روش تدریس دوم ابتداییروش تدریس علومطرح درس
طرح درس علوم دوم درس پنجم-استادبانک

دانلود رایگان طرح درس علوم دوم درس پنجم: پیام رمز را پیدا کن ۱

در ادامۀ سری مقالات مربوط به طرح درس علوم دوم دبستان در مجله اساتید استادبانک (معتبرترین پلتفرم آموزش خصوصی در ایران)، قصد داریم به بررسی طرح درس علوم دوم درس دوم (پیام رمز را پیدا کن ۱) بپردازیم.

همان طور که در مقاله مراحل نوشتن طرح درس هم اشاره کردیم، در هر طرح درس روزانه، مواردی مانند هدف کلی، اهداف جزیی، اهداف رفتاری، روش تدریس، ارزشیابی تشخیصی، فعالیت معلم و شاگرد، ارزشیابی پایانی، تعیین تکلیف و وسایل لازم باید مشخص شود.

ما در این مقاله از مجله اساتید استادبانک، تمامی این موارد را پوشش داده‌ایم. همچنین در انتهای مقاله، یک فایل ورد دانلودی و قابل ویرایش، شامل اطلاعات کامل طرح درس علوم پایه دوم درس پنجمرا ارائه کرده‌ایم. لطفا با ما همراه باشید.

موضوعات فصل پنجم کتاب علوم دوم ابتدایی (پیام رمز را پیدا کن ۱)

کتاب علوم تجربی دوم دبستان چاپ ۱۴۰۰، از ۱۰۳ صفحه و ۱۴ فصل تشکیل شده است. در این کتاب دانش‌آموزان با موضوعات مختلفی مانند بازدید و گردش علمی، محیط زیست، صدا، نور، انواع سوخت‌ها، رشد گیاهان، جانوران و انسان، انواع مواد و غیره آشنا می‌شوند.

هر فصل از کتاب علوم پایه دوم، متناسب با موضوع درس، شامل بخش‌های مختلفی مانند فعالیت، ایستگاه فکر، مشاهده، مقایسه، جمع‌آوری اطلاعات، گفت‌و‌گو است. نحوۀ تدریس هر یک از این قسمت‌ها در کتاب روش تدریس علوم تجربی دوم به طور کامل تشریح شده است.

هدف از فصل پنجم کتاب علوم دوم دبستان، با عنوان پیام رمز را پیدا کن ۱، آشنایی دانش‌آموزان با موضوع صدا و ویژگی‌های صوت است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با سایر فصل‌های کتاب علوم دوم دبستان، اهداف کلی هر فصل، و همچنین دانلود راهنمای تدریس علوم دوم، پیشنهاد می‌کنیم مقاله روش تدریس علوم پایه دوم ابتدایی را که در مجله اساتید استادبانک منتشر شده، مطالعه فرمایید.

در این مقاله، طرح درس پیام رمز را پیدا کن ۱ از کتاب علوم دوم ابتدایی را مورد بررسی قرار داده‌ایم. همچنین در مقالاتی جداگانه از مجله اساتید استادبانک که در آینده منتشر خواهند شد، طرح درس سایر فصل‌های علوم دوم دبستان را نیز در اختیار شما همکاران عزیز قرار خواهیم داد.

در کنار مطالعۀ مقالۀ طرح درس علوم دوم ابتدایی فصل پنجم، پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ زیر را نیز مطالعه کنید تا با نکات بسیار مهمی در رابطه با نوشتن طرح درس سالانه و روزانه آشنا شوید.

مطالعه بیشتر: طرح درس چیست؟ | مراحل نوشتن طرح درس + دانلود نمونه طرح درس

طرح درس روزانه علوم تجربی دوم دبستان درس ۵: پیام رمز را پیدا کن ۱

۱. هدف کلی درس پیام رمز را پیدا کن ۱:

آشنایی با صوت، ویژگی‌های آن و نحوه تولید صدا

۲. اهداف جزیی درس پنجم علوم دوم:

 • آشنایی با اهمیت صدا در زندگی
 • آشنایی با نحوه تولید صدا
 • آشنایی با ویژگی‌های مختلف صوت

۳. اهداف رفتاری علوم دوم ابتدایی درس پنجم:

در پایان این درس، معلم خصوصی علوم دوم ابتدایی یا معلم علوم مدرسه، از دانش‌آموز انتظار دارد که:

