اخبار آموزش و پرورشحقوق معلمان
حقوق دانشجو معلمان-استادبانک

حقوق دانشجو معلمان در سال ۱۴۰۱ چقدر است؟ | جزییات کامل حقوق و بیمه دانشجویان دانشگاه فرهنگیان

در بسیاری از مقالات مجله اساتید استادبانک (بزرگ‌ترین سامانه آموزش خصوصی در کشور) موضوعات مختلفی را در رابطه با حقوق معلمان، فیش حقوقی فرهنگیان، اخبار رتبه بندی معلمان و حقوق تابستان معلمان مورد بررسی قرار دادیم. اما بخش مهمی از جامعۀ فرهنگی ما را دانشجو معلمان تشکیل می‌دهند. از آن جا که شرایط حقوق دانشجو معلمان با حقوق سایر فرهنگیان تا حدی متفاوت است، تصمیم گرفتیم تا در مقاله‌ای جداگانه، به طور مفصل به حقوق دانشجویان دانشگاه فرهنگیان بپردازیم.

در مقالۀ پیش رو، به سوالاتی در رابطه با اینکه چرا دانشجو معلمان حقوق می‌گیرند، حقوق دانشجو معلمان در سال ۱۴۰۱ چقدر است، دانشجو معلمان چگونه می‌توانند فیش حقوقی خود را دریافت کنند و بسیاری سوالات دیگر از این دست پاسخ خواهیم داد. لطفا با ما همراه باشید.

چرا دانشجو معلمان حقوق می‌گیرند؟

همان طور که در مقالات مختلف بخش تربیت معلم مجله اساتید استادبانک اشاره کردیم، دو دانشگاه، تحت عنوان تربیت دبیر شهید رجایی و دانشگاه فرهنگیان، مسئولیت آموزش و تربیت معلمان و دبیران کشور را بر عهده گرفته‌اند.

دانشجویانی که برای ادامه تحصیل خود وارد یکی از این دو دانشگاه می‌شوند، تحت عنوان دانشجو معلم شناخته می‌شوند و بورسیۀ آموزش و پرورش هستند. به همین دلیل از همان بدو ورود به دانشگاه و در حین تحصیل، از حقوق و مزایایی در مقایسه با دانشجویان سایر دانشگاه‌ها برخوردار می‌شوند.

بورسیه یه کمک هزینه‌های تحصیلی یا مالی اطلاق می‌شود که از سوی دانشگاه‌ به دانشجویان ارائه شده و دانشجو نیازی به بازپرداخت آن ندارد. در واقع دانشگاه محل تحصیل نه تنها هیچ گونه هزینه‌ای را از دانشجو دریافت نمی‌کند بلکه هزینه‌های او را نیز بسته به مقدار و شرایط بورسیه، پرداخت می‌کند.

دانشگاه‌های تربیت معلم (شامل دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی) را می‌توان جزو دانشگاه‌های بورسیه‌دار ایران در نظر گرفت. از آن جا که بورسیۀ تعلق گرفته به دانشجو معلمان، به اندازه حقوق پایه وزارت کار است و نیازی به فعالیت‌های جانبی و بازپرداخت ندارد، به همین دلیل، در چند سال اخیر رقابت برای ورود به این دو دانشگاه بسیار فشرده شده است.

البته در نظر داشته باشید که تمام حقوقی که برای دانشجو معلمان در نظر گرفته شده است، مستقیما به حساب آن‌ها واریز نمی‌شود. بلکه بخشی از این حقوق، در ازای خدمات و امکاناتی که در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد، کسر می‌گردد. در ادامۀ مقاله در رابطه با کسورات حقوقی دانشجو معلمان بیشتر صحبت خواهیم کرد.

حقوق دانشجو معلمان در سال ۱۴۰۱

زمانی که در رابطه با میزان حقوق دانشجویان دانشگاه فرهنگیان سوالی را مطرح می‌کنیم ابتدا باید مشخص کنیم منظور ما حقوق مربوط به کدام سال تحصیلی است؟ زیرا تقریبا هر ساله مبلغی به حقوق دانشجویان دانشگاه فرهنگیان افزوده می‌شود. در ادامه نگاهی به حقوق این عزیزان از سال ۹۸ تا ۱۴۰۱ خواهیم داشت:

