روش تدریس دوم ابتداییروش تدریس علومطرح درس
طرح درس علوم دوم گردش زمین و زندگی ما-استادبانک

دانلود رایگان طرح درس زندگی ما و گردش زمین ۱: علوم دوم دبستان، درس ۳

در ادامۀ سری مقالات مربوط به طرح درس علوم دوم دبستان در مجله اساتید استادبانک (معتبرترین پلتفرم آموزش خصوصی در ایران)، قصد داریم به بررسی طرح درس زندگی ما و گردش زمین ۱، فصل سوم از علوم دوم ابتدایی بپردازیم.

همان طور که در مقاله مراحل نوشتن طرح درس هم اشاره کردیم، در هر طرح درس روزانه، مواردی مانند هدف کلی، اهداف جزیی، اهداف رفتاری، روش تدریس، ارزشیابی تشخیصی، فعالیت معلم و شاگرد، ارزشیابی پایانی، تعیین تکلیف و وسایل لازم باید مشخص شود.

ما در این مقاله از مجله اساتید استادبانک، تمامی این موارد را پوشش داده‌ایم. همچنین در انتهای مقاله، یک فایل ورد دانلودی و قابل ویرایش، شامل اطلاعات کامل طرح درس علوم پایه دوم درس سوم را ارائه کرده‌ایم. لطفا با ما همراه باشید.

موضوعات فصل سوم کتاب علوم دوم ابتدایی (زندگی ما و گردش زمین ۱)

کتاب علوم تجربی دوم دبستان چاپ ۱۴۰۰، از ۱۰۳ صفحه و ۱۴ فصل تشکیل شده است. در این کتاب دانش‌آموزان با موضوعات مختلفی مانند بازدید و گردش علمی، محیط زیست، صدا، نور، انواع سوخت‌ها، رشد گیاهان، جانوران و انسان، انواع مواد و غیره آشنا می‌شوند.

هر فصل از کتاب علوم پایه دوم، متناسب با موضوع درس، شامل بخش‌های مختلفی مانند فعالیت، ایستگاه فکر، مشاهده، مقایسه، جمع‌آوری اطلاعات، گفت‌و‌گو است. نحوۀ تدریس هر یک از این قسمت‌ها در کتاب راهنمای معلم علوم تجربی دوم به طور کامل تشریح شده است.

در درس سوم از کتاب علوم دوم دبستان، تحت عنوان زندگی ما و گردش زمین ۱، دانش‌آموزان با تغییرات دمای آب و هوا شبانه روز آشنا شده و ارتباط آن را با حرکت زمین به دور خود درک می‌کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با سایر فصل‌های کتاب علوم دوم دبستان، اهداف کلی هر فصل، و همچنین دانلود راهنمای تدریس علوم دوم، پیشنهاد می‌کنیم مقاله روش تدریس علوم پایه دوم ابتدایی را که در مجله اساتید استادبانک منتشر شده، مطالعه فرمایید.

در این مقاله، طرح درس زندگی ما و گردش زمین ۱ علوم دوم ابتدایی را مورد بررسی قرار داده‌ایم. همچنین در مقالاتی جداگانه از مجله اساتید استادبانک که در آینده منتشر خواهند شد، طرح درس سایر فصل‌های علوم دوم دبستان را نیز به تدریج در اختیار شما همکاران عزیز قرار خواهیم داد.

در کنار مطالعۀ مقالۀ طرح درس علوم دوم ابتدایی درس سوم، پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ زیر را نیز مطالعه کنید تا با نکات بسیار مهمی در رابطه با نوشتن طرح درس سالانه و روزانه آشنا شوید.

