اخبار آموزش و پرورشاخبار معلمان
بیمه معلمان-استادبانک

بیمه معلمان و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید

یکی از دغدغه‌های رایج افراد در تمامی جوامع، موضوعات مربوط به بیمه، از جمله آشنایی با انواع بیمه و پوشش‌های هر یک از آن‌ها است. به خصوص در رابطه با کارکنان دولت و کارمندان بخش‌های خصوصی، به دلیل پایین بودن میزان درآمد آن‌ها در مقایسه با بسیاری از مشاغل دیگر، این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. چرا که وجود انواع بیمه‌های درمانی و غیر درمانی، سبب افزایش امنیت روانی و کاهش نگرانی‌های آن‌ها خواهد شد.

معلمان و فرهنگیان عزیز کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیستند. بیمه معلمان نیز یکی از موضوعاتی است که برای قشر فرهنگی کشور ما جایگاه ویژه‌ای دارد. به همین دلیل ما نیز تصمیم گرفتیم در این مقاله از مجله اساتید استادبانک (سامانه جامع اموزش خصوصی در کشور)، به بررسی موضوع انواع بیمه فرهنگیان، بیمه دانشجومعلمان و بیمه معلمان بازنشسته بپردازیم.

بیمه سلامت فرهنگیان

تمامی افرادی که برای دولت کار می‌کنند، تحت پوشش خدمات درمانی کارکنان دولت یا همان بیمه سلامت قرار می‌گیرند. فرهنگیان و معلمان رسمی آموزش و پرورش نیز از این قاعده مستثنی نیستند. حق بیمه سلامت هر فرد به صورت ماهانه حدود ۱۷۰ هزار تومان تعیین شده است.

جهت اطلاع از قوانین و مقررات خدمات بیمه سلامت، کافیست فایل زیر را دانلود و مطالعه کنید.

جزییات بیمه تکمیلی معلمان 

تا پایان سال ۱۴۰۰، معلمان در کنار بیمه خدمات درمانی خود از یک نوع بیمه تکمیلی تحت عنوان بیمه طلایی فرهنگیان استفاده می‌کردند، که نقایص و محدودیت‌های فراوانی داشت و مورد رضایت معلمان نبود. اما پس از آن آموزش و پرورش قراردادی را با شرکت بیمه دانا امضا کرد که بر این اساس، معلمان و فرهنگیان عزیز از اول تیر ماه ۱۴۰۱، تحت پوشش بیمه تکمیلی این سازمان قرار گرفتند.

بیمه تکمیلی فرهنگیان دانا، در مقایسه با بیمه طلایی معلمان از مزایا و خدمات بیشتری برخوردار است که در ادامه این بخش به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

بر اساس قرارداد امضا شده تحت عنوان بیمه درمان تکمیلی فرهنگیان بین آموزش و پرورش و شرکت بیمه دانا، تمامی کارکنان رسمی، پیمانی و قراردادیِ شاغل در وزارت آموزش و پرورش به همراه افراد تحت تکفل آن‌ها (شامل همسر، فرزندان و والدین) تحت پوشش بیمه تکمیلی دانا قرار می‌گیرند.

حق بیمه هر فرد به صورت ماهانه ۲۷۵ هزار تومان تعیین شده است، که از این مقدار، ۹۱۶۰۰ تومان از حقوق معلمان کسر می‌شود و ۱۸۳۴۰۰ تومان نیز توسط دولت پرداخت می‌شود.

حق بیمه والدین تمامی کارکنان و همچنین حق بیمه همسرِ کارکنانِ خانم نیز به طور کامل از حقوق کارمند کسر می‌شود و دولت وطیفه‌ای در قبال پرداخت حق بیمه این اشخاص ندارد.

یکی از مزایای بیمه تکمیلی معلمان این است که این بیمه از حالت صندوقی خارج شده و به حالت بیمه گری تغییر یافته است. همچنین بسیاری از خدمات درمانی مانند جراحی، بستری و بسیاری از هزینه‌های پاراکلینیکی به صورت بدون سقف ارائه می‌شود.

خدمات مربوط به عینک تا سقف (یک میلیون و دویست هزار تومان) و دندانپزشکی (تا سقف سه میلیون و پانصد هزار تومان) از جمله مواردی است که در بیمه تکمیلی جدید معلمان در نظر گرفته شده است.

