روش تدریسروش تدریس دوم ابتداییروش تدریس علومطرح درسمدیریت کلاسنحوه برگزاری کلاس
طرح ردس علوم دوم درس 2-استادبانک

دانلود رایگان طرح درس علوم دوم درس دوم: هوای سالم آب سالم

در ادامۀ سری مقالات مربوط به طرح درس در مجله اساتید استادبانک (بزرگ‌ترین پلتفرم تدریس خصوصی در ایران)، قصد داریم به بررسی طرح درس علوم دوم درس دوم (هوای سالم، آب سالم) بپردازیم.

همان طور که در مقاله مراحل نوشتن طرح درس هم اشاره کردیم، در هر طرح درس روزانه، مواردی مانند هدف کلی، اهداف جزیی، اهداف رفتاری، روش تدریس، ارزشیابی تشخیصی، فعالیت معلم و شاگرد، ارزشیابی پایانی، تعیین تکلیف و وسایل لازم باید مشخص شود.

ما در این مقاله از مجله اساتید استادبانک، تمامی این موارد را پوشش داده‌ایم. همچنین در انتهای مقاله، یک فایل ورد دانلودی و قابل ویرایش، شامل اطلاعات کامل طرح درس علوم پایه دوم درس دوم را ارائه کرده‌ایم. لطفا با ما همراه باشید.

موضوعات فصل دوم کتاب علوم دوم ابتدایی (هوای سالم آب سالم)

کتاب علوم تجربی دوم دبستان چاپ ۱۴۰۰، از ۱۰۳ صفحه و ۱۴ فصل تشکیل شده است. در این کتاب دانش‌آموزان با موضوعات مختلفی مانند بازدید و گردش علمی، محیط زیست، صدا، نور، انواع سوخت‌ها، رشد گیاهان، جانوران و انسان، انواع مواد و غیره آشنا می‌شوند.

هر فصل از کتاب علوم پایه دوم، متناسب با موضوع درس، شامل بخش‌های مختلفی مانند فعالیت، ایستگاه فکر، مشاهده، مقایسه، جمع‌آوری اطلاعات، گفت‌و‌گو است. نحوۀ تدریس هر یک از این قسمت‌ها در کتاب روش تدریس علوم تجربی دوم به طور کامل تشریح شده است.

هدف از فصل دوم کتاب علوم دوم دبستان، با عنوان هوای سالم آب سالم، آشنایی دانش‌آموزان با منابع آب سالم و اهمیت صرفه‌جویی در مصرف آن است. شناسایی عوامل مؤثر بر آلودگی محیط زیست و آشنایی با راهکارهای رفع آلودگی و حفظ محیط زیست از دیگر اهداف این فصل است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با سایر فصل‌های کتاب علوم دوم دبستان، اهداف کلی هر فصل، و همچنین دانلود راهنمای تدریس علوم دوم، پیشنهاد می‌کنیم مقاله روش تدریس علوم پایه دوم ابتدایی را که در مجله اساتید استادبانک منتشر شده، مطالعه فرمایید.

در این مقاله، طرح درس هوای سالم، آب سالم علوم دوم ابتدایی را مورد بررسی قرار داده‌ایم. همچنین در مقالاتی جداگانه از مجله اساتید استادبانک که در آینده منتشر خواهند شد، طرح درس سایر فصل‌های علوم دوم دبستان را نیز در اختیار شما همکاران عزیز قرار خواهیم داد.

در کنار مطالعۀ مقالۀ طرح درس علوم دوم ابتدایی فصل ۲، پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ زیر را نیز مطالعه کنید تا با نکات بسیار مهمی در رابطه با نوشتن طرح درس سالانه و روزانه آشنا شوید.

