روش تدریسروش تدریس دوم ابتداییروش تدریس علومطرح درس
طرح درس علوم دوم درس ششم-استادبانک

دانلود رایگان طرح درس علوم دوم درس ششم: پیام رمز را پیدا کن ۲

در ادامۀ سری مقالات مربوط به طرح درس علوم دوم دبستان در مجله اساتید استادبانک (معتبرترین پلتفرم آموزش خصوصی در ایران)، قصد داریم به بررسی طرح درس علوم دوم درس ششم (پیام رمز را پیدا کن ۲) بپردازیم.

همان طور که در مقاله مراحل نوشتن طرح درس هم اشاره کردیم، در هر طرح درس روزانه، مواردی مانند هدف کلی، اهداف جزیی، اهداف رفتاری، روش تدریس، ارزشیابی تشخیصی، فعالیت معلم و شاگرد، ارزشیابی پایانی، تعیین تکلیف و وسایل لازم باید مشخص شود.

ما در این مقاله از مجله اساتید استادبانک، تمامی این موارد را پوشش داده‌ایم. همچنین در انتهای مقاله، یک فایل ورد دانلودی و قابل ویرایش، شامل اطلاعات کامل طرح درس علوم پایه دوم درس ششم را ارائه کرده‌ایم. لطفا با ما همراه باشید.

موضوعات فصل ششم کتاب علوم دوم ابتدایی (پیام رمز را پیدا کن ۲)

کتاب علوم تجربی دوم دبستان چاپ ۱۴۰۰، از ۱۰۳ صفحه و ۱۴ فصل تشکیل شده است. در این کتاب دانش‌آموزان با موضوعات مختلفی مانند بازدید و گردش علمی، محیط زیست، صدا، نور، انواع سوخت‌ها، رشد گیاهان، جانوران و انسان، انواع مواد و غیره آشنا می‌شوند.

هر فصل از کتاب علوم پایه دوم، متناسب با موضوع درس، شامل بخش‌های مختلفی مانند فعالیت، ایستگاه فکر، مشاهده، مقایسه، جمع‌آوری اطلاعات، گفت‌و‌گو است. نحوۀ تدریس هر یک از این قسمت‌ها در کتاب روش تدریس علوم تجربی دوم به طور کامل تشریح شده است.

هدف از فصل ششم کتاب علوم دوم دبستان، با عنوان پیام رمز را پیدا کن ۲، Hakhdd دانش‌آموزان با برخی ویژگی‌های نور، برای انتقال و دریافت پیام است. دانش‌آموزان می‌آموزند نور در زندگی روزمره استفاده‌های گوناگونی دارد. مثلاً رنگ‌های نور چراغ راهنما، پیام‌هایی برای رانندگان دارد. همچنین به رابطهٔ بین تغییر سایه و فاصلهٔ چشمهٔ نور از جسم پی می‌برند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با سایر فصل‌های کتاب علوم دوم دبستان، اهداف کلی هر فصل، و همچنین دانلود راهنمای تدریس علوم دوم، پیشنهاد می‌کنیم مقاله روش تدریس علوم پایه دوم ابتدایی را که در مجله اساتید استادبانک منتشر شده، مطالعه فرمایید.

در این مقاله، طرح درس پیام رمز را پیدا کن ۲ از کتاب علوم دوم ابتدایی را مورد بررسی قرار داده‌ایم. همچنین در مقالاتی جداگانه از مجله اساتید استادبانک که در آینده منتشر خواهند شد، طرح درس سایر فصل‌های علوم دوم دبستان را نیز در اختیار شما همکاران عزیز قرار خواهیم داد.

در کنار مطالعۀ مقالۀ طرح درس علوم دوم ابتدایی فصل ششم، پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ زیر را نیز مطالعه کنید تا با نکات بسیار مهمی در رابطه با نوشتن طرح درس سالانه و روزانه آشنا شوید.

