اخبار آموزش و پرورشاستخدام آموزش و پرورشاستخدام معلم
منابع مطالعاتی آموزگاری ابتدایی-استادبانک

معرفی بهترین منابع آزمون استخدامی آموزش و پرورش برای دوره ابتدایی

برای قبولی در آزمون استخدامی آموزش و پرورش، اولین قدم، آشنایی با بهترین منابع مطالعاتی عمومی و اختصاصی برای رشته‌های مختلف این آزمون است. تنوع و پراکندگی منابع معرفی شده در سایت‌های مختلف، علاوه بر سردرگمی داوطلبان، باعث هدر رفتن وقت آن‌ها نیز می‌شود.

به همین جهت، تصمیم گرفتیم تا با ایجاد بخش منابع آزمون استخدامی آموزش و پرورش در مجلۀ اساتید استادبانک، به معرفی بهترین منابع مطالعاتی آزمون استخدام معلمان و رفع نگرانی شرکت‌کنندگان در این زمینه بپردازیم.

باید در نظر داشت که در بین تمامی رشته‌های دانشگاه فرهنگیان، بیشترین ظرفیت، به رشتۀ آموزش ابتدایی اختصاص داده شده است. در آزمون‌های استخدامی معلمان نیز، بیشترین تقاضا مربوط به استخدام آموزگاران دورۀ ابتدایی است. همین موضوع باعث شده تا متقاضیان شرکت در آزمون آموزگار دوره ابتدایی، بسیار بیشتر از سایر رشته‌ها باشند.

به همین دلیل، تصمیم گرفتیم در این مقاله از مجله اساتید استادبانک (بزرگترین سامانه تدریس خصوصی ایران)، به معرفی مواد امتحانی و بهترین منابع مطالعاتی آموزگار دوره ابتدایی بپردازیم. با مطالعۀ دقیق این منابع، کسب درصدهای بالا در آزمون تخصصی آموزگار ابتدایی، کار دشواری نخواهد بود. برای آشنایی با این منابع، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

همه چیز در مورد آزمون استخدامی آموزگار دوره ابتدایی 

همان طور که در مقالۀ شرایط معلم ابتدایی شدن، اشاره کردیم، یکی از راه‌های استخدام به عنوان معلم ابتدایی، علاوه بر تحصیل در دانشگاه تربیت معلم، شرکت در آزمون‌های استخدامیِ آموزش و پرورش است. از معلمانی که به این طریق جذب آموزش و پرورش می‌شوند، تحت عنوان معلمان ماده ۲۸ نیز یاد می‌شود.

آزمون‌های استخدامی آموزش و پرورش هر ساله تحت عنوان آزمون استخدامی فراگیرِ دستگاه‌های اجرایی، از سوی سازمان اداری و استخدامی کشور و با همکاری وزارت آموزش و پرورش برگزار می‌شود.

متقاضیان شرکت در این آزمون، بعد از انتشار اطلاعیۀ سازمان اداری و استخدامی کشور و یا سازمان سنجش، می‌توانند دفترچۀ راهنمای آزمون را دانلود کرده و مراحل ثبت نام در این آزمون را طی کنند.

موفقیت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش، منوط به قبولی در سه مرحلۀ آزمون کتبی، مصاحبۀ علمی و مرحلۀ گزینش و شرکت در دورۀ یک سالۀ مهارت آموزی معلمان است.

دروس کتبیِ آزمون استخدامی آموزش و پرورش، شامل دو بخش عمومی و اختصاصی است. عناوین دروس عمومی، برای متقاضیان شغل معلمی، در تمامی رشته‌ها یکسان است.

در مقالۀ بهترین منابع عمومی آزمون استخدامی آموزش و پرورش، به معرفی دروس عمومی و موضوعات مهم هر یک از این درس‌ها پرداختیم. سپس بهترین منابع مطالعاتی برای کسب درصدهای بالا در درس‌های عمومیِ آزمون استخدامی آموزش و پرورش را معرفی کردیم.

اما بخش دروس اختصاصی، با توجه به نوع رشتۀ متقاضی، متفاوت خواهد بود. هدف این مقاله، معرفی منابع آزمون آموزگار دوره ابتدایی است. در مقالات آینده به بررسی منابع مطالعاتی سایر رشته‌ها نیز می‌پردازیم.