مطالعه بیشتر: طرح درس چیست؟ | مراحل نوشتن طرح درس + دانلود نمونه طرح درس

طرح درس روزانه علوم تجربی دوم دبستان درس ۳: زندگی ما و گردش زمین ۱

۱. هدف کلی درس زندگی ما و گردش زمین ۱:

آشنایی با گردش زمین و تاثیر آن بر دما و پدید آمدن شب و روز، تاثیر نور خورشید بر زندگی ما

۲. اهداف جزیی درس سوم علوم دوم:

 • یادآوری دو نوع حرکت زمین (حرکت به دور خورشید و حرکت به دور خود)
 • آشنایی با علت ایجاد شب و روز
 • آشنایی با تغییرات دمایی شبانه روز و علت این تغییرات
 • آشنایی با تقش خوردشید در زندگی ما و سایر موجودات زنده

۳. اهداف رفتاری علوم دوم ابتدایی درس سوم:

در پایان این درس، معلم خصوصی علوم دوم ابتدایی یا معلم علوم مدرسه، از دانش‌آموز انتظار دارد که:

 • علت ایجاد شب و روز را درک کرده و توضیح دهد.
 • روند تغییرات دمای هوای شبانه روز را ثبت کنند.
 • ارتباط بین حرکت زمین به دور خود و تغییرات دمای هوا را درک و بیان کنند.
 • ضرورت وجود نور خورشید در زندگی جانداران روی زمین را درک و بیان کنند.

۴. ارزشیابی تشخیصی:

برای تشخیص میزان اطلاعات دانش‌آموزان، سؤالاتی را در در رابطه با علل به وجود آمدن شب و روز و تغییرات دما در طی روز و شب مطرح کنید. برای مثال،

 • به نظر شما هوا در چه زمان هایی از شبانه روز گرم تر و در چه زمان هایی سردتر است؟
 • به نظر شما چه عاملی باعث می شود که بخشی از شبانه روز هوا تاریک باشد و بخشی دیگر روشن؟
 • ما انسان ها از نور خورشید چه استفاده‌هایی می‌کنیم؟

در نهایت نیز برای ایجاد انگیزه در دانش‌آموزان برای توجه بیشتر به درس و یادگیری هر چه بهتر آن، می‌توانید پوسترها، تصاویر یا کلیپ‌هایی از شب و روز، موجوداتی که در شب زندگی می‌کنند، افرادی که شب کار هستند و غیره، نصب یا پخش کنید.

۵. روش تدریس درس گردش زمین و زندگی ما ۱:

برای این درس می‌توانید از روش‌ تدریس تلفیقی می‌تواتید استفاده کنید. از جمله:

 • روش تدریس پرسش و پاسخ
 • روش تدریس مشارکتی
 • روش تدریس ایفای نقش

۶. وسایل لازم:

 • فیلم (مستند) و لوح فشرده آموزشی
 • کتاب درسی
 • تخته و ماژیک
 • چراغ مطالعه و چراغ قوه
 • سیم رابط
 • چراغ الکلی
 • گلدان شامل یک گیاه
 • یک توپ و چند میوه گرد
 • دو عدد دماسنج
 • دو عدد بشقاب
 • سه پایه
 • نخ
 • تعدادی دانه لوبیا
 • ظروف شیشه‌ای آزمایشگاهی مانند بشر
 • مقداری پارچه
مطالعه بیشتر: روش تدریس علوم

۷. فعالیت‌های معلم و دانش‌آموز:

آموزش تاثیر نور خورشید بر ایجاد شب و رور:

در روزهای پیش از تدریس این درس، دانش آموزان را گروه‌بندی کنید و از هر گروه بخواهید برای یادگیری این درس، یک چراغ قوه یا چراغ مطالعه و یک توپ همراه خود بیاورند. در روز تدریس، از هر گروه بخواهید که توپ و چراغ را روبروی هم قرار داده، توپ را به عنوان کره زمین و چراغ را به عنوان خورشید در نظر بگیرند.