 1. اهمیت صدا در زندگی را درک کنند
 2. فرآیند تولید صدا را درک کرده و توضیح دهند
 3. با توجه به ویژگی‌های مختلف صدا مانند بلندی، کوتاهی، کلفتی و نازکی، یک بازی برای انتقال و دریافت پیام از طریق صدا طراحی کنند
 4. با استفاده از وسایل مختلف، صداهایی با ویژگی های متفاوت تولید کنند

۴. ارزشیابی تشخیصی:

برای تشخیص میزان اطلاعات دانش‌آموزان، سؤالاتی را در در رابطه با صداهایی که شاگردان در طول روز می‌شنوند، مطرح کنید. از آن ها بپرسید:

 • کدام یک از صداها برای ما پیام دارند و این پیام چیست؟
 • ما انسان‌ها چه استفاده‌هایی از صدا می‌کنیم؟

۵. روش تدریس درس پیام رمز را پیدا کن:

برای این درس از روش‌های تدریس متنوعی می‌تواتید استفاده کنید. از جمله:

 • روش تدریس ایفای نقش
 • روش تدریس آزمایشگاهی
 • روش تدریس سخنرانی
 • روش تدریس پرسش و پاسخ

مطالعه بیشتر: روش تدریس علوم

۶. وسایل لازم:

 • فیلم (مستند) و لوح فشرده آموزشی
 • چراغ قوه
 • وسایل مختلف برای تولید صوت
 • صداهای ضبط شده
 • جدول حروف الفبا
 • کش
 • بطری
 • کتاب درسی
 • تخته و ماژیک

۷. فعالیت‌های معلم و دانش‌آموز:

از تصویر عنوانی در صفحه ۳۸ برای ایجاد انگیزه در دانش‌آموزان استفاده کنید. با پرسش و پاسخ‌های مناسب و هدفمند، ارتباط دانش‌آموز را با معلم و موضوع درس برقرار کنید.

در صفحه ۳۹ با استفاده از یک موقعیت یادگیری مانند عبور آمبولانس یا ماشین پلیس یا ماشین آتش نشانی در خیابان، نحوه استفاده از صدا و نور را به منظور پیام رسانی، برای شاگردان توضیح دهید. در این رابطه سوالات مختلفی را مطرح کنید و به دانش آموزان فرصت بدهید تا نظرات خود را در رابطه با این موضوع بیان کنند.

پس از آن به سراغ بازی صفحه ۴۰ بروید. قبل از شروع بازی تمام نکات لازم را به دانش آموزان توضیح دهید همچنین از آن ها بخواهید با یکدیگر مشورت کنند و هماهنگ شوند. قبل از انجام این بازی می‌توانید بازی های ساده تری مانند “بشین پاشو” و غیره را برای آموزش قواعد و علامت های مورد نظر با دانش آموزان انجام دهید. سپس به سراغ بازی اصلی بروید.

برای انجام این بازی ابتدا کلمات کوتاه و سه حرفی را انتخاب کنید، سپس به سراغ کلمات طولانی‌تر بروید. در صورتی که شاگردان در درک علامت ها دچار سردرگمی می‌شوند، تعداد آن ها را محدودتر کنید. در مراحل اول بازی بهتر است معلم ارسال رمز را برعهده داشته باشد و دانش آموزان فقط به دریافت و پیداکردن پیام رمز بپردازند.

بعد از انجام بازی با دانش آموزان گفتگو کنید و نقاط ضعف و مشکلات بازی را سوال کرده  تغییرات پیشنهادی شاگردان را جویا شوید.

طرح درس علوم دوم درس پنجم-استادبانک

با انجام آزمایش ها و فعالیت های کتاب درسی و فعالیت های مورد نظر خودتان، دانش آموزان را با این واقعیت آشنا کنید که صدا در اثر ورود و خروج هوا و در نتیجه لرزش تارهای صوتی ایجاد می‌شود. همچنین در رابطه با اهمیت صدا در زندگی و طبیعت برای آن‌ها صحبت کنید.

۸. ارزشیابی پایانی از درس پیام رمز را پیدا کن ۱: 

برای ارزشیابی دانش‌آموزان در پایان درس ۵ از علوم دوم، یک بازی طراحی کنید و از دانش آموزان بخواهید با استفاده از علامت و رمز و با کمک ویژگی‌های مختلف نور و صدا، پیام های مختلف را انتقال داده و پیام هایی را نیز از دوستان خود دریافت کند.