 • حقوق دانشجویان فرهنگیان ۹۸: ۱/۵۶۳/۰۰۰ تومان
 • حقوق دانشجویان فرهنگیان ۹۹ :۲/۸۰۰/۰۰۰ تومان
 • حقوق دانشجویان فرهنگیان ۱۴۰۰: ۳/۵۰۰/۰۰۰ تومان
 • حقوق دانشجو معلمان ۱۴۰۱: ۵/۶۰۰/۰۰۰ تومان

رقم‌هایی که ذکر کردیم در حکم دانشجومعلمان ثبت می‌شود، اما همان طور که در قسمت قبل هم اشاره شد، تمامی این مبلغ به حساب آن‌ها واریز نمی‌شود. بخشی از این مبلغ، تحت عنوان کسورات حقوقی دانشجو معلمان، کسر می‌شود که در ادامۀ مقاله بیشتر در رابطه با آن صحبت خواهیم کرد.

به طور کلی می‌توان گفت که دریافتی نهایی یا به عبارتی خالص دریافتی دانشجو معلمان رقمی بین ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تا ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است. این مبلغ هر سال مقداری افزایش پیدا می‌کند. چنان چه یک دانشجو معلم، حقوقی بیش از مبالغ بالا را دریافت کند، این مبالغ تبدیل به بدهی‌ او به دانشگاه خواهد شد و در زمان فارغ‌التحصیلی باید این بدهی‌ها را تسویه کند.

حقوق دانشجو معلمان جدیدالورود

حقوق دانشجویان جدیدالورود دانشگاه فرهنگیان نیز در مقایسه با سایر ورودی‌ها، در حداقل مقدار ممکن قرار دارد. اما از سال بعد، حقوقی برابر با سایر ورودی‌ها دریافت خواهند کرد.

عیدی دانشجو معلمان 

هر سال در ایام نزدیک به عید نوروز، مبلغی تحت عنوان عیدی به دانشجویان فرهنگیان تعلق می‌گیرد. در سال ۱۴۰۰ میزان عیدی دانشجو معلمان برابر با ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بوده است. رقم عیدی دانشجو معلمان در سال ۱۴۰۱ هنوز مشخص نیست. اما طبق روال سال‌های گذشته، هر ساله مبلغ عیدی این عزیزان افزایش پیدا می‌کند.

بیمه درمانی دانشجو معلمان 

دانشجو معلمان شامل دفترچه بیمه درمانی هم می‌شوند و بعد از دریافت اولین حقوق ماهانۀ خود، حق بیمه از حقوق آن‌ها کسر می‌شود. در این مرحله دانشجومعلمان می‌توانند به اداره محل خدمت خود مراجعه کرده، پس از پر کردن فرم‌های مربوطه، بیمه خود را فعال کنند و دفترچه بیمه دریافت نمایند.

توجه داشته باشید حتی اگر قصد استفاده از دفترچه بیمه درمانی مختص دانشجو معلمان را نداشته باشید، هزینه آن از حقوق ماهانه شما کسر می‌شود. همچنین به صورت همcمان نمی‌توانید از دو بیمه درمانی استفاده کنید. بنابراین لازم است از بیمه قبلی خود انصراف دهید و از خدمات درمانی بیمه دانشجو معلمان استفاده کنید.

ضمنا بسیار ضروری است که فیش حقوقی خود را به دقت بررسی کنید و از کم شدن هزینه بیمه اطمینان حاصل کنید. زیرا در غیر این صورت مشمول جریمه خواهید.

مالیات بر حقوق دانشجو معلمان 

بر اساس بند الفِ تبصرۀ ۱۲ از قانون بودجه ۱۴۰۱، افرادی که درآمد سالانۀ آن‌ها حداکثر معادل با مبلغ ۶۷۲,۰۰۰,۰۰۰ ریال باشد، مشمول معافیت مالیاتی می‌شوند.

به عبارتی دیگر، می‌توان گفت افرادی که حقوق آن‌ها متناسب با حقوق وزارت کار است، از پرداخت مالیات معاف هستند. از آن جا که دانشجو معلمان نیز جزو این دسته از افراد شاغل قرار می‌گیرند، بنابراین مشمول قوانین مالیاتی نمی‌شوند.

حقوق دانشجو معلمان متاهل

حقوق دانشجو معلم متاهل با حقوق سایر دانشجو معلمان تفاوتی ندارد. فقط این دسته از دانشجویان می‌توانند از برخی امکانات رفاهی مانند وام ازدواج، وام مسکن و غیره استفاده کنند.