مطالعه بیشتر: طرح درس چیست؟ | مراحل نوشتن طرح درس + دانلود نمونه طرح درس

طرح درس روزانه علوم تجربی دوم دبستان درس ششم: پیام رمز را پیدا کن ۲

۱. هدف کلی درس پیام رمز را پیدا کن ۱:

آشنایی با کاربردها و ویژگی‌های نور

۲. اهداف جزیی درس پنجم علوم دوم:

 • آشنایی با کاربردهای نور در زندگی
 • آشنایی با مفهوم چشمه نور
 • نحوه تشکیل سایه
 • آشنایی با مضرات نور مستفیم

۳. اهداف رفتاری علوم دوم ابتدایی درس پنجم:

در پایان این درس، معلم خصوصی علوم دوم ابتدایی یا معلم علوم مدرسه، از دانش‌آموز انتظار دارد که بر اساس ویژگی‌های نور و با استفاده از وسایل متنوع تولید نور، یک بازی برای پیام رسانی و دریافت پیام طراحی کند.

۴. ارزشیابی تشخیصی:

برای تشخیص میزان اطلاعات دانش‌آموزان، سؤالاتی را در در رابطه با موضوع درس مطرح کنید. برای مثال از آن ها بپرسید:

 • به نظر شما چه فرقی بین یک لیوان شیشه‌ای و یک لیوان پلاستیکی وجود دارد؟
 • اگر جلوی نور لامپ را با یک جسم کدر بگیریم چه اتفاقی می‌افتد؟

۵. روش تدریس درس پیام رمز را پیدا کن:

برای این درس از روش‌های تدریس متنوعی می‌تواتید استفاده کنید. از جمله:

 • روش تدریس گردش علمی
 • روش تدریس پرسش و پاسخ
 • روش تدریس بازی
 • روش تدریس مشارکتی

مطالعه بیشتر: روش تدریس علوم

۶. وسایل لازم:

 • چراغ قوه
 • شمع
 • کبریت
 • مقوا
 • خمیر بازی
 • قیچی
 • چسب مایع
 • مقوا
 • اجسام کدر
 • جسم شیشه‌ای

۷. فعالیت‌های معلم و دانش‌آموز:

در این درس عمدتاً بر ویژگی‌های نور در پیام‌رسانی تأکید می‌شود. پیامدهای مورد انتظار در این بخش مشابه بخش اول درس، که تأکید بر صدا بود، تأکید بر نور دارد. معنای نورهای رنگی چراغ راهنمایی برای فهم انتقال پیام به رانندگان و عابران با استفاده از نور مناسب است و از دانش‌آموز خواسته شد کاربرد نور در سایر موارد زندگی را به کلاس گزارش کنند.

در این درس عبور نور از اجسام شفاف و عدم عبور نور از اجسام کدر در قالب بازی، آموزش داده می‌شود. یک گروه از دانش آموزان کلمهٔ رمز را تعیین می‌کنند و گروه دیگر از دانش‌آموزان باید با استفاده از راهنمایی‌های گروه اول رمز را پیدا کنند. مطلب مهم در ارسال و دریافت علامت‌ها آن است که باید معانی آن برای دو دسته دانش‌آموزان یکسان باشد.

دانش آموزان گروه اول برای راهنمایی گروه مقابل در پیدا کردن رمز، فلشی را روی یک مقوای ضخیم رسم می‌کنند و آن را از مقوا جدا می‌کنند (در جدا کردن فلش به دانش آموزان کمک کنید) و سپس با تاباندن نور به وسیلهٔ چراغ قوه به فلش و چرخاندن آن، جهت حرکت در جدول رمز را مشخص می‌کنند.

به این ترتیب دانش‌آموز در قالب بازی عبور نور تشکیل سایه را مشاهده می‌کند. دانش آموز باید متوجه تفاوت عبور نور از اجسام کدر و اجسام نیمه شفاف و شفاف شود (ذکر کلمهٔ نیمه شفاف، شفاف و کدر به دانش آموزان لازم نیست). در این درس، دانش آموزان در حیاط مدرسه سایه اجسامی که در اختیار دارند را بر اساس عبور نور از آنها به دو دسته طبقه بندی می‌کنند. دانش‌آموزان را ترغیب کنید موضوع شگفتی‌های آفرینش ارائه شده در صفحه ۵۲ کتاب درسی آمده است را در گروه به گفتگو بگذارند.

۸. ارزشیابی پایانی از درس پیام رمز را پیدا کن ۱: 

برای ارزشیابی دانش‌آموزان در پایان درس ۶ از علوم دوم، بر اساس ویژگی‌های نور و با استفاده از وسایل متنوع تولید نور، یک بازی برای پیام رسانی و دریافت پیام طراحی کنند.