لازم به ذکر است که بیمه شده در انتخاب مراکز درمانی طرف قرارداد و غیر طرف قرارداد، مختار است. که البته برای هر یک از این حالت‌ها روش جداگانه‌ای در نظر گرفته شده است.

برای مطالعه کامل شرایط بیمه تکمیلی فرهنگیان و جزییات سقف تعهدات بیمه تکمیلی معلمان کافیست فایل شیوه نامه اجرایی بیمه درمان تکمیلی فرهنگیان را از طریق لینک زیر دانلود کرده و ماده ۶ تحت عنوان تعهدات بیمه گر را مطالعه نمایید. همچنین در پیوست شماره ۲ این فایل، می‌توانید به لیست مدارک و مستندات لازم برای دریافت هزینه‌های هر یک از موارد درمانی دسترسی داشته باشید.

بیمه دانشجو معلمان 

دانشجو معلمان نیز همانند سایر فرهنگیان کشور مشمول استفاده از بیمه خدمات درمانی کارکنان دولت (بیمه سلامت) می‌شوند. توجه داشته باشید که بیمه، بیمۀ تامین اجتماعی نیست.

بعد از دریافت اولین حقوق ماهانه، حق بیمه سلامت از حقوق دانشجومعلمان کسر می‌شود. در این مرحله دانشجومعلمان می‌توانند به اداره محل خدمت خود مراجعه کرده، پس از پر کردن فرم‌های مربوطه، بیمه خود را فعال کنند و دفترچه بیمه دریافت نمایند.

توجه داشته باشید حتی اگر قصد استفاده از دفترچه بیمه درمانی مختص دانشجو معلمان را نداشته باشید، هزینه آن از حقوق ماهانه شما کسر می‌شود. همچنین به صورت همزمان نمی‌توانید از دو بیمه درمانی استفاده کنید. بنابراین لازم است از بیمه قبلی خود انصراف دهید و از خدمات درمانی بیمه دانشجو معلمان استفاده کنید.

مراحل دریافت بیمه خدمات درمانی برای دانشجو معلمان

۱) تهیه مدارک مورد نیاز:

 • کپی صفحه اول تا سوم شناسنامه
 • یک عدد عکس ۳ در ۴
 • کارت بانکی با موجودی حداقل ۱۰ هزار تومان
 • کپی حکم که از آموزش و پرورش دریافت کرده‌اید
 • فیش حقوقی ماه های قبل که از اموزش و پرورش دریافت کرده‌اید
 • اصل شناسنامه

۲) باطل کردن بیمه قبلی در صورت وجود

۳) تکمبل فرم ثبت نام بیمه در آموزش و پرورش

۴) گرفتن مهر و امضای معاونت

۵) گرفتن مهر و امضای دبیرخانه و دریافت ۲ نامه

۶) تحویل یکی از نامه‌ها به حسابداری

۷) تحویل فرم ثبت نام و نامه دوم به مرکز سلامت معرفی شده

۸) ثبت در سامانه بیمه سلامت کارکنان دولت و دریافت دفترچه

بسیار ضروری است که فیش حقوقی خود را به دقت بررسی کنید و از کم شدن هزینه بیمه اطمینان حاصل کنید. زیرا در غیر این صورت مشمول جریمه خواهید.

لازم به ذکر است که دانشجویان نیز می‌توانند از بیمه تکمیلی فرهنگیان دانا همانند سایر معلمان استفاده کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه لازم است به اداره محل خدمت خود مراجعه کنید.

بیمه تکمیلی بازنشستگان آموزش و پرورش

بر اساس ماده ۸۵ قانون مدیریت خدمات کشوری، دستگاه‌های اجرائی موظف هستند کارمندان، بازنشستگان و افراد تحت تکفل آنان را علاوه بر استفاده از بیمه پایه درمان، تحت پوشش بیمه‌های تکمیلی قرار دهند.

متاسفانه به دلیل اجرایی نشدن این ماده از سوی دولت، در حال حاضر بازنشستگان آموزش و پرورش تحت پوشش طرح پرداخت هزینه خسارت درمان صندوق بازنشستگی کشوری قرار دارند. این طرح را نمی‌توان به عنوان یک بیمه تکمیلی برای فرهنگیان بازنشسته در نظر گرفت، بلکه تنها یک مکمل خدمات درمانی است.