مقطع ابتدایی یکی از مقاطع پر متقاضی برای استخدام معلم و همچنین برای درخواست معلم خصوصی است.

مواد امتحانی آزمون آموزگاری دوره ابتدایی

برای شرکت در آزمون آموزگاری دوره ابتدایی، علاوه بر داشتن شرایط عمومی (مانند شرط سنی، نداشتن سابقۀ محکومیت جزایی و غیره که در دفترچه آزمون استخدامی آمورش و پرورش به آن اشاره شده است)، به برخی شرایط اختصاصی هم نیاز دارید.

یکی از این شرایط اختصاصی، ارائۀ مدرک لیسانس یا فوق لیسانس در یکی از رشته‌های زیر است:

 • آموزش ابتدایی (لیسانس، فوق لیسانس)
 • برنامه‌ریزی درسی (لیسانس، فوق لیسانس)
 • سطح ۲ حوزوی (لیسانس)
 • سطح ۳ حوزوی (فوق لیسانس)
 • علوم تربیتی (لیسانس، فوق لیسانس)
 • فلسفه تعلیم و تربیت (لیسانس، فوق لیسانس)
 • مشاوره و راهنمایی (لیسانس، فوق لیسانس)
 • روانشناسی کلیه گرایش‌ها (به استثنای روانشناسی صنعتی) (لیسانس، فوق لیسانس)

 بنابراین امکان شرکت در آزمون آموزگاری دوره ابتدایی برای فارغ‌التحصیلان سایر رشته‌ها وجود ندارد.

مواد امتحانی آزمون استخدامی آموزگار ابتدایی که شامل ۶۵ سؤال است، عبارتند از:

 • اصول و فلسفۀ تعلیم و تربیت (۱۲ سؤال)
 • روانشناسی پرورشی یا روانشناسی تربیتی (۱۳ سؤال)
 • روانشناسی رشد (۱۲ سؤال)
 • روش‌ها و فنون تدریس (۱۳ سؤال)
 • اندازه‌گیری، سنجش و ارزشیابی (۱۵ سؤال)

 توجه داشته باشید که تعداد سؤالات هر درس، به طور دقیق مشخص نیست و ممکن است هر سال کمی تغییر کند.

معرفی بهترین منابع مطالعاتی آموزگار دوره ابتدایی

در این قسمت از مقاله، به معرفی بهترین منابع مطالعاتی آزمون آموزگار دوره ابتدایی می‌پردازیم. لطفا برای مشاهدۀ منابع هر درس، روی بخش مورد نظر کلیک کنید.

اصول و فلسفۀ تعلیم و تربیت

منابع پیشنهادی استادبانک برای درس اصول و فلسفه تعلیم و تربیت به ترتیب اهمیت عبارتند از:

 •  اصول و فلسفه تعلیم و تربیت دکتر علی شریعتمداری، انتشارات امیرکبیر
 • فلسفۀ آموزش و پرورش، دکتر نقیب‌زاده
 • آشنایی با فلسفۀ آموزش و پرورش، نوشتۀ جی. اف. نلر. ترجمۀ فریدون بازرگان
 •  اصول و فلسفه تعلیم و تربیت مدرسان شریف (یک منبع مطالعاتی کامل برای آزمون استخدامی است و به کسانی که فرصت کافی تا برگزاری آزمون دارند پیشنهاد می‌شود )
 • بخش اصول و فلسفه تعلیم و تربیت از کتاب جامع دروس اختصاصی آموزگاری ابتدایی، انتشارات جهش (در صورتی که فرصت کافی تا آزمون ندارید از این منبع استفاده کنید)
 • اصول و فلسفۀ تعلیم و تربیت، انتشارات رؤیای سبز

نکتۀ مهم: منابع بسیار زیادی برای درس فلسفه تعلیم و تربیت وجود دارد که ممکن است باعث سردرگمی داوطلبان شود. به عنوان یک مرجع کامل برای آزمون استخدامی آموزش و پرورش، کتاب اصول و فلسفۀ تعلیم و تربیت مدرسان شریف را پیشنهاد می‌کنیم. بخش مکاتب حتما مطالعه شود.