کسورات حقوقی دانشجو معلمان در سال ۱۴۰۱

همان طور که در قسمت‌های قبلی این مقاله اشاره شد، اگر چه که در حکم دانشجویان دانشگاه فرهنگیان مبلغ ۵/۶۰۰/۰۰۰ تومان به عنوان حقوق ماهانه ثبت می‌شود، اما این رقم مشمول برخی کسورات نیز می‌شود، به گونه‌ای که رقم واریزی به حساب این عزیزان حداکثر برابر با ۳/۵۰۰/۰۰۰ خواهد بود. اما این کسورات شامل چه مواردی هستند؟

حقوق دانشجو معلمان دو نوع از کسورات می‌شود:

 1. کسورات اجباری
 2. کسورات دانشگاهی

کسورات اجباری دانشجو معلمان مربوط به بیمه درمان، بیمه بازنشستگی، بیمه عمر، صندوق‌ها و غیره می‌شود. به طور تقریبی این رقم بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود.

اما کسورات دانشگاهی، شامل استفاده از امکانات رفاهی دانشگاه مانند خوابگاه، غذا و غیره است. البته از آن جا که ممکن است دانشجو معلمان به میزان متفاوتی از امکانات رفاهی دانشگاه استفاده کنند، بنابراین برای کسورات دانشگاهی دانشجو معلمان، درصدهای متفاوتی در نظر گرفته شده است.

 • کسر ۴۵ درصد: دانشجو معلمانی که از تمام امکانات و خدمات رفاهی شامل غذا و خوابگاه در تمام روزهای هفته استفاده می‌کنند.
 • کسر ۳۰ درصد: دانشجو معلمانی که از تمام امکانات و خدمات رفاهی شامل غذا و خوابگاه در نصف روزهای هفته استفاده می‌کنند.
 • کسر ۲۰ درصد: دانشجو معلمانی که فقط از غذا (صبحانه ، ناهار یا هر دو) استفاده کرده و از خوابگاه استفاده نمی‌کنند.
 • کسر ۱۰ درصد: دانشجو معلمانی که فقط از خوابگاه استفاده کرده و از غذا استفاده نمی‌کنند.

حقوق دانشجو معلمان -استادبانک

در دوران آموزش مجازی به دلیل اینکه دانشجویان از خدمات رفاهی دانشگاه استفاده نمی‌کردند، میزان کسورات دانشگاهی برای همه دانشجو معلمان برابر با ۲۰ درصد بود. اما بر اساس صحبت‌های آقای صحرایی، سرپرست دانشگاه فرهنگیان، با حضوری شدن دانشگاه‌ها، همانند روال سال‌های قبل، کسورات دانشگاهی برای دانشجویان خوابگاهی ۴۵ درصد و برای دانشجویان ترددی، ۲۵ درصد خواهد بود.

البته تاکنون هیچ بخشنامه‌ای در این رابطه به ابلاغ نشده است، اما از آن جا که رقم ۲۰ درصد، مربوط به دوران کرونا بوده است، به طور طبیعی با بازگشایی دانشگاه‌ها، این میزان به حالت سابق برمی‌گردد.

حقوق دانشجو معلمان در تابستان

 در پاسخ به این سؤال که “آیا دانشجومعلمان در تابستان حقوق می‌گیرند؟” باید بگوییم که بله، دانشجو معلمان نیز همانند سایر معلمان رسمی آموزش و پرورش از حقوق تابستان معلمان و بیمه خدمات درمانی برخوردار می‌شوند.

گفتیم که در طی ۹ ماه سال تحصیلی بین ۱۰ تا ۴۵ درصد از حقوق دانشجو معلمان کاسته می‌شود. در رابطه با جزییات کسر از حقوق دانشجو معلمان در تابستان نیز چنان چه دانشجو در ترم تابستان ثبت نام و از خوابگاه استفاده کند به روال سایر ماه‌ها، همین مقدار از حقوق او کاهش می‌یابد.

بر اساس گفته حسین خنیفر، رییس دانشگاه فرهنگیان، در صورت عدم ثبت نام دانشجو معلمان در ترم تابستانی، تنها ۱۰ درصد از حقوق تابستانه‌ی دانشجو معلم کسر خواهد شد و الباقی به حساب او واریز می‌شود.

فیش حقوقی دانشجو معلمان

فیش حقوقی دانشجو معلمان یکی از مهم‌ترین اسنادی است که در اختیار آن‌ها قرار داده می‌شود. این فیش، شامل اطلاعات مختلفی در رابطه با حقوق دانشجو معلمان، از جمله خالص دریافتی ماهانه، اضافه کار، بیمه، مالیات و غیره است.

