روش تدریس دوم ابتدایی
روش تدریس قرآن دوم ابتدایی-استادبانک

روش تدریس قرآن دوم ابتدایی + دانلود کتاب روش تدریس

دانش‌آموزان در پایه اول ابتدایی با قرائت هفت سورۀ کوتاه قرآن کریم، اشعاری دربارۀ این سوره‌ها و  چند داستان کوتاه از قرآن کریم آشنا شده‌اند. همچنین آموخته‌اند که برخی کلمات و عبارات سادۀ قرآنی را به صورت آرام و شمرده بخوانند. برای اینکه آمادگی بیشتری در روش تدریس قرآن دوم ابتدایی کسب کنید، پیشنهاد می‌کنیم مروری کلی روی مفاهیم و درس‌های کتاب قرآن اول ابتدایی نیز داشته باشید.

از معلم قرآن دوم دبستان انتظار می‌رود دانش‌آموز را به قرائت زیبای سوره‌ها علاقمند کند. احترام به قرآن و آداب خواندن قرآن را به آن‌ها آموزش دهد. برخی نشانه‌ها و نمادهای رسم‌الخط قرآن را معرفی کند. شاگردان پایۀ دوم را با مفاهیم پیام‌ها و داستان‌های قرآنی کتاب، آشنا کند. از دانش‌آموزان بخواهد سوره‌های حمد، توحید، ناس و عصر را حفظ کنند.

ما در این مقاله به بررسی روش تدریس قرآن دوم دبستان پرداخته‌ایم. همچنین فایل پی‌دی‌اف کتاب قرآن دوم دبستان و راهنمای تدریس درس به درس قرآن دوم دبستان را جهت دانلود، در اختیار شما همکاران عزیز قرار داده‌‌ایم که در ادامۀ این مقاله می‌توانید آن‌ها را دانلود کنید. ضمنا می‌توانید از سایر مقالات، پادکست‌ها و ویدیوهای بخش روش تدریس استادبانک نیز استفاده کنید. لطفا تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

استخدام معلم خصوصی در استادبانک

نگاهی به کتاب قرآن دوم ابتدایی

کتاب قرآن دوم دبستان از ۱۴ درس، به همراه ۳ بخش یادآوری و یک بخش قرآن در تابستان تشکیل شده است.

بخش‌های مختلف هر درس

هر درس شامل آموزش روخوانی یکی از سوره‌های کوتاه قرآن مانند سورۀ قدر، تین، انشراح، حمد و… است. علاوه بر این، کلمات و عبارات قرآنی، پیام یا داستان قرآنی و انس با قرآن در خانه، از دیگر بخش‌های ثابت هر درس هستند. در ادامۀ مقاله، به روش تدریس هر یک از این بخش‌ها خواهیم پرداخت.

بخش یادآوری

بعد از اتمام هر ۵ درس، یک بخش برای یادآوری در نظر گرفته شده است. در این بخش تأکید بر روی روخوانی، عبارات قرآنی و سوره‌هایی است که دانش‌آموز حفظ کرده است.

بخش قرآن در تابستان

در این قسمت، برنامه‌های هفتگی برای تابستانِ دانش‌آموز در نظر گرفته شده تا در طی این فصل، هر هفته یکی از سوره‌هایی که آموخته است را روخوانی کند و به قرائت آن گوش دهد.

سرفصل‌های کتاب قرآن دوم 

 • درس اول: الف کوچک، سکون
 • درس دوم: تشدید، اتصالات
 • درس سوم: سورۀ حمد
 • درس چهارم: سورۀ ناس
 • درس پنجم: سورۀ فلق
 • درس ششم: سورۀ توحید
 • درس هفتم: سورۀ نصر
 • درس هشتم: سورۀ کوثر
 • درس نهم: سورۀ عصر
 • درس دهم: سورۀ فیل
 • درس یازدهم: سورۀ کافرون
 • درس دوازدهم: سورۀ انشراح
 • درس سیزدهم: سورۀ تین
 • درس چهاردهم: سورۀ قدر
مزایای استخدام به عنوان معلم خصوصی در استادبانک

روش تدریس بخش‌های مختلف قرآن دوم دبستان

در این قسمت، به روش تدریس کلی بخش‌های اصلی هر درس می‌پردازیم.

روش تدریس روخوانی سوره‌های قرآن

ابتدا لوحۀ سوره را در مقابل دید دانش‌آموزان قرار دهید. روخوانی آیات سوره را به صورت روخوانی دسته‌جمعی به دانش‌آموزان آموزش دهید. سپس از دانش‌آموزان داوطلب بخواهید آیات را به صورت انفرادی قرائت کنند. سپس نوار صوتی قرائت را پخش کنید. از دانش‌آموزان بخواهید در حین شنیدن آیات، خطوط آیات را دنبال کنند. هر آیه سه بار پخش می‌شود. بار اول خوب گوش کنند، بار دوم به آرامی زمزمه کنند و بار سوم با صدای بلند آیه را بخوانند.

پس از تمرین قرائت، از دانش‌آموزان بخواهید به صورت انفرادی یک سطر از سوره را از روی کتاب بخواند. بهتر است دانش‌آموزان را تشویق کنید تا حتی‌الامکان آیه را شبیه به نوار صوتی قرائت کنند.

روش تدریس کلمات و عبارات قرآنی 

لوحه مربوط به عبارت قرآنی را در مقابل دید دانش‌آموزان بگذارید. سپس روخوانی عبارات مورد نظر به دانش‌آموزان آموزش دهید. در صورت نیاز به تکرار و تمرین ادامه دهید. سپس از دانش‌آموزان داوطلب بخواهید عبارات مورد نظر را بخوانند. در نهایت کتاب درسی را باز کنید و از همۀ دانش‌آموزان بخواهید به صورت انفرادی این عبارات را بخوانند.

