اخبار آموزش و پرورشاستخدام آموزش و پرورشاستخدام معلم
منابع آزمون استخدامی دبیری شیمی-استادبانک

معرفی بهترین منابع آزمون استخدامی دبیری شیمی

برای آزمون استخدامی دبیری شیمی چه بخوانیم؟ این سؤال یکی از دغدغه‌ها و سؤالات رایج، در بین افرادی است که قصد شرکت در آزمون‌ استخدامی دبیری شیمی را دارند. هدف ما از ایجاد بخش منابع آزمون استخدامی آموزش و پرورش در مجلۀ اساتید استادبانک، پاسخ به این دست سؤالات و معرفی بهترین منابع آزمون استخدامی آموزش و پرورش به منظور رفع نگرانی شرکت‌کنندگان در این زمینه است.

در این مقاله از مجله اساتید استادبانک (بزرگترین سامانه تدریس خصوصی ایران)، به معرفی مواد امتحانی و بهترین منابع آزمون استخدامی دبیری شیمی پرداخته‌ایم. همچنین به نکات مهمی برای کسب نتیجۀ مورد نظر در این آزمون اشاره کرده‌ایم. در انتها نیز راهکارهایی برای کسب درآمد از تدریس خصوصی شیمی، برای علاقمندان ارائه شده است. لطفا تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

همه چیز در مورد آزمون استخدامی دبیری شیمی 

در مقالات مختلف سایت معلمان استادبانک، به انواع روش‌های استخدام معلم در آموزش و پرورش، استخدام معلم حق‌التدریسی و استخدام معلم خصوصی اشاره کرده‌ایم.

آموزش و پرورش بخشی از نیاز خود را به معلم، از طریق دانشگاه‌های تربیت معلم تأمین می‌کند. برای این منظور، دو دانشگاه، تحت عنوان تربیت دبیر شهید رجایی و دانشگاه فرهنگیان، مسئولیت آموزش و تربیت معلمان کشور را بر عهده گرفته‌اند.

اما به منظور جبران کمبود معلم و همچنین ایجاد فرصت برای سایر افراد علاقمند، هر ساله یک آزمون استخدامی به نام آزمون استخدامی فراگیرِ دستگاه‌های اجرایی نیز برای جذب معلم برگزار می‌شود.

افرادی که از طریق این آزمون‌ها به جمع فرهنگیان کشور راه پیدا می‌کنند، تحت عنوان معلمان ماده ۲۸ شناخته می‌شوند.

متقاضیان شرکت در این آزمون، ابتدا باید دفترچۀ راهنمای آزمون را دانلود و مطالعه کنند. سپس مراحل ثبت نام در این آزمون را طی کرده و خود را برای شرکت در امتحان کتبی آماده نمایند.

البته قبولی در امتحان کتبی استخدام دبیر شیمی، تنها شرط ورود به جمع معلمان رسمی شیمی کشور نیست.

داوطلبان بعد از قبولی در آزمون کتبی، باید در مصاحبۀ علمی و گزینش شرکت کنند. در صورت قبولی در همۀ این مراحل، و گذارندن دورۀ یک سالۀ مهارت آموزی معلمان، می‌توانید به عنوان دبیر شیمی شروع به فعالیت کنید.

دروس کتبیِ آزمون استخدامی آموزش و پرورش، شامل دو بخش عمومی و اختصاصی است. عناوین دروس عمومی، برای متقاضیان شغل معلمی، در تمامی رشته‌ها یکسان است.

در مقالۀ بهترین منابع عمومی آزمون استخدامی آموزش و پرورش، به معرفی دروس عمومی و موضوعات مهم هر یک از این درس‌ها پرداختیم. سپس بهترین منابع مطالعاتی برای کسب درصدهای بالا در درس‌های عمومیِ آزمون استخدامی آموزش و پرورش را معرفی کردیم.

اما بخش دروس اختصاصی، با توجه به نوع رشتۀ متقاضی، متفاوت خواهد بود. هدف این مقاله، معرفی منابع آزمون دبیری شیمی است. در سایر مقالات این بخش نیز به بررسی منابع مطالعاتی دبیری ریاضی، آموزگار ابتدایی و غیره پرداخته‌ایم.

مواد امتحانی آزمون دبیری شیمی 

برای شرکت در آزمون دبیری شیمی، علاوه بر داشتن شرایط عمومی که در مقالۀ همۀ روش‌های استخدام در آموزش و پرورش به آن اشاره شده است،، به برخی شرایط اختصاصی هم نیاز دارید.

یکی از این شرایط اختصاصی، ارائۀ مدرک لیسانس یا فوق لیسانس در یکی از رشته‌های شیمی، مهندسی شیمی یا دبیری شیمی است. بنابراین امکان شرکت در آزمون استخدامی دبیری شیمی برای فارغ‌التحصیلان سایر رشته‌ها وجود ندارد.

