کتاب برای معلمان
کتاب یادگیری معکوس-استادبانک

معرفی کتاب یادگیری معکوس | جان برگمن

کتاب یادگیری معکوس (Flipped Learning: Gateway to Student Engagement) که توسط جان برگمن و ارون سمز نوشته شده به بررسی مفهوم یادگیری معکوس، نحوۀ برگزاری کلاس‌ها به صورت معکوس و بیان تجربیات معلمان از برگزاری این نوع کلاس‌ها می‌پردازد.

 نسخۀ انگلیسی این کتاب، در ۱۸۲ صفحه و در سال ۲۰۱۵ منتشر شده است. انتشارات مدارس یادگیرندۀ مرآت نیز نسخۀ فارسی آن را با ترجمۀ دکتر محمد عطاران و مریم فرحمند، در اختیار معلمان عزیز داخل کشور قرار داده است. مطالعۀ این کتاب را به همۀ معلمان و مدیران مدارس پیشنهاد می‌کنیم.

در ادامۀ مقالات معرفی کتاب‌های مفید برای معلمان در مجلۀ اساتید استادبانک، به معرفی این کتاب کاربردی پرداخته‌ایم. لطفا با ما همراه باشید.

جان برگمن و ارون سمز، نویسندگان کتاب یادگیری معکوس

معرفی نویسندگان

جان برگمن

اگر با اصطلاح کلاس معکوس (Flipped Classroom) یا یادگیری معکوس (Flipped Learning) آشنا باشید احتمالا نام برگمن نیز برایتان آشناست. جان برگمن (Jonathan Bergmann) یک معلم با تجربۀ آمریکایی و فارغ‌التحصیل رشتۀ تکنولوژی آموزشی (Educational Technology) از دانشگاه کلرادو دنور در ایالت کلرادوی آمریکا است. او از سال ۱۹۸۶ وارد آموزش و پرورش شد و به مدت ۲۴ سال به عنوان معلم علوم در مقطع راهنمایی و معلم شیمی در دبیرستان فعالیت کرده است.

این معلم موفق که جوایز بسیاری را نیز در دورۀ تدریس خود دریافت کرده، معتقد است که یادگیری معکوس به او کمک می‌کند تا دانش‌آموزانش را بهتر بشناسد و همواره دلیل معلم شدنش را به خاطر بسپارد.

جان برگمن پروژه‌های مختلفی را در زمینۀ یادگیری معکوس در نقاط مختلف جهان از جمله چین، کره، استرالیا، سوئد، نروژ و بسیاری از نقاط دیگر جهان، هدایت و مدیریت کرده است. او علاوه بر برگزاری سمینارهای بین‌المللی در زمینه یادگیری معکوس، بیش از ده کتاب مختلف را نیز برای معلمان تألیف کرده است که تعدادی از آن‌ها در فهرست کتاب‌های پرفروش جهان قرار دارند.

ضمناً برگمن در TED هم یک سخنرانی در زمینۀ یادگیری معکوس داشته که اگر علاقمند باشید می‌توانید از این لینک آن را مشاهده کنید.

ارون سمز

ارون سمز (Aaron Sams) فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد بیوشیمی از دانشگاه بیولا در آمریکا است. او نیز از سال ۲۰۰۰ به عنوان معلم شیمی در کلرادو و استادیار دانشگاه در پنسیلوانیا فعالیت داشته است. نویسندۀ سری کتاب‌های یادگیری معکوس، در سال ۲۰۰۹ جایزۀ معلم برتر در زمینۀ ریاضی و علوم (PAEMST) را از رییس جمهور وقت دریافت کرد. سمز علاوه بر تدریس و تألیف کتاب، به عنوان کارآفرین در حوزۀ آموزش نیز شناخته می‌شود.

جان برگمن و ارون سمز را در واقع به عنوان پیشگامان جنبش یادگیری معکوس می‌شناسند. آن‌ها بر خلاف روند سنتی که معلم را به عنوان مرکز و محور کلاس در نظر می‌گیرد، معتقد بودند که باید دانش‌آموزان را در اولویت قرار داد تا هم از نظر شناختی و هم از نظر عاطفی رشد کنند. این دو همکار با اجرای مفهوم کلاس معکوس، متوجه شدند که دانش‌آموزانشان، با معکوس کردن کلاس، بیشتر از قبل درگیر فرایند یادگیری شده‌اند، و به همین دلیل به روش یادگیری معکوس روی آورند.

دربارۀ کتاب

کتاب یادگیری معکوس، به بررسی موضوعِ نسبتا جدیدِ کلاس معکوس می‌پردازد؛ مفهومی که ظهور آن از نظر تئوری به سال ۱۹۹۳ و از نظر عملی به سال ۲۰۰۷ برمی‌گردد. این کتاب معلمان را تشویق می‌کند تا به شیوۀ جدیدی از تدریس و برگزاری کلاس‌ها فکر کنند.

جان برگمن و ارون سمز، در سال ۲۰۰۷ مفهوم کلاس معکوس را در دبیرستان‌های محل تدریس خود به کار گرفتند. در سال ۲۰۱۴ نیز جامعه‌ای آنلاین، شامل ۲۰۰۰۰ معلم علاقمند به یادگیری معکوس را ایجاد کردند. آن‌ها نهایتا تجربیات خود و سایر معلمان را در کتاب یادگیری معکوس ثبت کردند.