از دانش آموزان بخواهید یک بازی را طراحی کنند که در آن با استفاده از ویژگی‌های مختلف صدا و نور، پیام‌های مختلف را ارسال و دریافت کنند.

۹. تعیین تکلیف:

– از دانش‌آموزان بخواهید تا جلسه بعد، با استفاده از وسایل مختلف در منزل صداهای مختلف تولید کرده و ویژگی های آن را به لحاظ نازکی و کلفتی، کوتاهی و بلندی ثبت کنند.

نوشتن طرح درس علوم دوم دبستان (پیام رمز را پیدا کن ۱) برای کلاس خصوصی علوم

همان طور که در سایر مقالات بخش طرح درس استادبانک هم اشاره کردیم، به منظور آماده‌سازی طرح درس علوم دوم ابتدایی (پیام رمز را پیدا کن ۱) و سایر دروس کتاب علوم پایه دوم در تدریس خصوصی علوم، می‌توانید از توضیخات ارائه شده در این مقاله و دانلود فایل رایگان طرح درس روزانه علوم تجربی دوم دبستان درس پنجم که در بالا ارائه شد، استفاده کنید.

بسیاری از بخش‌های طرح درس برای کلاس‌های خصوصی و گروهی یکسان هستند، با این حال توجه داشته باشید که برخی از روش‌های تدریس نیاز به مشارکت همزمان چند نفر دارد. بنابراین برای استفاده از این روش‌ها یا باید شرایط را برای انجام چنین روش‌هایی فراهم کنید (برای مثال از پدر یا مادر دانش‌آموز نیز کمک بگیرید) و یا فقط از روش‌هایی استفاده کنید که مختص کلاس‌های تک نفره باشد.

در صورتی که علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در رابطه حوزۀ آموزش خصوصی و کسب درآمد از تدریس خصوصی علوم هستید، پیشنهاد می‌کنیم مجموعه مقالات زیر را مطالعه کنید.

تدریس خصوصی علوم دوم ابتدایی در استادبانک

با توجه به پایین بودن حقوق فرهنگیان، بسیاری از آموزگاران و دبیران، از جمله معلمان علوم پایه دوم، با هدف افزایش حقوق معلمی خود وارد حوزه تدریس خصوصی به دانش‌آموزان می‌شوند.

معلمان به دلیل داشتن سابقۀ کار مرتبط و آشنایی با شرایط مدارس و سؤالات امتحانی، بیشتر از سایر معلمان خصوصی مورد استقبال متقاضیان کلاس‌های خصوصی قرار می‌گیرند. به همین دلیل بسیاری از آن‌ها با ورود به حوزۀ تدریس خصوصی و کمی استمرار و تلاش، به درآمدهای قابل توجهی از طریق آموزش خصوصی آنلاین و حضوری دست پیدا می‌کنند.

برای اطمینان از این موضوع کافیست نگاهی به نمونه درآمد معلمان خصوصی استادبانک بیندازید.

همچنین از آن جا که معلمان در قلب مراکز آموزشی کشور حضور دارند، از نزدیک با نیازهای تحصیلی شاگردان مقاطع مختلف تحصیلی آشنا هستند بنابراین معلمان اطلاعات خوبی در مورد انواع مشکلات دانش‌آموزان ابتدایی، از جمله مشکلات درسی، اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری و غیره دارند و می‌توانند خدمات ارزشمندی را به منظور پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان متوسطه اول و یا شاگردانی که دچار افت تحصیلی شده‌اند، ارائه دهند.

با شروع سال تحصیلی جدید نیز تقاضا برای معلم خصوصی و برگزاری کلاس‌های خصوصی روز به روز افزایش پیدا می‌کند. به ویژه که امسال بسیاری از دانش‌آموزان به دلیل ضعف در آموزش مجازی، دچار مشکلات زیادی در دروس خود هستند و به کلاس‌های خصوصی روی می‌آورند.

