اخبار آموزش و پرورشحقوق معلمان
حقوق تابستان معلمان-آکادمی اساتید استادبانک

هر آنچه که باید دربارۀ حقوق تابستان معلمان و دانشجو معلمان بدانید

معلم‌ها به تعطیلات تابستان نیاز دارند چرا که باید انرژی خود را که طی ۹ ماه تحصیلی صرف ارتباط با شاگردان و آموزش به آن‌ها کرده‌اند، بازیابی کنند. معلمان به این تعطیلات نیاز دارند تا فرصتی برای افزایش مهارت‌های تدریس، یادگیری روش‌های جدید آموزش، آماده‌سازی ملزومات سال جدید و آشنایی با تکنولوژی‌های آموزشی روز داشته باشند.

بنابراین در اینکه معلمان با توجه به شرایط شغلی و مخاطبان خاص خود، به تعطیلات تابستان نیاز دارند، شکی نیست. اما موضوعی که همواره اختلاف نظرهایی بر سر آن وجود دارد، حقوق تابستان معلمان است.

آیا در تابستان به معلمان حقوق و بیمه تعلق می‌گیرد؟ در صورتی که پاسخ مثبت است آیا دریافت حقوق در ازای انجام ندادن کار، شرعی است؟ وضعیت حقوق دانشجو معلمان در تابستان چگونه است؟ این‌ها تنها چند مورد از سؤالاتی است که در رابطه با فیش حقوقی معلمان در تابستان مطرح می‌شود.

در صورتی که این سؤالات برای شما هم ایجاد شده است، کافیست این مقاله از مجله اساتید استادبانک (پلتفرم جامع آموزش خصوصی کشور) را تا انتها دنبال کنید تا به پاسخ همۀ این سؤالات دسترسی داشته باشید.

حقوق تابستان معلمان رسمی و بیمه‌ی آن‌ها در این فصل

معلمانی که به صورت رسمی به استخدام آموزش و پرورش درآمده‌اند از بابت حقوق تابستانه‌ی معلمان و بیمه‌ معلمی خود هیچ گونه نگرانی ندارند، چرا که در تابستان نیز به روال ۹ ماه سال تحصیلی، حقوق معلمی خود را دریافت می‌کنند. بیمه معلمان در تابستان نیز در این فصل بدون هیچ گونه تغییری مانند سایر ماه‌های سال رد می‌شود.

قطع حقوق معلمان در تابستان

از تابستان سال ۹۷ شایعاتی مبنی بر قطع حقوق معلمان در تابستان در فضای مجازی منتشر شده است که حکایت از حذف حقوق تابستان معلمان در این تعطیلات ۳ ماهه دارد. اما پیگیری‌ها نشان دادند که این مطلب هیچ گونه سندیتی ندارد و چیزی بیش از یک شایعه‌ی بی اساس نیست.

وزارت آموزش و پرورش نیز شایعه‌ی قطع حقوق معلمان در تعطیلات تابستان را مورد بررسی قرار داد و بیانیۀ زیر از سوی روابط عمومی این سازمان منتشر شد:

چنین خبری از اساس کذب بوده و در توییتر سیدمحمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش، درج نشده است. در شرایطی که مشکلات اقتصادی باعث ایجاد تنگناهای معیشتی برای معلمان عزیز شده است، جعل خبر و ادعای قطع حقوق تابستان نه تنها کمکی به فرهنگیان نیست بلکه باعث ایجاد تشویش و نگرانی بیشتر می‌شود. ضمن تشکر از همراهی و توجه فعالان رسانه، شایسته است فعالان فضای مجازی، قبل از حصول اطمینان از صحت اخبار، نسبت به انتشار آن اقدام نکنند.

همچنین سیدمحمد بطحایی، وزیر سابق آموزش و پرورش در خصوص حذف حقوق تابستان فرهنگیان گفت: “حقوق تابستانی فرهنگیان حذف نشده است؛ بعضی از وقت‌ها افرادی فکر می‌کنم می‌خواهند مزاح کنند وگرنه کدام عقل سلیم می‌پذیرد که حقوق معلمان در تابستان قطع شود و اگر اینگونه نباشد، آنها آرامش معلمان را تحت تأثیر قرار می‌دهند‌ و بر هم می‌زنند.” (برای مشاهدۀ منبع این خبر، روی این لینک کلیک کنید).