مطالعه بیشتر: طرح درس چیست؟ | مراحل نوشتن طرح درس + دانلود نمونه طرح درس

طرح درس روزانه علوم تجربی دوم دبستان درس ۲: هوای سالم، آب سالم

۱. هدف کلی درس هوای سالم آب سالم:

آشنایی با منابع آب سالم و اهمیت صرفه‌جویی در مصرف آب و عوامل موثر بر آلودگی محیط زیست

۲. اهداف جزیی درس دوم علوم دوم:

 • آشنایی با منابع مختلف آب
 • آشنایی با نحوۀ ایجاد آب آشامیدنی (مراحل تصفیه آب)
 • شناخت راه‌های هدر رفتن آب
 • شناخت اهمیت صرفه‌جویی در آب
 • شناخت راه‌های صرفه‌جویی در آب
 • شناخت نیازهای جانوران و تاثیر محیط زیست ناسالم بر زندگی موجودات زنده

۳. اهداف رفتاری علوم دوم ابتدایی درس دوم:

در پایان این درس، معلم خصوصی علوم دوم ابتدایی یا معلم علوم مدرسه، از دانش‌آموز انتظار دارد که:

 • مراحل تصفیه آب و تولید آب آشامیدنی را بیان کند
 • روش‌های استفادۀ درست از آب را نام ببرد
 • نیازهای جانوران و تأثیرات محیط زیست سالم را روی زندگی موجودات زنده بیان کند
 • راهکارهای پیشنهادی جهت رفع آلودگی و حفظ محیط زیست را بیان کند
 • لیستی از راه‌های صرفه‌جویی در مصرف آب تهیه کند
 • فهرستی از عوامل مؤثر بر آلودگی محیط زیست را تهیه کند
 • به هنگام آشامیدن و شستن دست‌ها آب را بیهوده هدر ندهد
 • نسبت به استفاده درست از آب علاقه نشان دهد

۴. ارزشیابی تشخیصی:

برای تشخیص میزان اطلاعات دانش‌آموزان، سؤالاتی را در در رابطه با موضوع درس مطرح کنید. برای مثال:

 • ما انسان‌ها چه استفاده‌هایی از آب می‌کنیم؟
 • سایر موجودات زنده مانند گیاهان و حیوانات چه نیازی به آب دارند؟
 • آب رودخانه چگونه آلوده می‌شود؟
 • برای  جلوگیری از آلودگی آب رودخانه چه کارهایی را نباید انجام بدهیم؟

در نهایت نیز برای ایجاد انگیزه در دانش‌آموزان برای توجه به درس و یادگیری آن، می‌توانید پوسترها یا تصاویر و کلیپ‌هایی از محیط‌های پاکیزه و آلوده، آب‌‌های پاکیزه و آلوده و مشکلات ناشی از کمبود آب را به آن‌ها نشان دهید.

۵. روش تدریس درس هوای سالم آب سالم:

برای این درس از روش‌های تدریس متنوعی می‌تواتید استفاده کنید. از جمله:

 • روش تدریس پرسش و پاسخ
 • روش تدریس گردش علمی
 • روش تدریس ایفای نقش
 • روش تدریس مشارکتی

مطالعه بیشتر: روش تدریس علوم

۶. وسایل لازم:

 • فیلم (مستند) و لوح فشرده آموزشی
 • پوسترهای مربوط به زیستگاه‌های مختلف
 • تصاویری در رابطه با استفاده‌های مختلف انسان از محیط زیست
 • تصاویری از آلودگی آب و هوا
 • تصاویری از استفادهٔ صحیح از محیط زیست
 • کتاب درسی
 • تخته و ماژیک

۷. فعالیت‌های معلم و دانش‌آموز:

از تصویر عنوانی در صفحه ۱۶ می‌توانید برای ایجاد انگیزه در دانش‌آموزان استفاده کنید. با پرسش و پاسخ‌های مناسب و هدفمند، ارتباط دانش‌آموز را با معلم و موضوع درس برقرار کنید. در این مرحله دانش‌آموز باید بتواند استفاده‌های متنوع جانداران از محیط زیست را بیان کند.