مواد امتحانی آزمون استخدامی دبیری شیمی در چهار بخش مختلف طرح می‌شوند. این چهار بخش عبارتند از:

 1. شیمی فیزیک ۱ و ۲
 2. شیمی معدنی  ۱ و ۲
 3. شیمی آلی ۱ و ۲ و ۳ و طیف سنجی
 4. شیمی تجزیه ۱ و ۲ و دستگاهی

سؤالات بخش تخصصی آزمون دبیری شیمی آموزش و پرورش، معمولا دانش پایه‌ای داوطلبان را محک می‌زند. هدف از طرح سؤالات این بخش، تعیین میزان تسلط فرد بر مباحث مختلف درس شیمی است.

معرفی بهترین منابع آزمون دبیری شیمی 

پس از آشنایی با مواد امتحانی آزمون کتبی دبیری شیمی، نوبت به معرفی بهترین منابع مطالعاتی برای شرکت در این آزمون می‌رسد. در این قسمت از مقاله، به معرفی بهترین منابع مطالعاتی آزمون دبیری شیمی پرداخته‌ایم. لطفا برای مشاهدۀ منابع هر درس، روی بخش مورد نظر کلیک کنید.

شیمی فیزیک ۱ و ۲

منابع پیشنهادی استادبانک برای درس شیمی فیزیک در آزمون تخصصی دبیری شیمی عبارتند از:

 • شیمی فیزیک مدرسان شریف
 • شیمی فیزیک ایرا لوین جلد ۱ و ۲
 • شیمی فیزیک راهیان ارشد

شیمی معدنی ۱ و ۲

منابع پیشنهادی استادبانک برای درس شیمی معدنی آزمون استخدامی دبیری شیمی عبارتند از:

 • شیمی معدنی پوران پژوهش
 • شیمی معدنی پردازش
 • شیمی معدنی دکتر آقابزرگ

شیمی آلی ۱ و ۲ و ۳ و طیف سنجی

منابع پیشنهادی استادبانک برای درس شیمی آلی ۱ و ۲ و ۳ و طیف سنجی آزمون استخدامی دبیری شیمی آموزش و پرورش، عبارتند از:

 • شیمی آلی ۱ و ۲ و ۳ و طیف سنجی مدرسان شریف
 • شیمی آلی راهیان ارشد
 • شیمی آلی موریسون بوید جلد ۱ و ۲

شیمی تجزیه ۱ و ۲ و دستگاهی

منابع پیشنهادی استادبانک برای پاسخ به سؤالات درس شیمی تجزیه و دستگاهی در آزمون استخدامی دبیری شیمی:

 • شیمی تجزیۀ مدرسان شریف
 • شیمی تجزیه اسکوگ جلد ۱
 • اصول تجزیۀ دستگاهی اسکوگ جلد ۱ و ۲
 • شیمی تجزیه‌ دکتر گلابی

نکات مهم برای قبولی در آزمون دبیری شیمی

۱. اولین مرحله برای قبولی در آزمون دبیری شیمی، کسب درصدهای بالا در دروس عمومی آزمون استخدامی آموزش و پرورش است. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم، مقاله‌ای را که تحت همین عنوان در آکادمی اساتید استادبانک منتشر شده، مطالعه کنید و با بهترین منابع آزمون عمومی دبیری شیمی آشنا شوید.

۲. بعد از آشنایی با منابع عمومی و تخصصی دبیری شیمی و مطالعۀ این کتاب‌ها، لازم است با نمونه سؤالات آزمون استخدامی دبیری شیمی که سال‌های پیش برگزار شده است، آشنا شوید. بنابراین تنها به مطالعۀ کتاب اکتفا نکنید. حتما نمونه سؤالات آزمون‌های گذشته را نیز که به صورت رایگان در سایت‌های مختلف ارائه شده است مطالعه کرده و سطح دانش خود را محک بزنید.

۳. به جای تهیه منابع و جزوات مختلف آزمون دبیری شیمی و سردرگم شدن در این جزوات، یک یا دو منبع کامل و معتبر را برای هر درس انتخاب کرده و تمام تمرکز خود را روی همین موارد بگذارید.

۴. برای عبور از مرحلۀ مصاحبۀ علمی آزمون استخدامی دبیری شیمی، بسیار ضروری است که از تجربیات افراد مختلف در این زمینه استفاده کنید.

 ضمنا مطالعۀ سایر کتاب‌ها و مقالات در زمینۀ روش‌ تدریس، تکنولوژی‌های آموزشی، مدیریت کلاس، اخبار معلمان و برگزاری کلاس موفق در مجله اساتید استادبانک، علاوه بر اینکه به موفقیت شما به عنوان معلم خصوصی شیمی یا معلم شیمی آموزش و پرورش کمک می‌کند، برای عبور از مرحلۀ مصاحبۀ آزمون استخدامی دبیری شیمی نیز بسیار مفید خواهد بود.

در طی مراحل زمان‌برِ استخدام به عنوان دبیر شیمی، چگونه کسب درآمد کنم؟ 

اگر قصد دارید از طریق آزمون استخدامی آموزش و پرورش، به عنوان دبیر شیمی مشغول به کار شوید، بسیار ضروری است که بدانید که طی کردن مراحل مختلف استخدام، به یک سال و نیم الی دو سال زمان نیاز دارد. حدود یک سال از این زمان را باید به گذراندن دورل مهارت آموزی در دانشگاه تربیت معلم اختصاص دهید.