آیا حقوق تابستانه معلمان مشکل شرعی دارد؟

برخی از افراد معتقدند از آن جا که معلمان در تابستان کار نمی‌کنند، بنابراین نباید بابت این سه ماه حقوقی دریافت کنند. از دید آن‌ها، حقوق دریافتی معلمان در تابستان مشکل شرعی دارد.

اما حقوق ۳ ماه تابستان معلم‌ها در واقع بر اساس قراردادی است که بین آن‌ها و آموزش و پرورش منعقد شده است. به همین دلیل دریافت چنین حقوقی کاملا حلال است و هیچ گونه مشکلی شرعی ندارد.

ضمن اینکه دفتر برخی از مراجع تقلید نیز رویه‌ی کنونی را در پرداخت حقوق تابستانه معلمان کاملا شرعی و قانونی دانستند و تاکید کردند از آن جا که این افراد از سوی دولت استخدام شده‌اند، پرداخت حقوق آنان در تابستان هم با دولت است (برای مشاهدۀ منبع این خبر، روی این لینک کلیک کنید). مطالعه بیشتر: دریافت فیش حقوقی فرهنگیان

حقوق معلمان حق‌التدریس در تابستان

همان طور که در مقاله استخدام معلمان حق التدریس هم اشاره کردیم، به آن دسته از معلمانی که به منظور جبران کمبود معلم در آموزش و پرورش و بدون هیچ گونه تعهدی از سوی این وزارتخانه، مشغول به تدریس در مدارس می‌شوند، معلمان حق‌التدریس گفته می‌شود.

هیچ قرارداد استخدام دائمی بین آموزش و پرورش و این گروه از معلمان وجود ندارد و حقوق آن‌ها نیز به صورت ساعتی و بر حسب تعداد ساعت کاری آن‌ها پرداخت می‌شود.

بنابراین از آن جا که مدارس در تابستان تعطیل هستند، حقوق معلمان حق التدریس در تابستان و  همچنین بیمۀ معلمان حق التدریس در فصل تابستان قطع می‌شود. البته این گروه از معلمان می‌توانند به منظور جلوگیری از ایجاد وقفه در سنوات بیمه‌ای خود، در تابستان به صورت اختیاری بیمۀ خود را پرداخت کنند.

در مقاله‌ای جامع و جداگانه از مجله اساتید استادبانک (پلتفرم انتخاب آنلاین معلم خصوصی)، به طور مفصل‌تر در رابطه با بیمه معلمان رسمی و حق‌التدریس صحبت خواهیم کرد.

بسیاری از عزیزان حق التدریس در آموزش و پرورش، از قطع شدن حقوق و بیمه خود در فصل تابستان گلایه دارند. البته رسیدگی به وضعیت آن‌ها از سوی وزارت آموزش و پرورش امری بسیار ضروری است. با این حال فراغت از تدریس در فصل تابستان می‌تواند فرصتی را برای علاقمندان به تدریس خصوصی ایجاد کرده است تا بتوانند در این فصل برای کسب درآمد از طریق تدریس خصوصی اقدام کنند.

آیا دانشجو معلمان در تابستان حقوق می‌گیرند؟

دانشجو معلمان، از همان ابتدای ورود خود به دانشگاه‌های تربیت معلم، به صورت آزمایشی به استخدام وزارت آموزش و پرورش در می‌آیند و در دورۀ تحصیل خود از حقوق و مزایای معلمان برخوردار خواهند شد.

البته به گفتۀ رییس دانشگاه فرهنگیان، مطابق قانون، از حقوق دانشجومعلمان بابت کسورات اجباری شامل بیمه درمانی، صندوق بازنشستگی، سایر بیمه‌ها، هزینۀ خوابگاه، غذا و غیره (بر اساس میزان امکانات رفاهی مورد استفاده) بین ۱۰ تا ۴۵ درصد کسر می‌شود و بقیۀ مبلغ در نظر گرفته شده، به حساب دانشجو معلم واریز می‌شود.

در مقاله‌ای جداگانه از سایت معلمان استادبانک، تحت عنوان حقوق دانشجو معلمان در سال ۱۴۰۱، به طور مفصل در رابطه با حقوق و مزایای دانشجو معلمان و میزان دقیق این حقوق و علت کسر بخشی از حقوق آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

اما به طور کلی در پاسخ به این سؤال که آیا دانشجو معلمان تابستان حقوق میگیرند؟ باید بگوییم که بله، دانشجو معلمان نیز همانند سایر معلمان رسمی آموزش و پرورش از حقوق تابستانه‌ی معلمان و بیمه خدمات درمانی برخوردار می‌شوند.