دو تصویر موجود در صفحه ۱۷ را به دانش‌آموزان نشان دهید. به این ترتیب مهارت مشاهده کردن را در آن‌‌ها تقویت می‌کنید. دو تصویر را با هم مقایسه کنید و (از طریق فعالیت فردی و بحث گروهی) عوامل آلوده‌کنندۀ هوا را معرفی کنید. مضرات هوای آلوده را مطرح کرده و با کمک شاگردان، راهکارهایی را برای پاکیزه و سالم ماندن هوا ارائه دهید.

با استفاده از یک فیلم و یا تصاویری که به لحاظ وجود زباله‌ها و تمیز نبودن برای دانش‌آموز ناخوشایند است ایجاد انگیزه کنید و با پرسش‌های مناسب از دانش‌آموزان به صورت بارش مغزی، دلایل ناخوشایند بودن این منظره را جویا شوید و آن‌ها را به هدف مورد نظر سوق دهید تا خودشان دلایل آلودگی را دریابند.

به کتاب و تصاویر مراجعه کنید تا خود شاگردان تصاویر را توضیح دهند و با توجه به گفتگوی مورد نظر در کتاب، دانش آموز راهکارهای تمیز ماندن و حفظ آن محیط را بیان کنند.

طرح درس ملی علوم دوم درس دوم-استادبانک

با بیان یک داستان دانش‌آموزان را به این مطلب برسانید که جانداران برای زندگی نیاز به محیط سالم و آب و هوای پاکیزه دارند. تصویر عنوانی که به صورت کلی مطرح شده بود در این صفحه به صورت جزء به کل مطرح می‌شود و استفاده‌های مختلف از آب به عنوان یکی از منابع زیست محیطی را مطرح کنید. در نهایت دانش‌آموزان باید به صورت تخیلی خشک شدن رودخانه را پیش‌بینی کنند.

با توجه به سن دانش‌آموزان بهتر است فیلم یا تصویری از یک تصفیه خانه که مراحل مختلف را نشان می‌دهد و افرادی که در این فعالیت زحمت می‌کشند به نمایش گذاشت تا دانش‌آموز بداند که آب مصرفی به راحتی در اختیار ما قرار نگرفته است، پس باید آب را درست مصرف کنیم. با کمک روش تدریس فعال و بحث گروهی هر گروه باید راهکارهایی برای درست مصرف کردن و صرفه‌جویی در مصرف آب فهرست کنند.

دانش‌آموزان را ترغیب کنید تا با مشاهده تصویر بالای صفحه ۲۱ کتاب درسی در رابطه با شگفتی‌های آفرینش مرتبط با این فعالیت در گروه به گفتگو بپردازند و اهمیت آن را در زندگی خود بررسی و بیان کنند.

با بیان یک داستان دانش‌آموزان را به حفظ محیط زیست ترغیب کنید و به کمک تصاویر به آنها نشان دهید که چگونه می‌توانند درست زندگی کنند و به حفظ محیط زیست و زندگی جانداران کمک کنند.

۸. ارزشیابی پایانی از درس هوای سالم آب سالم: 

برای ارزشیابی دانش‌آموزان در پایان درس ۲ از علوم دوم، سؤالاتی در رابطه با آب و محیط زیست مطرح کنید. برای مثال:

 • راه‌های آلوده شدن آب و هوا
 • تهیه فهرستی از موارد استفاده از آب رودخانه‌ها
 • تهیه فهرستی از فواید حفظ محیط زیست
 • راه‌های صرفه جویی و حفظ سلامت منابع آب و هوا
 • مراحل تصفیه آب و تبدیل آن به آب آشامیدنی چیست؟
 • چرا ما انسان‌ها نباید از هر آبی برای نوشیدن استفاده کنیم؟
 • سوالاتی که در کتاب مطرح شده است را از دانش‌آموزان بپرسید.

