اخبار استادبانک اخبار معلمان چگونه معلم خوبی باشیم؟
آمادگی معلمان برای شروع سال تحصیلی جدید

آمادگی معلمان برای شروع سال تحصیلی ۱۴۰۰

در سال‌های گذشته و با نزدیک شدن به ماه مهر و شروع سال تحصیلی جدید، معلمان و دانش‌آموزان، خود را برای بازگشایی مدارس و حضور در کلاس‌های درس آماده می‌کردند. اما در شهریور ۱۴۰۰ به دلیل شرایط کرونایی کشور، iهمانند سال گذشته، مهم‌ترین دغدغۀ معلمان، دانش‌آموزان و والدین آن‌ها مشخص شدن وضعیت بازگشایی مدارس است.

به دلیل برخی آسیب‌هایی که کلاس‌های مجازی در روند آموزش ایجاد کرده است، آموزش و پرورش، همانند سال‌های گذشته، اصرار بر بازگشایی مدارس دارد. از سویی دیگر خانواده‌ها نگران وضعیت موجود و واکسینه نبودن فرزندانشان در مقابل ویروس کرونا هستند.

در جدیدترین اخبار بازگشایی مدارس، اعلام شده که بازگشایی مدارس ۱۴۰۰، از آبان ماه صورت خواهد گرفت. پیشنهاداتی نیز برای ترکیبی بودن آموزش‌ مجازی و حضوری مطرح شده است. همچنین اعلام شده کلاس‌هایی که کمتر از ۱۵ دانش‌آموز دارند، می‌توانند آموزش‌های خود را به صورت حضوری برگزاری کنند.

اما با همۀ این تفاسیر، کلاس‌ها چه به صورت حضوری، چه به صورت مجازی و یا ترکیبی برگزار شود، لازم است که معلمان، خود را برای شروع سال تحصیلی جدید آماده کنند. این موضوع به خصوص برای معلمان تازه‌کار و نومعلمان از اهمیت بالاتری برخوردار است.

ما در این خبر، به نکاتی در رابطه با آمادگی معلمان برای شروع سال تحصیلی ۱۴۰۰ اشاره کرده‌ایم. با ما همراه باشید.

مزایای استخدام به عنوان معلم خصوصی در استادبانک

۱. آماده کردن طرح درس

مدارس به هر شکلی که بازگشایی شوند، در هر صورت لازم است که معلم طرح درس دقیقی را برای کلاس‌های خود آماده کند. بهترین کار این است که طرح درسِ چند هفتۀ اولِ سال تحصیلی جدید را در تعطیلات تابستان تهیه کنید.

برای نوشتن طرح درس لازم است موارد زیر را مشخص کنید:

نوشتن طرح درس به شما کمک می‌کند تا زمان کلاس را بهتر مدیریت کنید و پیش‌بینی‌های لازم در مورد ابزارها و وسایل مورد نیاز برای آموزش هر مبحث را به موقع انجام دهید. روش تدریس خود را برای آموزش آن مبحث مشخص کنید و در نهایت سال تحصیلی را به شکل مؤثری مدیریت کنید.

۲. تعیین قوانین کلاس

 برای اینکه بتوانید کلاستان را به شیوۀ صحیحی اداره کنید، پیشنهاد می‌کنیم قوانین کلاسی و انتظارات خود را از دانش‌آموزانتان به صورت شفاف، صریح و محترمانه با آن‌ها مطرح کنید. اما قبل از انجام این کار، ابتدا باید تکلیف خودتان با این قوانین، روشن باشد. برخی قوانین بین همۀ معلم‌ها مشترک است. اما برخی دیگر به شخصیت و روحیات معلم بستگی دارد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم قبل از شروع سال تحصیلی جدید، حتما لیستی از قوانین مورد نظر خود را تهیه کنید.

برای دانش‌آموزان ابتدایی و متوسطه اول می‌توانید این قوانین را پرینت بگیرید و در جای مناسبی از کلاس نصب کنید. در مورد کلاس‌های آنلاین نیز حتما لیست قوانین مورد نظر را در گروه کلاسی منتشر کنید و مطمئن شوید که همۀ دانش‌آموزان این لیست را مطالعه کرده‌اند. بهتر است نظر دانش‌آموزان را در مورد برخی از این قوانین بپرسید و در صورت لزوم، با همکاری و پیشنهاد آن‌ها تغییراتی را در لیست خود ایجاد کنید.