در رابطه با دلیل تشکیل سایه سوال کنید. همچنین در صورتی که بخواهیم سایه را کوچکتر را بزرگتر کنیم از چه روشی باید استفاده کنیم؟

۹. تعیین تکلیف:

– از دانش‌آموزان بخواهید تا جلسه بعد، لیستی از اشیای شفاف و کدر را تهیه کنند.

– با استفاده از چشمه های مختلف نور و اجسام مختلف سایه بسازند.

نوشتن طرح درس علوم دوم دبستان (پیام رمز را پیدا کن ۲) برای کلاس خصوصی علوم

همان طور که در سایر مقالات بخش طرح درس استادبانک هم اشاره کردیم، به منظور آماده‌سازی طرح درس علوم دوم ابتدایی (پیام رمز را پیدا کن ۲) و سایر دروس کتاب علوم پایه دوم در تدریس خصوصی علوم، می‌توانید از توضیخات ارائه شده در این مقاله و دانلود فایل رایگان طرح درس روزانه علوم تجربی دوم دبستان درس ششم که در بالا ارائه شد، استفاده کنید.

بسیاری از بخش‌های طرح درس برای کلاس‌های خصوصی و گروهی یکسان هستند، با این حال توجه داشته باشید که برخی از روش‌های تدریس نیاز به مشارکت همزمان چند نفر دارد. بنابراین برای استفاده از این روش‌ها یا باید شرایط را برای انجام چنین روش‌هایی فراهم کنید (برای مثال از پدر یا مادر دانش‌آموز نیز کمک بگیرید) و یا فقط از روش‌هایی استفاده کنید که مختص کلاس‌های تک نفره باشد.

در صورتی که علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در رابطه حوزۀ آموزش خصوصی و کسب درآمد از تدریس خصوصی علوم هستید، پیشنهاد می‌کنیم مجموعه مقالات زیر را مطالعه کنید.

تدریس خصوصی علوم دوم ابتدایی در استادبانک

با توجه به پایین بودن حقوق فرهنگیان، بسیاری از آموزگاران و دبیران، از جمله معلمان علوم پایه دوم، با هدف افزایش حقوق معلمی خود وارد حوزه تدریس خصوصی به دانش‌آموزان می‌شوند.

معلمان به دلیل داشتن سابقۀ کار مرتبط و آشنایی با شرایط مدارس و سؤالات امتحانی، بیشتر از سایر معلمان خصوصی مورد استقبال متقاضیان کلاس‌های خصوصی قرار می‌گیرند. به همین دلیل بسیاری از آن‌ها با ورود به حوزۀ تدریس خصوصی و کمی استمرار و تلاش، به درآمدهای قابل توجهی از طریق آموزش خصوصی آنلاین و حضوری دست پیدا می‌کنند.

برای اطمینان از این موضوع کافیست نگاهی به نمونه درآمد معلمان خصوصی استادبانک بیندازید.

همچنین از آن جا که معلمان در قلب مراکز آموزشی کشور حضور دارند، از نزدیک با نیازهای تحصیلی شاگردان مقاطع مختلف تحصیلی آشنا هستند بنابراین معلمان اطلاعات خوبی در مورد انواع مشکلات دانش‌آموزان ابتدایی، از جمله مشکلات درسی، اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری و غیره دارند و می‌توانند خدمات ارزشمندی را به منظور پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان ابتدایی و یا شاگردانی که دچار افت تحصیلی شده‌اند، ارائه دهند.

با شروع سال تحصیلی جدید نیز تقاضا برای معلم خصوصی و برگزاری کلاس‌های خصوصی روز به روز افزایش پیدا می‌کند. به ویژه که امسال بسیاری از دانش‌آموزان به دلیل ضعف در آموزش مجازی، دچار مشکلات زیادی در دروس خود هستند و به کلاس‌های خصوصی روی می‌آورند.