۹. تعیین تکلیف:

– از دانش‌آموزان بخواهید تا جلسه بعد، نحوه استفاده از آب را در خانواده زیر نظر بگیرند و پیشنهادات خود را برای سالم نگه داشتن آب و جلوگیری از هدر رفتن آب بنویسند.

– مشاهدات خود را از یک تصویر یا محیط زنده بیان کند و از حواس خود برای مشاهده و بیان جزییات آن استفاده نماید.

نوشتن طرح درس علوم دوم دبستان هوای سالم اب سالم برای کلاس خصوصی علوم

همان طور که در سایر مقالات بخش طرح درس استادبانک هم اشاره کردیم، به منظور آماده‌سازی طرح درس علوم دوم ابتدایی (هوای سالم، آب سالم) و سایر دروس کتاب علوم پایه دوم در تدریس خصوصی علوم، می‌توانید از توضیخات ارائه شده در این مقاله و دانلود فایل رایگان طرح درس روزانه علوم تجربی دوم دبستان درس دوم که در بالا ارائه شد، استفاده کنید.

بسیاری از بخش‌های طرح درس برای کلاس‌های خصوصی و گروهی یکسان هستند، با این حال توجه داشته باشید که برخی از روش‌های تدریس نیاز به مشارکت همزمان چند نفر دارد. بنابراین برای استفاده از این روش‌ها یا باید شرایط را برای انجام چنین روش‌هایی فراهم کنید (برای مثال از پدر یا مادر دانش‌آموز نیز کمک بگیرید) و یا فقط از روش‌هایی استفاده کنید که مختص کلاس‌های تک نفره باشد.

در صورتی که علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در رابطه حوزۀ آموزش خصوصی و کسب درآمد از تدریس خصوصی علوم هستید، پیشنهاد می‌کنیم مجموعه مقالات زیر را مطالعه کنید.

مطالعه بیشتر: آموزش معلمان خصوصی

مشاوره درسی و تدریس خصوصی علوم دوم ابتدایی در استادبانک

با توجه به پایین بودن حقوق فرهنگیان، بسیاری از آموزگاران علوم پایه دوم، با هدف شما افزایش حقوق معلمی خود وارد حوزه تدریس خصوصی علوم دوم دبستان و ارائه مشاوره تحصیلی به دانش‌آموزان و خانواده‌ها و حتی سایر معلمان می‌شوند.

معلمان به دلیل داشتن سابقۀ کار مرتبط و آشنایی با شرایط مدارس و سؤالات امتحانی، بیشتر از سایر معلمان خصوصی مورد استقبال متقاضیان کلاس‌های خصوصی قرار می‌گیرند. به همین دلیل بسیاری از آن‌ها با ورود به حوزۀ تدریس خصوصی و کمی استمرار و تلاش، به درآمدهای قابل توجهی از طریق آموزش خصوصی آنلاین و حضوری دست پیدا می‌کنند.

برای اطمینان از این موضوع کافیست نگاهی به نمونه درآمد معلمان خصوصی استادبانک بیندازید.

همچنین از آن جا که معلمان در قلب مراکز آموزشی کشور حضور دارند، از نزدیک با نیازهای تحصیلی شاگردان پایه ابتدایی آشنا هستند بنابراین معلمان ابتدایی اطلاعات خوبی در مورد انواع مشکلات دانش‌آموزان ابتدایی، از جمله مشکلات درسی، اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری و غیره دارند و می‌توانند خدمات ارزشمندی را به منظور پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان ابتدایی و یا شاگردانی که دچار افت تحصیلی شده‌اند، ارائه دهند.

اگر شما نیز جزو آن دسته از معلمان ابتدایی هستید که تمایل دارید تجربیات چندین سالۀ خود را در احتیار خانواده‌ها و دانش‌آموزان قرار دهید، پیشنهاد می‌کنیم مطالعه مقاله زیر را از دست ندهید.