۳. آماده کردن ابزارها و وسایل کمک آموزشی

در کلاس‌های حضوری، علاوه بر نیاز به تهیۀ وسایل شخصی برای مدرسه، ممکن است برای انجام برخی از فعالیت‌ها یا آموزش مباحث خاصی از کتاب درسی، به ابزارها و وسایل کمک آموزشی نیاز داشته باشید. بهتر است وسایل مورد نیاز برای هفته‌های اول سال تحصیلی جدید را از قبل آماده کنید.

در مورد کلاس‌ و روش تدریس آنلاین یا ترکیبی نیز لازم است که قبل از شروع سال تحصیلی جدید، تکلیف خود را با برخی موضوعات روشن کنید.

می‌خواهید از چه پلتفرمی برای تدریس خود استفاده کنید؟ شاد، اسکای روم یا ادوبی کانکت؟ تصمیم دارید از چه ابزارهایی برای آموزش مجازی استفاده کنید؟ ممکن است به یک تخته وایت برد، میکروفون یا قلم نوری داشته باشید. همۀ این ابزارهای مورد نیاز را قبل از شروع سال تحصیلی مشخص و تهیه کنید. در صورتی که ابزارهای دیجیتال را از سال‌های قبل تهیه کرده‌اید حتما از سالم بودن و عملکرد صحیح آن‌ها مطمئن شوید.
معرفی و مقایسۀ ۳ پلتفرم‌ برتر در تدریس آنلاین

۴. تهیه محتواهای آموزشی برای شروع سال تحصیلی جدید

تجربۀ بیش از یک سال آموزش مجازی نشان داده است که در بسیاری از موارد، معلمان ناچار به تولید محتوای آموزشی به صورت ویدیو، صوت، فایل‌های پی‌دی‌اف و… هستند. پیشنهاد می‌کنیم در این فرصت باقیمانده، برخی از این محتواهای آموزشی را تهیه کنید تا در صورت مجازی بودن کلاس‌ها، فشار کاری و روانی کمتری را به خصوص در هفته‌های ابتدایی سال تحصیلی جدید متحمل شوید.

۵. بررسی نقاط ضعف سال گذشته و رفع آن‌ها برای سال تحصیلی جدید

اگر امسال اولین سال تدریستان نباشد، مانند هر معلم دیگری در طی سال‌ تحصیلی گذشته، نقاط قوت و ضعفی داشته‌اید. از فرصت باقیمانده تا شروع مدارس برای بررسی این موضوع استفاده کنید و نقاط ضعف خود را تا حد امکان رفع کنید.

ممکن است در آموزش مبحثی از کتاب چندان موفق عمل نکرده باشید و نیاز باشد روش تدریس دیگری را برای آن مبحث فرا بگیرید. شاید لازم باشد که نحوۀ تدریس در یکی از پلتفرمی‌های تدریس آنلاین را آموزش ببینید و یا با نرم افزار و اپلیکیشن جدیدی برای تولید محتوای آموزشی آشنا شوید.

در هر صورت پیشنهاد می‌کنیم که بخشی از روزهای پایانی تعطیلات خود را به رفع نقاط ضعف خود در استفاده از تکنولوژی‌های آموزشی، موضوعات روانشناسی تربیتی و… اختصاص دهید. در صورتی که امسال اولین تدریستان است پیشنهاد می‌کنیم از تجربیات سایر معلمان در این زمینه استفاده کنید.

از فرصت باقیمانده برای تهیۀ محتواهای آموزشی مربوط به کلاس‌های مجازی استفاده کنید

۶. برنامه برای معرفی خودتان و خوشامدگویی به دانش‌آموزان

جلسه اول سال تحصیلی جدید تأثیر غیر قابل انکاری در جلب اعتماد دانش‌آموزان و نحوۀ ارتباط معلم با آن‌ها تا پایان سال دارد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم با توجه به روحیات خودتان و مقطع تحصیلی که در آن تدریس می‌کنید، برنامۀ مشخصی را برای خوشامدگویی به شاگردان و معرفی خودتان به آن‌ها در نظر بگیرید.