میزان حقوق دانشجومعلمان در تابستان در سال ۱۴۰۰ برابر دو میلیون و هشتصد هزار تومان بود که با مصوبه‌ی مجلس، ۲۵ درصد به این مبلغ اضافه شد و در حال حاضر حقوق دانشجو معلمان ۷۰۰ هزار تومان افزایش یافته و به رقم سه میلیون و پانصد هزار تومان در ماه رسیده است.

اما همان طور که اشاره کردیم، تمامی این مبلغ به حساب دانشجو معلمان واریز نمی‌شود. بنابراین سؤالی که ایجاد می‌شود این است که “جزییات کسر از حقوق دانشجو معلمان در تابستان چیست؟

گفتیم که در طی ۹ ماه سال تحصیلی بین ۱۰ تا ۴۵ درصد از حقوق دانشجو معلمان کاسته می‌شود. در فصل تابستان نیز چنان چه دانشجو در ترم تابستان ثبت نام و از خوابگاه استفاده کند به روال سایر ماه‌ها، همین مقدار از حقوق او کاهش می‌یابد. اما در صورت عدم ثبت نام در ترم تابستانی، بین ۱۰ الی ۲۰ درصد از حقوق تابستانه‌ی دانشجو معلم کسر خواهد شد و الباقی به حساب او واریز می‌شود.

افزایش حقوق معلمان در تابستان از طریق تدریس خصوصی و مشاوره تحصیلی

معلمان هر سال از اواخر خرداد تا اواخر شهریور ماه را در تعطیلات تابستانی به سر می‌برند. البته برخی از آن‌ها در روزهای مشخصی از هفته و برای انجام کارهای ضروری باید به مدرسه مراجعه کنند. برخی دیگر نیز مشغول نوشتن طرح درس روزانه و سالانه و آماده کردن خود برای کلاس‌های سال تحصیلی آینده می‌شوند. با این حال، همچنان معلمان در تابستان اوقات آزاد بسیار زیادی دارند.

تعطیلات تابستانی معلمان، فرصت بسیار ارزشمندی است که امکان یادگیری، افزایش مهارت‌های تدریس، توسعه‌ی شغلی معلمان و همچنین کسب درآمد از تدریس خصوصی را برای این عزیزان فراهم می‌کند.

اگر قصد دارید از تعطیلات تابستان به منظور گسترش مهارت‌های معلمی خود استفاده کنید، لازم است در رابطه با موضوعاتی مانند روش‌های نوین تدریس، یادگیری تولید محتوا برای معلمان، بهبود مهارت‌هاری ارتباطی، فن بیان، مدیریت کلاس و بسیاری موارد دیگر که در مجله اساتید استادبانک هم پوشش داده شده‌اند، مطالعۀ کافی داشته باشید.

مهارت های معلمی-آکادمی اساتید استادبانک
یک معلم خوب هرگز تصور نمی‌کند هر آنچه که باید را یاد گرفته و دیگر هیچ نیازی به یادگیری و کسب تحربیات جدید ندارد! یادگیری و مطالعۀ مستمر یکی از ضروریات کار هر معلمی است.

اما اگر هدف شما افزایش حقوق تابستانه‌ی معلمان است، بهترین راه حل آن وارد شدن به حوزۀ تدریس خصوصی آنلاین یا حضوری و به ویژه تدریس خصوصی کنکور و همچنین ارائۀ مشاوره خصوصی به دانش‌آموزان و والدین است.

معلمان به دلیل داشتن سابقۀ کار مرتبط و آشنایی با شرایط مدارس و سؤالات امتحانی، بیشتر از سایر معلمان خصوصی مورد استقبال متقاضیان کلاس‌های خصوصی قرار می‌گیرند. به همین دلیل بسیاری از آن‌ها با ورود به حوزۀ تدریس خصوصی و کمی استمرار و تلاش، به درآمدهای قابل توجهی از طریق آموزش خصوصی آنلاین و حضوری دست پیدا می‌کنند.

برای اطمینان از این موضوع کافیست نگاهی به نمونه درآمد معلمان خصوصی استادبانک بیندازید.