از سویی دیگر، بعد از استخدام به عنوان دبیر شیمی نیز همواره با چالشی به نام پایین بودن حقوق معلمان مواجه خواهید بود. به همین دلیل بسیاری از دبیران شیمی و معلمان سایر دروس، برای رفع این مشکل و افزایش درآمد خود به تدریس خصوصی روی می‌آورند.

اما فعالیت به عنوان معلم خصوصی شیمی به صورت انفرادی، باعث می‌شود که شما همواره دغدغۀ تبلیغات و جذب شاگرد را داشته باشید. در نتیجه باید زمان، انرژی و هزینۀ زیادی را به رفع این دغدغه اختصاص دهید. این موضوع معلم را از هدف اصلی خود یعنی آموزش و تدریس، دور می‌کند.

پیشنهاد ما برای شروع کار تدریس خصوصی شیمی، همکاری با پلتفرم‌های تدریس خصوصی مانند استادبانک است.

در استادبانک، معلمان خصوصی، تمام تمرکزشان را روی بهبود عملکرد خود در تدریس می‌گذارند و از بابت تبلیغات و جذب شاگرد دغدغه‌ای ندارند. این اساتید تنها درصد کمی از هزینۀ کلاس را به ازای معرفی شاگرد، به استادبانک پرداخت کنند تا تیم استادبانک وظیفۀ تبلیغات و معرفی شاگرد و استاد را به یکدیگر بر عهده بگیرد.

تدریس به عنوان معلم خصوصی شیمی در استادبانک مزایای بسیاری دارد. انعطاف پذیر بودن ساعات کار، حفظ حریم خصوصی اساتید، ارائۀ آموزش‌های متنوع، از جملۀ این موارد هستند. با مطالعۀ مقالۀ زیر اطلاعات بیشتری در رابطه با مزایای تدریس خصوصی در استادبانک کسب خواهید کرد.

استادبانک، سایتی برای توسعه شغلی و کسب درآمد دبیران شیمی 

در این مقاله از سایت معلمان استادبانک، تلاش کردیم تا به سؤالات داوطلبان عزیز شغل دبیری شیمی در رابطه با منابع آزمون استخدامی دبیر شیمی پاسح دهیم.

اما از آن جا که درس شیمی جزو دروس بسیار مهم و سرنوشت‌ساز کنکور برای دانش‌آموزان رشتۀ ریاضی و تجربی است، هر ساله دانش‌آموزان بسیار زیادی نیز متقاضی کلاس‌های خصوصی شیمی هستند. بنابراین علاقمندان به تدریس، می‌توانند از طریق تدریس آنلاین شیمی و تدریس کنکور در درس شیمی نیز درآمد خود را افزایش دهند.

با توجه به اهمیت این موضوع، استادبانک نیز با هدف معرفی اساتید توانمند شیمی و فراهم کردن فرصتی برای کسب درآمد این معلمان عزیز از تدریس خصوصی شیمی، اقدام به استخدام مدرس شیمی به صورت حضوری و آنلاین کرده است.

در صورت علاقه به تدریس خصوصی شیمی می‌توانید شرایط همکاری با استادبانک را مطالعه و فرم ثبت نام معلم خصوصی را تکمیل کنید، تا همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند.

همچنین از طریق شمارۀ ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ می‌توانید با مشاورین ما در ارتباط باشید و سؤالات خود را در زمینۀ استخدام معلم خصوصی مطرح کنید.

اگر شما هم پیشنهادی در مورد بهترین منابع آزمون دبیری شیمی آموزش و پرورش دارید لطفا زیر همین مقاله نظرات خود را مطرح کنید.
مواد امتحانی آزمون استخدامی دبیری شیمی چیست؟

در این مقاله از سایت معلمان استادبانک، به مواد امتحانی آزمون دبیری شیمی در آزمون استخدامی آموزش و پرورش دسترسی خواهید داشت.

فارغ‌التحصیلان چه رشته‌هایی می‌توانند در آزمون استخدام دبیر شیمی شرکت کنند؟

یکی از شرایط اختصاصی شرکت در آزمون استخدامی دبیری شیمی، ارائۀ مدرک لیسانس یا فوق لیسانس در برخی از رشته‌ها است. در مقالۀ پیش رو از مجله اساتید استادبانک به این رشته‌ها اشاره شده است.

بهترین منابع مطالعاتی برای قبولی در آزمون استخدامی دبیری شیمی کدامند؟

در این مقاله از مجله اساتید استادبانک (بزرگترین سامانه تدریس خصوصی ایران)، به معرفی بهترین منابع مطالعاتی آزمون دبیری شیمی پرداخته‌ایم.

برچسب ها:

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

دیدگاهی ثبت نشده است.
×
ثبت نام به عنوان معلم خصوصی