بهتر است پیشاپیش فعالیت‌هایی را برای مثبت کردن جو کلاس و ایجاد حس خوب در دانش‌آموزتان طراحی کنید. سعی کنید که این فعالیت‌ها دسته جمعی باشد و منجر به آشنا شدن هر چه بیشتر دانش‌آموزان با شما و با یکدیگر شود.

۷. عادت دادن دانش آموزان به حضور در مدرسه

با توجه به مجازی بودن آموزش‌ها طی یک سال و نیم گذشته، سبک تحصیل دانش‌آموزان تغییر کرده است. بسیاری از آن‌ها به جای نشستن پشت نیمکت‌های خشک مدرسه، به نشستن پشت کامپیوتر و موبایل، روی مبل‌های خانه عادت کرده‌اند. در طی این مدت ممکن است دانش‌آموزان، بسیاری از آداب نشستن در کلاس درس و حتی نحوۀ درس خواندن را فراموش کرده باشند و احتمالا بسیاری از آن‌ها در دروس سال قبل مشکلات زیادی خواهند داشت.

در صورتی که امسال مدارس به صورت حضوری برگزار شوند، معلمان باید خود را برای چنین شرایطی آماده کنند. پیشنهاد می‌کنیم نسبت به سال‌های قبل، زمان بیشتری به رفع اشکال سال‌های گذشته اختصاص دهید و با دانش‌آموزان با سعۀ صدر بیشتری برخورد کنید. همچنین تا حد امکان دستورالعمل‌های بهداشتی، آداب نشستن در کلاس درس، ارتباط با همکلاسی‌ها، انجام تکالیف، نحوۀ امتحان دادن و… را برای دانش‌آموزان یادآوری کنید.

استخدام معلم خصوصی در استادبانک

۸. اجتناب از کمال‌گرایی و نگرانی بیش از حد برای شروع سال تحصیلی جدید 

اگر جزو نومعلمانی باشید که امسال اول سال تدریس خود را تجربه می‌کنند، این نکته به طور خاص برای شماست. اگر چه که لازم است برای شروع سال تحصیلی جدید خود را آماده کنید اما پیشنهاد می‌کنیم در دام کمال‌گرایی نیفتید. چرا که نگرانی مفرط از بروز اشتباه یا نقص، باعث پایین آمدن بازدهی و عدم موفقیت شما در این زمینه می‌شود.

از خودتان انتظار نداشته باشید که از همان ابتدا به همه چیز مسلط باشید و تمام کلاس‌هایتان را بی عیب و نقص برگزار کنید. فراموش نکنید که شما در این مسیر تنها نیستید. ورود به دنیای معلمی و تدریس در ابتدای راه برای اکثر معلمان همراه با چالش‌هایی بوده است. به خودتان فرصت اشتباه کردن، یاد گرفتن، رشد و تکامل بدهید.

همکاری با استادبانک، یکی از برترین موسسات تدریس خصوصی در ایران

استادبانک بزرگ‌ترین مرجع انتخاب معلم خصوصی در کشور است. ثبت نام در این سایت، یکی از روش‌های کسب درآمد برای بسیاری از فرهنگیان و معلمان است. معلمان در این سایت نگران تبلیغات، تولید محتوا و جذب شاگرد نیستند، چرا که این وظایف همگی بر عهدۀ تیم فعال و پرتلاش استادبانک است.

اگر شما هم قصد کسب درآمد از تدریس خصوصی را دارید کافی است با ثبت‌نام کاملا رایگان، مراحل استخدام معلم خصوصی در استادبانک را طی کنید و کسب درآمد خود را از این طریق آغاز کنید. در صورت نیاز به مشاوره و دریافت اطلاعات، کافی است با شماره ۰۲۱۵۴۴۳۵۰۰۰ تماس بگیرید و یا از بخش تیکت پشتیبانی در پروفایل خود اقدام کنید. همکاران ما پاسخگوی سؤالات شما عزیزان خواهند بود و شما را به طور کامل راهنمایی خواهند کرد. از اینکه تا پایان این مقاله همراه ما بودید از شما سپاسگزاریم.

بحث و مشارکت شما چه تجربیاتی در مورد شروع سال تحصیلی جدید دارید؟ لطفا نظرات خود را در این زمینه با سایر همکارانتان در استادبانک به اشتراک بگذارید.

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

دیدگاهی ثبت نشده است.
×
استخدام معلم خصوصی