استادبانک نیز با هدف معرفی معلمان توانمند و فراهم کردن فرصتی برای کسب درآمد این عزیزان از تدریس خصوصی، اقدام به استخدام معلم خصوصی در تمامی دروس، به صورت حضوری و آنلاین کرده است. پیشنهاد می‌کنیم به منظور اطلاع از شرایط همکاری با استادبانک در رابطه با استخدام معلم خصوصی علوم پایه دوم ابتدایی، مقالۀ زیر را مطالعه کنید.

استادبانک معتبرترین پلتفرم استخدام و معرفی معلم خصوصی علوم و سایر دروس 

سامانۀ آموزش خصوصی استادبانک، یکی از معتبرترین و باسابقه‌ترین پلتفرم‌ها برای معرفی برترین اساتید تدریس خصوصی علوم آنلاین و حضوری (و سایر دروس) به دانش‌آموزان، دانشجویان و دیگر متقاضیان کلاس‌های خصوصی است.

اهداف و چشم‌اندازهای استادبانک تنها به معرفی معلمان خصوصی محدود نمی‌شود. بلکه یکی از دغدغه‌های همیشگی تیم استادبانک، کمک به افزایش دانش معلمان در زمینۀ تدریس خصوصی و گروهی نیز بوده است.

ما در مجله اساتید استادبانک (سایت معلمان) تلاش می‌کنیم تا به نیازهای مختلف اساتید، معلمان در زمینه‌های مختلف مانند توسعۀ شغلی، کسب درآمد، آشنایی با منابع مطالعاتی و غیره به بهترین شکل پاسخ دهیم.

برای مثال از یک سو با ارائۀ بخش‌هایی نظیر روش تدریس، معرفی کتاب، طرح درس، مدیریت کلاس و غیره می‌کوشیم تا نیازهای این عزیزان در حوزه‌های مذکور برطرف کنیم و از سوی دیگر، با فراهم کردن امکان کسب درآمد از تدریس خصوصی، به افزایش رضایت شغلی این عزیزان کمک می‌کنیم.

در صورتی که شما نیز علاقمند به تدریس و همکاری با سایت استادبانک به عنوان معلم خصوصی هستید، می‌توانید از طریق لینک عضویت اساتید مراحل ثبت نام خود را طی کنید.

چنان چه در مورد ثبت‌نام، نحوۀ همکاری و سایر خدمات آموزشی استادبانک نیاز به راهنمایی و مشاوره داشتید، می‌توانید با شماره ۹۱۰۰۵۳۴۳-۰۲۱ تماس بگیرید.

لطفا دیدگاه‌های خود را در رابطه با طرح درس ملی علوم دوم ابتدایی درس پیام رمز را پیدا کن ۲، در انتهای همین صفحه با ما در میان بگذارید.

فایل‌ دانلودی طرح درس علوم دوم ابتدایی درس پیام رمز را پیدا کن ۲ را چگونه می‌توانم دانلود کنم؟

در این مقاله از سایت معلمان استادبانک، طرح درس ملی فصل ششم علوم دوم دبستان، مورد بررسی قرار گرفته است. در انتها نیز یک فایل ورد دانلودی و قابل ویرایش ارائه شده است که با کلیک روی مقاله می‌توانید آن را دانلود کنید. در مقالات دیگر بخش طرح درس علوم، طرح درس سایر فصل‌های علوم دوم ابتدایی ارائه خواهد شد.

در طرح درس رایگان علوم دوم فصل ۶ چه مواردی گنجانده شده است؟

در این مقاله از سایت معلمان ابتدایی استادبانک طرح درس روزانۀ فصل ششم از علوم دوم دبستان مواردی مانند هدف کلی، اهداف جزیی، اهداف رفتاری، روش تدریس، ارزشیابی تشخیصی، فعالیت معلم و شاگرد، ارزشیابی پایانی، تعیین تکلیف و وسایل لازم بررسی شده است.

اهداف درس علوم دوم ابتدایی طرح درس پیام رمز را پیدا کن ۲ چیست؟

آشنایی با نور، کاربردها و ویژگی‌های آن از اهداف جزیی این فصل است. با مطالعۀ این مقاله از آکادمی اساتید استادبانک به اطلاعات کاملی در مورد اهداف جزیی و رفتاری این فصل و روش تدریس علوم دوم ابتدایی نیز دسترسی خواهید داشت.

برچسب ها:

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

دیدگاهی ثبت نشده است.
×
ثبت نام به عنوان معلم خصوصی