اخبار آموزش و پرورشاستخدام آموزش و پرورشاستخدام معلم
منابع آزمون استخدامی دبیر زبان انگلیسی-استادبانک

معرفی بهترین منابع آزمون استخدامی دبیر زبان انگلیسی

 یکی از سؤالات رایجی که از سوی همۀ داوطلبان شرکت در آزمون‌ استخدامی آموزش و پرورش مطرح می‌شود، این است که برای قبولی در این آزمون، چه منابعی را مطالعه کنیم؟ داوطلبان شرکت در آزمون استخدامی دبیر زبان انگلیسی نیز از این قاعده مسنثنی نیستند.

به همین دلیل، ما در آکادمی اساتید استادبانک، بخشی را تحت عنوان منابع آزمون استخدامی آموزش و پرورش ایجاد کرده‌ایم تا به این دست از سؤالات پاسخ دهیم و بهترین منابع آزمون استخدامی آموزش و پرورش را در رشته‌های مختلف برای داوطلبان این آزمون، معرفی کنیم.

در این مقاله از مجله اساتید استادبانک (بزرگترین سامانه تدریس خصوصی ایران)، به معرفی مواد امتحانی و بهترین منابع آزمون استخدامی دبیر زبان انگلیسی پرداخته‌ایم. همچنین به نکات مهمی برای کسب نتیجۀ مورد نظر در این آزمون اشاره کرده‌ایم. در انتها نیز راهکارهایی برای کسب درآمد از تدریس خصوصی زبان انگلیسی، برای علاقمندان ارائه شده است. لطفا تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

هر آنچه که باید در مورد آزمون استخدامی دبیر زبان انگلیسی بدانید 

همان طور که در مقالات مختلف سایت معلمان استادبانک اشاره کرده‌ایم، آموزش و پرورش بخشی از نیاز خود را به معلم، از طریق دانشگاه‌های تربیت معلم تأمین می‌کند. برای این منظور، دو دانشگاه، تحت عنوان تربیت دبیر شهید رجایی و دانشگاه فرهنگیان، مسئولیت آموزش و تربیت معلمان کشور را بر عهده گرفته‌اند.

فراخوان آزمون استخدامی معلمان و شرکت در آزمون کتبی

اما به منظور جبران کمبود معلم و همچنین ایجاد فرصت برای سایر افراد علاقمند، هر ساله یک آزمون استخدامی به نام آزمون استخدامی فراگیرِ دستگاه‌های اجرایی نیز برای جذب معلم برگزار می‌شود. افرادی که از طریق این آزمون‌ها به جمع فرهنگیان کشور راه پیدا می‌کنند، تحت عنوان معلمان ماده ۲۸ شناخته می‌شوند.

متقاضیان شرکت در این آزمون، ابتدا باید دفترچۀ راهنمای آزمون را دانلود و مطالعه کنند. سپس مراحل ثبت نام در این آزمون را طی کرده و خود را برای شرکت در امتحان کتبی آماده نمایند.

بخش آزمون کتبی

دروس کتبیِ آزمون استخدامی آموزش و پرورش، شامل دو بخش عمومی و اختصاصی است. عناوین دروس عمومی، برای متقاضیان شغل معلمی، در تمامی رشته‌ها یکسان است.

اما بخش دروس اختصاصی، با توجه به نوع رشتۀ متقاضی، متفاوت خواهد بود. هدف این مقاله، معرفی منابع آزمون استخدامی دبیر زبان انگلیسی است. در سایر مقالات این بخش نیز به بررسی منابع مطالعاتی دبیری ریاضی، آموزگار ابتدایی، دبیری شیمی و غیره پرداخته‌ایم.

سایر مراحل قبولی در آزمون استخدامی معلمان

البته قبولی در امتحان کتبی استخدام دبیر زبان و ادبیات انگلیسی، تنها شرط ورود به جمع معلمان رسمی زبان کشور نیست.

داوطلبان بعد از قبولی در آزمون کتبی، باید در مصاحبۀ علمی و گزینش شرکت کنند. در صورت قبولی در همۀ این مراحل، و گذراندن دورۀ یک سالۀ مهارت آموزی معلمان، می‌توانید به عنوان دبیر زبان شروع به فعالیت کنید.

