روش تدریسروش تدریس ابتداییروش تدریس چهارم ابتداییروش تدریس ریاضی
روش تدریس ریاضی چهارم دبستان-سامانه تدریس خصوصی استادبانک

روش تدریس ریاضی چهارم ابتدایی + دانلود فایل pdf راهنمای معلم ریاضی چهارم

هدف از ارائۀ درس ریاضی در دورۀ ابتدایی، آشنا کردن دانش‌آموزان با چند موضوع پایه‌ای و مهم در ریاضیات است. شناخت انواع عددها، انجام محاسبات مختلف روی این اعداد، اندازه‌گیری (طول، مساحت، محیط، حجم، زاویه و غیره)، آشنایی با اشکال هندسی، راهبردهای حل مسأله، شناخت الگوها (الگوهای عددی و هندسی)، مفاهیم مربوط به درصد، آمار و احتمال و مختصات و تقارن از جمله‌ی این موضوعات هستند.

در ریاضی پایۀ چهارم، دانش‌آموز علاوه بر تکمیل مفاهیم پایه‌های قبل، با موضوعات جدیدی مانند کسر، عدد مخلوط، عدد اعشاری و ضرب اعداد دو رقم در دو رقم آشنا می‌شود. آموزش اصولی این مفاهیم به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا در یادگیری ریاضیات پایه‌های بالاتر مشکلات کمتری را تجربه کند. روش تدریس ریاضی چهارم ابتدایی و سبک آموزشی معلم، در دستیابی به این اهداف بسیار مؤثر هستند.

در این مقاله از مجله اساتید استادبانک (بزرگ‌ترین سامانه آموزش خصوصی در ایران) به روش آموزش ریاضی چهارم دبستان پرداخته‌ایم. همچنین لینک‌های دانلود فایل pdf روش تدریس ریاضی چهارم ابتدایی (راهنمای تدریس صفحه به صفحه ریاضی چهارم دبستان) و فایل pdf کتاب ریاضی چهارم دبستان چاپ ۱۴۰۱ را در اختیار شما همکاران عزیز قرار داده‌‌ایم که در ادامۀ همین مقاله می‌توانید آن‌ها را دانلود کنید. لطفا با ما همراه باشید.

نگاهی به کتاب ریاضی چهارم دبستان

قبل از ارائۀ فایل روش تدریس ریاضی چهارم دبستان، در این بخش نگاهی به ساختار کلی و محتوای کتاب ریاضی چهارم خواهیم داشت.

کتاب ریاضی پایۀ چهارم ابتدایی چاپ ۱۴۰۱، از ۱۵۴ صفحه و ۷ فصل تشکیل شده است. این کتاب موضوعاتی مانند انواع عدد (کسری، مخلوط، اعشاری) و عملیات روی آن‌ها، اندازه‌گیری، اشکال هندسی و آمار و احتمال را پوشش داده است.

ساختار هر فصل از کتاب ریاضی چهارم از یک تصویر عنوانی، یک بخش حل مسأله، چهار درس اصلی و یک بخش مرور فصل تشکیل شده است. ضمنا هر یک از چهار درس اصلی، شامل بخش‌هایی تحت عنوان فعالیت، کار در کلاس و تمرین است.

در بخش فعالیت، معلم با همکاری دانش‌آموزان و با فراهم کردن فرصت‌هایی برای گفتگو و ارزیابی، مفاهیم اصلی درس را برای آن‌ها تشریح می‌کند. بخش کار در کلاس با هدف تثبیت مفاهیم در نظر گرفته شده است و سهم دانش‌آموزان در این بخش نسبت به معلم بیشتر است. بخش تمرین نیز بر عهدۀ خود دانش‌آموز است اما معلم باید زمینه را برای بررسی پاسخ‌ها در کلاس فراهم کند.