روش تدریس پیام‌ها و داستان‌های قرآنی

از تعدادی از دانش‌آموزان بخواهید عبارت پیام قرآنی و ترجمۀ آن را بخوانند. معنای برخی از کلمات آشنای به کار رفته در پیام را بیان کنید. با استفاده تصویر مربوط به پیام، دربارۀ مفاهیم این پیام با دانش‌آموزان بحث و گفتگو کنید. در نهایت نظرات دانش‌آموزان تصحیح کرده و آن‌ها به سمت مفهوم اصلی پیام قرآنی سوق دهید.

روش تدریس انس با قرآن در خانه

این بخش بر عهدۀ دانش‌آموز است و لازم است که با کمک و راهنمایی‌های اعضای خانواده انجام شود.

برای تسلط هر بیشتر به آموزش قرآن دوم، پیشنهاد می‌کنیم فایل روش تدریس قرآن دوم ابتدایی را که در ادامۀ این مقاله آمده است، به طور کامل مطالعه کنید.

نگاهی به کتاب روش تدریس قرآن دوم دبستان

کتاب روش تدریس قرآن دوم ابتدایی، شامل دو بخش اصلی است؛ بخش اول، کلیات روش تدریس و بخش دوم، روش تدریس هر یک از دروس.

در بخش اول، علاوه بر مواردی نظیر اهداف آموزشی درس قرآن در دورۀ ابتدایی، به مرور موضوعات قرآن پایه اول و اهداف قرآن پایه دوم پرداخته شده است. همچنین به مواردی مانند روش رفع اشکالات روخوانی دانش‌آموزان، وسایل و تجهیزات مورد استفاده در آموزش قرآن، نقش خانواده در دست یابی به اهداف مورد نظر و ارزیابی آموخته‌های دانش‌آموزان اشاره شده است.

در بخش دوم نیز اهداف، روش تدریس و روش ارزشیابی هر یک از ۱۴ درس کتاب که هر کدام در قالب ۴ جلسه طراحی شده‌اند، و هر یک از ۳ یادآوری کتاب، به دقت مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

دانلود کتاب‌ درسی و روش تدریس قرآن دوم ابتدایی

در این بخش می‌توانید به کتاب قرآن دوم ابتدایی، چاپ ۱۴۰۰ و کتاب راهنمای تدریس قرآن دوم ابتدایی، دسترسی داشته باشید.

کتاب قرآن دوم دبستان چاپ ۱۴۰۰
کتاب روش تدریس قرآن دوم دبستان

نکات مهم در روش تدریس قرآن دوم ابتدایی

در این مقاله به روش تدریس علوم ششم ابتدایی پرداختیم که امیدواریم برای شما مفید بوده باشد. پیشنهاد می‌کنیم در آموزش علوم ششم دبستان به نکات زیر نیز توجه داشته باشید:

 • در هر جلسه، سعی کنید تمام دانش‌آموزان حداقل یک بار به صورت انفرادی یک آیه یا یک سطر را روخوانی کنند.
 • در پرسش‌های کلاسی از دانش‌آموزان قوی‌تر یا داوطلب شروع کنید.
 • به عنوان معلم قرآن سعی کنید تسلط کافی روی قرائت صحیح قرآن داشته باشید. در غیر این صورت نمی‌توانید اشکالات دانش‌آموزان را تشخیص داده و رفع کنید.
 • از دانش‌آموزان انتظار نداشته باشید تمام اشکالاتشان طی یک جلسه رفع شود. رفع بسیاری از اشکالات به تمرین و زمان نیاز دارد.
 • اگر دانش‌آموزی در روخوانی یا صحبت کردن دچار مشکلاتی است، برخورد مناسبی با او داشته باشید و اعتماد به نفس او را تقویت کنید.

همکاری با استادبانک، یکی از برترین موسسات تدریس خصوصی در ایران

استادبانک بزرگ‌ترین مرجع انتخاب معلم خصوصی در کشور است. ثبت نام در این سایت، یکی از روش‌های کسب درآمد برای بسیاری از فرهنگیان و معلمان است. معلمان در این سایت نگران تبلیغات، تولید محتوا و جذب شاگرد نیستند، چرا که این وظایف همگی بر عهدۀ تیم فعال و پرتلاش استادبانک است.

اگر شما هم قصد تدریس خصوصی را دارید کافی است با ثبت‌نام کاملا رایگان، مراحل  استخدام معلم خصوصی در استادبانک را طی کنید و کسب درآمد خود را از این طریق آغاز کنید. در صورت نیاز به مشاوره و دریافت اطلاعات، کافی است با شماره ۹۱۰۰۵۳۴۳-۰۲۱ تماس بگیرید و یا از بخش تیکت پشتیبانی در پروفایل خود اقدام کنید. همکاران ما پاسخگوی سؤالات شما عزیزان خواهند بود و شما را به طور کامل راهنمایی خواهند کرد. از اینکه تا پایان این مقاله همراه ما بودید از شما سپاسگزاریم.

شما چه تجربیاتی در زمینۀ روش تدریس قرآن دوم دبستان دارید؟ لطفا نظرات خود را در این زمینه با سایر همکاران به اشتراک بگذارید.

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

دیدگاهی ثبت نشده است.
×
ثبت نام به عنوان معلم خصوصی