روانشناسی پرورشی

منابع پیشنهادی استادبانک برای درس روانشناسی پرورشی به ترتیب اولویت عبارتند از:

 • روانشناسی تربیتی، نوشتۀ دکتر علی اکبر سیف، انتشارات سمت
 • روانشناسی تربیتی مدرسان شریف
 • بخش روانشناسی تربیتی از کتاب جامع دروس اختصاصی آموزگاری ابتدایی، انتشارات جهش
 • روانشناسی تربیتی، انتشارات رؤیای سبز

روانشناسی رشد

منابع پیشنهادی استادبانک برای درس روانشناسی رشد آزمون استخدامی آموزگار ابتدایی آموزش و پرورش، عبارتند از:

 • روانشناسی رشد، نوشتۀ لورا برک، ترجمۀ یحیی سید محمدی، انتشارات ارسباران
 • روانشناسی رشد، انتشارات مدرسان شریف (مرجع پیشنهادی برای آزمون آموزگاری ابتدایی)
 • بخش روانشناسی رشد از کتاب جامع دروس اختصاصی آموزگاری ابتدایی، انتشارات جهش
 • روانشناسی رشد، انتشارات رؤیای سبز

روش‌ها و فنون تدریس

منابع پیشنهادی استادبانک برای پاسخ به سؤالات درس روش‌ها و فنون تدریس در آزمون استخدامی آموزگار دوره ابتدایی:

 • مهارت‌های آموزشی و پرورشی جلد اول (روش‌ها و فنون تدریس)، دکتر حسن شعبانی، انتشارات سمت
 • روش‌ها و فنون تدریس، اسکندر فتحی آذر، انتشارات دانشگاه تبریز
 • روش‌ها و فنون تدریس پوران پژوهش
 • کتاب جامع دروس اختصاصی آموزگاری ابتدایی بخش روشها و فنون تدریس انتشارات جهش
 • روشها و فنون تدریس انتشارات رویای سبز

اندازه‌گیری، سنجش و ارزشیابی

منابع پیشنهادی استادبانک برای پاسخ به سؤالات درس اندازه‌گیری، سنجش و ارزشیابی در آزمون تحصصی آموزگاری ابتدایی:

 • روش‌های اندازه گیری و ارزشیابی آموزشی، دکتر علی اکبر سیف، انتشارات دوران (مرجع پیشنهادی)
 • سنجش و ارزشیابی آموزشی مدرسان شریف
 • بخش اندازه‌گیری، سنجش و ارزشیابی آموزشی از کتاب جامع دروس اختصاصی آموزگاری ابتدایی، انتشارات جهش
 • اندازه گیری، سنجش و ارزشیابی آموزشی انتشارات رویای سبز

نکتۀ مهم: کامل‌ترین مرجع برای درس اندازه‌گیری، سنجش و ارزشیابی، کتاب روش‌های اندازه‌گیری و ارزشیابی آموزشی دکتر سیف است. سایر مراجع به اندازۀ این کتاب کامل نیستند. اما برای مطالعۀ بیشتر می‌توانید از آن‌ها نیز استفاده کنید.

ضمنا مطالعۀ سایر کتاب‌ها و مقالات در زمینۀ روش‌ تدریس، تکنولوژی‌های آموزشی، مدیریت کلاس، اخبار معلمان و برگزاری کلاس موفق در سایت معلمان ابتدایی استادبانک، علاوه بر اینکه به موفقیت شما به عنوان معلم خصوصی ابتدایی یا معلم آموزش و پرورش کمک می‌کند، برای عبور از مرحلۀ مصاحبۀ آزمون استخدامی آموزگاری ابتدایی نیز بسیار مفید خواهد بود. مطالعه بیشتر: معرفی کتاب روش‌ها و فنون تدریس دکتر حسن شعبانی

در طی دوران آمادگی برای آزمون استخدامی آموزش و پرورش چگونه می‌توان کسب درآمد کرد؟

طی کردن فرآیند ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش و پرورش، آمادگی برای آزمون، منتظر ماندن برای اعلام نتایج هر مرحله و گذراندن دورۀ مهارت آموزی، زمان زیادی را از داوطلبان خواهد گرفت. این موضوع باعث می‌شود که بسیاری از این عزیزان در این مدت تقریبا هیچ درآمدی نداشته باشند.