پس از مشاهده‌ی بخش روشن و تاریک توپ، در رابطه با تاثیر نور خورشید بر ایجاد شب و روز از بچه ها سوال کنید (روش پرسش و پاسخ) و پس از شنیدن پاسخ آن‌ها، راهنمایی‌های لازم را ارائه نمایید. در حین آموزش این مطلب، از بچه ها سوال کنید که آیا می‌توان اندازه قسمت‌های تاریک و روشن توپ را تغییر داد. مسلما پاسخ منفی است و با استفاده از جا به جا کردن چراغ قوه یا توپ چند بار مرز بین تاریکی و روشنایی را علامت گذاری کنید تا زیاد یا کم شدن این دو بخش را با هم مقایسه کنند.

آموزش حرکت وضعی زمین و تاثیر آن بر ایجاد شب و روز:

برای آموزش حرکت وضعی زمین (حرکت زمین به دور خود)، با استفاده از روش ایفای نقش، کار در کلاس صفحه  ۲۴ را به کمک ۵ نفر از دانش آموزان اجرا کنید. سپس دانش آموزان را با این موضوع آشنا کنید که زمین هر ۲۴ ساعت به دور خود می‌چرخد و این چرخش سبب به وجود آمدن شب و رور می‌شود. استفاده از عبارت حرکت وضعی برای دانش آموزان پایه دوم الزامی نیست.

آموزش تغییرات دمای شبانه روز 

برای آموزش تغییرات دما و یادگیری نحوه کار با دماسنج، کار در کلاس و آزمایش صفحه ۲۵ را در کلاس و با همراهی شاگردان انجام دهید. برای آشنایی دانش‌آموزان با دماسنج یک دماسنج را در اختیار شاگردان قرار دهید تا همه بخش‌های آن را مشاهده کنند. سپس در حین آزمایش و ایجاد تغییرات دمایی، توجه دانش‌آموزان را به بالا و پایین رفتن مایع داخل دماسنج جلب کنید. با هر بار تغییر دما، از بچه ها بخواهید عدد مشاهده شده روی دماسنج را ثبت کنند.

طرح درس زندگی ما و گردش زمین ۱-استادبانک

۸. ارزشیابی مستمر 

در حین تدریس، سوالات و فعالیت‌هایی که در کتاب مطرح شده‌اند از دانش آموزان بپرسید.

۹. ارزشیابی پایانی از درس زندگی ما و گردش زمین ۱

برای ارزشیابی دانش‌آموزان در پایان درس ۳ از علوم دوم، سوالاتی را در رابطه با موضوعات زیر از دانش آموزان بپرسید:

 • با انجام یک آزمایش، نحوه ایجاد شب و روز را نشان دهید.
 • اثرات گردش زمین در زندگی ما چیست؟
 • تاثیر نور خورشید و گرمای آن در زندگی جانداران روی زمین چیست؟
 • تغییرات دما و حرکت وضعی زمین چه ارتباطی با هم دارند؟

۱۰. تعیین تکلیف:

– از دانش‌آموزان بخواهید برای جلسه بعد، تصویری از شب و روز را با کمک نشان دادن رابطه بین زمین و خورشید بکشند و به کلاس بیاورند.

– از دانش آموزان بخواهید یک گروه از موجودات که کار و فعالیت آن ها در شب انجام می‌شوند و یک گروه دیگر که کار و فعالیت آن‌ها در روز انجام می‌شود را انتخاب کرده، سپس در رابطه با تفاوت نحوه زندگی آن‌ها تحقیق کنند.

– با استفاده از یک دماسنج، بیشترین و کمترین دمای شب و رور را در طی یک شبانه روز ثبت کند و تحلیل خود را در مورد آن بیان نماید.

– از دانش آموزان بخواهید آزمایشی را طراحی کنند که در آن پی ببرند که گیاهان برای رشد نیاز به نور خورشید دارند و در کلاس این آزمایش را شرح داده و با آزمایش ها و نتایج همکلاسی خود مقایسه کنند.