 در قرارداد سال ۱۴۰۱، سهم سرانه هر نفر ۴۵ هزار تومان خواهد بود. جهت اطلاع از جزئیات جدید قرارداد بیمه تکمیلی بازنشستگان اموزش و پرورش، سقف تعهدات بیمه تکمیلی فرهنگیان بازنشسته، ثبت نام، استعلام و آگاهی از روش‌های هزینه خسارت درمان، کافیست روی این لینک کلیک کنید.

افزایش حقوق معلمان و دانشجومعلمان از طریق تدریس خصوصی

همان طور که گفتیم در کنار اهداف مختلفی که معلمان و دانشجومعلمان از ادامه تحصیل دارند، یکی از مهم‌ترین دلایل ادامه تحصیل معلمان و دانشجومعلمان، افزایش حقوق و کسب درآمدهای بالاتر است.

 میانگین دریافتی کل معلمان در حال حاضر حدود ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است که در مقایسه با شرایط اقتصادی کشور رقم بسیار پایینی است. میزان حقوق دانشجو معلمان ۱۴۰۱ مبلغی برابر با ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است که البته بعد از در نظر گرفتن کسورات و بیمه، به رقم ۳ میلیون و پانصد هزار تومان در ماه می‌رسد. این میزان حقوق اگر چه که در دوران دانشجویی بسیار ارزشمند است، اما نمی‌تواند برای دانشجو معلمان فعال، علاقمند به تدریس و مشتاق کسب درآمدهای بالاتر، راضی کننده باشد.

معلمان و دانشجو معلمان عزیز می‌توانند از روش‌هایی مانند تدریس خصوصی برای افزایش حقوق خود استفاده کنند. در صورتی که توانمندی بالا و عملکرد خوبی در تدریس داشته باشید، درآمد شما از تدریس خصوصی می‌تواند به مراتب بیشتر از درآمد ماهانۀ یک معلم رسمی و با سابقۀ آموزش و پرورش باشد. کافیست نگاهی به برخی از نمودارهای درآمد اساتید استادبانک بیندازید.

استادبانک با هدف معرفی معلمان توانمند و فراهم کردن فرصتی برای کسب درآمد این عزیزان از تدریس خصوصی، اقدام به استخدام معلم خصوصی در تمامی دروس، به صورت حضوری و آنلاین کرده است. پیشنهاد می‌کنیم به منظور اطلاع از شرایط همکاری با استادبانک، مقالۀ زیر را مطالعه کنید.

استخدام معلم خصوصی برای تدریس خصوصی در استادبانک  

سامانۀ آموزش خصوصی استادبانک، یکی از معتبرترین و باسابقه‌ترین پلتفرم‌ها برای معرفی برترین اساتید تدریس خصوصی به دانش‌آموزان، دانشجویان و سایر متقاضیان کلاس‌های خصوصی است.

استادبانک علاوه بر امکانات مختلفی که در اختیار اساتید خود قرار می‌دهد، همواره تلاش کرده تا در معرفی معلمان خصوصی، از یک سیستم شایسته‌سالار استفاده کند. به این معنا که جایگاه‌های برتر سایت را به اساتیدی اختصاص می‌دهد که تدریس آن‌ها از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بوده و به این ترتیب، فرصت رشد و کسب درآمد از تدریس خصوصی را برای معلمان توانمند و پرتلاش فراهم می‌کند.

 همکاری با استادبانک مزایای بسیاری برای علاقمندان به تدریس خصوصی دارد که ممکن است در بسیاری از پلتفرم‌ها وجود نداشته باشد. از جملۀ این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. حفظ محرمانگی اطلاعات استاد
 2. ثبت نام کاملا رایگان
 3. ارائۀ پلتفرم‌های رایگان برای تدریس آنلاین
 4. برگزاری دورۀ اخلاق حرفه‌ای برای اساتید و ارائۀ گواهینامه
 5. ارائۀ سیستم شایسته سالار برای معلم‌ها
 6. منصفانه بودن سهم استادبانک
 7. ارجاع تعداد زیاد کلاس‌ به معلم و امکان کسب درآمدهای بالا
 8. امکان ثبت نظرات دانش‌آموزان در پروفایل استاد
 9. بررسی قابل اعتماد بودن شاگرد برای کلاس‌های حضوری

تسویه حساب منظم، پشتیبانی کامل از استاد از طریق تیکت، ایمیل و مرکز تماس، ارائۀ پیشخوان کاملاً هوشمند که تمامی اطلاعات کلاس‌ها و شاگردهای استاد در آن ثبت می‌شود، از دیگر مزایای همکاری با استادبانک است.