بعد از اتمام درس‌های هر فصل، نوبت به بخش مرور فصل می‌رسد. این بخش شامل چهار قسمت “فرهنگ نوشتن“، “تمرین“، “فرهنگ خواندن” و “سرگرمی و معما” است. هدف از این بخش، ارائۀ تمرینات تکمیلی، تقویت مهارت‌های خواندن، نوشتن و مهارت‌های فکری در دانش‌آموزان چهارم ابتدایی است.

مروری بر سرفصل‌های کتاب ریاضی چهارم و اهداف هر فصل

برای ارائۀ یک تدریس ریاضی خوب به عنوان معلم خصوصی ریاضی چهارم ابتدایی، ابتدا به نوشتن طرح درس نیاز دارید و برای نوشتن طرح درس ریاضی چهارم دبستان، در وهلۀ اول باید با سرفصل‌های کتاب ریاضی چهارم ابتدایی به طور کامل آشنا باشید. این سرفصل‌ها عبارتند از:

فصل اول: اعداد و الگوها
 1. آشنایی دانش‌آموز با اعداد پنج و شش رقمی
 2. پیدا کردن ارتباط میان دو عدد یا دو شکل (الگویابی)
 3. ماشین ورودی-خروجی
 4. آشنایی با طبقۀ میلیون و کوچکترین و بزرگترین عدد در این طبقه
 5. حل مسأله به روش الگویابی، رسم شکل

[vc_tta_section title="فصل دوم: کسر" tab_id="1629918358176-4e3ce4d8-18fa"]

 1. شناخت کسرها
 2. جمع و تفریق کسرها
 3. تساوی کسرها
 4. ضرب یک عدد در کسر
 5. حل مسأله به روش رسم شکل و حل مسألۀ ساده‌تر

فصل سوم: ضرب و تقسیم
 1. ضرب دو عدد دورقمی
 2. محاسبۀ حاصل ضرب
 3. محاسبه‌های تقریبی
 4. تقسیم و بخش‌پذیری
 5. تقسیم بر عددهای یک رقمی
 6. تقسیم بر عددهای دورقمی
 7. حل مسأله: الگوسازی، حذف حالات نامطلوب

فصل چهارم: اندازه‌گیری
 1.  زاویه
 2.  اندازه گیری زاویه
 3.  اندازه‌گیری زمان
 4. اندازه‌گیری طول
 5. حل مسأله: الگوسازی، زیرمسأله

فصل پنجم: عدد مخلوط و عدد اعشاری
 1. عدد مخلوط
 2. عدد اعشاری
 3. جمع و تفریق اعشاری
 4. ارزش مکانی عددهای اعشاری
 5. حل مسأله: حل مسألۀ ساده‌تر، رسم شکل
فصل ششم: اشکال هندسی
 1. عمود-موازی
 2. چهارضلعی‌ها
 3. مساحت متوازی‌الاضلاع و مثلث
 4. محیط و مساحت
 5. حل مسأله: حدس و آزمایش، روش‌های نمادین
فصل هفتم: آمار و احتمال
 1. نمودار خط شکسته
 2. احتمال
 3. حل مسأله: حل مسألۀ ساده‌تر، حدس و آزمایش

برخی نکات مهم در روش تدریس ریاضی چهارم دبستان

۱. بهترین روش تدریس ریاضی چهارم ابتدایی روش تدریس فعال و دانش‌آموز-محور است.

۲. در حال حاضر بسیاری از دانش‌آموزان به موبایل، تبلت و لپ تاپ دسترسی دارند. بنابراین تا جایی که امکان دارد از بازی‌ها، نرم‌افزارها و ابزارهای تکنولوژیک در آموزش ریاضیات به دانش‌آموزان دورۀ ابتدایی استفاده کنید.

۳. در مورد مسأله‌ها، دانش‌آموزان باید با مسائلی روبرو شوند که راه حل آن‌ها واضح و روشن نباشد. در غیر این صورت نمی‌توانند روش‌های مختلف حل مسأله را امتحان کنند.