 

در چنین شرایطی تدریس خصوصی می‌تواند منبع درآمد خوبی برای علاقمندان به شغل معلمی باشد. متقاضیانی که توانایی و مهارت بالایی در تدریس دارند می‌توانند با تدریس خصوصی درآمد مناسبی کسب کنند که از کمترین مزایای آن می‌توان به ساعت کاری شناور و انتخاب شیوه تدریس (آنلاین یا حضوری) اشاره کرد.

اگر علاقمند به همکاری با استادبانک در زمینۀ تدریس خصوصی هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ زیر را مطالعه کنید.
مزایای استخدام به عنوان معلم خصوصی در استادبانک

استادبانک، پلتفرمی برای استخدام معلمان و آموزگاران ابتدایی 

مقطع ابتدایی را به دلایل مختلفی می‌توان حساس‌ترین و مهم‌ترین مقطع تحصیلی برای همۀ دانش‌آموزان در نظر گرفت. خانواده‌های بسیار زیادی هر ساله با اهداف مختلف، نظیر تقویت درس‌های ریاضی، دیکته، علوم، روخوانی، موفقیت در آزمون‌های تیزهوشان و نمونه دولتی و یا درمان مشکلات یادگیری، متقاضی معلم خصوصی ابتدایی هستند.

 

با توجه به نقش تأثیرگذار معلمان ابتدایی، استادبانک همواره تلاش کرده است تا خدمات خود را در زمینه‌های مختلف به معلمان و آموزگاران دورۀ ابتدایی ارائه دهد.

 

از جملۀ این خدمات می‌توان به معرفی بهترین منابع مطالعاتی آموزگار ابتدایی اشاره کرد که در این مقاله و در مجله اساتید استادبانک (سایت معلمان ابتدایی) و سایر مقاطع به آن پرداخته شد. همچنین ارائۀ روش‌های تدریس، مقالات علمی در زمینۀ روانشناسی تربیتی، معرفی کتاب‌های مفید برای معلمان و فراهم کردن فرصت کسب درآمد از تدریس خصوصی برای معلمان ابتدایی، از جملۀ این خدمات هستند.

 

استادبانک با هدف معرفی معلمان توانمند دورۀ ابتدایی و فراهم کردن فرصتی برای کسب درآمد این معلمان عزیز از تدریس خصوصی، اقدام به استخدام معلم خصوصی ابتدایی در تمامی دروس، به صورت حضوری و آنلاین کرده است.

 

در صورت علاقه به تدریس خصوصی ابتدایی می‌توانید شرایط همکاری با استادبانک را مطالعه و فرم ثبت نام معلم خصوصی را تکمیل کنید، تا همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند.

 

همچنین از طریق شمارۀ ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ می‌توانید با مشاورین ما در ارتباط باشید و سوالات خود را در زمینۀ استخدام معلم خصوصی مطرح کنید.

 

اگر شما هم پیشنهادی در مورد بهترین منابع آزمون آموزگار دورۀ ابتدایی آموزش و پرورش دارید لطفا زیر همین مقاله نظرات خود را مطرح کنید.

 

مواد امتحانی آزمون آموزگاری دوره ابتدایی چیست؟

در این مقاله از سایت معلمان استادبانک، به مواد امتحانی آموزگاری دوره ابتدایی در آزمون استخدامی آموزش و پرورش دسترسی خواهید داشت.

فارغ‌التحصیلان چه رشته‌هایی می‌توانند در آزمون آموزگاری دورۀ ابتدایی شرکت کنند؟

یکی از شرایط اختصاصی شرکت در آزمون استخدامی آموزگار ابتدایی، ارائۀ مدرک لیسانس یا فوق لیسانس در برخی از رشته‌ها است. در مقالۀ پیش رو از مجله اساتید استادبانک به این رشته‌ها اشاره شده است.

بهترین منابع مطالعاتی آموزگار دوره ابتدایی کدامند؟

در این مقاله از مجله اساتید استادبانک (بزرگترین سامانه تدریس خصوصی ایران)، به معرفی بهترین منابع مطالعاتی آموزگار دوره ابتدایی پرداخته‌ایم.

برچسب ها:

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

دیدگاهی ثبت نشده است.
×
ثبت نام به عنوان معلم خصوصی