مطالعه بیشتر: چگونه مشاوره تحصیلی شویم؟

استادبانک معتبرترین پلتفرم استخدام و معرفی معلم خصوصی در تمام دروس

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های ما در سامانۀ آموزش خصوصی استادبانک، به عنوان معتبرترین و باسابقه‌ترین پلتفرم‌ برای معرفی برترین اساتید تدریس خصوصی و مشاوران تحصیلی، کمک به افزایش دانش این عزیزان در زمینۀ تدریس خصوصی، گروهی و مشاوره تحصیلی است.

ما در مجله اساتید استادبانک تلاش می‌کنیم تا به نیازهای مختلف اساتید، معلمان و مشاوران تحصیلی در زمینه‌های مختلف مانند توسعۀ شغلی، کسب درآمد، آشنایی با منابع مطالعاتی و غیره به بهترین شکل پاسخ دهیم.

برای مثال از یک سو با ارائۀ بخش‌هایی نظیر توسعه شغلی معلمان، روش تدریس، معرفی کتاب، مشاوره تحصیلی و غیره می‌کوشیم تا نیازهای این عزیزان را در حوزه‌های مذکور برطرف کنیم و از سوی دیگر، با فراهم کردن امکان کسب درآمد به عنوان معلم خصوصی یا مشاور تحصیلی، به افزایش رضایت شغلی آن‌ها کمک می‌کنیم.

در صورتی که شما نیز علاقمند به همکاری با سایت استادبانک به عنوان معلم خصوصی یا مشاور هدایت تحصیلی-شغلی هستید، می‌توانید از طریق لینک عضویت اساتید، یا بنر زیر و یا دکمه سبز رنگ ثبت نام به عنوان معلم خصوصی، مراحل ثبت نام خود را طی کنید.

چنان چه در مورد ثبت‌نام، نحوۀ همکاری و سایر خدمات آموزشی استادبانک نیاز به راهنمایی و مشاوره داشتید، می‌توانید با شماره ۹۱۰۰۵۳۴۳-۰۲۱ تماس بگیرید.

لطفا دیدگاه‌های خود را در رابطه با طرح درس ملی علوم دوم ابتدایی درس هوای سالم، آب سالم، در انتهای همین صفحه با ما در میان بگذارید.
چگونه می‌توانم به فایل‌ دانلودی طرح درس علوم دوم ابتدایی درس دوم دسترسی داشته باشم؟

طرح درس ملی فصل دوم علوم پایه دوم دبستان، در این مقاله از سایت معلمان استادبانک، مورد بررسی قرار گرفته است. در انتها نیز یک فایل ورد دانلودی و قابل ویرایش ارائه شده است که با کلیک روی مقاله می‌توانید آن را دانلود کنید. در مقالات دیگر بخش طرح درس، طرح درس سایر فصل‌های علوم دوم ابتدایی ارائه خواهد شد.

آیا دانلود رایگان طرح درس علوم دوم فصل ۲ امکان پذیر است؟

بله در این مقاله از سایت معلمان ابتدایی استادبانک طرح درس روزانۀ فصل ۲ از علوم دوم دبستان به صورت فایل ورد رایگان و قابل ویرایش در اختیار شما معلمان عزیز علوم دوم دبستان قرار گرفته است.

اهداف درس علوم دوم ابتدایی هوای سالم آب سالم چیست؟

آشنایی دانش‌آموزان با منابع آب سالم و اهمیت صرفه‌جویی در مصرف آن، شناسایی عوامل مؤثر بر آلودگی محیط زیست و آشنایی با راهکارهای رفع آلودگی و حفظ محیط زیست از اهداف این فصل است. با مطالعۀ این مقاله از آکادمی اساتید استادبانک به اطلاعات کاملی در مورد اهداف جزیی و رفتاری این فصل و روش تدریس علوم دوم ابتدایی نیز دسترسی خواهید داشت.

برچسب ها:

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

دیدگاهی ثبت نشده است.
×
ثبت نام به عنوان معلم خصوصی