۴. در طرح مسأله‌ها در نظر داشته باشید که دشواری مسائل باید در حدی باشد برای دانش‌آموزان ایجاد چالش کند اما نباید در سطحی باشد که انگیزۀ دانش‌آموز را از بین ببرد یا باعث ایجاد اضطراب ریاضی در دانش‌آموز شود.

۵. ارزشیابی‌ها را در فرایند تدریس انجام دهید نه صرفا در پایان تدریس. از این ارزشیابی‌ها برای گرفتن بازخورد استفاده کنید. همچنین تلاش کنید تا روش‌های متنوعی را برای ارزشیابی در نظر بگیرید. روش‌هایی مانند مشاهده، تکمیل چک لیست‌ها، خودارزشیابی، ارزشیابی توسط دانش‌آموزان دیگر، آزمون‌های عملکردی، امتحان‌های شفاهی و کتبی متنوع استفاده کنید.

۶. از تصویر عنوانی برای ایجاد انگیزه در دانش‌آموزان و علاقمند کردن آن‌ها نسبت به موضوع آن فصل استفاده کنید.

۷. همۀ راهبردهای حل مسأله در سال‌های دوم و سوم تدریس شده‌اند. در پایۀ چهارم این راهبردها تکرار می‌شوند. اما  در هر فصل دو راهبرد مورد استفاده قرار گرفته است. تلاش کنید دانش‌آموزان با ارتباط این راهبردها با یکدیگر آشنا شوند و بتوانند راهبرد مناسب برای حل یک مسأله را شناسایی کنند.

۸. تمرین‌های ارائه شده در بخش مرور فصل، ترکیبی است و چهار درس هر فصل را مرور می‌کند. اما برای تمرین، یادآوری و دوره کافی نیستند. پیشنهاد می‌کنیم برای هر فصل تمرینات جداگانه‌ای را تهیه کنید. تلاش کنید تا در تمرینات هر فصل، مفاهیم فصل‌های قبل نیز یادآوری شوند.

۹. دورۀ ابتدایی بهترین زمان برای شناسایی مشکلات ریاضی دانش آموزان و رفع آن‌ها است. از این فرصت برای کمک به شاگردانی که دچار انواع مشکلات ریاضی هستند، نهایت استفاده را ببرید.

بودجه‌بندی سالانه ریاضی چهارم ابتدایی 

برنامه‌ریزی برای تدریس ریاضی چهارم ابتدایی باید به گونه‌ای باشد که تا پایان هفتۀ سوم اردیبهشت ماه، تدریس کل کتاب به پایان رسیده باشد. جدول زیر پیشنهاد بودجه بندی سالانۀ درس ریاضی چهارم را ارائه می‌دهد که می‌تواند به برنامه‌ریزی شما برای تدریس خصوصی ریاضی کمک کند.

زمانبندی ارائه شده در جدول زیر پیشنهادی است. می‌توانید متناسب با شرایط کلاس و توانایی‌های دانش‌آموزانتان این زمانبندی را تغییر دهید.

بودجه بندی ریاضی چهارم-سامانۀ تدریس خصوصی استادبانک

کتاب‌های کمک درسی ریاضی چهارم دبستان

روش‌های مختلفی برای تمرین بیشتر و بهبود وضعیت درس ریاضی دانش‌آموزان پایۀ چهارم ابتدایی وجود دارد. یکی از این روش‌ها، استفاده از آموزش‌های شخصی‌سازی شده با کمک معلم خصوصی است. استفاده از نمونه سوالات ریاضی چهارم دبستان نیز می‌تواند به تکرار و تمرین بیشتر این درس کمک کند.

روش دیگر استفاده از کتاب‌های کمک درسی است که ما در این قسمت به معرفی دو مورد از این کتاب‌ها می‌پردازیم.