نوشتن طرح درس علوم دوم دبستان (زندگی ما و گردش زمین ۱) برای کلاس خصوصی علوم

همان طور که در سایر مقالات بخش طرح درس استادبانک هم اشاره کردیم، به منظور آماده‌سازی طرح درس علوم دوم ابتدایی (زندگی ما و گردش زمین ۱) و سایر دروس کتاب علوم پایه دوم در تدریس خصوصی علوم، می‌توانید از توضیخات ارائه شده در این مقاله و دانلود فایل رایگان طرح درس روزانه علوم تجربی دوم دبستان درس سوم که در بالا ارائه شد، استفاده کنید.

بسیاری از بخش‌های طرح درس برای کلاس‌های خصوصی و گروهی یکسان هستند، با این حال توجه داشته باشید که برخی از روش‌های تدریس نیاز به مشارکت همزمان چند نفر دارد. بنابراین برای استفاده از این روش‌ها یا باید شرایط را برای انجام چنین روش‌هایی فراهم کنید (برای مثال از پدر یا مادر دانش‌آموز نیز کمک بگیرید) و یا فقط از روش‌هایی استفاده کنید که مختص کلاس‌های تک نفره باشد.

در صورتی که علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در رابطه حوزۀ آموزش خصوصی و کسب درآمد از تدریس خصوصی علوم هستید، پیشنهاد می‌کنیم مجموعه مقالات زیر را مطالعه کنید.

تدریس خصوصی علوم دوم ابتدایی در استادبانک

با توجه به پایین بودن حقوق فرهنگیان، بسیاری از آموزگاران و دبیران، از جمله معلمان علوم پایه دوم، با هدف افزایش حقوق معلمی خود وارد حوزه تدریس خصوصی به دانش‌آموزان می‌شوند.

معلمان به دلیل داشتن سابقۀ کار مرتبط و آشنایی با شرایط مدارس و سؤالات امتحانی، بیشتر از سایر معلمان خصوصی مورد استقبال متقاضیان کلاس‌های خصوصی قرار می‌گیرند. به همین دلیل بسیاری از آن‌ها با ورود به حوزۀ تدریس خصوصی و کمی استمرار و تلاش، به درآمدهای قابل توجهی از طریق آموزش خصوصی آنلاین و حضوری دست پیدا می‌کنند.

برای اطمینان از این موضوع کافیست نگاهی به نمونه درآمد معلمان خصوصی استادبانک بیندازید.

همچنین از آن جا که معلمان در قلب مراکز آموزشی کشور حضور دارند، از نزدیک با نیازهای تحصیلی شاگردان مقاطع مختلف تحصیلی آشنا هستند بنابراین معلمان اطلاعات خوبی در مورد انواع مشکلات دانش‌آموزان ابتدایی، از جمله مشکلات درسی، اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری و غیره دارند و می‌توانند خدمات ارزشمندی را به منظور پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان متوسطه اول و یا شاگردانی که دچار افت تحصیلی شده‌اند، ارائه دهند.

با شروع سال تحصیلی جدید نیز تقاضا برای معلم خصوصی و برگزاری کلاس‌های خصوصی روز به روز افزایش پیدا می‌کند. به ویژه که امسال بسیاری از دانش‌آموزان به دلیل ضعف در آموزش مجازی، دچار مشکلات زیادی در دروس خود هستند و به کلاس‌های خصوصی روی می‌آورند.

استادبانک نیز با هدف معرفی معلمان توانمند و فراهم کردن فرصتی برای کسب درآمد این عزیزان از تدریس خصوصی، اقدام به استخدام معلم خصوصی در تمامی دروس، به صورت حضوری و آنلاین کرده است. پیشنهاد می‌کنیم به منظور اطلاع از شرایط همکاری با استادبانک در رابطه با استخدام معلم خصوصی علوم پایه دوم ابتدایی، مقالۀ زیر را مطالعه کنید.