این کتاب به دو بخش اصلی تقسیم می‌شود. در چهار فصل اول، نویسندگان به معرفی مفهوم یادگیری معکوس، برداشت‌های نادرست از این مفهوم، چالش‌های آن و بیان دستاورد‌هایشان در این زمینه می‌پردازند. همچنین تلاش می‌کنند تا کارآمدی و اثربخشی این مفهوم را برای خوانندگان اثبات کنند.

فصل‌های ۵ تا ۱۳ به ارائۀ داستان‌های واقعی و متنوع از معلمان دروس مختلف، مانند ریاضی، شیمی، تربیت بدنی، زیست شناسی، تاریخ، زبان انگلیسی، علوم و … که کلاس‌های خود را به صورت معکوس برگزار کرده‌اند، اختصاص دارد. هر یک از این معلمان، تجربیات منحصربفرد خود را در این زمینه با خوانندگان به اشتراک می‌گذارند. پس از بیان داستان هر یک از معلمان، در مورد برخی از ابهامات نظیر نحوۀ شروع، نحوۀ ارزشیابی، اثربخش بودن کلاس معکوس و … نیز صحبت شده است.

فصل ۱۴ نیز به مرور کلی در مورد مزایای کلاس معکوس و خلاصه‌ای از داستان‌های معلم‌ها اختصاص دارد.

سرفصل‌های کتاب بر اساس ترجمۀ فارسی

 • فصل اول: الگوی یادگیری معکوس
 • فصل دوم: برداشت‌های نابجا از کلاس معکوس
 • فصل سوم: محتوا، کنجکاوی و رابطه
 • فصل چهارم: یادگیری عمیق‌تر، رو به آینده و ایجاد رابطه
 • فصل پنجم: یادگیری عمیق در کلاس دانش‌آموز محور
 • فصل ششم: روی آوردن به یادگیری دانش‌آموز محور
 • فصل هفتم: کلاس معکوس در تربیت بدنی
 • فصل هشتم: کلاس معکوس، گذار به یادگیری عمیق
 • فصل نهم: مردم‌سالارانه شدن یادگیری در کلاس معکوس
 • فصل دهم: زبان انگلیسی، درسی برای معکوس شدن
 • فصل یازدهم: مسیر معلمی من در جهان مدرن
 • فصل دوازدهم: شناخت واقعی دانش‌آموزان
 • فصل سیزدهم: سنجش نوآوری با بالندگی حرفه‌ای معکوس
 • فصل چهاردهم: چاشنی شیرین آموزش

بخش‌هایی از کتاب

در یک روز پاییزی، در سال ۲۰۱۱ چیزی به ذهنم آمد. با عصبانیت به خودم گفتم ``خسته شدم از اینکه از کلاسی به کلاس دیگر بروم، از اینکه دانش‌آموزانم را مجبور کنم تا با سرعت یکسانی بیاموزند. خسته‌ام از اینکه مطالب درسی را با شتاب و عجله تمام کنم بی‌ آنکه دانش‌آموزانم معنای عمیق آموخته‌هایشان را دریابند و یا ارتباط آن را با جهان اطرافشان درک کنند. خسته شدم از بس با دانش‌آموزانی سر و کار داشته‌ام که فقط به من نگاه می‌کنند، گاه حواسشان هست و گاه در آسمان ها سیر می‌کنند. خسته‌ام از اینکه فقط به دانش‌آموزان معمولی و متوسط درس داده‌ام. دانش‌آموزان باهوش و مستعد را نتوانستم درگیر درس کنم و برای دانش‌آموزان پرمسئله هم کاری نتوانستم انجام دهم. از همه چیز خسته‌ام``. دوست داشتم دانش‌آموزانم نقشی فعال در یادگیری داشته باشند، به گونه‌ای که اشتیاق و طراوت را در آن‌ها ببینم. اما نمی‌دانستم چگونه و از چه راهی؟
زمانی که تصمیم گرفتم آموزش را معکوس کنم باید یک بار دیگر نحوه تدریس را یاد می‌گرفتم. این موضوع، سال دوم تدریس را به اندازه سال اول، سخت می‌کرد. با ضبط فیلم‌های آموزشی برای دانش‌آموزانم شروع کردم تا به جای تکلیف در خانه، فیلم‌ها را مشاهده کنند. از نرم‌افزاری که در اجلاس کلرادو تهیه کرده بودم استفاده کردم. ارائه‌هایم را ضبط کردم. می‌توانم بگویم به هر حال از دنیای واقعی روش‌های تدریس دور نبود. دانش‌آموزان فیلم‌ها را در خانه مشاهده می‌کردند و این کار باعث می‌شد تا من در کلاس، روی فعالیت‌هایی تأکید کنم که به دانش‌آموزان برای درک مفاهیم فیلم‌ها کمک می‌کرد.

لینک‌های مفید

طاقچه
آمازون

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

دیدگاهی ثبت نشده است.
×
ثبت نام به عنوان معلم خصوصی