۱. کتاب کار ریاضی چهارم دبستان خیلی سبز

کتاب کار ریاضی چهارم خیلی سبز یکی از کتاب‌های کمک درسی مناسب برای انجام تمرینات هر چه بیشتر و تقویت درس ریاضی است. در این کتاب ابتدا آموزش‌های مربوط به هر مبحث ارائه می‌شود. سپس تمرینات در سطح متوسط، تمرینات ویژه و سؤالات تستی ارائه می‌شود.

این کتاب برای دانش‌آموزان متوسط، گزینۀ مناسبی است. برای دانش‌آموزان ضعیف‌تر کتاب “ماجراهای من و درسام” گزینۀ پیشنهاد می‌شود. برای دانش‌آموزان تیزهوش نیز سری کتاب‌های تیزهوشان خیلی سبز را پیشنهاد می‌کنیم.

روش تدریس ریاضی چهارم-سامانۀ تدریس خصوصی استادبانک
کتاب کار ریاضی چهارم دبستان خیلی سبز

۲. کتاب ریاضی چهارم ابتدایی سیر تا پیاز (گاج)

کتاب سیر تا پیاز گاج ریاضی چهارم، همان طور که نامش پیداست یک کتاب جامع و کامل است که تمام نیازهای دانش‌آموزان را در درس ریاضی چهارم دبستان برآورده می‌کند.

در بخش اول کتاب، درسنامه‌های مفصلی ارائه شده تا دانش‌آموز به شکلِ ساده مفاهیم کتاب درسی را یاد بگیرد. بعد از یادگیری درس، برای تثبیت مطالب در ذهنِ دانش‌آموز، نوبت به حل نمونه‌ سؤالات مختلف می‌رسد. در گام سوم و قدم پایانی، پرسش‌های چهارگزینه‌ای مطرح شده است تا دانش‌‎آموز از مقطع ابتدایی با روش‌های تست‌زنی آشنا شود.

روش تدریس ریاضی چهارم-سامانۀ تدریس خصوصی استادبانک
کتاب ریاضی چهارم ابتدایی سیر تا پیاز (گاج)

نگاهی به کتاب روش تدریس ریاضی چهارم دبستان

متاسفانه تا به این لحظه، هیچ کتاب راهنمای معلم ریاضی چهارم از سوی آموزش و پرورش منتشر نشده است. تنها کتاب موجود در این زمینه تحت عنوان راهنمای تدریس ریاضی چهارم دبستان نوشته آقای خسرو داودی و همکاران ایشان است که البته در آن تنها به روش تدریس فصل اول ریاضی چهارم پرداخته شده است.

با استفاده از لینک زیر می‌توانید به فایل pdf راهنمای تدریس کتاب ریاضی چهارم دبستان دسترسی داشته باشید.

تدریس خصوصی ریاضی چهارم دبستان در استادبانک

با توجه به پایین بودن حقوق فرهنگیان، بسیاری از معلمان ریاضی چهارم ابتدایی، با هدف افزایش حقوق معلمی خود وارد حوزه تدریس خصوصی ریاضی چهارم به دانش‌آموزان می‌شوند.

معلمان و دبیران به دلیل داشتن سابقۀ کار مرتبط و آشنایی با شرایط مدارس و سؤالات امتحانی، بیشتر از سایر معلمان خصوصی مورد استقبال متقاضیان کلاس‌های خصوصی قرار می‌گیرند. به همین دلیل بسیاری از آن‌ها با ورود به حوزۀ تدریس خصوصی و کمی استمرار و تلاش، به درآمدهای قابل توجهی از طریق آموزش خصوصی آنلاین و حضوری دست پیدا می‌کنند. برای اطمینان از این موضوع کافیست نگاهی به نمونه درآمد معلمان خصوصی استادبانک بیندازید.

همچنین از آن جا که معلمان در قلب مراکز آموزشی کشور حضور دارند، از نزدیک با نیازهای تحصیلی شاگردان مقاطع مختلف تحصیلی آشنا هستند بنابراین معلمان اطلاعات خوبی در مورد انواع مشکلات دانش‌آموزان ابتدایی، از جمله مشکلات ریاضی دانش آموزان، اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری و غیره دارند و می‌توانند خدمات ارزشمندی را به منظور پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان ابتدایی و متوسطه اول و یا شاگردانی که دچار افت تحصیلی شده‌اند، ارائه دهند.