مواد امتحانی آزمون استخدامی دبیر زبان انگلیسی

در مقالۀ همۀ روش‌های استخدام در آموزش و پرورش ، به شرایط عمومی داوطلبان، برای قبولی در این آزمون اشاره کردیم. علاقمندان به شرکت در آزمون استخدامی دبیر زبان انگلیسی نیز می‌توانند با مطالعۀ این مقاله، اطلاعات مفیدی را در این زمینه به دست آوردند.

اما برای پذیرفته شدن در آموزش و پرورش، به عنوان دبیر زبان و ادبیات انگلیسی، لازم است که تحصیلات شما نیز مرتبط با همین رشته باشد. به همین دلیل، تنها در صورتی می‌توانید در آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت کنید که مدرک لیسانس یا فوق لیسانس خود را در یکی از رشته‌های زبان انگلیسی یا دبیری زبان انگلیسی، ارائه کنید.

همان طور که در دفترچه آزمون استخدامی آموزش و پرورش ۱۴۰۰ نیز اشاره شده است، مواد امتحانی آزمون استخدامی دبیر زبان انگلیسی در چهار بخش طرح می‌شوند، که عبارتند از:

 1. زبان‌شناسی
 2. اصول و تئوری‌های تدریس
 3. آزمون‌سازی
 4. روش تحقیق

معرفی بهترین منابع مطالعاتی آزمون استخدامی دبیر زبان انگلیسی 

در مقالۀ بهترین منابع عمومی آزمون استخدامی آموزش و پرورش، به معرفی دروس عمومی و موضوعات مهم هر یک از این درس‌ها پرداختیم. سپس بهترین منابع مطالعاتی برای کسب درصدهای بالا در درس‌های عمومیِ آزمون استخدامی آموزش و پرورش را معرفی کردیم.

 

اما اکنون پس از آشنایی با مواد امتحانی آزمون کتبی دبیر زبان و ادبیات انگلیسی، نوبت به معرفی بهترین منابع مطالعاتی برای شرکت در این آزمون می‌رسد. در این قسمت از مقاله، به معرفی بهترین منابع مطالعاتی آزمون استخدام دبیر زبان انگلیسی پرداخته‌ایم.

زبان‌شناسی

منابع پیشنهادی استادبانک برای درس زبان‌شناسی در آزمون تخصصی دبیری زبان انگلیسی عبارتند از:

 • زبان‌شناسی (The study of Language)، نوشتۀ جورج یول (George Yule)
 • مقدمه‌ای بر زبان‌شناسی (an introduction to language) نوشتۀ ویکتوریا فرامکین (Victoria Fromkin)
 •  زبان‌شناسی مدرسان شریف

نکتۀ مهم: در صورتی که فرصت کمی تا برگزاری آزمون استخدامی دارید، تنها روی کتاب زبانشناسی جورج یول تمرکز کنید. این کتاب منبع کاملی است که با مطالعۀ آن می‌توانید به حدود ۸۰ درصد از سؤالات این بخش پاسخ دهید.

اصول و تئوری‌های تدریس

منابع پیشنهادی استادبانک برای درس اصول و تئوری‌های تدریس در آزمون استخدامی دبیر زبان انگلیسی عبارتند از:

 • اصول یادگیری و آموزش زبان (Principles of Language Learning and Teaching)، داگلاس براون (Douglas Brown)
 • اصول و فنون آموزش زبان (Techniques And Principles In Language Teaching)، لارسن فریمن (Larsen Freeman)
 • روش تدریس زبان انگلیسی (Approaches and Methods in Language Teaching)، ریچاردز و راجرز (Richards and Rodgers)
 • روش تدریس مدرسان شریف

آزمون‌ سازی

منابع پیشنهادی استادبانک برای درس آزمون‌ سازی عبارتند از:

 • آزمون سازی انتشارات مدرسان شریف
 • آزمون سازی انتشارات ماهان
 • آزمون سازی فجب (Testing Language skills) نوشتۀ فرهادی، جعفرپور و بیرجندی