به همه دانشجو معلمان عزیز توصیه می‌کنیم حتما هر ماه بعد از دریافت حقوق، فیش حقوقی خود را به دقت بررسی کنند. ابن فیش کمک می‌کند تا متوجه دلایل افزایش حقوق دانشجو معلمان یا کاهش حقوق دانشجویان دانشگاه فرهنگیان در سال ۱۴۰۱ شوید.

برای دریافت فیش حقوقی دانشجو معلمان، ابتدا باید مراحل استخدام خود را طی کنید. سپس از بخش کارگزینی سوال کنید که چه زمانی می‌توانید برای دریافت حکم مراجعه نمایید.  پس از دریافت حقوق خود، به بخش فناوری اداره محل خدمت خود مراجعه کرده و درخواست فعالسازی اتوماسیون اداری خود را مطرح نمایید.

بعد از طی این مراحل و فعالسازی اتوماسیون، از طریق سامانۀ فیش حقوق فرهنگیان به آدرس fish.medu.ir، موفق به مشاهده فیش حقوقی دانشجو معلمان به صورت ماهانه می‌شوید و می‌توانید اطلاعات مربوط به کسورات حقوق خود را در این فیش بررسی کنید.

افزایش حقوق دانشجو معلمان از طریق تدریس خصوصی

همان ظور که گفتیم یکی از مزایای تحصیل در دانشگاه‌های تربیت معلم، این است که دانشجو معلمان، از همان بدو ورود به دانشگاه، حقوق دریافت می‌کنند. در حالی که در بسیاری از دانشگاه‌ها، دانشجویان برای تحصیل خود باید هزینه‌هایی را پرداخت کنند، در دانشگاه فرهنگیان نه تنها تحصیل رایگان است، بلکه دانشجویان، حقوقی مطابق با حقوق وزارت کار دربافت می‌کنند.

میزان حقوق دانشجو معلمان ۱۴۰۱ مبلغی برابر با ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است که البته بعد از در نظر گرفتن کسورات و بیمه، به رقم ۳ میلیون و پانصد هزار تومان در ماه می‌رسد. این میزان حقوق اگر چه که در دوران دانشجویی بسیار ارزشمند است، اما نمی‌تواند برای دانشجو معلمان فعال، علاقمند به تدریس و مشتاق کسب درآمدهای بالاتر، راضی کننده باشد.

این دسته از دانشجو معلمان می‌توانند از روش‌هایی مانند تدریس خصوصی برای افزایش حقوق خود استفاده کنند. در صورتی که توانمندی بالا و عملکرد خوبی در تدریس داشته باشید، درآمد شما از تدریس خصوصی می‌تواند به مراتب بیشتر از درآمد ماهانۀ یک معلم رسمی و با سابقۀ آموزش و پرورش باشد. کافیست نگاهی به برخی از نمودارهای درآمد اساتید استادبانک بیندازید.

استادبانک با هدف معرفی معلمان توانمند و فراهم کردن فرصتی برای کسب درآمد این عزیزان از تدریس خصوصی، اقدام به استخدام معلم خصوصی در تمامی دروس، به صورت حضوری و آنلاین کرده است. پیشنهاد می‌کنیم به منظور اطلاع از مزایای همکاری با استادبانک، مقالۀ زیر را مطالعه کنید.

شرایط استخدام دانشجو معلم برای تدریس خصوصی در استادبانک  

در مقاله انواع مشاغل دانشجویی، به ۶ مورد از مزایای تدریس خصوصی به عنوان یک کار دانشجویی اشاره کردیم. اما همکاری با استادبانک مزایای دیگری نیز برای علاقمندان به تدریس خصوصی دارد که ممکن است در بسیاری از پلتفرم‌ها وجود نداشته باشد. از جملۀ این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. حفظ محرمانگی اطلاعات استاد
 2. ثبت نام کاملا رایگان
 3. ارائۀ پلتفرم‌های رایگان برای تدریس آنلاین
 4. برگزاری دورۀ اخلاق حرفه‌ای برای اساتید و ارائۀ گواهینامه
 5. ارائۀ سیستم شایسته سالار برای معلم‌ها
 6. منصفانه بودن سهم استادبانک
 7. ارجاع تعداد زیاد کلاس‌ به معلم و امکان کسب درآمدهای بالا
 8. امکان ثبت نظرات دانش‌آموزان در پروفایل استاد
 9. بررسی قابل اعتماد بودن شاگرد برای کلاس‌های حضوری

تسویه حساب منظم، پشتیبانی کامل از استاد از طریق تیکت، ایمیل و مرکز تماس، ارائۀ پیشخوان کاملاً هوشمند که تمامی اطلاعات کلاس‌ها و شاگردهای استاد در آن ثبت می‌شود، از دیگر مزایای همکاری با استادبانک است.