استادبانک نیز با هدف معرفی معلمان توانمند و فراهم کردن فرصتی برای کسب درآمد این عزیزان از تدریس خصوصی، اقدام به استخدام معلم خصوصی در تمامی دروس، به صورت حضوری و آنلاین کرده است. پیشنهاد می‌کنیم به منظور اطلاع از شرایط همکاری با استادبانک در رابطه با استخدام معلم خصوصی علوم پایه دوم ابتدایی، مقالۀ زیر را مطالعه کنید.

استادبانک معتبرترین پلتفرم استخدام و معرفی معلم خصوصی علوم و سایر دروس 

سامانۀ آموزش خصوصی استادبانک، یکی از معتبرترین و باسابقه‌ترین پلتفرم‌ها برای معرفی برترین اساتید تدریس خصوصی علوم آنلاین و حضوری (و سایر دروس) به دانش‌آموزان، دانشجویان و دیگر متقاضیان کلاس‌های خصوصی است.

اهداف و چشم‌اندازهای استادبانک تنها به معرفی معلمان خصوصی محدود نمی‌شود. بلکه یکی از دغدغه‌های همیشگی تیم استادبانک، کمک به افزایش دانش معلمان در زمینۀ تدریس خصوصی و گروهی نیز بوده است.

ما در مجله اساتید استادبانک (سایت معلمان) تلاش می‌کنیم تا به نیازهای مختلف اساتید، معلمان در زمینه‌های مختلف مانند توسعۀ شغلی، کسب درآمد، آشنایی با منابع مطالعاتی و غیره به بهترین شکل پاسخ دهیم.

برای مثال از یک سو با ارائۀ بخش‌هایی نظیر روش تدریس، معرفی کتاب، طرح درس، مدیریت کلاس و غیره می‌کوشیم تا نیازهای این عزیزان در حوزه‌های مذکور برطرف کنیم و از سوی دیگر، با فراهم کردن امکان کسب درآمد از تدریس خصوصی، به افزایش رضایت شغلی این عزیزان کمک می‌کنیم.

در صورتی که شما نیز علاقمند به تدریس و همکاری با سایت استادبانک به عنوان معلم خصوصی هستید، می‌توانید از طریق لینک عضویت اساتید مراحل ثبت نام خود را طی کنید.

چنان چه در مورد ثبت‌نام، نحوۀ همکاری و سایر خدمات آموزشی استادبانک نیاز به راهنمایی و مشاوره داشتید، می‌توانید با شماره ۹۱۰۰۵۳۴۳-۰۲۱ تماس بگیرید.

لطفا دیدگاه‌های خود را در رابطه با طرح درس ملی علوم دوم ابتدایی درس پیام رمز را پیدا کن ۱، در انتهای همین صفحه با ما در میان بگذارید.

فایل‌ دانلودی طرح درس علوم دوم ابتدایی درس پیام رمز را پیدا کن ۱ را چگونه می‌توانم دانلود کنم؟

در این مقاله از سایت معلمان استادبانک، طرح درس ملی فصل پنجم علوم دوم دبستان، مورد بررسی قرار گرفته است. در انتها نیز یک فایل ورد دانلودی و قابل ویرایش ارائه شده است که با کلیک روی مقاله می‌توانید آن را دانلود کنید. در مقالات دیگر بخش طرح درس علوم، طرح درس سایر فصل‌های علوم دوم ابتدایی ارائه خواهد شد.

در طرح درس رایگان علوم دوم فصل ۵ چه مواردی گنجانده شده است؟

در این مقاله از سایت معلمان ابتدایی استادبانک طرح درس روزانۀ فصل سوم از علوم دوم دبستان مواردی مانند هدف کلی، اهداف جزیی، اهداف رفتاری، روش تدریس، ارزشیابی تشخیصی، فعالیت معلم و شاگرد، ارزشیابی پایانی، تعیین تکلیف و وسایل لازم بررسی شده است.

اهداف درس علوم دوم ابتدایی طرح درس پیام رمز را پیدا کن ۱ چیست؟

آشنایی با اهمیت صدا در زندگی، نحوه تولید صدا و ویژگی‌های آن از اهداف جزیی این فصل است. با مطالعۀ این مقاله از آکادمی اساتید استادبانک به اطلاعات کاملی در مورد اهداف جزیی و رفتاری این فصل و روش تدریس علوم دوم ابتدایی نیز دسترسی خواهید داشت.

برچسب ها:

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

دیدگاهی ثبت نشده است.
×
ثبت نام به عنوان معلم خصوصی