کتاب برای معلمان
سوپ جوجه برای روح معلم-استادبانک

معرفی کتاب سوپ جوجه برای روح معلم | جک کنفیلد

کتاب سوپ جوجه برای روح معلم (Chicken Soup for the Teacher’s Soul) که جزو کتاب‌های پرفروش نیویورک تایمز است و توسط جک کنفیلد و مارک ویکتور هنسن نوشته شده، کتابی الهام‌بخش و انگیزشی برای معلمان است. خواندن داستان‌های جذاب این کتاب، در لحظاتی که معلمان دچار خستگی یا ناامیدی می‌شوند، می‌تواند بسیار انگیزه‌بخش و امیدوار کننده باشد. این کتابِ ۳۸۴ صفحه‌ای، در سال ۲۰۱۲ به زبان انگلیسی منتشر شد. نسخۀ فارسی آن نیز به همت علی اکبر راستکار محمودزاده در ۴۶۸ صفحه، در اختیار کاربران ایرانی قرار گرفته است.

در ادامۀ مقالات معرفی کتاب‌های خواندنی برای معلمان در مجله اساتید استادبانک، به معرفی این کتاب پرداخته‌ایم. لطفا با ما همراه باشید.

معرفی نویسندگان

جک کنفیلد

جک کنفیلد (Jack Canfield) یک کارآفرین، نویسنده و سخنران انگیزشی است که در سال ۱۹۴۴ در آمریکا متولد شده است. او مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در رشتۀ “تاریخ چین” به ترتیب از دانشگاه‌های هاروارد و ماساچوست دریافت کرد. همچنین مدرک دکترای افتخاری خود را از دانشگاه سانتامانیکا اخذ کرده است.

جک کنفیلد یک معلّم ساده در یکی از دبیرستان‌های پایین شهر بود. وقتی جک، بی‌انگیزگی شاگردانش را نسبت به آموختن و یادگیری مشاهده کرد، تصمیم گرفت کاری کند تا این انگیزه را به آن‌ها برگرداند. در نتیجه به دنبال اصول موفقیت رفت و شروع به سخنرانی برای شاگردانش کرد تا اینکه نتیجۀ تلاش‌هایش را در نمرات آن‌ها مشاهده کرد و نهایتا خودش نیز تبدیل به یک سخنران انگیزشی شد.

جک کنفیلد، نویسندۀ کتاب سوپ جوجه برای روح معلم

مارک ویکتور هنسن

مارک ویکتور هنسن (Mark Victor Hansen) نیز یک سخنران انگیزشی، کارآفرین و نویسندۀ آمریکایی است. شهرت اصلی مارک هنسن به دلیل همکاری با جک کنفیلد در نوشتن سری کتاب‌های سوپ جوجه برای روح است. اما فعالیت‌های حرفه‌ای و اثرگذاری‌های او چیزی بیش از این‌ها است. او با کتاب‌ها، مشاوره‌ها، سخنرانی‌ها و سمینارهای خود، تا به امروز به پیشرفت هزاران نفر، شرکت و سازمان کمک کرده است. هر ساله افراد زیادی که علاقمند به راه‌اندازی کسب و کار هستند در برنامه‌ها و کنفرانس‌های او شرکت می‌کنند. او همچنین در فعالیت‌های بشردوستانه و نیکوکارانۀ فراوانی شرکت دارد.

مارک هنسن، نویسندۀ کتاب سوپ جوجه برای روح معلم

دربارۀ کتاب

معلم‌های تازه‌کار و با تجربۀ زیادی وجود دارند که از جایی به بعد، انگیزۀ خود را برای تدریس از دست می‌دهند و دیگر با آن انرژی که در سال‌های اول تدریس داشتند، سر کلاس نمی‌روند. دلایل مختلفی باعث می‌شوند که بسیاری از معلمان، در مرحله‌ای از زندگی حرفه‌ای خود، تصمیم به ترک این شغل شریف و اثرگذار می‌گیرند. اینجاست که ارزش تألیف کتاب‌های انگیزشی نظیر “سوپ جوجه برای روح معلم” مشخص می‌شود.