با توجه به همۀ این توضیحات، به طور کلی می‌توان تدریس خصوصی را -البته به شرط جدیت، علاقه و استمرار خود فرد-، به عنوان یکی از بهترین و پردرآمدترین مشاغل آموزشی معرفی کرد.

بنابراین اگر به عنوان معلم با دانشجو معلم، دغدغۀ کسب درآمد بیشتر را دارید، پیشنهاد می‌کنیم فرصت ثبت نام به عنوان معلم خصوصی در استادبانک را از دست ندهید. کافیست روی بنر زیر و یا دکمۀ سبزرنگ ثبت نام به عنوان معلم خصوصی کلیک کنید و فرآیند ثبت نام خود را تکمیل نمایید.

استادبانک، سامانه‌ای برای آموزش و کسب درآمد معلمان و دانشجومعلمان 

در این مقاله از سایت معلمان استادبانک به بررسی موضوع بیمه معلمان، بیمه تکمیلی فرهنگیان دانا، بیمه تکمیلی فرهنگیان بازنشسته، بیمه دانشجو معلمان و غیره پرداختیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با خبرهای مختلف مربوط به معلمان مانند اخبار رتبه بندی، فیش حقوقی فرهنگیان، دوره های ضمن خدمت و غیره، کافیست به بخش اخبار معلمان در مجله اساتید استادبانک مراجعه کنید.

استادبانک همواره در تلاش است تا اطلاعات مورد نیاز معلمان و اساتید را در زمینه‌های مختلف، در اختیار این عزیزان قرار دهد. در کنار این موضوع، یکی دیگر از دغدغه‌های اصلی استادبانک، فراهم کردن فرصتی برای کسب درآمد معلمان، دانشجو معلمان و سایر علاقمندان به تدریس خصوصی است.

همچنین تیم فعال استادبانک، با ارائۀ محتواهای علمی و دوره‌های اخلاق حرفه‌ای تدریس خصوصی، در حوزۀ تربیت معلم خصوصی و آماده‌سازی آن‌ها برای برگزاری هر چه بهتر کلاس‌های خصوصی، نقشی اثرگذار در رفع نیازهای معلمان خصوصی داشته است.

در صورتی که شما نیز علاقمند به تدریس خصوصی و همکاری با سایت استادبانک به عنوان معلم خصوصی هستید، می‌توانید از طریق لینک عضویت اساتید مراحل ثبت نام خود را طی کنید.

ضمنا اگر در مورد ثبت‌نام و نحوۀ همکاری با استادبانک و سایر خدمات آموزشی این سامانه، نیاز به راهنمایی و مشاوره داشتید، می‌توانید با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ تماس بگیرید.

لطفا دیدگاه‌ها و سوالات خود را در رابطه با مقاله بیمه معلمان و دانشجو معلمان، در انتهای همین صفحه با ما در میان بگذارید.
تعهدات بیمه تکمیلی معلمان شامل چه مواردی می‌شود؟

در بیمه تکمیلی معلمان تعهدات مربوط به هزینه های بستری و جراحی و دانپزشکی و چشم پزشکی و غیره در نظر گرفته شده است که برخی از آن ها بدون سقف هستند. در این مقاله از سایت معلمان استادبانک، فایل pdf شیوه نامه اجرایی بیمه تکمیلی معلمان ارائه شده است که در آن تمامی اطلاعات مورد نیاز در رابطه با بیمه تکمیلی معلمان در اختیار شما قرار گرفته است.

برای ثبت نام بیمه دانشجو معلمان چه مدارکی مورد نیاز است؟

در این مقاله از مجله اساتید استادبانک به لیست کامل مراحل و مدارک مورد نیاز برای ثبت نام بیمه سلامت دانشجومعلمان اشاره کرده‌ایم.

آیا فرهنگیان بازنشسته نیز از بیمه تکمیلی برخوردار هستند؟

در حال حاضر فرهنگیان بازنشسته، از طرح پرداخت هزینه خسارت درمان صندوق بازنشستگی کشوری استفاده می‌کنند. این طرح را نمی‌توان به عنوان یک بیمه تکمیلی برای فرهنگیان بازنشسته در نظر گرفت، بلکه تنها یک مکمل خدمات درمانی است.

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

دیدگاهی ثبت نشده است.
×
ثبت نام به عنوان معلم خصوصی