با شروع سال تحصیلی جدید نیز تقاضا برای معلم خصوصی و برگزاری کلاس‌های خصوصی روز به روز افزایش پیدا می‌کند. به ویژه که امسال بسیاری از دانش‌آموزان به دلیل ضعف در آموزش مجازی، دچار مشکلات زیادی در دروس خود هستند و به کلاس‌های خصوصی روی می‌آورند.

استادبانک نیز با هدف معرفی معلمان توانمند و فراهم کردن فرصتی برای کسب درآمد این عزیزان از تدریس خصوصی، اقدام به استخدام معلم خصوصی در تمامی دروس، به صورت حضوری و آنلاین کرده است. پیشنهاد می‌کنیم به منظور اطلاع از شرایط همکاری با استادبانک، مقالۀ زیر را مطالعه کنید.

استادبانک معتبرترین پلتفرم استخدام و معرفی معلم خصوصی ریاضی و سایر دروس 

در این مقاله از سایت معلمان ابتدایی استادبانک، به بررسی کتاب درسی و روش تدریس ریاضی چهارم دبستان پرداختیم. همچنین فایل راهنمای معلم ریاضی چهارم دبستان را برای دانلود در اختیار شما همکاران عزیز قرار دادیم. معرفی برخی منابع کمک آموزشی و نمونه سؤالات ریاضی چهارم دبستان در اختیار شما همکاران گرامی قرار گرفت. در آپدیت‌‌های بعدی این مقاله، به برخی سؤالات رایج در مورد روش تدریس ریاضی چهارم می‌پردازیم.

در صورتی که به مطالعۀ سایر مقالات در زمینۀ روش‌ تدریس، توسعۀ شغلی معلمان، تکنولوژی‌های آموزشی، مدیریت کلاس و اخبار معلمان علاقمند هستید، پیشنهاد می‌کنیم به بخش‌های مختلف مجله اساتیدِ استادبانک هم مراجعه کنید.

همچنین اگر به عنوان معلم به تدریس خصوصی علاقه دارید می‌توانید شرایط همکاری با استادبانک را مطالعه و فرم ثبت نام معلم خصوصی را تکمیل کنید یا از طریق شماره‌ ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ با مشاورین ما در ارتباط باشید.

لطفا دیدگاه‌های خود را در رابطه با روش تدریس ریاضی چهارم ابتدایی، در انتهای همین صفحه با ما در میان بگذارید.

بهترین روش آموزش درس ریاضی چهارم دبستان چیست؟

روش های مختلفی برای آموزش ریاضی چهارم دبستان وجود دارد. با استفاده از این مقاله از سایت معلمان استادبانک، می‌توانید با این روش‌ها آشنا شوید.

کتاب راهنمای تدریس ریاضی چهارم ابتدایی را از چه طریقی می‌توانم دریافت کنم؟

فایل pdf روش تدریس ریاضی چهارم دبستان در این مقاله از سایت معلمان ابتدایی استادبانک قرار گرفته است. با ورود به این مقاله، می‌توانید به لینک دانلود راهنمای تدریس معلم ریاضی چهارم دسترسی داشته باشید و به صورت رایگان آن را دانلود کنید.

بهترین کتاب کمک درسی برای تدریس ریاضی چهارم ابتدایی کدام است؟

انتخاب کتاب کمک درسی مناسب برای آموزش ریاضی چهارم ابتدایی به نوع نیاز دانش‌آموز شما از جمله نیازهای شب امتحان، دانش آموزان تیزهوش و غیره بستگی دارد. در این مقاله به دو مورد از کتاب‌های مفید برای آموزش ریاضی چهارم دبستان اشاره شده است.

برچسب ها:
×
ثبت نام به عنوان معلم خصوصی