روش تحقیق

منابع پیشنهادی استادبانک برای پاسخ به سؤالات درس روش تحقیق در آزمون استخدامی دبیری زبان و ادبیات انگلیسی:

 • روش‌ تحقیق‌ در تعلیم‌ و تربیت‌ (Introduction to Research in Education)، دونالد اری (Donald Ary)
 • اصول روش تحقیق (۱) و (۲)، نوشتۀ حسین فرهادی، انتشارات دانشگاه پیام نور

نکات مهم برای قبولی در آزمون استخدامی دبیر زبان انگلیسی

۱. اولین مرحله برای قبولی در آزمون استخدامی دبیر زبان انگلیسی، کسب درصدهای بالا در دروس عمومی آزمون استخدامی آموزش و پرورش است.

پیشنهاد می‌کنیم، مقاله‌ای را که تحت همین عنوان در آکادمی اساتید استادبانک منتشر شده، مطالعه کنید و با بهترین منابع آزمون عمومی دبیری زبان آشنا شوید.

 

۲. بعد از آشنایی با منابع عمومی و تخصصی دبیری زبان و ادبیات انگلیسی و مطالعۀ این کتاب‌ها، لازم است با نمونه سؤالات آزمون استخدامی دبیری زبان که سال‌های پیش برگزار شده است، آشنا شوید.

بنابراین تنها به مطالعۀ کتاب‌ها اکتفا نکنید. حتما نمونه سؤالات آزمون‌های گذشته را نیز که به صورت رایگان در سایت‌های مختلف ارائه شده است مطالعه کرده و سطح دانش خود را محک بزنید.

 

 

۳. به جای تهیه منابع و جزوات مختلف آزمون دبیری زبان و سردرگم شدن در این جزوات، یک یا دو منبع کامل و معتبر را برای هر درس انتخاب کرده و تمام تمرکز خود را روی همین موارد بگذارید.

 

۴. برای عبور از مرحلۀ مصاحبۀ علمی آزمون استخدامی دبیری زبان، بسیار ضروری است که از تجربیات افراد مختلف در این زمینه استفاده کنید.

 

 ضمنا مطالعۀ سایر کتاب‌ها و مقالات در زمینۀ روش‌ تدریس، تکنولوژی‌های آموزشی، مدیریت کلاس، اخبار معلمان و برگزاری کلاس موفق در مجله اساتید استادبانک، علاوه بر اینکه به موفقیت شما به عنوان معلم خصوصی زبان یا معلم زبان آموزش و پرورش کمک می‌کند، برای عبور از مرحلۀ مصاحبۀ آزمون استخدامی دبیری زبان نیز بسیار مفید خواهد بود.

در طی مراحل زمان‌برِ استخدام به عنوان دبیر زبان، چگونه کسب درآمد کنم؟ 

اگر قصد دارید از طریق آزمون استخدامی آموزش و پرورش، به عنوان دبیر زبان مشغول به کار شوید، بسیار ضروری است که بدانید که طی کردن مراحل مختلف استخدام، به یک سال و نیم الی دو سال زمان نیاز دارد. حدود یک سال از این زمان را باید به گذراندن دورۀ مهارت آموزی در دانشگاه تربیت معلم اختصاص دهید.

 

از سویی دیگر، بعد از استخدام به عنوان دبیر زبان نیز همواره با چالشی به نام پایین بودن حقوق معلمان مواجه خواهید بود. به همین دلیل بسیاری از دبیران زبان و معلمان سایر دروس، برای رفع این مشکل و افزایش درآمد خود به تدریس خصوصی روی می‌آورند.

تدریس خصوصی زبان را از کجا شروع کنیم؟

فعالیت به عنوان معلم خصوصی زبان به صورت انفرادی، باعث می‌شود که شما همواره دغدغۀ تبلیغات و جذب شاگرد را داشته باشید. در نتیجه باید زمان، انرژی و هزینۀ زیادی را به رفع این دغدغه اختصاص دهید. این موضوع معلم را از هدف اصلی خود یعنی آموزش و تدریس، دور می‌کند.