با توجه به همۀ این توضیحات، به طور کلی می‌توان تدریس خصوصی را -البته به شرط جدیت، علاقه و استمرار خود فرد-، به عنوان یکی از بهترین و پردرآمدترین مشاغل دانشجویی معرفی کرد.

بنابراین اگر به عنوان دانشجو معلم، دغدغۀ کسب درآمد بیشتر را دارید، پیشنهاد می‌کنیم فرصت ثبت نام به عنوان معلم خصوصی در استادبانک را از دست ندهید. کافیست روی بنر زیر و یا دکمۀ سبزرنگ ثبت نام به عنوان معلم خصوصی کلیک کنید و فرآیند ثبت نام خود را تکمیل نمایید.

استادبانک، سامانه‌ای برای آموزش و کسب درآمد معلمان و دانشجو معلمان 

در این مقاله از سایت معلمان استادبانک به بررسی برخی موضوعات در رابطه با حقوق دانشجویان دانشگاه فرهنگیان پرداختیم. همچنین به انواع سوالات در رابطه با حقوق دانشجو معلمان از جمله حقوق دانشجو معلمان در تابستان، نحوه دریافت فیش حقوقی دانشجومعلمان، میزان کسورات حقوق این عزیزان و بسیاری موارد دیگر پاسخ دادیم.

استادبانک همواره در تلاش است تا اطلاعات مورد نیاز معلمان و اساتید را در زمینه‌های مختلف، در اختیار این عزیزان قرار دهد. در کنار این موضوع، یکی دیگر از دغدغه‌های اصلی استادبانک، فراهم کردن فرصتی برای کسب درآمد معلمان، دانشجو معلمان و سایر علاقمندان به تدریس خصوصی است.

همچنین تیم فعال استادبانک، با ارائۀ محتواهای علمی و دوره‌های اخلاق حرفه‌ای تدریس خصوصی، در حوزۀ تربیت معلم خصوصی و آماده‌سازی آن‌ها برای برگزاری هر چه بهتر کلاس‌های خصوصی، نقشی اثرگذار در رفع نیازهای معلمان خصوصی داشته است.

در صورتی که شما نیز علاقمند به تدریس خصوصی و همکاری با سایت استادبانک به عنوان معلم خصوصی هستید، می‌توانید از طریق لینک عضویت اساتید مراحل ثبت نام خود را طی کنید.

ضمنا اگر در مورد ثبت‌نام و نحوۀ همکاری با استادبانک و سایر خدمات آموزشی این سامانه، نیاز به راهنمایی و مشاوره داشتید، می‌توانید با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ تماس بگیرید.

لطفا دیدگاه‌ها و سوالات خود را در رابطه با مقاله حقوق دانشجویان دانشگاه فرهنگیان، در انتهای همین صفحه با ما در میان بگذارید.
حقوق دانشجویان دانشگاه فرهنگیان چقدر است؟

پاسخ به این سوال بستگی به حقوق دانشجومعلمان در سال مورد نظر دارد. در این مقاله از آکادمی اساتید استادبانک، مبلغ دقیق حقوق دانشجو معلمان از سال ۹۸ تا ۱۴۰۱ را بررسی کرده‌ایم.

کسری حقوق دانشجویان دانشگاه فرهنگیان چقدر است؟

دو نوع کسری در حقوق دانشجو معلمان اعمال می‌شود. کسورات اجباری و کسورات دانشگاهی. در این مقاله از سایت معلمان استادبانک به بررسی این دو نوع کسورات پرداخته‌ایم.

آیا دانشجو معلمان در تابستان حقوق می‌گیرند؟

 بله، دانشجو معلمان نیز همانند سایر معلمان رسمی آموزش و پرورش از حقوق تابستان معلمان و بیمه خدمات درمانی برخوردار می‌شوند.

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

 • علی صفای
  ۲۰ مهر ۱۴۰۱

  سلام فاصله منزل تا دانشگاه از لحاظ ریالی روزانه۲۰۰هزار تومان کرایه پرداخت مینماییم خواستم چگونه میتوان از خوابگاه استفاده نمود با تشکر دانشگاه عترت شهرک واواگ

  0 پاسخ
×
ثبت نام به عنوان معلم خصوصی