استادبانک معتبرترین پلتفرم استخدام و معرفی معلم خصوصی علوم و سایر دروس 

سامانۀ آموزش خصوصی استادبانک، یکی از معتبرترین و باسابقه‌ترین پلتفرم‌ها برای معرفی برترین اساتید تدریس خصوصی علوم آنلاین و حضوری (و سایر دروس) به دانش‌آموزان، دانشجویان و دیگر متقاضیان کلاس‌های خصوصی است.

اهداف و چشم‌اندازهای استادبانک تنها به معرفی معلمان خصوصی محدود نمی‌شود. بلکه یکی از دغدغه‌های همیشگی تیم استادبانک، کمک به افزایش دانش معلمان در زمینۀ تدریس خصوصی و گروهی نیز بوده است.

ما در مجله اساتید استادبانک (سایت معلمان) تلاش می‌کنیم تا به نیازهای مختلف اساتید، معلمان در زمینه‌های مختلف مانند توسعۀ شغلی، کسب درآمد، آشنایی با منابع مطالعاتی و غیره به بهترین شکل پاسخ دهیم.

برای مثال از یک سو با ارائۀ بخش‌هایی نظیر روش تدریس، معرفی کتاب، طرح درس، مدیریت کلاس و غیره می‌کوشیم تا نیازهای این عزیزان در حوزه‌های مذکور برطرف کنیم و از سوی دیگر، با فراهم کردن امکان کسب درآمد از تدریس خصوصی، به افزایش رضایت شغلی این عزیزان کمک می‌کنیم.

در صورتی که شما نیز علاقمند به تدریس و همکاری با سایت استادبانک به عنوان معلم خصوصی هستید، می‌توانید از طریق لینک عضویت اساتید مراحل ثبت نام خود را طی کنید.

چنان چه در مورد ثبت‌نام، نحوۀ همکاری و سایر خدمات آموزشی استادبانک نیاز به راهنمایی و مشاوره داشتید، می‌توانید با شماره ۹۱۰۰۵۳۴۳-۰۲۱ تماس بگیرید.

لطفا دیدگاه‌های خود را در رابطه با طرح درس ملی علوم دوم ابتدایی درس زندگی ما و گردش زمین ۱، در انتهای همین صفحه با ما در میان بگذارید.

فایل‌ دانلودی طرح درس علوم دوم ابتدایی طرح درس زندگی ما و گردش زمین ۱ را چگونه می‌توانم دانلود کنم؟

در این مقاله از سایت معلمان استادبانک، طرح درس ملی فصل سوم علوم دوم دبستان، مورد بررسی قرار گرفته است. در انتها نیز یک فایل ورد دانلودی و قابل ویرایش ارائه شده است که با کلیک روی مقاله می‌توانید آن را دانلود کنید. در مقالات دیگر بخش طرح درس علوم، طرح درس سایر فصل‌های علوم دوم ابتدایی ارائه خواهد شد.

در طرح درس رایگان علوم دوم فصل ۳ چه مواردی گنجانده شده است؟

در این مقاله از سایت معلمان ابتدایی استادبانک طرح درس روزانۀ فصل سوم از علوم دوم دبستان مواردی مانند هدف کلی، اهداف جزیی، اهداف رفتاری، روش تدریس، ارزشیابی تشخیصی، فعالیت معلم و شاگرد، ارزشیابی پایانی، تعیین تکلیف و وسایل لازم بررسی شده است.

اهداف درس علوم دوم ابتدایی طرح درس زندگی ما و گردش زمین ۱ چیست؟

آشنایی با علت ایجاد شب و روز، تغییرات دمایی شبانه روز، تقش خوردشید در زندگی ما و سایر موجودات زنده از اهداف جزیی این فصل است. با مطالعۀ این مقاله از آکادمی اساتید استادبانک به اطلاعات کاملی در مورد اهداف جزیی و رفتاری این فصل و روش تدریس علوم دوم ابتدایی نیز دسترسی خواهید داشت.

برچسب ها:

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

دیدگاهی ثبت نشده است.
×
ثبت نام به عنوان معلم خصوصی