 

پیشنهاد ما برای شروع کار تدریس خصوصی زبان، همکاری با پلتفرم‌های تدریس خصوصی مانند استادبانک است.

 

در استادبانک، معلمان خصوصی، تمام تمرکزشان را روی بهبود عملکرد خود در تدریس می‌گذارند و از بابت تبلیغات و جذب شاگرد دغدغه‌ای ندارند. این اساتید تنها درصد کمی از هزینۀ کلاس را به ازای معرفی شاگرد، به استادبانک پرداخت کنند تا تیم استادبانک وظیفۀ تبلیغات و معرفی شاگرد و استاد را به یکدیگر بر عهده بگیرد.

 

تدریس به عنوان معلم خصوصی زبان انگلیسی در استادبانک مزایای بسیاری دارد. انعطاف پذیر بودن ساعات کار، حفظ حریم خصوصی اساتید، ارائۀ آموزش‌های متنوع، از جملۀ این موارد هستند. با مطالعۀ مقالۀ زیر اطلاعات بیشتری در رابطه با مزایای تدریس خصوصی در استادبانک کسب خواهید کرد.

استادبانک، سایتی برای معرفی و کسب درآمد دبیران زبان انگلیسی 

در این مقاله از سایت معلمان استادبانک، تلاش کردیم تا به سؤالات داوطلبان عزیز شغل دبیری زبان، در رابطه با منابع مطالعاتی برای شرکت در آزمون استخدامی دبیر زبان انگلیسی پاسخ دهیم.

 

اما از آن جا که این روزها یادگیری زبان انگلیسی، به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های والدین، دانش‌آموزان، دانشجویان و سایر افراد جامعه تبدیل شده است، افراد بسیار زیادی متقاضی کلاس‌های خصوصی زبان انگلیسی از جمله کلاس‌های آیلتس و تافل هستند.

 

با توجه به اهمیت این موضوع، استادبانک نیز با هدف معرفی اساتید توانمند زبان و فراهم کردن فرصتی برای کسب درآمد این معلمان عزیز از تدریس خصوصی زبان، اقدام به استخدام مدرس زبان به صورت حضوری و آنلاین و استخدام مدرس زبان کنکور کرده است.

 

در صورت علاقه به تدریس خصوصی زبان انگلیسی می‌توانید شرایط همکاری با استادبانک را مطالعه و فرم ثبت نام معلم خصوصی را تکمیل کنید، تا همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند.

 

همچنین از طریق شمارۀ ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ می‌توانید با مشاورین ما در ارتباط باشید و سؤالات خود را در زمینۀ استخدام معلم خصوصی مطرح کنید.

 

اگر شما هم پیشنهادی در مورد بهترین منابع آزمون استخدامی دبیر زبان دارید لطفا زیر همین مقاله نظرات خود را مطرح کنید.
مواد امتحانی آزمون دبیری زبان چیست؟

با مطالعۀ این مقاله از سایت معلمان استادبانک، به مواد امتحانی آزمون دبیری زبان در آزمون استخدامی آموزش و پرورش دسترسی خواهید داشت.

فارغ‌التحصیلان چه رشته‌هایی می‌توانند در آزمون استخدام دبیر زبان شرکت کنند؟

یکی از شرایط اختصاصی شرکت در آزمون استخدامی دبیری زبان، ارائۀ مدرک لیسانس یا فوق لیسانس در برخی از رشته‌ها است. در مقالۀ پیش رو از مجله اساتید استادبانک به این رشته‌ها اشاره شده است.

بهترین منابع مطالعاتی برای قبولی در آزمون استخدامی دبیری زبان کدامند؟

در این مقاله از مجله اساتید استادبانک (بزرگترین سامانه تدریس خصوصی ایران)، به معرفی بهترین منابع مطالعاتی آزمون تخصصی دبیری زبان پرداخته‌ایم.

برچسب ها:

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

دیدگاهی ثبت نشده است.
×
ثبت نام به عنوان معلم خصوصی