموز را برای او مشخص کند.

سؤالات امتحانی نیز باید مشابه و هم سطح با سؤالاتی باشد که دانش‌آموز در جلسۀ امتحان با آن‌ها مواجه خواهد شد.

از دانش‌آموز بخواهید که پاسخ این سؤالات را به عنوان تکلیف به شما ارائه دهد. فراموش نکنید که برای کسب نتیجۀ بهتر، لازم است که حتما پاسخ تک تک سؤالات را بررسی کنید و بازخوردهای لازم را به دانش‌آموز یدهید.

اگر فرصت کافی برای حل تمام سؤالات را ندارید، حتما از قبل، پاسخ آن‌ها را برای دانش‌آموز آماده کنید تا بعد از بررسی تکالیف و ارائۀ بازخوردهای لازم، این پاسخنامه را در اختیار او قرار دهید.

۴. ارتباط با دانش‌آموز در فضای مجازی

در بسیاری از موارد، دانش‌آموز به دلیل وجود یک اشکال در یک مبحث یا متوجه نشدن یک نکتۀ کوچک، زمان زیادی را برای رفع این اشکال یا درک نکتۀ مورد نظر از دست می‌دهد که این موضوع می‌تواند باعث افزایش استرس او نیز شود.

به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم در ایام امتحانات، با حفظ چارچوبهای ضروری، زمان بیشتری را در مقایسه با روزهای عادی، به رفع اشکال و پاسخگویی به سؤالات دانش‌آموزتان در فضای مجازی اختصاص دهید.

در دسترس بودن معلم خصوصی در روزهای امتحان، به کنترل استرس دانش‌آموز کمک شایانی خواهد کرد.

۵. جلسۀ رفع اشکال

به عنوان یک معلم خصوصی متعهد، یک یا چند روز قبل از برگزاری امتحان، در صورت تمایل شاگرد و والدین او، حتما یک جلسه رفع اشکال نیز برای دانش‌آموز برگزار کنید.

پیشنهاد می‌کنیم از دانش‌آموز بخواهید که با آمادگی کامل و بعد از مطالعه کتاب و تمرین‌ها و نمونه سؤالات مختلف، در جلسۀ رفع اشکال حضور پیدا کند. چرا که در غیر این صورت این جلسه برای او مفید نخواهد بود.

۶. برگزاری آزمون شبیه‌سازی شده

به منظور آماده کردن دانش‌آموز برای امتحان، پس از طی مراحل قبلی، بهتر است یک آزمون آزمایشی و شبیه‌سازی شده در سطح امتحان اصلی، برای دانش‌آموز برگزار کنید.

سؤالات آزمون نباید بسیار آسان یا بسیار سخت طرح شوند، بلکه سطح دشواری سؤالات باید مطابق با آزمونی باشد که دانش‌آموز در پیش رو دارد.

شرایط را به گونه ای فراهم کنید که دانش‌آموز احساس کند که واقعا در جلسۀ امتحان حضور دارد. بعد از آزمون آزمایشی نیز به دانش‌آموز بازخوردهای دقیق و کاربردی از این آزمون ارائه دهید تا بتواند در فرصت باقیمانده به رفع ایرادات خود بپردازد. مطالعه بیشتر: ۹ قانون مهم که هر معلم خصوصی باید رعایت کند

۷. آماده کردن والدین برای نتیجۀ احتمالی امتحان

بسیاری از خانواده‌ها ارزیابی واقع بینانه‌ای از سطح درسی، توانایی‌ها و استعدادهای فرزندشان ندارند. به همین دلیل ممکن است از معلم خصوصی او توقعات غیر منطقی داشته باشند. یا از فرزندشان انتظار کسب نمراتی را داشته باشند که با وضعیت درسی او تناسبی ندارد.

برخی از معلم‌های خصوصی در طی ترم برای ایجاد انگیزه در دانش‌آموز و خانواده‌ها، وضعیت دانش‌آموز را بسیار خوب جلوه می‌دهند و همین موضوع باعث افزایش توقع خانواده‌ها از نتیجۀ امتحان می‌شود.

پیشنهاد می‌کنیم در شروع کلاس‌ها و بعد از آشنایی کامل با سطح شاگرد، اهداف واقع‌بینانه‌ای را برای او در نظر بگیرید و والدین را نیز در جریان وضعیت دقیق دانش‌آموز قرار دهید.

۸. کاهش استرس دانش‌آموز

با رعایت نکاتی که در ۷ مرحلۀ قبل به آن‌ها اشاره کردیم، می‌توانید استرس دانش‌آموز را برای امتحان مورد نظر تا حد زیادی کاهش دهید.