این کتاب که توسط معلم‌ها و برای معلم‌ها نوشته شده است، کتابی است عمیقا تاثیرگذار و انگیزه‌بخش، به همراه نکات ارزشمند و بسیار کاربردی و از جمله کتاب‌هایی است که مطالعۀ آن برای همۀ معلم‌ها ضروری است.

سوپ جوجه برای روح معلم، شامل ۱۰۱ داستان از معلم‌های بزرگ و الهام‌بخش است؛ داستان‌های واقعی، کوتاه و فوق‌العاده در مورد اهمیت تشویق، قدرت عشق، ریسک‌پذیری در کلاس، نیاز به وجود مربی و راهنما برای معلمان و… . این داستان‌ها گاهی باعث خندۀ شما می‌شوند و گاهی نیز شما را به گریه می‌اندازد. اما در نهایت، خواندن آن‌ها، انرژی و نیروی فوق‌العاده‌ای را برای ادامۀ راه معلمی، در شما ایجاد خواهد کرد.

سرفصل‌های کتاب بر اساس ترجمۀ فارسی

کتاب سوپ جوجه برای روح معلم، در ۱۱ فصل تألیف شده است.

 • فصل اول: روزی در زندگی
 • فصل دوم: پاسخ به ندای درون
 • فصل سوم: عشق و محبت در کلاس درس
 • فصل چهارم: درک لحظه‌های تفکر انگیز و ماندگار
 • فصل پنجم: اثرگذاری و ایجاد تغییر
 • فصل ششم: آثار کهن
 • فصل هفتم: غلبه بر مشکلات و موانع
 • فصل هشتم: درس‌های بیرون از کلاس
 • فصل نهم: غلبه بر مشکلات و موانع
 • فصل دهم: درس و بینش
 • فصل یازدهم: تشکر

بخش‌هایی از کتاب

در پایان سال تحصیلی، با مادرِ جاش صحبت کردم. او گفت که پدر جاش از چهارده ماه پیش به عراق اعزام شده و اغلب مواقع در حال جنگیدن است. من از این موضوع بی خبر بودم و هیچ کس هم در مدرسه به این موضوع اشاره‌ای نکرده بود. طی این مدت، جاش از برادر کوچکتر خود که نیازهای ویژه‌ای هم داشت، مراقبت می‌کرد. او سال بدی را در مدرسه و سال بدتری را در خانه گذرانده بود. از آن جا که جاش به نقاشی علاقمند بود، روانشناس خانوادگی آن‌ها پیشنهاد کرده بود که هر زمان احساس ناامیدی، عصبانیت، ناراحتی یا ترس داشت نقاشی بکشد. او همیشه در خانه نقاشی می‌کشید.
مادر جاش یک دفتر نقاشی زیبا و دست ساز از نقاشی‌های او را به من هدیه داد. نمی‌توانستم باور کنم که او تا این حد با استعداد است و من تا آن لحظه متوجه این موضوع نشده بودم. وقتی از مادرش پرسیدم که چرا این دفتر را به من داده است، گفت ``شما تنها معلمی بودید که هیچ گاه نقاشی‌های او را دور نینداختید و در مدتی که پدرش در خانه نبود، با او مهربان بودید. شما به او اجازه دادید که هر زمان ناراحت یا عصبانی بود نقاشی بکشد، به همین دلیل از من خواست که به عنوان تشکر، این دفتر را به شما بدهم.`` سپس با چشمانی خیس مرا در آغوش گرفت و رفت.
معلم بودن کار دشواری است. اما گاهی فراموش می‌کنیم که زندگی روزمره برای برخی از شاگردانمان تا چه حد دشوارتر است. من همیشه سعی کرده‌ام در هر دانش‌آموزی ویژگی یا استعداد خاصی را پیدا کنم. اما به خاطر جاش، برای دانش‌آموزان پیچیده، بیشتر وقت می‌گذارم.

لینک‌های مفید

آمازون
آدینه بوک

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

 • بابایی
  ۶ اسفند ۱۴۰۱

  بسیار تاثیر گذار بود

  2 پاسخ
×
ثبت نام به عنوان معلم خصوصی