همچنین از آن جا که معلمان در قلب مراکز آموزشی کشور حضور دارند، از نزدیک با نیازهای تحصیلی شاگردان در مقاطع و پایه‌های مختلف، مشکلات درسی آن‌ها، اطلاعات لازم برای انتخاب رشته کنکور، هدایت تحصیلی نهم به دهم، نحوه‌ مطالعه برای کنکور و بسیاری موارد دیگر آشنا هستند. بنابراین در صورت تمایل می‌توانند خدمات ارزشمندی را در این حوزه به علاقمندان پیشرفت تحصیلی و یا کسانی که دچار افت تحصیلی شده‌اند، ارائه دهند. مطالعه بیشتر: چگونه مشاوره تحصیلی شویم؟

استخدام مدرس خصوصی و مشاور تحصیلی آنلاین و حضوری در پلتفرم آموزش خصوصی استادبانک

سامانۀ آموزش خصوصی استادبانک، یکی از معتبرترین و باسابقه‌ترین پلتفرم‌ها برای معرفی برترین اساتید تدریس خصوصی و مشاوران تحصیلی به دانش‌آموزان، دانشجویان و سایر متقاضیان کلاس‌های خصوصی و مشاوره درسی است.

اهداف و چشم‌اندازهای استادبانک تنها به معرفی معلمان و مشاوران محدود نمی‌شود. یکی از دغدغه‌های همیشگی تیم استادبانک، کمک به افزایش دانش این عزیزان در زمینۀ تدریس خصوصی، گروهی و مشاوره تحصیلی نیز بوده است.

ما در مجله اساتید استادبانک تلاش می‌کنیم تا به نیازهای مختلف اساتید، معلمان و مشاوران تحصیلی در زمینه‌های مختلف مانند توسعۀ شغلی، کسب درآمد، آشنایی با منابع مطالعاتی و غیره به بهترین شکل پاسخ دهیم.

برای مثال از یک سو با ارائۀ بخش‌هایی نظیر توسعه شغلی معلمان، روش تدریس، معرفی کتاب، مشاوره تحصیلی و غیره می‌کوشیم تا نیازهای این عزیزان را در حوزه‌های مذکور برطرف کنیم و از سوی دیگر، با فراهم کردن امکان کسب درآمد به عنوان معلم خصوصی یا مشاور تحصیلی، به افزایش رضایت شغلی آن‌ها کمک می‌کنیم.

در صورتی که شما نیز علاقمند به همکاری با سایت استادبانک به عنوان معلم خصوصی یا مشاور هدایت تحصیلی-شغلی هستید، می‌توانید از طریق لینک عضویت اساتید، یا بنر زیر و یا دکمه سبز رنگ ثبت نام به عنوان معلم خصوصی، مراحل ثبت نام خود را طی کنید.

چنان چه در مورد ثبت‌نام، نحوۀ همکاری و سایر خدمات آموزشی استادبانک نیاز به راهنمایی و مشاوره داشتید، می‌توانید با شماره ۹۱۰۰۵۳۴۳-۰۲۱ تماس بگیرید.

لطفا دیدگاه‌های خود را در رابطه با حقوق تابستان معلمان، در انتهای همین صفحه با ما در میان بگذارید.
حقوق معلمان در تابستان چقدر است؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید نوع خدمت معلم به لحاظ رسمی بودن یا حق التدریس بودن مشخص شود. سپس بر اساس آن می‌توان توضیحات کاملی را در رابطه با میزان دریافتی معلمان در تابستان ارائه کرد. برای دسترسی به این توضیحات کافیست این مقاله از سایت معلمان استادبانک را مطالعه کنید.

آیا قطع حقوق معلمان در تابستان صحت دارد؟

شایعاتی مبنی بر حذف حقوق معلمان در تابستان در فضای مجازی منتشر شده است که پایه و اساس مشخصی ندارد. در این مقاله از آکادمی اساتید استادبانک به بیانیه‌های وزارت آموزش و پرورش و وزیر اسبق این وزارتخانه در این زمینه اشاره شده است.

آیا دانشجومعلمان نیز در تابستان حقوق می‌گیرند؟

بله، دانشجو معلمان نیز همانند سایر معلمان رسمی آموزش و پرورش از حقوق تابستانه‌ی معلمان و بیمه خدمات درمانی برخوردار می‌شوند. برای جزییات دقیق تر در این زمینه، مقاله پیش رو از مجله اساتید استادبانک را مطالعه فرمایید.

برچسب ها:

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

دیدگاهی ثبت نشده است.
×
ثبت نام به عنوان معلم خصوصی