در صورتی که معلم خصوصی از ابتدا بازخوردهای واقع‌بینانه‌ای را به والدین ارائه داده باشد، اهداف منطقی را برای دانش‌آموز در نظر گرفته باشد و به اندازۀ کافی برای بهبود وضعیت دانش‌آموز تلاش کرده باشد، جایی برای استرس و نگرانی وجود ندارد.

همچنین معلم خصوصی باید تلاش کند تا دانش‌آموز و والدین او نگاه منطقی‌تری نسبت به امتحان داشته باشند و به امتحان به عنوان یک موضوع سرنوشت‌ساز نگاه نکنند، بلکه امتحان را وسیله‌ای برای تخمین و بررسی اطلاعات دانش‌آموز تلقی کند.

در صورتی که با رعایت همۀ این نکات، باز هم اضطراب دانش‌آموز در سطحی باشد که منجر به تغییرات شدید خلقی و رفتاری، مشکلات جسمی، یا کاهش شدید تمرکز شود از والدین او بخواهید که در این زمینه حتما با یک مشاور متخصص صحبت کنند و در صورت نیاز، درمان‌های مشاوره‌ای یا دارویی را برای او در نظر بگیرند.

نگاه غیر واقع بینانه نسبت به امتحان، باعث افزایش اضطراب دانش‌آموز در جلسۀ امتحان خواهد شد.

جذب معلم خصوصی در پلتفرم تدریس خصوصی استادبانک

در این مقاله از سایت معلمان استادبانک به بررسی روش‌های مختلف آماده کردن دانش‌آموز برای امتحان پرداختیم. اگر چه که تنها وظیفه و هدف معلم خصوصی آماده کردن دانش‌آموز برای امتحان نیست، اما می‌توان این موضوع را یکی از مهم‌ترین وظایف او در نظر گرفت. بنابراین معلم خصوصی باید با توجه به شرایط و اهداف دانش‌آموز، برنامه‌ریزی دقیق و هدفمندی برای کسب نتیجۀ قابل قبول در امتحان داشته باشد.

مواردی که در این مقاله به آن‌ها پرداختیم برای تمام معلمان در هر مقطع و هر درسی قابل استفاده است. اما حتما نکات دیگری نیز در این زمینه وجود دارند که می‌توان برای هر درس به صورت اختصاصی در نظر گرفت.

در صورتی که به مطالعۀ سایر مقالات در زمینۀ روش‌ تدریس، توسعۀ شغلی معلمان، تکنولوژی‌های آموزشی، مدیریت کلاس و اخبار معلمان علاقمند هستید، پیشنهاد می‌کنیم به بخش‌های مختلف مجله اساتیدِ استادبانک هم مراجعه کنید. همچنین شرکت در دورۀ اخلاق حرفه‌ای تدریس خصوصی نیز، کمک شایانی به موفقیت شما در برگزاری کلاس‌های خصوصی خواهد کرد.

اضمنا اگر به تدریس خصوصی علاقه دارید، می‌توانید شرایط همکاری با استادبانک را مطالعه کرده و مراحل ثبت نام معلم خصوصی را طی کنید یا از طریق شماره‌ ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ با مشاورین ما در ارتباط باشید. از اینکه تا پایان این مقاله همراه ما بودید از شما سپاسگزاریم.

شما با توجه به درسی که تدریس می‌کنید از چه روش‌هایی به منظور آماده کردن دانش‌آموز برای امتحان استفاده می‌کنید؟ لطفا تجربیات خود را در این زمینه با سایر همکاران به اشتراک بگذارید.
چگونه دانش‌آموزان خود را برای امتحان آماده کنیم؟

آماده کردن دانش‌آموز برای امتحان، نیازمند رعایت نکات خاصی است. در این مقاله از سایت معلمان استادبانک به ۸ تکتۀ مهم در این زمینه اشاره کرده‌ایم.

به منظور آماده سازی دانش‌آموز برای امتحان چه نوع برنامه ریزی مطالعاتی را باید در نظر گرفت؟

برنامه ریزی درسی برای شب امتحان، با برنامه ریزی در طول ترم متفاوت است. در مقاله پیش از آکادمی اساتید استادبانک، توضیحاتی در این زمینه ارائه شده است.

دانش‌آموز برای شب امتحان چه نوع نمونه سوالاتی را باید حل کند؟

نمونه سوالات فصل به فصل برای تکرار و تمرین بیشتر و نمونه سوالات امتحانی برای آشنایی او با سوالات امتحان بسیار مفید هستند. در این مقاله از مجله اساتید استادبانک توضیحاتی در این زمینه ارائه شده است.

برچسب ها:

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

دیدگاهی ثبت نشده است.
×
ثبت نام به عنوان معلم خصوصی