علاقمند کردن دانش آموزان به انجام تکالیف

چگونه دانش آموزان را شیفته تکالیف درسی کنیم ؟ خیلی از معلم ها در مدارس عاشق تدریس به شاگردانشان هستند. آنها در زمان دانش آموزی عاشق درس و مدرسه بودند و همین علاقه را هم با خود به محیط تدریس آورده اند. اما واکنش برخی از دانش آموزان آنها را نسبت به درس و تحصیل دلسرد می کند؟ علتش در چیست؟

چگونه دانش آموزان را شیفته تکالیف درسی کنیم ؟ چرا برخی از دانش آموزان علاقه ای به محیط مدرسه و کلاس درس ندارند؟ علاقه ای به حل تکالیف و تمارین درسی را ندارند؟ شاید برای پاسخ دادن به این سوالات بهتر است در ابتدا فرآیند مغز انسان را هنگام فعالیت بررسی کنیم.

فرایندهای پیچیده مغز انسان

مغز انسان عملکردهای گوناگونی دارد نظیر تفکر، کشف کردن، تفحص، مشاهده کردن، درک کردن، حرکت کردن و واکنش نشان دادن که تمام این فعالیت ها به دستور مغز انجام می شود. اما تصور رایج مردم درمورد فعالیت های مغز شامل تفکر و فکر کردن نیست. بلکه مشاهده کردن، تقلید کردن، درک محیط و حرکت کردن و واکنش نشان دادن را جزو فعالیت های مغزی می دانند.

دلیلش هم این امر است که ما عادت کردیم همیشه بدون تفکر کارهای روتین و عادی را انجام دهیم. به همین خاطر مغز انسان وقتی خود را با هر شرایطی وقف دهد دیگر نیازی به تفکر و تغییر عادات روزانه ندارد. ما بیشتر کارهای خود را به روشی انجام می دهیم که تا الان انجام داده ایم. به همین دلیل تنها به حافظه خود تکیه کرده و چندان به تفکر در مورد مسائل مختلف … نمی پردازیم. در این حالت مغز به صورت خودکار تمام فعالیتها را انجام می دهد و نیازی به تلاش بیشتر برای تصمیم گیری های پیچیده را ندارد. بنابراین مغز انسان زمانی تلاش به تفکر می کند که با شرایط جدیدی رو به رو شود که با اتکا به حافظه نتواند آن شرایط را درک کند. مثل رانندگی کردن و…

فرد در ابتدا برایش مشکل است که مهارت رانندگی را یاد بگیرد. به همین خاطر به مغز خود فشار آورده تا شرایط جدیدی را بتواند درک کند. اما به محض اینکه در رانندگی مسلط شد باز هم این مهارت، تبدیل به فعالیتی روتین و عادی برای فرد می شود. که وارد حافظه فرد شده و تکرار آن تنها باعث تثبیت این مهارت در حافظه او می شود. چگونه دانش آموزان را شیفته تکالیف درسی کنیم ؟ اما دلیل فکر نکردن انسان و دوری او از تفکر چیست؟

کاملا دلیل آن واضح است که در شامل موارد زیر است:

۱- فکر کردن نیاز به زمان زیادی دارد.

مغز انسان در زمان بروز مشکلی باید شرایط را تحلیل کرده ، راه حل های مختلف را سنجیده و بهترین راه حل ممکن را انتخاب کند. خوب این فرآیند نیاز به زمان طولانی دارد که باعث می شود افراد از فکر کردن اجتناب کنند.

۲- دشوار بودن تمام عواملی که مغز باید آنها را بسنجد.

فعالیتی که مغز برای تحلیل رویدادها می کند علاوه بر زمانبر بودن بسیار دشوار نیز می باشد.

۳- قطعی نبودن راه حل هایی که مغز ارائه می دهد.

هیچ تضمینی وجود ندارد که شما راه حل مسئله را پیدا کنید اما پاسخ درست باشد. به هیمن دلیل خیلی از افراد از فکر کردن فرار می کنند. اما بسیاری از انسانها هستند که با توجه به سختی فکر کردن هنوز هم این فرایند را دوست دارند. شرکت در بازی های مختلف فکری نظیر شطرنج، پازل های مختلف و….نشان دهنده علاقه افراد به فرآیند تفکر است.

دلیل این گرایش شاید کنجکاوی انسان نسبت به مسائل پیرامون خود یا حتی پاداش دهی مغز دانست. زمانیکه انسان مسئله ای را حل می کند ماده دوپامین در بدن وی ترشح می شود که باعث بهبود عملکرد جسمی و روحی بدن فرد می شود و در او ایجاد انگیزه کرده و باعث می شود فرد بیشتر برای حل مسائل جدید راغب شود. اما هر مسئله ای هم برای فرد ممکن است جذاب نباشد.

اگر مسئله ای زیادی سخت و دشوار باشد باعث می شود فرد حوصله خود را از دست داده و نتواند آن را حل کند. پس رهایش می کند. یا شاید آنقدر ان مسئله راحت باشد که لذت کافی را به فرد ندهد.

بنابراین بهترین مسائل برای حل کردن کدامند؟ مسئله باید بگونه ای باشد که نه آنقدر سخت که فرد نتواند آن را حل کند نه آنقدر آسان که برای او جذاب نباشد. این مسئله را نیز باید در مدارس و محتوای کتاب درسی رعایت کنیم. متاسفانه در مدارس ما این مسئله رعایت نمی شود. تکالیفی که به دانش آموز می دهند آنقدر سخت و پیچیده هستند که او برای حل آنها بکل ناامید می شود. باید مسائل را با توجه به سطح معلومات دانش آموزان ارائه کرد.

چگونه دانش آموزان را شیفته تکالیف درسی کنیم ؟

راه حل چیست؟

برای اینکه بتوانیم دانش آموزان را شیفته تکالیف درسی کنیم باید این نکات را مدنظر قرار بدهیم:

۱- طراحی سوال های ساده تر همراه با راهنمایی محدود

۲- هماهنگی بین طرح سوالات از لحاظ آسانی و دشواری سوال با سطح پیشرفت تحصیلی دانش آموزان

دیدگاه خود را در رابطه با این پست بیان کنید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید